Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

falownik

12 Gru 2002 22:24 18437 25
  • Poziom 13  
    czy tu ktos wie cos na ten temat ?? szczegolnie jednofazowy a jeszcze lepiej jakby cos wiedziano tu na temat filtrow aktywnych
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 24  
    Witam
    Na górze jest zakładka Szukaj wpisz temat "falownik" i znajdziesz posty z tym tematem.
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    wszystko co tam zanlazlem to gadanie ze sie nie da jednofazowego i trzeba procesorem go sterowac a o to mi nie chodzi
  • Poziom 24  
    Więc opowiedz o co konkretnie ci chodzi ???
  • Poziom 13  
    konkretnie to o schemacik takiego falownika wraz z ukladem sterowania analogowym bo po co tam zaprzegac procesor
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Regulować obroty silników jednofazowych to kiszka, tego w praktyce się nie stosuje. Falownik do 3-fazowego kosztuje tyle samo a moment rozruchowy nawet nie da się porównać. Spróbuj potem od zera rozpędzić twój silnik, nawet bez żadnego obciążenia, to będziesz wiedział o czym piszę.
  • Poziom 13  
    DO fachman

Może i w praktyce się nie stosuje falowników jednofazowych do sterowania silników, ale ja nawet nie wspomniałem o sterowaniu silników chciał bym go wykorzystać jako filtr aktywny (APF), jeśli wiesz o co chodzi dlatego też szukam wszelakich wiadomości na temat falowników wszelakich typów i rodzajów ich sterowania. I nie pisz mi że falownik do trzy fazowego kosztuje tyle samo bo raczej nie masz racji, a jeżeli dalej tak twierdzisz to dam ci kasę na jednofazowy a ty mi dasz w zamian trzy fazowy powinno ci być to bez różnicy w końcu nic na tym nie stracisz :). Pozatym jak bym chciał sterować jednofazowym wziął bym sobie silnik DC i zastosował prostownik sterowany mniejsze koszta.
    Zapytaj w INTROLu, zawsze tam kupuję. Mają dobre ceny i fachowo służą pomocą. Biuro jest w Katowicach, oddziały terenowe po całej Polsce.
  • Poziom 13  
    mysle iz jako firma nie powiedza mi nic pozatym iz cos takiego jet i jest uzywane, a juz napewno nie dostane zadnego schemaciku no chyba ze na procku bez programu obslugi :lol:
  • Poziom 43  
    patrzcie :) falownik służy do pretworzenia prądu stałego na zmienny. Przecież falowniki są generatorami. Można przecież zbudować generator (niskich częstotliwości chocby i 3xRC), ale lepiej coś innego... jakiś układ w oparciu o wzmacniacz operacyjny produkujący sinusoidy.
    i wzmocnić sygnal wyjściowy wzmacniaczem... kwestia tylko wypełniania impulsów generatora i innych wszystko do przemyślenia -

www.wiem.onet.pl :

Fizyka, Technika
    Falownik

Falownik, urządzenie służące do przetwarzania prądu stałego w prąd przemienny jedno- lub wielofazowy o dowolnej częstotliwości. Dla małych mocy stosuje się falowniki mechaniczne, dla dużych mocy - falowniki zaworowe.

PS: jakiej mocy ma to być falownik??
  • Poziom 13  
    Do Tremolo

Słuchaj chodzi i falownik jedno albo trój fazowy na napięcie sieci a nie generator RC wzmocniony na wzmacniaczu życzę powodzenia przy konstrukcji takiegoż falownika dla silnika 20 kW, pozatym to jak sam podałeś w definicji falownik sluży do zamiany DC na AC więc nie wiem skąd ten śmiech na początku twojwj odpowiedzi, chyba jeszcze wtedy nie sprawdziłeś encyklopedi :). Pozatym nie tylko prądu bo jak się może orientujesz są dwa rodzaje falowników prądu i napięcia które w znaczący sposób różnią się topologią a do przetważania nie wystarczy wzmacniacz który to wzmocni a jak sam napisałeś falownik zaworowy :) zawory jak pewnie wiesz to tyrystory w pełni wyłanczalne (GTO) lub tranzystory IGBT albo moduły IPM można też na MOSFETACH ale raczej dla małych mocy.

PODAJĘ moc ok 20 kW pozatym jestem ciekaw jak wyglądał by Twój pomysł 3*RC a później wzmacniacz dla mocy ok. 20 MW ?? czy dalej proponujesz wzmacniacz, ja raczej zastosował bym układ PWM może nadążny ??
  • Poziom 13  
    Jeszcze raz Do Tremolo :

Podstawowy błąd falownik to nie generator a inwerter służy do zmiany energi prądu stałego na zmienny a nie do jego generacji (Układy przesyłu mocy) Polska posiada coś takiego z bodajrze Szwecją(nie ma dokładnej pewności napewno kraj nadbałtycki ) kabel podmorski nie istnieje problem z cos(fi) bo dla prądu stałego jest 1 no a po drugirj stronie przetważa się to na prąd zmienny i już po kłopocie. Układ sterowania do falownika można zbudować na takim generatorze 3*RC ale z PWM bez tego nie dasz rady sterować elementami wykonawczymi czyli zaworami tyrystorowymi albo kluczmi tranzystorowymi.

ale dziękuję za zainteresowaniem tematem
  • Poziom 43  
    myślałem że chodzi ci o prosty jakiś silniczek... malutki a nie od razu jakiś zrzeracz prądowy. troche przesadziłem z tym generatorem aczkolwiek jest troche cech wspólnych. Na wejściu jest prąd stały i jest wyjście z którego otrzymujemy prąd zmienny. (Mówie o generatorach sinusoidalnych). Jakbys miał mały silniczek to by Ci starczył generator + wzmacniacz.

moge Ci dac schematy ukladów tyrystorowe bez ukladów wyzwalających...

może chcesz do silnika trakcyjnego??
    mostkowy, tyrystorowy równoległy szregowy..

a program do MCS - 51 może skombinuje jeśli chodzi Ci o sterowanie mikroprocesorowe
  • Poziom 13  
    jask możesz to te układy tyrystorowe bez układów wyzwalających bardzo chętnie przyjmę

dzięki i czekam na pliki możesz wrzucić tu albo posłać mi na skrzynkę

a co do kwesti podobieństwa to nie chcę się kucic ale co innego znaczy przetwarzać a generować
  • Poziom 43  
    Tu masz ponizej falownik tyrystorowy mostkowy dla dużych mocy.

jak nie trudno się domysleć wystarczy że muszą działać Ty1 i Ty3 naprzemian z Ty2 i Ty4 w opisie też pisza że kondensaor służy do przełączania tych dwóch obrodów. Raz prąd będzie płynął w jedną strone raz w drugą co do innych cech układu zapewne kondensator będzie tez używany w celu korekcji cos fi a cły układ przeznaczony do silników

wszystkie bramki tyrystorowe są podłączone do układu wyzwalającego, gdzie będzie odpowiedni układ który załączal by Ty 1 i 3 naprzemian z 2 i 4 pewnie jakiś generator gdzie jedna część sinusoidy przez diode idzie do ty 1 i 3 a druga część sinusoidy do 2 i 4 ...
  • Poziom 29  
    Re. Tremolo chyba za bardzo ufasz wiadomosciom encyklopedycznym. Falowniki to urzadzenia o wiele bardziej skomplikowane, chocby uzyskiwanie jak najczystszej sinusoidy na wyjsciu, eliminacja zaklocen, sterowanie w przypadku alarmu ( stosowane sa np. w windach ) i nawet taki myk jak, co robi falownik w momencie hamowania silnika. Zreszta na ten temat mozna by bardzo wiele. To nie jest regulator oswietlenia choinki, urzadzenie steruje ogromnymi mocami i to jest tez problem nie bez znaczenia, pomijam juz niezawodnosc i sposoby zabezpieczen.
    Pozdrowka
  • Poziom 13  
    proszę nie najeżdżać na pana Tremolo że za bardzo ufa encyklopedią jak narazie chyba to on jedyny udzielił jakiejkolwiek odpowiedzi

A teraz w gesti wyjaśnienia co by nikt się nie pomylił . Ty1 i Ty3 nie mogą przewodzić z Ty4 i Ty2 napewno to tam było ?? w takim przypadku prąd zmknął by się przez dwa przewodzące tyrystory i zwarł źródło DC , układ RC charakteryzuje na obciążenie podobne przebiegi prądu jak dla tego układu uzyskuje się dla typowego komputera włączonego w sieć Pan bobo ma rację wykorzystuje sie te falowniki do różniastych celów nie tylko do sterowania silników . Na dowód przedstawiam przebiegi eksperymentalne Aktywnego Filtru Mocy pracującego przy obciążeniu o mocy 2kW falownik napięcia jest tu wykorzystany jako dodawcze żródło prądu kompensującego na rysunku widać prąd sieci przy obciążeniu RC poniżej prąd kompensujący z falownika oraz prąd sieci po skompensowaniu dodam tylko że współczynnik THD zmniejszył się z 114 % do około 8%.

WESOŁYCH ŚWIĄT ŻYCZĘ WSZYSTKIM BIORĄCYM UDZIAŁ W DYSKUSJI ORAZ LUDZIOM NA FORUM
  • Poziom 29  
    piotrw_78 napisał:
    konkretnie to o schemacik takiego falownika wraz z ukladem sterowania analogowym bo po co tam zaprzegac procesor
    proponuje przyglądnąć się rozwiązaniom wszelkich przetwornic napięcia - choćby zasilaczy od ATX
    W przetwornicach też jest falownik, przetwarza napięcie stałe na zmienne
    A w sterowaniu silników żadko stosuje się sinusoidę, zbyt duże straty na elementach przełączających, można najwyżej filtrować napięcie wyjściowe dławikami - ale dla 50Hz to niezłe rozmiary i kilogramy, a sam silnik jest cewką i tylko wystarczy układ kondensatorowy.
    lub przetwornica pracująca na częstotliwościach kilkunastu kiloherców i regulując wypełnienie można uzyskiwać odwzorowanie sinusoidy 50Hz i wtedy wystarczy niewielki dławik - i to też znajdziesz w zasilaczu od ATX jako eliminacje zakłuceń 50Hz, ale jak tam zapodasz niską częstotliwośc to uzyskasz swój falownik :wink:
  • Poziom 13  
    do dwaserwis

W zasilaczu ATX to przetwornica jest ale AC/DC a nie jak falownik DC/AC więc nici z tegochyba nie powiesz mi że wszystko w kompie chodzi na AC bo to tak wynika z twojej wypowiedzi że w środku siedzi tam przetwornica DC/AC a chyba podłanczm ją do gnizadka sieci ?? przynjmniej ja chyba prędzej taki falownik znajdziesz w UPS to on musi oddać energię w przypadku braku sieci. Co do sterowania silników to chyba nie chcesz mi powiedzieć żs silników nap. klatkowych nie steruje sie sinusoidą ?? właśnie do tego sie tam dąży albo nie zdajesz sobie sprawy z tego co robią harmoniczne wyższe od podstawowej czyli 50 Hz z uzwojeniem w takim silniku ??!! no i ciekawe jak chcesz z przetwornicy w zasilaczu ATX uzyskać sinus z odfiltrowanego tam napięcia ?? może wrzuć jakiś schemacik bo coś wierzyć mi sie nie chce że przetwornica ta po wyfiltrowaniu napięcia na wyjsciu bedzia miała sinusik ?? pozatym, pierwsze słyszę aby po wyfiltrowaniu napięcia na wyjsiciu przetwornicy AC/DC uzyskiwać sinu.

Może jestem sceptyczny ale to chyba nie da rady pozatym to chyba dadzą nobla komuśjak to zrobi tzn. odfiltruje napięcie stałe tak aby uzyskać z niego sinus[/b]
  • Poziom 13  
    a jeszcze zapomniałem satałe ma na myśli to na wyjściu przetwornicy wiem że to prostokąt o dużej częstotliwości pozatym to już ja się rombnołem bo cały zasilacz można uznać za przetwornię AC/DC ale w środku siedzi DC/DC która zmienia już wyprostowane napięcie z mostka na napięcie stałe o innym poziomie więc nici z robienia falownika z zasilacza ATX a zmniejszając mu wypełnienie mogę conajwyżej podnosić napięcie (przetwornica typu BOOST) zmniejszać (typ BUCK) albo i jedno i drugir (BUCK - BOOST).w zalęzności od topologi danej przetwornicy
  • Poziom 29  
    :arrow: piotrw_78
    myślałem że wykażesz się większym poziomem inteligencji, ale się myliłem, przeczytaj kilkakrotnie mój poprzeni post - to może zrozumiesz.

Podpowiedz:
    1. "W przetwornicach też jest falownik, przetwarza napięcie stałe na zmienne" najpierw AC/DC potem DC/AC i na końcu AC/DC :lol: jest tam jeszcze kilkanaście bloków, ale to trzeba analizować dogłębnie a nie powierzchownie
    2. Ten sam Układ scalony jest stosowany w przetwornicach, UPS-ach i falownikach, i nawet w bezstratnym sterowaniu silników w wózkach inwalickich......
    3."regulując wypełnienie można uzyskiwać odwzorowanie sinusoidy 50Hz i wtedy wystarczy niewielki dławik - i to też znajdziesz w zasilaczu od ATX jako eliminacje zakłuceń 50Hz, ale jak tam zapodasz niską częstotliwośc to .." uzyskasz modulacje wypełnienia i po podaniu tego na.... i tu problem ty używasz Zawory a ja klucze lub elementy przełanczające, i niewiem jak ci to wytłumaczyć
    PS
    Sory za dobitne slowa, ale widze ze jesteś teoretykiem energetyki, a z praktyki wiem że elektronik i energetyk nigdy się niemoże dogadać, sypiesz nazewnictwem energetycznym które dla większosci forumowiczów jest nieznane, za wyjątkiem kilku osób które połączyły w sobie elektronika i energetyka.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Poruszanie się w obszarze techniki wymaga precyzji i nie można sobie dowolnie interpretować pojęć. Termin "falownik" jest zarezerwowany dla przetwornic tyrystorowych przetwarzające napięcie stałe na napięcie przemienne o częstotliwości sieci zasilającej. To bardzo rozległy dział wiedzy energoelektroniki bo tak to się nazywa. Falowniki są głównie stosowane w układach zasilania rezerwowego którego klasycznym przykładem sa UPS`y.
  • Poziom 13  
    DO dwaserwis

To raczej ja myślałem że dostane od ciebire dobrą radę a przynjmniej jeżeli jesteś taki inteligent to nie będziesz się wtrancał jak nie masz pojęcia w danym temacie poczytaj co napisał oddboy może coś zajarzysz i przestaniesz słać odpowiedzi że ATX to też falownik pozatym prztważanie tam AC/DC to mostek prostowniczy a później jest już tylko DC/DC a nie jak piszesz DC/AC i jeszcze raz AC/DC pozatym jak ci już napisałem regulując wypełnienie możesz tam co najwyżej podbić lub zmniejszyć napięcie a nie uzyskać sinus .Sinus uszyskasz gdy zmodulujesz wzorzec sinusa podasz na komparator i sygnał na (zawory )klucze ,a jaką widzisz różnicę między zawory a klucze ??!! przecież chyba wszyscy wiedzą co to acz użyjesz jedno czy drugie to moim zdaniem bez różnicy.

A i jeszcze to cytuję :
    "lub przetwornica pracująca na częstotliwościach kilkunastu kiloherców i regulując wypełnienie można uzyskiwać odwzorowanie sinusoidy 50Hz i wtedy wystarczy niewielki dławik - i to też znajdziesz w zasilaczu od ATX jako eliminacje zakłuceń 50Hz, ale jak tam zapodasz niską częstotliwośc to uzyskasz swój falownik "

coś chyba nie tak przejżyj schemat to się rozczarujesz a jak podasz tam niską częstotliwość chyba masz na myśłi 50Hz (przypuszczam) to dostaniesz jednobiegunowe prostokąty o częstotlkiwości 50Hz a chyba tylko ty potrasfisz je tak odfiltrować co by dostać z nich sinus proponuje dla potwierdzenia teori wrzucić schemacik :lol: może jakieś przebiegi ?? szcególnie te po odfiltrowaniu :lol:

NA KONIEC CHCĘ ZAPYTAĆ CZY TO PAN MODERATOR dwaserwis ZAMKNĄŁ WCZORAJ TEN POST ??????????

bo o ile mi wiadomo tylko moderatorzy mogą to zrobić .

Jeżeli tak to dlaczego ??

Mimo to administratorzy nie dopatrzyli się żadnych uchybień i przywrócili go do działania za co im ogromnie dziękuję
  • Poziom 29  
    Co do zamknięcia tematu - to nie domnie - mi sie coś takiego jeszcze nietrafiło.
    Co do falowników to pierwszy jaki naprawiałem ponad 6 lat temu, to kożystałem ze schematu od zasilacza od AT, żeby zrozumieć co to za układ scalony, bo rospiski do jego niemożna było zdobyć, i dlatego przytoczyłem ten zasilacz, w celu rozwinięcia tematu, ale widzę że niema szans na kontynułacje, i się z jego wyłanczam.
    Dziękuje.
    PS
    A tematy o falownikach już były i kończyły podobnie jak ten.
    np. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic6315.html
    I niewiedziałem że na transformator w przetwornicy jest podane napięcie stałe DC, i stałe napięcie ulega transformacji
    W A Ż N E ! ! !
    To ja przez przypadek zablokowałem temat, moim zamierzeniem było przesunięcie go do działu INNE, gdyż po pierwsze identyczny temat (nagłówek) innego autorstwa pojawił się w dziale SZUKAM INSTRUKCJI/SCHEMATU, a po drugie pisane w tym temacie posty nie mają racji bytu w dziale dla POCZĄTKUJĄCYCH, gdzie przeznaczyliśmy miejsce na podstawy serwisu RTV, a nie problemy energoelektroniki.
    Wszystkich uczestników dyskusji najmocniej przepraszam.
  • Poziom 13  
    :arrow: dwaserwis

Dziękuję za bardzo burzliwą :) dyskusję, bez urazy oczywiście co do transformatora w zasilaczu ATX nie jest podawane na niego napięcie stałe a napięcie prostokątne o dużej częstotliwości np 50 kHz a przetwornice tego typu nazywa się przetwornicami izolowanymi.

przepraszam za pytanie o zamknięcie POSTU ale po burzliwj dyskusji tylko Ciebie o to podejrzewałem, a napewno nie fachman który odłączył się z tąd na początku.NO ale pytać każdy może .

:arrow: fachman

nie wiem dlaczego chciałeś przeńeść ten POST z działu POCZĄTKUJĄCY piszesz że ma to być dział dla początkujących ze sprzętem RTV a w dziale tym np. znalazł się temat wytrawiania płytek i nikt go nigdzie nie przenosił czyżby dyskryminacja ?? :) pozatym na forum w tmacie POCZĄTKUJĄCY znalazł się taki opis :

"Co to jest elka? Jak zbadać tranzystor czy diodę? W którą stronę wlutować rezystor? :) Przecież każdy musiał się kiedyś tego nauczyć..... Tutaj niedozwolone jest poniżanie i upokarzanie użytkowników za brak odpowiedniej wiedzy!"

Więc to chyba nikomu tu nie zaszkodzi :)

WESOŁYCH ŚWIĄT ŻYCZĘ WSZYSTKIM