Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega 8 kwarc zegarkowy fuse bity avr studio4

05 Lip 2009 13:52 4062 8
  • Poziom 13  
    Niestety zablokowałem sobie atmege8 nie wiem dlaczego, podłączyłem kwarc zegarkowy i nic nie ruszałem w fus'ach i się zablokowało. Czy jest na to jakaś rada aby to ruszyło ponownie?. Za wszelkie podpowiedzi bardzo dziękuję.

Atmega 8 kwarc zegarkowy fuse bity avr studio4
  • Poziom 25  
    Pamiętaj, że kwarc zegarkowy nie podłącza się do XTAL1 i XTAL2. Tylko jako generator dla timera. Więcej w nocie.
  • Poziom 11  
    Według tego ss , masz zablokowany dostęp do programowania ISP. Jedyne wyjście to programator równoległy.
    Pozdrawiam
    bartek123321
  • Poziom 33  
    Cos sie zlego stalo z ukladem, jesli rzeczywiscie fusow nie zmieniales to nie ma znaczenia co podlaczales.
    Brutus_gsm - nie ma przeszkod zeby procek pracowal na zegarkowym.
    bartek[..] - jesli sobie kolega wylaczyl ten bit w rejestrze to nie ma problemu z rownoleglym, bo tylko nim mozna ten bit wylaczyc.
  • Poziom 13  
    No to właśnie się tego obawiałem że nie będę mógł programować przez ISP.
    Wiem że kwarcu zegarkowego się nie podpina pod XTAL1 XTAL2 tylko pod TOSC1 TOSC2 ale że tamega8 ma to na tych samych nóżkach to jest to bez znaczenia w tym przypadku.
    Zegarek działa bez problemu.
    w AVR STUDIO 4 nie miałem zaznaczonego auto read fuse czyli musiałem sobie sam wczytywać albo ustawiać po każdym zaprogramowaniu układu
    więc mogło się przestawić i zapomniałem je wczytać i możliwe że to był ten błąd.

Dodano po 7 [minuty]:

Panowie czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć co się dzieje jakim prawem.
    Przychodzę z dworu po paru godzinach (zegar cały czas pracował) wchodzę na AVR STUDIO z nadzieją że może mu się coś odmieniło i nagle jest wszystko działa bez problemu jak wtedy nic to teraz wszystko elegancko wchodzę na fusy i nawet SPIEN zaznaczony czyli mogę programować SPI.
    Bardzo mnie cieszy że jednak się nie zablokowała za wszystko wam dziękuje :) ale czy ktoś się spotkał z taką sytuacją??
  • Poziom 32  
    Jeśli chodzi o zmiany fuse bitow etc to najlepiej robić to na tzw. SLOW-SCK czyli po prostu zmniejszyć prędkość ISP bo czasem pokazuje głupoty.
  • Poziom 33  
    Tak jak napisalem, masz cos z ukladem, jakis zimny lut czy cos w tym rodzaju. Bitu SPIEN nie wylaczysz porogramatorem IPS i juz.