logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Golf IV TDI 90KM 2002 - gaśnie podczas jazdy, świeci ESP, brak połączenia z VAG

09 Maj 2009 14:52 19543 16
REKLAMA
  • #1 6509280
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #2 6509304
    sadek1979
    Spec od samochodów
    Posty: 2564
    Pomógł: 237
    Ocena: 1418
    co do odpalania to nie doradzę ale jeśli chodzi o esp to miałem takiego golfa i powód świecenia wyjaśnił się w niedługim czasie , mianowicie zapaliła się pompa abs/esp poczytaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1245275.html powodzenia
  • #3 6509369
    fructon
    Poziom 33  
    Posty: 1594
    Pomógł: 241
    Ocena: 979
    jeżeli cie znów to spotka to sprawdz wszystkie zasilania ale przy samym kompie
  • REKLAMA
  • #4 6509462
    Sztomel
    Poziom 35  
    Posty: 1953
    Pomógł: 284
    Ocena: 1233
    w takim przypadku nie czyści się styków przekaźnika 109 tylko lutownicą trzeba je poprawić,
    druga sprawa jest taka, że jeśli spotka Cię to gdzieś na drodze to pamiętaj, że zawsze możesz odpalić samochód zasilając na "krótko" kawałkiem kabelka elektrozawór N109 na pompie wtryskowej z bieguna dodatniego akumulatora - silnik odpali i pojedzie ale w trybie awaryjnym tak jak SDI bez gwałtownego przyspieszania.
  • #5 6509605
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #6 6509626
    Sztomel
    Poziom 35  
    Posty: 1953
    Pomógł: 284
    Ocena: 1233
    podepnij elektrozawór N109 na pompie wtryskowej na "krótko" kabelkiem z plusem akumulatora a zobaczysz, że silnik odpali, sterownik nie ma zasilania jak nie mignie kontrolka świec żarowych po przekręceniu kluczyka w stacyjce, problem z ESP jest inny i trzeba go zdiagnozować Vagiem.
    Zawsze jest brak zasilania sterownika jak nie mignie kontrolka świec żarowych (pomijam tutaj uszkodzenie samej kontrolki) - to złota zasada przy diagnostyce tego typu usterek, elektrozawór N109 to jedyny odbiornik sterownika, który jest z niego zasilany napięciem, całe pozostałe sterowanie podzespołami w samochodzie ze sterownika odbywa się za pomocą masy.
  • #7 6511833
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #8 6512673
    teodor76
    Poziom 17  
    Posty: 272
    Pomógł: 6
    Ocena: 54
    Kolega Sztomel opisał ci to bardzo dobrze a ESP świeci wtedy kiedy masz brak zasilania na sterownik silnika i wtedy ESP wykrywa brak komunikacji z sterownikiem silnika i dlatego świeci i napraw lub wymień przekaźnik 109
  • REKLAMA
  • #9 6515907
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #10 6516245
    emeryt2
    Poziom 42  
    Posty: 7630
    Pomógł: 717
    Ocena: 2300
    Golf IV TDi , z tego rocznika i takiej mocy miały trzy sterowniki silnika , jaki jest u Ciebie.
  • #11 6516341
    Sztomel
    Poziom 35  
    Posty: 1953
    Pomógł: 284
    Ocena: 1233
    Wg. moich danych miał 2 :
    - 038 906 012 K - dla silnika AGR
    - 038 906 012 FA - dla silnika ALH.
  • #12 6519002
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #13 6519749
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #14 6520398
    Remik71
    Poziom 24  
    Posty: 714
    Pomógł: 43
    Ocena: 302
    Sterowników można kupić wiele VW skoda, czy seat, od ALH lub ASV - EDC15 ale będziesz musiał przepisać zawartość flash-a i eeprom - tak będzie najłatwiej i najszybciej, bez dopasowywania immo. Ja jednak spróbowałbym naprawić stary, o schemacie ECU zapomnij.
  • #15 6523162
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #16 6523786
    Remik71
    Poziom 24  
    Posty: 714
    Pomógł: 43
    Ocena: 302
    Jak nie będziesz mógł zgrać, to wylut i po bólu.
    Myślałem, że szukasz wewnętrznego schematu ecu, dlatego napisałem że bez szans.
  • #17 6527301
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczy VW Golfa IV TDI 90KM z 2002 roku, który gaśnie podczas jazdy, a po zgaszeniu nie chce ponownie zapalić. Podczas braku zapłonu świeci kontrolka ESP, a kontrolka świec żarowych się nie zapala. Brak jest napięcia na bezpiecznikach ECU, mimo że przekaźnik 109 i stacyjka wydają się sprawne. Wskazano, że przekaźnik 109, odpowiedzialny za zasilanie sterownika silnika, może mieć zimne luty i wymaga naprawy lutownicą, a nie tylko czyszczenia styków. Podłączanie elektrozaworu N109 bezpośrednio do plusa akumulatora pozwala na uruchomienie silnika w trybie awaryjnym, co potwierdza problem z zasilaniem sterownika. Brak komunikacji z VAG i świecenie ESP jest spowodowane brakiem zasilania sterownika silnika. Diagnostyka wskazuje na możliwe uszkodzenie sterownika silnika lub okablowania we wtyczce od strony pasażera. Wymiana sterownika na używany wymaga wgrania zawartości pamięci EEPROM, aby uniknąć problemów z immobilizerem. Ostatecznie wymieniono sterownik za około 400 zł z wgraniem EEPROM, co rozwiązało problem. W dyskusji pojawiły się numery sterowników: 038 906 012 FA (dla silnika ALH) oraz 038 906 012 K (dla silnika AGR). Schematy elektryczne i diagnostyka VAG są niezbędne do dalszej analizy.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA