Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

poszukuje schematu falownika 3~

24 Lip 2002 23:54 15985 44
 • Poziom 2  
  sterowniki do silników są drogie a chciałbym sam zlutować coś co bedzie mi rególowało obroty w mojej maszynie
  Alchemik
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  O powodzeniu planu zadecyduje moc jaką chcesz sterować. Masz rację, że fabryczne są drogie: za 400W trzeba zapłacić 850zł, za 2,2kW już 1500zł. Wszyscy się zmówili co do ceny, na rynku nie ma "tanich" falowników.
 • Poziom 2  
  Chciałbym sterować silnikiem o mocy 500 W, i poszukuje schematu, prosz e o pomoc, bo nigdzie nie udalo mi się znaleść.
  Szukam również schematów na jednofazowe falowniki
  Pozdrawiam Alchemik
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  I nie znajdziesz. Współczesne falowniki to software, jak nawet sklonujesz schemat to bez programu nie ruszy. Dla scisłości, falowniki jednofazowe nie służą do regulacji obrotów silnika jednofazowego, tylko również trzyfazowego, nie wymagają tylko instalacji siłowej, mogą być stosowane w gospodarstwie domowym -domyślam się że wiesz o tym, ta informacja jest tylko dla gości odwiedzających nasze forum.
 • Poziom 29  
  SORY - w różnych czasopismach (praktyczny elektronik, młody technik itp) były śmieszne urządzenia na tyrystorach do regulacji obrotów silników jednofazowych, parę lat temu ojcu coś takiego zrobiłem do tokarki zegarmistrzowskiej i jeszcze to działa. Działa to: sieś wyprostowana i wyfiltrowana potem mostek tyrystorowy sterowany z 555 i regulacją częstotliwości , a gdzieś na ruskich stronach spotkałem wykożystanie zasilacza od kompaAT tylko zamiast trafa przetworki był podpięty silnik i była zmieniona stała czasowa z kHz na 50Hz i dodana regulacja - ruski patent

 • Poziom 16  
  To w dawnych gazetach odbywala sie za pomocą rególacji
  fazowej a nie czestotliwości. Nadawało się to tylko do silników
  szczotkowych choć z doswiadczenia wiem ze stosuje sie do innych.
  Niezle sieje po sieci.
  Falownik to przeważnie specjalizowany układ np. firmy analog divise
  i procesor do kontroli, choć można zrobic na samym procesorze wszystko zależy jak dobry ma to być falownik. Odwarza się siesinusoide z szeregu impulsów o zmiennym współczynniku wypełnienia. Techniką analogową
  jest to cieżkie do zrobienia.
  pozdrawiam
 • Poziom 11  
  Jeżeli cię to interesuje mogę ci podesłać schemat sterownika do przekształtnika mostkowego 6T (daj znać to poszukam bo coś takiego robiłem i fajnie to chodziło)
 • Poziom 29  
  :arrow: poldi
  jeżeli sieć wyprostujesz i fyfiltrujesz uzyskujesz 315V napięcia stałego, to gdzie tam masz regulacje fazy :lol:

 • Poziom 16  
  Faktycznie tego sie nie doczytałem.
  pozdrawiam
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Wniosek z przeczytanych postów: nie zrobisz tego. Porada: przejdź z 3~ na 1~ :idea: i tdedy kombinuj. To dużo taniej niż zakup falownika.
 • Poziom 24  
  Heja!
  Fachman nie ma racji nt. falowników jednofazowych. Falownik 1 fazowy SŁUŻY do zasilania silników jednofazowych. Jak w nazwie, wytwarza jedną falę napięcia (lub prądu - w zależności od konstrukcji). I nie ma to związku z zasilaniem tego falownika. Są oczywiście konstrukcje falowników zasilanych napięciem stałym. Natomiast układy, które zamieniają energię prądu zmiennego na prąd stały i z powrotem na prad zmienny, to przemienniki częstotliwości... Jeśli ktoś nie chce stosować specjalnych metod sterowania silnikami: wektorowych zwykłych, DTC i innych, może zrobić generację za pomocą procesora z wyjściami PWM, potem sygnały podawać na klucze przełączające napięcia, następnie poprzez filtr dawać tę energię do silnika - to bardzo uproszczona droga. Kiedyś proste układy tego typu produkowała firma Unitrode.
  Pozdrawiam,
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  A to dopiero!
  Nie ma tygodnia żebym nie kupił i uruchamiał takiego falownika w pracy (Omron, Tayan, Mitsubishi) zasilane są z 220 a sterują silnikami 3-fazowymi. To mój zawód (automatyk), a ty ma podstawie czego wypisujesz takie brednie?
 • Poziom 24  
  Tyle, że nie są to falowniki jednofazowe a wielofazowe skoro są oddają energię wielofazową. Również jestem automatykiem, po energoelektronice i na codzień mam do czynienia z tymi urządzeniami....
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 24  
  Dla niewtajemniczonych: większość ludzi operując potocznie nazwą falownik, nieświadomie określa w ten sposób przemiennik częstotliwości (jedno lub wielofazowy)! Plecam Fachmanowi lekturę podstaw energoelektroniki. Urządzenia o których pisze to przemienniki częstotliwości z definicji zawierające w swojej konstrukcji falowniki jedno lub wielofazowe (najczęsciej trój-)...
  Nie znalazłem na szybko innych prostrzych definicji falowników, może te będą Mu pomocne:
  - http://wiem.onet.pl/wiem/00b1eb.html
  - http://www.karkoz1.republika.pl/4.htm#3
  Dalej nie szukałem nie mam czasu. On jest Fachmanem...
 • Poziom 24  
  Witam na forum

  Falownik to nic innego jak przemiennik częstotliwości i popieram kolege Fachmana ponieważ mam do czynienia z Falownikiem przemysłowym typu
  VACON CXS, a co do jednofazowego falownika to jasne,że mozna zasilać trójfazowy silnik ponieważ mamy do czynienia - po wyprostowaniu z szyną prądu stałego a dopiero układ kluczowania tranzystorów 3xpo dwa zawory na faze da odpowiednio trzy fazy.

  Zasada jest taka: w falownikach regulacja odbywa się częstotliwością, a
  w regulatorach napięciowych regulacja odbywa się napięciem przy stałej
  częstotliwości
  Rysunek w załączeniu:
  Załączniki:
 • Poziom 29  
  niewiem po co te spory, od dawna wiadomo że nazewnictwo energetyczne , elektroniczne , czy fizyczne są częcto różne i nawet sprzeczne, np opornik / rezystor, oporność / rezystancje, i wiele-wiele innych nazw, gdyby ktoś z techniki WCz dołączył by do waszej dyskusji o falowniku to dopiero by była wojna :) dla mikrofal to kawałek rury jest falownikiem.
  A temat był:
  coś co bedzie mi rególowało obroty w mojej maszynie
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Kolega Kuba-Em zaprezentował akademickie podejście do tematu. W handlu kupujemy te urządzenia pod jedną wspólną nazwą INVERTER, a w praktyce 90% stosowanych inverterów ze względu na swoje własności to są urządzenia 3/3 (3 fazy na we/3 fazy na wy), pozostałe 9,99% to urządzenia 1/3, bo mają gorsze własności od tych poprzednich, a tylko 0,01% tu urządzenia 1/1, dlatego że silniki jednofazowe można o wiele prościej sterować i taniej, bo nie widziałem invertera 1/1 w cenie poniżej 1200zł. Tak to wygląda w praktyce, a kolega Alchemik nie sprecyzował czy chodzi mu o silnik 1 czy 3-fazowy, podał tylko moc, a kilka postów wyżej zadałem takie pytanie.
 • Poziom 24  
  Heja!
  Fachman - jest OK. Dwaserwis ma rację, że ta cała dyskusja nie odnosiła się do zapytania Alchemika... Nie chciałem wywoływać burzy!
  Pozdrawiam,
 • Poziom 15  
  Wstyd mi ze jestem polakiem ,jak widze te ataki i klutnie o nazewnictwo - WSTYD!!!!!
  Jesli chodzi o falowniki (wg. Miodka :przemienniki) polecam polskie urzadzenia .Falownik mocy 700W kosztowal tam okolo 1000PLN netto
  http://www.obrusn.torun.pl/technika.htm


  pozdrawiam
  VuKeR
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Kolega Alchemik sądzi że silnik 3-fazowy da się regulować w prosty sposób, ale to się nie da.Zasadnicze pytanie: jaka ma być dokładność regulacji?Mogę podesłać schemat falownika 3-faz 2kW Danfoss ,
  Ale muszę znależć trochę czasu żeby toto zeskanować , tj. 10 kartek A4.
  A może kolega chce kupić taki falownik?
 • Poziom 13  
  Czy prawdą jest że można za pomocą falownika zwiększyć dwukrotnie obroty silnika bez szkody dla niego
  pozdrawiam

  PRYZ
 • Poziom 14  
  Mam wielka prosbe jestem poczatkujacym elektornikiem, i mam pewien problem, potrzebuje falownika jednofazowego z regulacja czestotliwosci, tzn owy falownik mialby sluzyc jako regulator obrotow sprezarki lodowkowej - TL4A Danfossa (chce zbudować termostat - tak aby temperatura byla zalezna od obrotow sprezarki), jak zrobic taki ukladzik najtanszym kosztem ??? ... prosze o ewentualne schematy, sugestie lub podpowiedzi...
  Pozdrawiam Robert :?
 • Poziom 11  
  Korzystając z doświadczenia Państwa załączam schemat o którym pisze TakiTam (część schematu).
  I mam prośbę jeśli ktoś ma ochotę to proszę o pomoc w zidentyfikowaniu podłączenia zasilania napięcia głównego tj tego które ma zasilać silnik , bo nie bardzo rozumię jak ono jest podlączone. Ze schematu dziwnie wychodzi ,że jest włączone razem z niskim napięciem zasilającym sterowanie układu "co jest trochę nie tak".
  Prosze o podpowiedz, może to w jakiś sposób pomoże Alchemikowi.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Kocur - to jest OK - 300V DC idzie na falownik.Zastanawia tylko strona ekonomiczna: jeżeli miałbym robić falownik i kupować do jego obsługi komputer to chyba lepiej kupić gotowy falownik.
 • Poziom 11  
  Józefg-A co robi 17 V DC włączone moim zdaniem równolegle z napięciem 300V, chyba że masa 300V jest włączona gdzieś indziej. Nie bardzo to jażę.
  Jak możesz to wskaż, gdzie jest podłączony 2-gi biegun 300V.
  Puki co dzięki za zainteresowanie
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Te 17V DC jest prawdopodobnie omyłkowo wklejone - tu jest 300V DC.
  A drugi biegun? - masz napisane GND.