logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wybór głośników basowych 15'' czy 18'' do kolumn estradowych z BR?

daxsior 13 Cze 2009 23:00 2722 22
REKLAMA
  • #1 6652746
    daxsior
    Poziom 19  
    Posty: 444
    Pomógł: 17
    Ocena: 201
    Witam :D

    Mam pytanie, mianowicie chce zrobić 2 kolumny basowe estradowe.. Chodzi mi o zwykłe kolumny z BR (szczelinowym). I pytanie rodzi się czy kupić 18'' ,czy tez 15'' głosniki ? Na oba przetworniki (same) chciał bym nie wydać więcej niż 600/700 zł wiem, że to nie dużo, ale chyba coś przyzwoitego już za to kupię:). Zależało by mi na nowych głośnikach. Później dopiero kupił bym do nich końcówkę mocy. Co polecicie ?
  • REKLAMA
  • #2 6652915
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #3 6652930
    daxsior
    Poziom 19  
    Posty: 444
    Pomógł: 17
    Ocena: 201
    Ale jaki model ? Tonsila ? I gdzie można je dostać ? Ale swoją drogą nikt nie kupuję głośnika z wiedza, że po 20 godzinach grania będzie trzeba wymienić większość cześć...
  • #4 6652955
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #5 6652979
    daxsior
    Poziom 19  
    Posty: 444
    Pomógł: 17
    Ocena: 201
    Tak wiem, wiem o co Ci chodzi. Ale trochę zboczyliśmy z tematu.. Nadal do końca nie wiem czy wybrać 18 czy tez 15 ? I jakie głośniki...
  • REKLAMA
  • #6 6653014
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #7 6653057
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  
    Posty: 1343
    Ocena: 16
    Kolega wyżej widać ma dobre chęci, ale niestety o estradzie to za wiele nie wie.
    Powiedz gdzie to ma grać, i ile chcesz razem na to przeznaczyć pieniędzy bo to nie jest takie proste, a kupie sobie później końcówkę. I co bas wyniesie te 800-1000zł, do tego koncowka 1000 a moze i wiecej, do tego cross, więc nie ma lekko. Może napisz z góry ile max chciałbyś wydać wtedy będzie wiadomo w co celować.
  • #8 6653076
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  
    Posty: 1521
    Pomógł: 49
    Ocena: 25
    technic6 no rozwaliłeś konkretnie na estradę proponujesz albo 70watowy głośnik basowy albo głośnik samochodowy ;]
  • #9 6653996
    daxsior
    Poziom 19  
    Posty: 444
    Pomógł: 17
    Ocena: 201
    Całość ? Coś około 1300/1400 złotych (wzmacniacz + 2 głośniki) kolumny nie liczę w cenie... Tak jak powiedziałem wcześniej wiem, że to nie dużo, ale coś dobrego już kupię?... Gdzie to ma grać ? Kolumny grały by na salach, imprezy typu 18-stki, komersy, imprezy nie większe niż 80 osób...
    Kolego technics6 nie interesują mnie głośniki, które pokazałeś, one nie na estradę :D
  • #10 6654075
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  
    Posty: 1343
    Ocena: 16
    Jeśli nowe to tylko 15" STX i używana końcówka.

    A może podejdź do tego przyszłościowo:
    1. Wejdź na allegro
    2. Znajdź 18sound 18LW1400
    3. Kliknij kup teraz
    4. Zbuduj mu odpowiedni domek tak by dobrze się w nim czuł
    5. Zbieraj kasę na solidną końcówkę i ją kup
    6. Zbieraj kasę na crossover(a najlepiej procesor) i go kup
    7. Ciesz się potężnym, zawodowym basem :D

    Ps. Swoją drogą ciekawa sprawa, że jeszcze nikt go nie kupił. Wszyscy biorą Kanibale przecież na nich robią zawodowe LA :twisted:

    Dodano po 6 [minuty]:

    A to zdanie "Chyba ze chcesz jakiś sub-bas, ale tego chyba w sprzęcie estradowym się nie robi" powinno być flagowym cytatem w dziale na wesoło :lol:

    Dodano po 1 [minuty]:

    Kolega pewnie widział wiejskich pseudonagłaśniaczy co robią plenery 4szt. JRX 125 i mu tak utkwiło w pamięci hahaha
  • REKLAMA
  • #11 6655941
    papaj00
    Poziom 16  
    Posty: 216
    Pomógł: 8
    Ocena: 5
    Witam. Kolega technics6 myślał chyba o sprzęcie do auta nie na estradę:) popieram 18sound 18LW1400 to jest strzał w dziesiątke.I odsyłam do dr_aus robi zawodowe paczki właśnie na tych przetwornikach. Kupić można również u skipiora na stronie
    http://www.hds-audio.com/sklep/?32,dr_aus-hf30ct Pozdrawiam
  • #12 6656064
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #13 6656725
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  
    Posty: 1521
    Pomógł: 49
    Ocena: 25
    chyba do badziewnej nadstawki albo jakiegoś mini odsłuchu ;]
  • #14 6658628
    jacek20084
    Poziom 24  
    Posty: 819
    Pomógł: 5
    Ocena: 23
    Ja proponował bym poszukać czegoś z eminence lub dozbierać i kupić coś gotowego a do technics6 to nie tylko tonsil jest w polsce i nie tylko jest ich serwis eminence też da się naprawić w polsce wiec najpierw się zastanów co piszesz i tak bedzie lepiej dla wszystkich! ;] za 600/700zł to dostaniesz eminence kappe 15 lub popatrz coś z beymy na początek.
  • #15 6660037
    papaj00
    Poziom 16  
    Posty: 216
    Pomógł: 8
    Ocena: 5
    Witam . Jak w temacie 15 czy 18 bas na estrady 120wat estrada? Raczej odsłuch , a bas na estradę to znacznie więcej niż 120wat. Jest sporo na temat esrtady na forum.Nikt koledze nie wytyka tak bez powodu ale kolega nie ma pojęcia o estradzie:) Wszystko zależy co chcesz tym nagłaśniać.

    Dodano po 5 [minuty]:

    http://www.eighteensound.com/index.aspx?mainMenu=view_product&pid=197 http://sklep.fabrykadzwieku.net.pl/Naglosnienie/Glosniki/BC-SPEAKERS-18TBX100.html są to linki do ciekawych , a raczej bardzo dobrych 18" jeśli taniej i 15" to http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=3&vSubPage=551&vItemDB=itemdb tanie i polskie i z estradą znacznie więcej wspólnego niż te tonsilki
  • #16 6661568
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  
    Posty: 1343
    Ocena: 16
    Niech bierze 18sound bo taka okazja może się nie powtórzyć, a stan igła. Sam bym go brał, ale brak gotówki i nie pasuje mi do zestawu, chodź za taką cenę to choćby do pokoju jako ozdoba :D

    Dodano po 1 [minuty]:

    Oczywiście żart, bo głośniki to najwyższa liga.
  • #17 6661758
    DjDaniel11
    Poziom 27  
    Posty: 1306
    Pomógł: 38
    Ocena: 105
    Dokładnie, 18sound to czołówka. Bardzo dobra firma, a ich głośniki stosuje większość liczących się firm, takich jak np. Pol-Audio.

    papaj00 widać, że też masz dobre chęci, i że znasz się trochę na estradzie, ale jednak mało siedzisz na forum. Niejednokrotnie było pisane, że STX GDN-38-550-8-AE (z twojego linku) jest pod wieloma względami gorszy od wersji 4ohm tego głośnika. Link:
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=3&vSubPage=550&vItemDB=itemdb
  • REKLAMA
  • #18 6667612
    daxsior
    Poziom 19  
    Posty: 444
    Pomógł: 17
    Ocena: 201
    Dzięki wszystkim za podpowiedzi ! :D Chodzi o ten głośnik tak ? Aukcja: 657185484
    Tylko że na nim zbuduję 1 kolumnę basową, a gdyby tak kupić 2 EMINENCE KAPPA 15 ? (ale którą serię?)
  • #19 6667696
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  
    Posty: 1521
    Pomógł: 49
    Ocena: 25
    jeśli już to pro LF-2 czy tam 3.
  • #20 6679600
    papaj00
    Poziom 16  
    Posty: 216
    Pomógł: 8
    Ocena: 5
    Witam Nie będę prostował czy stx 4 ohm czy 8 ohm jest lepszy bo to od tematu odbiega. Zalety 8ohm to za spinając dwie paczki 8 ohm w mostu mamy 4 ohm i końcówka daje rade i wystarcza jedna. Mianowicie problem powstaje w 4 ohm wtedy 2 ohm na końcówkę a to już spore obciążenie.Kolega dostał wskazówki i sam podejmie wybór. Czy za 200zł czy za1200zł pozdrawiam:)
  • #21 6682631
    DjDaniel11
    Poziom 27  
    Posty: 1306
    Pomógł: 38
    Ocena: 105
    Odbiega i nie odbiega. To zależy jak na to spojrzymy :) Autor tematu chce kupić głośnik, i się zastanawia nad 15" czy 18". Jednak nie chodzi tu tylko o rozmiar, ale i o konkretny model. Więc nie widzę sensu, aby kupował gorszy głośnik w tych samych pieniądzach. I nie przez impedancję, GDN-38-550-8-AE jest gorszy od wersji 4ohm, tylko przez to, że różnią się parametrami!
  • #22 6682710
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  
    Posty: 1343
    Ocena: 16
    Kupuje 2x 15" 4ohm i popędza to końcówką 2x400-500w/4ohm czyli sporo taniej niż o takiej samej mocy dla 8ohm a przy tym ma wyższą efektywność. Ale o czym mu tu rozmawiamy nie wiem nad czym autor się zastanawia jak ten 18sound potrafi bardzo duuużo a przy tym masz bas na najwyższym światowym poziomie który pożyje długo.
  • #23 6682760
    Lj_E-gain
    Warunkowo odblokowany
    Posty: 262
    Pomógł: 11
    Ocena: 31
    technics6 napisał:
    Ja bym polecił Tonsil. Jest serwis, dostęp do części, w razie czego można wymienić resor, cewkę itp. A jak kupisz jakiś wynalazek i uszkodzisz to może być problem. A uszkodzenia w kolumnach estradowych się niestety zdarzają.

    Poza tym Tonsil to niezły producent.



    tylko idioci bez doświadczenia i odpowiedniego sprzętu uszkadzają głośniki niskotonowe ... ja jadę na 4 dołach ( głośniki M.A.G 15" w podwójnych odwrotkach ) i na małych imprezach jest aż za dużo :)

    Dodano po 2 [minuty]:

    technics6 napisał:
    Lepiej wymienić część niż cały głośnik. Nie mówię że będzie trzeba wymieniac, ale jak jakiś imprezowicz zaleje Ci piwem subwoofer albo wrzuci puszkę po piwie to będzie mozna wymienić membranę :)


    powiesz kiedy na estradzie widziałeś subwoofer ??? a po drugie jak wymienisz część głośnika .. np. na zamienna membrana to już jedna paczka bd odstawać od reszty :) i nie zagra tak jak oryginał ..

    Dodano po 3 [minuty]:

    technics6 napisał:
    Pisałem, że nie wiem czy się będzie nadawać... Przestańcie mi już wytykać.

    A ten Tonsil o którym pisałem ma 120W, na tamtej stronie jest jakiś błąd. W papierach ten głośnik ma moc 120W i to jest typowy głośnik estradowy.



    człowieku, głośnik estradowy o mocy 120W :D ... to nawet nie piernie :)

    i jeszcze nigdy nie widziałem tonsil na estradzie :D głośniki estradowe chwalą się mocą ok 500 W ( prawdziwą mocą ) a nie jak sprawdzisz okazuje się ze ze 120W zostaje koło 50

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy wyboru głośników basowych 15" lub 18" do kolumn estradowych z obudową bass-reflex (BR) przy budżecie około 600-700 zł na głośnik oraz 1300-1400 zł na cały zestaw z końcówką mocy. Wskazano, że 18" oferuje niższą częstotliwość rezonansową, ale jest droższy, dlatego lepiej wybrać mniejszy, ale wyższej klasy głośnik 15". Polecano głośniki Tonsil ze względu na serwis i dostępność części, jednak ich moc (około 120 W) jest niewystarczająca do estrady. Zalecano raczej głośniki estradowe o mocy około 500 W i wyższej, takie jak STX (np. GDN-38-550-4ohm), Eminence (seria Kappa LF-2 lub LF-3), Beyma oraz 18sound (np. 18LW1400), które są powszechnie stosowane w profesjonalnym nagłośnieniu estradowym. Podkreślono, że głośniki 15" 4 ohm z odpowiednią końcówką mocy (2x400-500 W/4 ohm) zapewnią lepszą efektywność i niższe koszty niż 8 ohm. Zwrócono uwagę na konieczność dobrania odpowiedniej końcówki mocy i ewentualnego crossovera lub procesora. Wskazano, że subwoofery 18" są rzadko stosowane w estradzie ze względu na wysokie wymagania mocy i ograniczenia częstotliwości. Dyskusja zawierała także uwagi o trwałości głośników i możliwości serwisowania, a także o różnicach parametrów między wersjami 4 ohm i 8 ohm tych samych modeli.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA