Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pilot radiowy 433,92MHz

marysia 26 Sie 2004 19:33 4970 3
 • #1 26 Sie 2004 19:33
  marysia
  Poziom 10  

  Znalazłem na forum kilka schematów pilotów do alarmu (jak w temacie). Po zmontowanie wg schematu nie osiagały zasiegu dalej niż 30cm. Odbiornik to RR3-433,92MHz. Próbowałem zmieniać wymiar cewki, oraz regulować kondensatorem jednak za każdym razem klapa. Może ktoś dysponuje sprawdzonym kompletnym schematem nadajnika na 433MHz oraz rysunkiem rozmieszczenia elementów i kształtem cewki. Wydawałoby się, że to tylko jeden tranzystor trzy kondensatory i oporniki, a jednak.....
  Z góry dziękuję za porady, ewentualnie schemat wraz z wartościami elementów

  0 3
 • #2 26 Sie 2004 22:56
  ja_fryta
  Poziom 19  

  Może to nie rozwiąże twojego problemu ale z własnego doświadczenia wiem że zasięg można zwiększyć przykładając pilota do skroni. Bawiłem sie kiedyś tak z moim samochodem. Mój alarm ma funcje PANIC, czyli sam moge wyzolić alarm z pilota. Ale na nic mi się to zdawało. Od miejsca parkowania samochodu do okna mojego domu jest jakieś 100m. Z tej odległości mogłem pomażyć, że będe miał zasięg. Teraz wystarczy że przyłoże pilota do skroni i działa. Tłumacze to sobie tym że stanowię dodatkową antenę.

  0
 • #3 26 Sie 2004 23:37
  bobeer
  Poziom 28  

  mysle ze twoj zasieg to szczyt mozliwosci takiego zestawu
  niewiem dokladnie coto za odbiornik ale zapewne reakcyjny a od niego nieoczekuj zabujczej czulosci, zreszta anteny to kawalki kabla lub drutu - tosamo
  jak chcesz miec dobry zasieg to sobie zainstaluj przynajmniej dopasowana antene na karoserii samochodu, ew jakis bardziej czuly odbiornik

  0
 • #4 27 Sie 2004 09:19
  guliweros
  Poziom 18  

  Przykładanie pilota do skroni to jakieś nieporozumienie.
  Pomijając parametry czułości i selektywności odbiornika oraz mocy wyjściowej pilota, można pokombinować z poprawą zasięgu przez odpowiednie dopasowanie anten. Antena dla tego pasma / ćwierćfalowa/ powinna mieć około 163 - 167 mm długości , w zależności od / smukłości /grubości przewodu/ drutu/ spełnającego rolę anteny.Jeśli grugszy antena o lilka milimetrów krótsza, jeśli bardzo cienki dłuzsza.
  Dotyczy to teoretycznie anten nadajnika i odbiornika.Prawqidłowo dopasowana antena nadajnika to gwarancja sprawności układu nadawczego.
  Ideałem było by wyprowadzenie anteny odbiorczej poza metalowa karoserie pojazdu oraz umasowienie odbiornika urządzenia do masy pojazdu.Długości między układem odbiorczym a powłoką masy powinny byc zerowe, z tego wynika że urządzenie powinno byc w takim przypadku zamontowane tuż pod karoserią, jeśli nie to dobrej klasy przewód ekranowany - koncentryk i dobra " nietłumąca złączka antenowa-główka anteny.
  Jeśli chodzi o nadajnik taka sama antena była by wskazana. Praz pilocie możesz wyprowadzić mase nadajnika na metalowy klips,wkręt, itp. i dotykać go palcem w czasie uruchamiania, wteduy ciało stanie sie przeciwwaga / masa / dla anteny nadawczej co polepszy zasięg / sprawność nadajnika.
  Podane długości anten możesz dobierać eksperymentalnie przez przycinanie np. co 2 mm, a następnie wlutowanie takiej długości przewodu anteny przy której był najlepszy zasięg. Podane długości ok 167 mm to max, można je próbować jedynie skracać.

  0