Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik bramy przesuwnej za 100pk.

dezmontnikus 14 Maj 2009 20:49 14045 32
  • #1 14 Maj 2009 20:49
    dezmontnikus
    Poziom 21  

Witam...
    Mam do zbudowania sterownik bramy przesuwnej tylko mam problem z zaprogramowaniem procesora (attiny2313)
    Mam nadzieje że znajdzie się ktoś kto mi pomoże :)
    Układ musiał by mieć 4 wejścia i trzy wyjścia.
    1.Wejście do krańcówki (zamknięta brama)
    2. Wejście do krańcówki (brama otwarta)
    3. Wejście sygnału z pilota (Brama ma trzy funkcje lewo,stop,prawo) czyli jedno wejście zmieniające za każdym razem inna funkcje
    4. Wejście fotokomórki (czyli jak na wejściu jest 1 to układ działa normalnie, ale jeżeli 0 to staje w miejscu na obu wyjściach stan 0)

Wyjścia
    1,2. dwa wyjścia do przekaźników (obracanie silnika w lewo w prawo)
    3.(opcjonalnie miganie diody jako sygnał pracy układu)

Bardzo was proszę o pomoc... naprawdę mi na tym zależy. "pomógł" + 100pk na pewno dostaniecie. Na wszystkie pytania odpowiem jak najszybciej.

0 29
  • Relpol
  • #2 14 Maj 2009 21:38
    djrysiek
    Poziom 10  

Witam. Po pierwsze musisz wiedzieć co chcesz. Wiedzieć tzn. co powinna zawierać ta konstrukcja, jak być sterowana, plusy minusy wybranego uC.

Moja wizja. Sterownik bramy:

Skrzydło umieszczone na ramie ruchomej, napędzana silnikiem. Wybór silnika: polecał bym mocny silnik krokowy, ze względu na dokładność.

Czujniki zamknięcia i otwarcia poszczególnych bramek(mam na myśli zwykłą małą bramkę). Jeżeli chcesz mieć kontrolę nad tą oto bramką, załóż zamek elektryczny, włączany np. z pilota lub z domu.

Wizja elektroniki : Uparłeś się na tego Atinny. W życiu programowałem baaaardzo dużo kontrolerów, ale dalej mam sentyment do ATmega8.

Sterowanie silnika krokowego oparł bym na NE555, która by była sterowana przez uC(czy w prawo czy w lewo) z uwzględnieniem informacji z czujników umieszczonych np. na szynie(możliwość zdalnego sprawdzania umiejscowienia bramy). Jeżeli np. zatnie nam się guzik, to ostatni czujnik wysyła informację ze jest już zamknięta do końca i automatycznie włącza blokadę silnika. Tutaj duży plus dla silnika krokowego. Dlaczego? w tam np. wypadku, uC jest wstanie go natychmiastowo zatrzymać- i to bardzo precyzyjnie go umiejscowić.

Bezprzewodowość. hmm... nie znam się na tym. Kiedyś widziałem gdzieś w DIY'ach sterowanie poprzez komputer z domu nawadniania szkółki z drzewkami poprzez pasmo 2,4ghz.

To raczej się nie sprawdzi, jeżeli chodzi o jedną bramę i to jeszcze podejrzewam że w domu. Jeżeli by chodziło o np. dużą firmę, to bym pobawił się w takie coś.

W twoim wypadku przydał by się nadajnik na pasmo FM niskiej częstotliwości szyfrowanym pasmem(żeby nikt nie bawiąc się zwykłym nadajnikiem otwierał twoją bramkę)
    nie znam się na radiotechnice, więc nic nie pomogę w tej kwestii.

Odbiornik radiowy/sterownik ręczny --- uC --> NE555 + NE555 ---> silnik.

to tyle odemnie. może pomogłem, może nie ;) pozdrawiam ;)

0
  • Relpol
  • #3 14 Maj 2009 21:40
    dawid512
    Poziom 32  

Na początek pokaż schemat (sprawdzimy jego poprawność).
    Następnie spróbuj sklecić szkielet programu (ustawienie wejść/wyjść itd.)

0
  • #4 14 Maj 2009 22:10
    Dr.Vee
    VIP Zasłużony dla elektroda

Pamiętaj o implementacji zabezpieczeń poza procesorem (np. na bramkach) - tak, żeby wykluczyć błędne działanie bramy przy błędzie w programie/zawieszeniu się procesora.

I tak:

• * zadziałanie odpowiedniego wyłącznika krańcowego wyłącza odpowiedni przekaźnik
      * przerwanie bariery IR wyłącza oba przekaźniki

Resztę logiki możesz mieć w programie - oczywiście działanie programu zabezpieczone watchdogiem.

Pozdrawiam,
    Dr.Vee

0
  • #5 15 Maj 2009 19:25
    dezmontnikus
    Poziom 21  

Wielkie dzięki za zainteresowanie.
    Widzę że koledzy chcą mi pomóż zbudować sterownik z pierwszego zdarzenia :) Pewnie podjął bym się takiej budowy ale brakuje mi czasu. Mam tylko dwa tygodnie.

Cytat:
    Skrzydło umieszczone na ramie ruchomej, napędzana silnikiem. Wybór silnika: polecał bym mocny silnik krokowy, ze względu na dokładność.

Silniki krokowe? chciałem zbudować to silniku od wycieraczek na 12V plus przekładnia ślimakowa.

Cytat:
    Czujniki zamknięcia i otwarcia poszczególnych bramek(mam na myśli zwykłą małą bramkę). Jeżeli chcesz mieć kontrolę nad tą oto bramką, załóż zamek elektryczny, włączany np. z pilota lub z domu.

Tak zamek elektryczny dobry pomysł ale to już wkład finansowy i więcej zabawy. Jeżeli brama będzie na przekładni ślimakowej to już nikt jej ręcznie nie otworzy.

Cytat:
    Wizja elektroniki : Uparłeś się na tego Atinny. W życiu programowałem baaaardzo dużo kontrolerów, ale dalej mam sentyment do ATmega8.

Mam programator STK200/300 więc ATmega8 też może być. Uparłem się bo mam kilka sztuk na składzie ale jeśli łatwiej będzie ci zaprogramować ATmega to proszę. Jednak chciałbym napisać to w bascom

Z tym bezprzewodowym łączeniem też na razie nie wiem. Chciałem to zrobić na jakimś nadajniku radiowym jednokanałowym żeby to było proste. Kodowanie :/ może odpuśćmy to sobie... jeżeli uda mi się to zrobić w dwa tygodnie to potem mogę bawić się z nowszymi wersjami.
    Jeżeli macie jakiś schemat takiego nadajnika i odbiornika byłbym bardzo wdzięczny.

schemat.

Ja dopiero co zaczynam z mikroklockami. Do procka jeszcze muszą dojść wejścia i wyjścia ale to już zależy od ustawień w programie.

0
  • #6 15 Maj 2009 21:18
    Dr.Vee

Kwarcu nie potrzebujesz, masz wewnętrzny oscylator. Kondensatory 100uF i 1000uF zamieniłeś miejscami. Daj 100nF pomiedzy VCC i GND jak najbliżej procesora.

Co do zabezpieczeń to przemyśl sprawę dokładnie - szkoda by było gdyby Ci się autko zarysowało (nie mówiąc już o czymś gorszym) przez błąd w programie - zwłaszcza, że "dopiero zaczynasz z mikroklockami".

Pozdrawiam,
    Dr.Vee

0
  • #7 15 Maj 2009 21:37
    dezmontnikus
    Poziom 21  

ok błędy poprawiłem. Do tych zabezpieczeń to będzie trzeba zrealizować jakąś funkcje na bramkach czy masz inny sposób?

0
  • #8 16 Maj 2009 02:07
    Dr.Vee

Proponuję taki układ:

Wyjścia nOpen i nClose sterują przekaźnikami i są aktywne w stanie niskim. Na raz może być aktywne co najwyżej jedno z wyjść - dzięki temu zapobiega się zwarciu zasilania silnika. Wejścia StartMotor i Close/nOpen są sterowane przez mikrokontroler. Pierwsze aktywuje silnik bramy, drugie wybiera kierunek obrotów silnika. Zwarcie do masy wejść nStopOpen i nStopClose powoduje rozłączenie odpowiednich przekaźników - do tych wejść podłączone będą wyłączniki krańcowe. Pojawienie się stanu wysokiego na wejściu StopClose powoduje rozłączenie przekaźnika odpowiadającego za zamykanie bramy. Do tego wejścia można podłączyć odbiornik typu TSOP lub SFH, na których wyjściu jest logiczne 0 podczas odbioru zmodulowanej wiązki podczerwieni.

Dzięki użyciu wejść Schmitta można do układu dodać czasowe układy opóźniające/eliminacji drgań styków - zobacz schemat i metodę obliczania wartości elementów w dokumencie Guide to Debouncing.

Pozdrawiam,
    Dr.Vee

0
  • #9 16 Maj 2009 15:52
    dezmontnikus
    Poziom 21  

Schemacik bardzo dobry.. dzięki
    Nie rozumiem tylko wejścia StopClose. To wejście zatrzyma zamykanie bramy a co z otwieraniem? Narysowałem sobie już z 4 razy ten schemat i analizuje żeby zrobić zatrzymanie bramy przez podanie 1 na stop obojętnie w jakim stanie się znajduje otwierania lub zamykania. Może będzie dobrze...

Z tego PDF co podałeś nie rozumiem tych okładów opóźniających. Można to zrobić na jakimś przerzutniku typu D? i jeszcze jedno pytanko będziesz w stanie zaprogramować Attiny2313 w basom żeby sterował tymi bramkami. Myślę sobie i wydaje mi się że można sterować tym bez procka...

przy każdym podaniu sygnału na CL będą się przełączać wyjścia do 1 do 3 tylko jest problem z ustawieniem żeby po ustawieniu wyjścia pierwszego na
    a-1
    b-1
    c-0
    przełączenie na 2
    a-1
    b-1
    c-1
    przełączenie na 3
    a-1
    b-0
    c-0

Może jakieś koder lub dekoder nie wiem sam... myślę i myślę ale nie mogę wymyślić :)

PS. Usuwam moje ostanie pytania i zadaje następne czy ten układ będzie działał :)

0
  • #10 16 Maj 2009 23:06
    Dr.Vee

Możesz przerobić układ tak, żeby przy przerwaniu bariery jednocześnie wyłączyć dwa przekaźniki - po prostu zamiast blokować wyjście 3 bramki U2 zablokuj sygnał StartMotor - w taki sam sposób.

Jeśli zamiast uC chcesz zastosować automat stanu, to ja bym z tym zaczekał do czasu, aż będziesz miał wykonaną część układu odpowiedzialną za sterowanie radiowe. Ja bym jednak został przy mikrokontrolerze.

Pozdrawiam,
    Dr.Vee

0
  • #11 17 Maj 2009 10:55
    dezmontnikus
    Poziom 21  

Wiem że można zatrzymać dwa przekaźniki po przekroczeniu fotodiody ale po co brama ma się zatrzymać przy otwieraniu :) chodziło tylko o zamykanie. Na mikroklockach znasz się więcej niż ja więc będzie to proste dla ciebie ja wykorzystałem to co umiem :) Problem jest jeszcze przy tym sterowaniu radiowym. Może znasz jakieś jednokanałowe z nadajnikiem i odbiornikiem?

Układ poprawiłem działa :) naciskając przycisk włączamy silnik w lewo stop prawo stop i tak w kółko.

Jest jedna wada bo po wciśnięciu np: zamykania bramy brama dojedzie do krańcówki i stanie ale na pilocie pozostanie stan "stop" i będziemy musieli wcisnąć pilot dwa razy raz jako "stop bramy" a dwa żeby się zaczęła otwierać. Chciałem pozbyć się tego i podłączyć ULN7855 jako generator monostabilny. Wtedy po włączeniu krańcówki wyzwoli się sygnał z generatora i będzie podany na wejście EN i zegarowe kodera wtedy nastąpi automatyczne przełączenie na stan "STOP". Wciskając pilot brama sama zamknie się :) Chłopaki pomóżcie mi... moja wizja z tymi ULY jest trochę skomplikowana może macie coś prostszego.

0
  • #12 17 Maj 2009 22:28
    Dr.Vee

Układu nie sprawdzałem, tylko symulowałem, i Tobie też bym to polecał zanim go zmontujesz.

Co do toru radiowego to możesz użyć np. kodera/dekodera MC145026/MC145027(8) + pary nadajnik odbiornik np. TX433N/RX433N.

Pozdrawiam,
    Dr.Vee

0
  • #13 17 Maj 2009 22:38
    dezmontnikus
    Poziom 21  

Symulowałem układ i działa :) na razie kupie nadajnik i odbiornik jednokanałowy. Nie masz jakiegoś pomysłu na tą czasówkę ?

0
  • Pomocny post
    #14 17 Maj 2009 23:56
    Dr.Vee

Bez stanu "STOP" byłoby dużo prościej. Impuls ze sterowania podłączasz do wejścia DIR, a na wejście StartMotor dajesz stałe 1.

Po dojechaniu do dowolnej krańcówki brama przestaje się poruszać aż do nadejścia kolejnego sygnału z układu sterującego.

Tak czy inaczej będziesz miał problem z tym, że pilot wyśle ileśtam sygnałów na raz - a nie chciałbyś, żeby każdy powodował zmianę stanu w układzie. Może np. multiwibrator monostabilny?

PS. sam nadajnik i odbiornik bez kodera/dekodera niewiele Ci dadzą.

Pozdrawiam,
    Dr.Vee

0
  • #15 21 Maj 2009 22:41
    dezmontnikus
    Poziom 21  

Czemu ileś tam sygnałów naraz? wciskając przycisk na wyjściu odbiornika pojawia mi się 1 i jak pusze to znika. Wszystko tak miało być :)

Zrobiłem ostateczna wersje schematu i płytkę w eagle. Zrezygnowałem z Stopu po przełączeniu kierunku bramy a zamieniłem go na przytrzymanie około 3 s. W programie działa ok. Dodałem kilka bajerów np: jeżeli ktoś nie posiada fotokomórki może przełączyć switch i brama działa bez fotokomórki. Ograniczyłem napięcie na wejściu nadajnika żeby nie popalił bramek, na fotokomórce też to jest. Dodałem też kilka diod świecących żeby sygnalizowały co się dzieje i układ 555 do mrugania żarówki zamocowanej na słupku od bramy (sygnalizować będzie ruch bramy).

schemat:

Płytka:

TO moja pierwsza płytka takiego formatu :) jeżeli widzisz jakiś błąd proszę pisz.

0
  • #16 22 Maj 2009 02:25
    Dr.Vee

Straszny bałagan na schemacie więc ciężko coś orzec ;)

Użycie fotodiody to kiepski pomysł, będziesz miał problemy przy zmiennym oświetleniu w ciągu dnia. Najlepiej podaj 36-38kHz na diodę IR, a odbiór scalonym odbiornikiem podczerwieni.

Nieużywane wejścia bramek przypnij do określonego poziomu logicznego. Jeśli to CMOS (HC, HCT), to bezpośrednio do masy lub VCC.

Krańcówki zwierają do masy, ale na wejściu bramek muszą być jeszcze rezystory podciągające do VCC + pewnie jakieś nieduże kondensatory do gaszenia drgań.

Co to za typ nadajnika/odbiornika? Jeśli nie masz tam kodowania, to 1) każdy pilot w okolicy na tej samej czestotliwości będzie Ci uruchamiał bramę ;) 2) Twój układ reaguje na zbocza, ale zapewniam Cię, że na wyjściu odbiornika będzie więcej niż 1 zbocze - np. jedziesz samochodem, jesteś poza zasięgiem, uruchamiasz pilota, wjeżdzasz w zasięg odbiornika i po drodze masz kilka/naście/dziesiąt przełączeń układu. Zastosuj tutaj 555 w konfiguracji monostable albo coś podobnego.

Pozdrawiam,
    Dr.Vee

0
  • #17 22 Maj 2009 16:13
    dezmontnikus
    Poziom 21  

Diodę IR zasięg wystarczy? Maż może jakiś schemat. Gdzieś słyszałem że do tego potrzebne są dwa scalaki i kilka elementów.

Jeżeli mam TTL? to muszę spinać? Te krańcówki jeżeli są otwarte to zwierają się do 1 (+5V) a jeżeli rozwarte to na 0 (masa).

Jeżeli z nadajnikiem będą jakieś problemy to złożę te generator monostabilny i zobaczymy co to będzie. :)

0
  • #18 24 Maj 2009 13:35
    dezmontnikus
    Poziom 21  

Uruchomiłem ten układ i niby działa:) problem jest w tym że ten układ 4017 jest wyzwalany zboczem opadającym. Próbowałem przerobić to jakoś na bramkach ale :/ nic z tego. Bramka NAND tak samo po niepodaniu żadnego sygnału na wejście będzie na wyjściu miała 0.
    Może zastosowanie jakiegoś przerzutnika monostabilnego miało by tu sens. Uratował by te skoki sygnału na wejściu przez nadajnik i wyzwalało 4017 zboczem opadającym na (nie Q) . Nie mogę znaleźć żadnego sensownego schematu z tym przerzutnikiem. Proszę pomóżcie...

0
  • Pomocny post
    #19 24 Maj 2009 20:41
    prezeswal

dezmontnikus napisał:
    problem jest w tym że ten układ 4017 jest wyzwalany zboczem opadającym.

Licznik 4017 reaguje na:
    - zbocze ujemne (opadające) zegara podawanego na CP1 (p.13) przy CP0 (p.14) połączonym z +Uzas,
    - zbocze dodatnie (narastające) zegara podawanego na CP0 przy CP1 połączonym z masą.
    Pozdrawiam.

0
  • #20 24 Maj 2009 21:08
    dezmontnikus
    Poziom 21  

dzięki :) połączyłem bezpośrednio bez bramki shmita i NAND no i działa. Następny problem z tym przytrzymaniem 5s. Po przytrzymaniu powinien się naładować kondensator i nastąpić przełączenie przez bramkę przerzutnika JK. Mam dziwną sytuacje z tym bo na wejściu bramki shmitta zaraz za kondensatorem jest napięcie 1.21V na wyjściu bramki 0 więc po naładowaniu kondensatora bramka nadal jest w stanie niskim na wyjściu :/ przerzutnik JK nie zmienia się.

0
  • #21 25 Maj 2009 12:35
    prezeswal

dezmontnikus napisał:
    Następny problem z tym przytrzymaniem 5s.

Rozumiem, że chodzi o układ, który po podaniu na jego wejście wysokiego stanu przez czas dłuższy niż np. 5s - wytworzy na wyjściu impuls (z takim właśnie opóźnieniem) :?:
    Można to zrobić np. tak:
    A tak w ogóle, to cały układ jest trochę "przekombinowany", ale rozumiem, że w celach edukacyjnych ćwiczysz różne rozwiązania :D
    Pozdrawiam.

0
  • #22 25 Maj 2009 20:07
    dezmontnikus
    Poziom 21  

Dobrze rozumiesz :) ale po złożeniu układu działa tak jak się spodziewałem :/ W symulatorze to działa i teoretycznie też ale naprawdę nie jest tak. Bramka jeżeli nie ma nic na wejściu czyli 0 albo 1 podaje na wyjście stan 0. Dochodzi to do następnej bramki i mamy cały czas 1 w punkcie B. Jeżeli kondensator się naładuje pojawi się 1 i nadal stan na wyjściu pierwszej bramki to 0. Nie ma takiego układu który by podawał 1 na wyjściu jeżeli na wejściu 1 będzie przez pewien okres.

0
  • #23 25 Maj 2009 20:50
    prezeswal

Wypisujesz ... przedziwne rzeczy :D Nic z tego nie rozumiem :|
    Popracuj trochę nad teorią (i praktyką, jeśli ta nie zgadza ci się z teorią i doświadczeniem innych).
    Na wejściu bramek C-MOS nie może być "nic" - jeśli "wisi w powietrzu" to na wyjściu możesz spodziewać się wszystkiego :!:
    Może jeszcze jeden obrazek pomoże ci zrozumieć działanie układu, który "w realu" też tak pracuje :D
    Pozdrawiam.

0
  • #24 25 Maj 2009 21:09
    dezmontnikus
    Poziom 21  

OK jeżeli wypisuje głupoty to czemu ten twój układ nie działa... Mówię ci jak jest. Na wyjściu drugiej bramki powinien pokazać się stan wysoki po przytrzymaniu S1 w symulatorze to działa a czemu w realu jest cały czas stan wysoki i się nie zmienia???

0
  • #25 25 Maj 2009 21:15
    prezeswal

Przykro mi, ale w usuwaniu zwarć, przerw, pomyłek montażowych, itd. nie potrafię pomóc na odległość :| (i chyba - nie tylko ja :D ).
    Pozdrawiam.

0
  • #26 25 Maj 2009 21:40
    dezmontnikus
    Poziom 21  

JAK można mieć błąd w tym połączeniu... tłumacze ci ze ta pierwsza bramka ma cały czas 0 na wyjściu. Nie można zastąpić tego innym układem? Bramki są sprawne po podaniu 0 jest 1 na wyjściu i odwrotnie. Składałeś już kiedyś taki układ jesteś pewien że to działa...

0
  • #27 25 Maj 2009 22:24
    prezeswal

No cóż, lepiej mi już nic nie tłumacz, bo ... zgłupieję w kwiecie wieku :D
    Takie (i nie tylko) układy - składałem.
    Usuń zwarcie tego wyjścia do masy, albo wymień układ scalony.
    Pozdrawiam.

0
  • #28 25 Maj 2009 23:14
    dezmontnikus
    Poziom 21  

Dobra zrobiłem po swojemu :) wywaliłem bramki i został sam kondensator. Po naładowaniu przełączy się przerzutnik JK. Tylko znowu jest problem bo przerzutnik JK jest wyzwalany zboczem opadającym a ja potrzebuję narastającym. Znasz jakiś scalak ?

0
  • #29 25 Maj 2009 23:39
    prezeswal

Aha, nie zapytałem o jedno (była to dla mnie "oczywista oczywistość" :D ): czy aby na pewno używasz układów C-MOS :?: (te na moim schemacie to 4093).

0
  • #30 26 Maj 2009 14:18
    dezmontnikus
    Poziom 21  

Są to bramki Schmitta UCY74132 bodajże TTL.

0