logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Głośniki średniotonowe 30cm do kolumn 2x12+1, budżet do 90zł

mireczek14 11 Lip 2007 15:09 4056 34
Najlepsze odpowiedzi

Jakie 30-centymetrowe głośniki do sekcji średniotonowej kupić do kolumn 2x12+1, jeśli mam budżet do 90 zł?

Najlepiej szukaj używanych Tonsili z serii GD lub GDS, przede wszystkim GD 30/50 albo GDS 30/30, bo są skuteczne i dobrze pasują do takiej konstrukcji [#4071794][#4072708][#4072914] Jeśli trafisz w dobrej cenie, GDS 30/120 z STX też może być opcją, ale jest trochę cichszy od Tonsila, za to przyjmie więcej mocy; nowe sztuki na Allegro były około 75 zł/szt. [#4072708] Unikaj tanich zamienników i „alpierdów”, bo forumowicze ocenili je jako słabe jakościowo i o niskiej skuteczności [#4072708][#4074582][#4077883] Przy zakupie używek zwracaj uwagę na oryginalność membran i regeneracje, bo po naprawach łatwo trafić na gorszy egzemplarz [#4071794]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #1 4071757
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    jaki kupić głośniki średniotonowe do kolumny 2x12+1
    -cena nie więcej niż 90zł
    -średnica głosnika 30cm
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 4071794
    Wejper
    Poziom 15  
    Posty: 167
    Pomógł: 9
    Ocena: 1
    ja bym na twoim miejscu szukał tonsili w dobrej cenie na allegro(obserwuje tak przez 2 tygodnie, codziennie, musi się coś znaleść), najlepiej coś z serii GD, GDS ze swoją skutecnzością taż by dawały rade, a jak coś można wymienić, uważaj tylko na głośniki po regeneracji, zwracaj uwagę na oryginalność membran itp.
  • REKLAMA
  • #3 4071803
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    a jakie konkretnie modele GD GDS ?

    Dodano po 8 [minuty]:

    ja w domu mam 2x GDN 30/60/1
    2x GDS 30/30
    1X GD 30/50
  • Pomocny post
    #4 4072708
    SzokalML
    Poziom 36  
    Posty: 3316
    Pomógł: 240
    Ocena: 98
    GD 30/50 albo GDS 30/30

    alternatywa to GDS 30/120 z STX - na stronie mogą być niedostępne, na allegro ok. 75 zł/szt nowe, tylko bedą nieco cichsze niż tonsile (za to przyjmą więcej mocy-więc wychodzi na to samo mniej więcej). Ponieważ ciągną wysoko nie potrzebujesz do tego drivera, starczy GDWT z STX-a (20 zł), w konfiguracji 2x na kolumnę.

    alternatywa to www.astronik.home.pl -> i głośniki szerokopasmowe icoon 30 cm. ale to trochę "niewiadoma". Ale cena -> ok. 60 zł.

    to najlepiej chyba tych tonsili szukać. nie kupuj zamienników za 40 zł bo to badziew.
  • #5 4072861
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    No ja zamienników TONSILA omijam szerokim łukiem bede szukał tych orginalnych TONSILI

    Dodano po 5 [minuty]:

    No ja zamienników TONSILA omijam szerokim łukiem bede szukał tych orginalnych TONSILI
  • #6 4072914
    Wejper
    Poziom 15  
    Posty: 167
    Pomógł: 9
    Ocena: 1
    2x GDS 30/30 na początek powinno być, zestaw dużo głośniejszy niż reszta którą wymieniłeś, aczkolwiek niskiego basu z nich nie uświadczysz

    2x GD 30/50 też dobre, ciągną niżej niż GDS, ale za to bas ciut lepszy
  • #7 4072957
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    2 kolumny po 2xGD30/100 TONSILA i GDWT 12-19/150 na jedną paczke i do tego 2 suby po jednym stx 32/300/8 SC wszystko napędze jakimiś DAP-ami

    jak myślicie bedzie to dobry pomysł ??

    miałem zamiar kupic jakis gotowy zestaw lecz lepiej zrobić samemu i wiedzieć co w tym siedzi
  • #8 4073189
    miszkoo
    Poziom 28  
    Posty: 1509
    Pomógł: 70
    Ocena: 25
    pomysł świetny bo podobny do mojego z tym że nie stx (poszukaj czegoś innego)

    i na pewno nie DAP (lepiej dać jakieś udane konstrukcje elektroniki które będą tańsze od syfnego DAPA)
  • Pomocny post
    #9 4073233
    Wejper
    Poziom 15  
    Posty: 167
    Pomógł: 9
    Ocena: 1
    jak uda ci się wyrwać GD 30/100 w dobrej cenie, to jest to jak najbardziej dobra opcja, ale przekalkuluj wszystko, może lepiej kupić 1x dobrą 15 i dobry driver do tego

    nie kieruj się, że tonsil tani i dobry, weź pod uwagę wszystkie możliwości
  • REKLAMA
  • #11 4073617
    SzokalML
    Poziom 36  
    Posty: 3316
    Pomógł: 240
    Ocena: 98
    tylko że kupić cztery tonsile gd 30/100 to nie taka prosta sprawa, a nowe chyba nie wchodzą w rachubę, a już na pewno nie za 90 zł/szt.....

    ps. budowa tuby no coz, to bardziej skomplikowana sprawa, ja bym na twoim miejscu wykonał jakiś normalny sub bass reflex. Na STX-ach robienie subów się nie bardzo opłaca już w tym momencie, bo za 420 zł (kupno dwóch nowych STX-ów) kupisz porządną 15-tkę na suba. co prawda sub będzie tylko jeden, ale zagra lepiej jak te STX-y a zeżre mniej prądu i miejsca w samochodzie.

    Chyba że poczekasz i kupisz dwa głośniki używane 15 w dobrym stanie.
  • #12 4073660
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    To jakie głosniki zamiast tych tonsil proponował??
    i jaki sub konkretnie???
    na budowe samych kolumn z głosnikami chce przeznaczyć 1000zł i do tego wzmacniacze terz do 1000zł i zostanie mi jeszcze 1000 na cd player i światła.
  • #13 4074074
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    Myśle nad tymi GDS-30-120-8-SE chwilowo nie ma ich na allegro ale na pewno będą
  • #14 4074208
    md
    Poziom 41  
    Posty: 6237
    Pomógł: 681
    Ocena: 788
    Te GDS od STX-a są identyczne z innymi szerokopasmowymi sprowadzanymi z Chin, sprzedawane są one pod przeróżnymi markami i znacznie taniej niż je ceni stx.
  • #15 4074224
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    to co nie nadawają się???
    a co byś cie proponowali z stx-ów żeby sie nadawały na takom konstrukcje ????
  • REKLAMA
  • #16 4074353
    SzokalML
    Poziom 36  
    Posty: 3316
    Pomógł: 240
    Ocena: 98
    Cytat:
    Te GDS od STX-a są identyczne z innymi szerokopasmowymi sprowadzanymi z Chin, sprzedawane są one pod przeróżnymi markami i znacznie taniej niż je ceni stx.


    Jakieś uzasadnienie?

    Porównując z Icoonem:
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=3&vSubPage=423&vItemDB=itemdb
    http://astronik.home.pl/cgibin/shop?info=A1B212MA300C4HW&sid=5f8c3086

    widać na pierwszy rzut oka ze to inny głośnik - inna membrana, inny magnes, inny kosz, różnica wagi o pół kilo, inne wymiary montażowe, głębokość (dane techniczne pomijam, bo wiadomo że do icoona nie są miarodajne).

    Kolejny zamiennik:
    http://www.allegro.pl/item210728873_30cm_szer_pasmowy_gds_30_350_350w_zamiennik_tonsil.html

    też totalnie różniący się od STX. Nie chce mi się już wypisywać.

    Alphard:
    http://www.allegro.pl/item213559347_glosnik_gitarowy_szerokopasmowy_30_cm_alphard.html

    Oto i kolejny. Ten zdradza pewne podobieństwo z Icoonem, ale nie z STX-em.

    Żaden z tych głośników (pomijając sam fakt tej samej kategorii) nie ma zbyt wiele wspólnego z STX.
    I ciekawe gdzie taniej "dużo taniej niż ceni je stx" można dostać takie głośniki? Wszystkie (oprócz tego zamiennika Leksington) są w podobnej cenie....
  • #17 4074431
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    troche nie rozumie, to warto kupić te stx-y czy nie????????
  • Pomocny post
    #18 4074582
    Wejper
    Poziom 15  
    Posty: 167
    Pomógł: 9
    Ocena: 1
    nie warto, mają słabą skuteczność, jak chcesz coś dobrego i w cenie do 1kpln(może ciut więcej :D) poszukaj jakichś używanych 15 do tego driver normalny dasz i będziesz miał paki jakieś 100dB/W 300W a głośniki prawdziwie estradowe, to co robi stx to takie estradówki chyba z nazwy tylko (93dB/W) a cena całkiem wysoka, jak na takie wynalazki
  • #19 4074666
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    To na 1 paczkę dać tylko jedną 15??
  • Pomocny post
    #20 4074851
    Wejper
    Poziom 15  
    Posty: 167
    Pomógł: 9
    Ocena: 1
    no w takim wypadku na większą liczbę tych 15 nie będzie ciebie stać ;)
    a dobra 15 100dB/W Ci wyciagnie
  • #21 4075074
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    A jakom najlepiej 15 wsadzić?? mogli byś cie mi jakomś podać konkretną firmę albo link z allegro był bym bardzo wdzięczny
  • #23 4077883
    Wejper
    Poziom 15  
    Posty: 167
    Pomógł: 9
    Ocena: 1
    szukaj raczej firm: eminence celestion selenium, za bardzo się nie znam, ale to są dobre marki :)

    alpierdy i inne wynalazki odpadają ;p
  • #24 4078055
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    No to do końca lipca będe szukał głosników a w sierpniu będe budował dzięki wszystkim za porady dużo mi to pomogło.
  • #26 4078295
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    jak byś miał takie 4 i góra po 140 to bym sie skusił może ale dzięki za dobre chęci
    Pozdro!

    Dodano po 22 [minuty]:

    a nie są to czasem 15??????
  • #27 4078761
    kagan007
    Poziom 17  
    Posty: 219
    Pomógł: 17
    Ocena: 3
    Nie są to 12". Do 200zł/szt to sam bym zakupił używane Eminence/Beymy żeby miały te 400W RMS i spl powyżej 97-98dB. U mnie nigdy nie były po awarii, zero regeneracji. Nigdy nie zawiodły, parametry jak w katalogu. Jak chcesz do 140zł to są na allegro używki , ale po regeneracji 2 x Eminence 15" http://allegro.pl/item212751918_eminence_gamma_15_i_beta_15_razem_w_dobrej_cenie.html
    Sam sobie zobacz wymieniona membrana , zawieszenia i cewka i na pewno nie ma to więcej jak 94-95dB skuteczności a Qts pewnie będzie powyżej 0,8.

    Jak chcesz 15" to są jakieś 10letnie BEYMY 15”T-100/N 200W RMS Spl 95,5dB 15"za 200zł/szt. http://allegro.pl/item215218418__beyma_15t_100_n_.html

    Do 200zł/szt nic lepszego w tej chwili na allegro nie kupisz oczywiście firmowych.
  • #28 4078795
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    kurcze musze pomuśleć jeszcze nad wszystkim
  • Pomocny post
    #29 4078830
    kagan007
    Poziom 17  
    Posty: 219
    Pomógł: 17
    Ocena: 3
    No pomyśl i jak się zastanowisz zapytaj tutaj nas. Ja kiedyś miałem lipne Alphardy jak zaczynałem i więcej w życiu nie kupie, choćby po 20zł/szt sprzedawali. Alphard sie nadaje na tubę do samochodu do łomotu, do niczego więcej. Od wtedy zmieniłem na te Eminence i gram 3 lata i nic się nie dzieje. A szukam klienta bo bym to zamienił na B&C 12PE32 250W RMS 12" 101,5dB. Grałoby to jakieś dwa razy głośniej od moich przy tym samym wzmaku , ale cena to jest prawie 600zł/szt. http://noiseart.pl/index.php?products=product&prod_id=87
    lub neodyma ze względu na wagę 12NDL76 http://noiseart.pl/index.php?products=product&prod_id=48.
    Dopóki nie sprzedam nie myślę o zmianie na lepsze, bo te spokojnie wystarczają do 300osób na sali i na małe plenery przy ogródkach piwnych.
    Moje Delty 12" nowe kosztują około 330-350zł/szt.

    Spójrz na to z innej strony, ludzie mało sprzedają porządnych głośników, chyba że im kasa potrzebna, albo wymieniają na jeszcze lepsze. Pamiętaj że dobra firma ci bez problemu będzie gadać 10 lat i po tym czasie jeszcze weźmiesz minimum 40% ceny sklepowej (przykład Beyma za 200zł z mojego poprzedniego postu-ona z jakieś 5 lat temu przestała być produkowana). Dobra firma to dla mnie min. Eminence/Selenium/do 400zł Beymy. Lepsze to wyższe modele Beymy, potem juz B&C, 18sound, RCF i można powiedzieć kończąc na PrecisionDevices( pomijam mase innych firm które rzadko są sprzedawane w detalu też mających rynek jak Peavey, Fane itd...).
  • #30 4079356
    mireczek14
    Poziom 22  
    Posty: 681
    Pomógł: 23
    Ocena: 11
    a ty na tych 12 to masz górki zrobione? jakie masz doły?
    i tylko jednom na paczce masz tom 12? i jaki wzmacniacz?

    Dodano po 6 [minuty]:

    http://www.allegro.pl/item212365825_promocja_cenowa_glosniki_eminence_delta_15_lf_500.html
    co o tym myślisz??

    Dodano po 5 [minuty]:

    a i jeszcze jedno nie czsem to twoje??
    http://estradowiec.pl/forum/printview.php?t=840&start=0&sid=bebc914bbc04cd8b520c5df34fa4d1c2

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy wyboru głośników średniotonowych o średnicy 30 cm do kolumn 2x12+1 przy budżecie do 90 zł za sztukę. Najczęściej polecane są oryginalne głośniki Tonsil z serii GD i GDS, zwłaszcza modele GD 30/50, GDS 30/30 oraz GD 30/100, ze względu na dobrą skuteczność i jakość dźwięku. Alternatywą są głośniki STX, np. GDS 30/120, które są tańsze, ale mają niższą skuteczność i wymagają dodatkowego drivera GDWT 12-19/150. Zamienniki i tanie głośniki szerokopasmowe, takie jak Alphard czy Icoon, są odradzane ze względu na niską jakość i skuteczność. W kwestii subwooferów rekomendowane są używane głośniki 15" renomowanych marek, takich jak Eminence czy Beyma, które oferują wysoką skuteczność (około 95-100 dB) i moc RMS około 200-400 W. Modele Eminence Delta 12" oraz B&C 18RX-8B 18" są wskazywane jako dobre rozwiązania do subbasu. Wzmacniacze DAP są krytykowane, sugeruje się użycie sprawdzonych konstrukcji elektronicznych. Budowa subwoofera w obudowie bass reflex jest preferowana nad tuby na STX. Całość zestawu kolumnowego i wzmacniaczy planowana jest w budżecie około 2000 zł, z dodatkowym przeznaczeniem na odtwarzacz CD i oświetlenie. Podsumowując, najlepszym wyborem do kolumn 2x12+1 są oryginalne głośniki Tonsil GD/GDS, a do subwoofera używane głośniki 15" Eminence lub Beyma, unikając tanich zamienników i niskiej jakości szerokopasmowych głośników.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA