Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Eltra Ania problem z UKF-em.

emil_elektryk 24 Maj 2009 20:47 2059 7
  • #1 24 Maj 2009 20:47
    emil_elektryk
    Poziom 21  

Witam.Mam problem z odbiornikiem Unitra Etra Ania R-613.UKF jest przestrojony na nowe pasmo ale coś się stało że,gdy na przełączniku zakresów wybiorę na UKF to słychać jakąś inną stacje z zakresu średnie albo krótkie.Sygnału z UKF-u nie ma wcale tylko jest szum.

0 7
  • Pomocny post
    #2 24 Maj 2009 21:45
    sp7mfu
    Poziom 19  

Prawdopodobnie głowica nie pracuje (może heterodyna zerwała drgania?). Sygnały krótkofalowe które słyszysz włażą w tor pośredniej częstotliwości.

0
  • #3 25 Maj 2009 06:50
    emil_elektryk
    Poziom 21  

No właśnie bo gdy kręce trymetrem to wcale się stacja nie zmienia.Gdy gotknę anteny ferrytowej sygnał wzrasta.A co może być powodem tej usterki?

0
  • #4 25 Maj 2009 07:22
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

emil_elektryk napisał:
    A co może być powodem tej usterki?

Tak jak napisał poprzednik sp7mfu.

Moją propozycją dla Ciebie jest oddanie radia do serwisu.

Bez Obrazy ale możesz nie sprostać tej naprawie, samodzielnie. :cry:

Pozdrawiam.

0
  • #5 25 Maj 2009 13:32
    emil_elektryk
    Poziom 21  

No w moim mieście to jest raczej niemożliwe :( Nasz serwis jest jak rzeżnia dla zwierząt i dlatego chcęm sam rozwiązać ten problem bo to radio ma dla mnie wartość sentymentalną.A czy może ktoś mi dać jakąś wskazówkę gdzie mam szukać usterki?Wymieniłem tranzystory w głowicy i teraz gdy kręce trymetrem to słychać szum ciszej i głośniej.

Post raportowany. Popraw. /c2h5oh/

0
  • #6 27 Maj 2009 21:38
    SP9 UXG
    Poziom 15  

Witam , sprawdz czy napięcie zasilające przez przełącznik zakresów zasila głowice ukf

0
  • #7 03 Cze 2009 22:09
    Andrzej L.
    Poziom 26  

Tradycyjnie za mało danych.
    Którym trymerem kręcisz? Schemat masz czy tak na pałę wszystko jest robione przy tym radiu? Co zadecydowało o zmianie tranzystorów w głowicy? Czy radio przestrojone grało dobrze kiedykolwiek po tym przestrojeniu? Czy po prostu ktoś tak je przestroił, że przestało grać?
    Należy zacząć od ustalenia czy heterodyna w ogóle oscyluje i jak oscyluje to gdzie? Może ktoś cewkę heterodyny ruszył niechcąco i wszystko uciekło poza pasmo?

0
  • #8 04 Cze 2009 22:14
    emil_elektryk
    Poziom 21  

Problemem okazał się tranzystor BF314.Wymieniałem uszkodzony tranzystor na niby sprawny który był również uszkodzony ale teraz wymieniłem na sprawny i radio działa.Radio jest przestrojone w dziwny sposób ponieważ,mam instrukcje przestrojenia i w niej jest napisane ,że trzeba usunąć dwa kondensatory i w ich miejsce trzeba wlutować zworki ale u mnie są jeszcze kondensatory ale radio obejmuje całe pasmo i odbiera świetnie

0