logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Medion 1772 LA - obraz ciemnieje po czasie, możliwa usterka ABL

Robik 20 Maj 2004 16:16 2240 14
REKLAMA
  • #1 650952
    Robik
    Poziom 13  
    Posty: 100
    Pomógł: 1
    Ocena: 2
    Monitorek po włączeniu jest ok, przy róznych rozdzielczośćiach i odswierzaniach jaskrawość i kontrast, po jakimś czasie monitorek sciemnia się - z upływem czasu coraz ciemniejszy po wyłączeniu i odczekaniu jakiegoś czasu znów ok. Podejrzewam któryś element w ABL przegrzewa sie i traci parametry.
  • REKLAMA
  • #2 652176
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów
    Posty: 2985
    Pomógł: 260
    Ocena: 38
    I na podejrzeniach się skończyło. Rozebrałeś chociaż ten monitor? Przyglądnij się płytce i wyeliminuj zimne luty.
  • REKLAMA
  • #3 652766
    mmmrkl
    Poziom 12  
    Posty: 50
    Ocena: 11
    Stawiałbym na żarzenie (niekoniecznie zimny lut)
  • REKLAMA
  • #4 652807
    Robik
    Poziom 13  
    Posty: 100
    Pomógł: 1
    Ocena: 2
    Płytkę PK sprawdziłem i na wszelki wypadek przelutowałem.
    Niestety nie pomogło. Monitor jak się wyłączy i włączy objaw nie ustępuje, dopier wyłączenie na dłuższy czas (parę minut) daje efekt.
  • #5 653028
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów
    Posty: 2985
    Pomógł: 260
    Ocena: 38
    OK - PK przelutowałeś. A co bazówką - okolice FBT i HOT, miejsca łączenia wiązek z płytą? Oprócz tego sprawdź (i ew. wymień) jeszcze elki w zasilaczu i napięcia tam występujące.
  • #6 656731
    gizmo000
    Poziom 22  
    Posty: 629
    Pomógł: 24
    Ocena: 8
    witam ! kiedys z czymś takim sie spotkałem jakis cond. traci pojemnosc nie pamietam który.pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • #7 656801
    Robik
    Poziom 13  
    Posty: 100
    Pomógł: 1
    Ocena: 2
    Bazówkę tez przelutowałem - nic nie pomogło
  • #8 657600
    Robik
    Poziom 13  
    Posty: 100
    Pomógł: 1
    Ocena: 2
    Sprawdziłem - napięcia są OK. Monitorek jak zciemnieje to obraz troszkę sie rozjasnia - tzn nie świeci cały czas z tą samą jaskrawością. Niewiem czego dalej szukac!!!
  • #9 658353
    Kalik
    Poziom 24  
    Posty: 695
    Pomógł: 57
    Ocena: 6
    cze!
    jesli przypomina to pulsowanie jasniej/ciemniej bez zmian rozmiarów obrazu - a jak napisałes wczesniej wszystko rzeczywiście juz sprawdziłes - to wymień kondensator ceramiczny na G2 taka pastylka na 2-3KV
    pozdro
  • #10 660896
    Robik
    Poziom 13  
    Posty: 100
    Pomógł: 1
    Ocena: 2
    Wymieniłem kondensator w obwodzie G2 10n/3kV, niestety bez efektu. Szukam dalej jak cos znajde dam znac. Ma ktoś może schemat ten od Acera 7276 nie bardzo jest zgodny(całkiem inny)
  • #11 662830
    gizmo000
    Poziom 22  
    Posty: 629
    Pomógł: 24
    Ocena: 8
    Witam jeżeli jest to ten sam typ płyty co acera 7276e to sprawdzc te elementy rezystory R327 4k7, R328 4k7, R329 10k i R241 10k. lub q306-bc639.q304-irf630,zd210-5,1v ile to ten schemat,pozdrawiam
  • #12 664132
    Robik
    Poziom 13  
    Posty: 100
    Pomógł: 1
    Ocena: 2
    gizmo000, mogę prosic o schemacik, którym Ty dysponujesz do Acera, bo te które ja mam to nie odpowiadają tym wartościom elementów, które podałeś. Z góry dzięki. Pozdrawiam!
  • #14 1598594
    jedan
    Poziom 12  
    Posty: 10
    Ocena: 1
    Mam ten sam objaw w tym samym modelu monitora, czy udało Ci się go uruchomić i co powodowało w/w usterkę.
    Pozdrawiam!
  • #15 1652803
    jedan
    Poziom 12  
    Posty: 10
    Ocena: 1
    Uszkodzony kondensator 10nF/2kV na płytce kineskopu, zasilanie G2. Po wymianie wszystko wróciło do normy. W wyżej wymienionym przypadku może być jeszcze uszkodzony kondensator 1nF/2kV który znajduje się też na płytce kineskopu w zasilaniu linii G2.

Podsumowanie tematu

✨ Monitor Medion 1772 LA po włączeniu działa poprawnie, jednak z czasem obraz stopniowo ciemnieje, a po wyłączeniu i krótkim odczekaniu problem ustępuje. Podejrzewano usterkę w obwodzie ABL, możliwe przegrzewanie się elementów. Sprawdzono i przelutowano płytkę PK oraz bazówkę, bez poprawy. Zasugerowano kontrolę połączeń w okolicach FBT i HOT oraz kondensatorów elektrolitycznych w zasilaczu, które mogą tracić pojemność. Wymiana kondensatora ceramicznego 10nF/3kV w obwodzie G2 nie przyniosła efektu. Ostatecznie wskazano uszkodzony kondensator 10nF/2kV na płytce kineskopu w zasilaniu G2 jako przyczynę problemu; wymiana tego kondensatora przywróciła prawidłową jasność obrazu. Możliwa jest również awaria kondensatora 1nF/2kV w tym samym obwodzie. Dodatkowo podano elementy do sprawdzenia na płycie, takie jak rezystory R327, R328, R329, R241 oraz tranzystory Q306 (BC639) i Q304 (IRF630).
REKLAMA