Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prośba o zweryfikowanie kolejnego schematu

woseba 24 Kwi 2009 12:44 1677 19
  • #1 24 Kwi 2009 12:44
    woseba
    Poziom 12  

Tym razem troche większy. Jest to sterownik światła, trzeba by jeszcze dorzucić przekaźnik do portu, żeby tym światłem sterował. Sygnał jest odbierany z odbiornika podczerwieni, działającego jak czujnik wejścia do pomieszczenie...
    Dodatkowo kostka z programatora.

0 19
  • #2 26 Kwi 2009 20:48
    jony
    Specjalista elektronik

Nie che mi cie tego analizować ale nie podoba mi się sterowanie diod. Gdzie rezystory?
    No i te przyciski? Porty wejściowe jak ustawisz w programie?
    To samo pytanie jeśli chodzi o odbiornik IR.

0
  • #3 26 Kwi 2009 22:52
    woseba
    Poziom 12  

co do diodek, to pracują na 20mA a max obciążalność pinów portu to 40mA, więc wydaje mi się że może być ok...
    Nie rozumiem o co chodzi z tymi pozostałymi portami, przecież to można obsłużyć programowo. Chyba że źle rozumuje....

0
  • Pomocny post
    #4 27 Kwi 2009 18:35
    jony
    Specjalista elektronik

Nie wolno łączyć diod równolegle bez rezystorów ograniczających prąd dla każdej diody.

AVR można podciągnąć programowo do plusa, więc po co rezystory szeregowo z przyciskami?

0
  • #5 27 Kwi 2009 18:39
    woseba
    Poziom 12  

ok, już poprawiam, bo kolega ma racje :] dzięki
    a w przypadku tych diód to nie chodzi bardziej o napięcie niż prad? rezystor wpięty w szereg nie zmienia prądu a napięcie, co byłoby nawet logiczne, bo atmega8 zasilana z 5V ma na porcie 5V przy czym dioda do świecenia potrzebuje ok. 2V, czyli trzeba to ograniczyć.....chyba....

0
  • #6 27 Kwi 2009 18:48
    jony
    Specjalista elektronik

Chodzi o jedno i o drugie.
    Nie ma dwóch takich samych diod które miały by identyczną charakterystykę prądowo-napięciową.
    A już drobna różnica w napięciach przewodzenia, spowoduje że przez diodę o mniejszym napięciu przewodzenia popłynie większy prąd.
    A większy prąd oznacza wyższą temperatur i dalsze zmniejszenie napięcia przewodzenia i zwiększenie prądu płynącego przez diodę. Co może zaowocować nierównomierna jasnością świecenia i spaleniem jedne z diod co praktyczne od razu spali drugą diodę, która przejęła cały prąd pierwszej.

0
  • #7 29 Kwi 2009 19:44
    woseba
    Poziom 12  

No to już wszystko rozumiem, dzięki wielkie :D
    ===============================================================

Poprawiłem, teraz pozostaje kwestia przekaźnika sterowanego z portu. Znalazłem schemat podłączenia portu przez tranzystor do przekaźnika, równolegle z przekaźnikiem jesd wpięta dioda przełączająca, czy to wystarczy??

0
  • #8 29 Kwi 2009 21:32
    jony
    Specjalista elektronik

Przez rezystor np. 2.2K wysteruj bazę tranzystora z portu.
    Emiter do masy, a kolektor przez przekaźnika do plusa.
    No i równolegle do przekaźnika dioda, anodą w stronę kolektora. I dioda to ma za zadanie ochronić tranzystor przed napięcie samoindukcji, indukującym się w cewce po rozłączeniu przekaźnika.

0
  • #9 29 Kwi 2009 23:04
    woseba
    Poziom 12  

Ok, poprawiłem, troche tego nawalone, sie zastanawiam jak to potem na schemat przerobić... :)

0
  • #10 23 Wrz 2009 16:49
    woseba
    Poziom 12  

odświeżam stary temat, bo to niejako związane, gdyż zacząłem sobie programować od podstaw (bascomAVR) i prosta sprawa...diody nie świecą....

Code:

$regfile = "m8def.dat"   
    Config Pinc.0 = Output

Reset Pinc.0

kawałek kodu, wg. wujka google jest poprawny....
    połączenie diod chyba również poprawne?

0
  • #11 23 Wrz 2009 19:05
    Terminator
    Poziom 23  

Nie znam Bascoma ale diody masz podłączone do GND więc Reset chyba nie na miejscu - spróbuj Set Pinc.0 albo Pinc.0 = 1 chcąc ją zapalić.

0
  • #12 23 Wrz 2009 23:09
    woseba
    Poziom 12  

dalej nie działa....może zły rezystor??? chociaż jak tak podepne zasilanie bezpośrednio to świeci.....zmontuje sobie na szybko podstawke tylko z zasilaniem i wyprowadzeniem na tą diodę, zobaczymy...

0
  • #13 24 Wrz 2009 11:51
    Terminator
    Poziom 23  

To może byś zamieścił cały program ? bo to co wyżej podałeś to tylko urywek który w ogóle nie trzyma się kupy jak dla mnie (choć specjalnie dla Ciebie przeczytałem szybki kurs bascoma). Brak m.in zadeklarowanego kwarcu ,pętli "do ... loop"

Code:
    $regfile = "m8def.dat"

$crystal = 1000000
    Config Pinc.0 = Output
     do                                         'pętla nieskończona
     Set Pinc.0
     loop                                       'koniec pętli

end                                         'koniec programu

0
  • #14 24 Wrz 2009 12:18
    woseba
    Poziom 12  

no to tak właśnie wygląda mój program.....

EDIT
    Zrobiłem najprostszą rzecz: podłączyłem 5V i GND do pinów 7 i 8 a także diodę przez rezystor 1k do pinu 25 (pinc.2) z jednej i do 5V z drugiej strony. po wrzuceniu programu i włożeniu uC w powyższy układ nic....napięcie dochodzi do uC, dioda podłączona bezpośrednio do 5V i GND świeci, a przez uC nie chce....

0
  • #15 24 Wrz 2009 17:50
    Terminator
    Poziom 23  

Programowanie i weryfikacja zapisanego kodu nie zwracają błędów ?
    Pin Reset w Twoim układzie musi być podciągnięty do plusa poprzez rezystor a tak nie jest , wiec według mnie wiszący w powietrzu (no oddzielony kondensatorem od VCC) nie zdaje rezultatu i układ nigdy się nie uruchomi ?(popatrz tutaj )
    Program, podłączenie diody LED i rezystora prawidłowe.

0
  • #16 24 Wrz 2009 23:02
    woseba
    Poziom 12  

odkryłem też coś innego. jeśli mam podłączony programator, to on podaje m.in. vcc i sygnał reset, tyle, że jeśli podaje vcc to to idzie przez owy kondensator do reset (bo vcc rozchodzi się po całym układzie) i chyba reset z programatora nie może działać jednocześnie....chociaż wszędzie tak mają....

czyli zamiast tego kondensatora wstawić tam rezystor, np. 10k??bo taki mam pod ręką...

0
  • #17 25 Wrz 2009 08:18
    Terminator
    Poziom 23  

Tak ! a jeszcze lepiej jak zrobisz reset taki jak na rys.

0
  • #18 25 Wrz 2009 12:09
    woseba
    Poziom 12  

zrobiłem, jednak dioda dalej nie chce się zapalić....chyba pora na szukanie zwarcia lub zimnych lutów....

0
  • #19 27 Wrz 2009 10:43
    woseba
    Poziom 12  

wygląda, jakby programator źle zapisywał hexa w uC, bo nie ważne czy dam na pinie Set czy reset, 1 czy 0 to zawsze jest napięcie między pinem a vcc, a między pinem a gnd nie ma....no ale avrdude nie zwraca błędów przy programowaniu...

Code:

D:\avrdude-5.8-w32\avrdude-5.8-w32>avrdude -c usbasp -p m8 -U flash:w:PROBY.HEX
    found 7 busses

avrdude: AVR device initialized and ready to accept instructions

Reading | ################################################## | 100% 0.05s

avrdude: Device signature = 0x1e9307
    avrdude: NOTE: FLASH memory has been specified, an erase cycle will be performed

To disable this feature, specify the -D option.
    avrdude: erasing chip
    avrdude: reading input file "PROBY.HEX"
    avrdude: input file PROBY.HEX auto detected as Intel Hex
    avrdude: writing flash (120 bytes):

Writing | ################################################## | 100% 0.59s

avrdude: 120 bytes of flash written
    avrdude: verifying flash memory against PROBY.HEX:
    avrdude: load data flash data from input file PROBY.HEX:
    avrdude: input file PROBY.HEX auto detected as Intel Hex
    avrdude: input file PROBY.HEX contains 120 bytes
    avrdude: reading on-chip flash data:

Reading | ################################################## | 100% 0.53s

avrdude: verifying ...
    avrdude: 120 bytes of flash verified

avrdude: safemode: Fuses OK

avrdude done.  Thank you.

D:\avrdude-5.8-w32\avrdude-5.8-w32>

mój układ jest maksymalnie prosty, w dodatku jedyne co chce zrobić to zapalić diode, ale i to mi nie wychodzi....

jeszcze jedna kwestia: czy przez źle podpięty reset mogłem uszkodzić uC?? no ale uszkodzonego chyba nie dałoby się zaprogramować....

0
  • #20 27 Wrz 2009 22:19
    woseba
    Poziom 12  

ma ktoś ochotę zaglądnąć??

0
  Szukaj w 5mln produktów