Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dss 401 zodiak przestrojony,syg stacji zniekształcony

23 Maj 2004 11:19 2064 10
  • Poziom 23  
    Witam.Wyciąłem kondensatory z obw rezonansowych.C1,C9,C13.Napiecie z UL1550 jest podawane na głowice na diody pojemnosciowe.Lecz mam problem z ustawieniem czułości,heterodyna pracuje.Wiadomo ze jak dostroisz wszystko na słabej antenie to na lepszej bedzie jeszcze lepiej odbierać.Jeste mały problem.Dostrajajac sie do stacji słysze zniekształcowe głosy,muzykę.Nie zapala się dioda "stereo".Syg stacji jest niby silny,ale zniekształcony.Regulowałem wszystko do max wzmocnienia.Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    pomoże mni ktośik czy nie?
  • Poziom 25  
    Jeśli masz zniekształcenia to musisz jeszcze wyregulować pośrednią.Tylko uważaj bo rdzenie w filtrach łatwo się kruszą...
  • Poziom 27  
    Sprawdź, czy heterodyna nie pracuje przypadkiem na częstotliwości lustrzanej. Powinna pracować na częstotliwości "stacja + 10,7" a nie "stacja - 10,7". Tor p.cz. i detektor bardzo tego nie lubią.
    Poza tym: licz się z tym, że ze względu na krótszą długość fali w zakresie 88-108 MHz, ten zakres jest bardziej wrażliwy na propagację wielodrogową (odbicia) niż zakres 66-74 MHz. Dlatego w pewnych warunkach (budynek, kiepska antena) odbiór może być gorszy niż przed przestrojeniem, nawet pomimo tego że nadajniki w standardzie CCIR mają większe moce i lepiej pokrywają obszar Polski niż te w starym OIRT.
  • Poziom 21  
    Pisząc "Regulowałem wszystko do max wzmocnienia" rozumiem, że sprawdzałeś poziom napięcia na 13 nóżce UL1200?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Chyba było by lepiej wymienić całą głowicę na typu Gloria. Koszt ok 20 żł ale czułość odbiornika conajmniej 2x lepsza i mniej zachodu przy uruchamianiu. Poza tym ta głowica ma wejście koncetryczne 75 ohm. Wymieniłem takich głowic kilka znajomym i wszyscy są zadowoleni. Trzeba tylko pamiętać o zwiększeniu rezystora /chyba R102/ do 270-300 ohm, aby na nową głowicę nie podać za dużego napięcia zasilającego.
  • Poziom 25  
    Odbiornik ten trudno zle przestroic.Wskazowki sa w SE z 2000r jezeli nie masz do niego dostepu wysle ci na PW.................................................... P.S.Strojenie przy wyl. ARCz,oczywiscie.
  • Poziom 23  
    schemat głowicy mam,wiec nie jest mi potrzebny,zajmę sie regulacją p. cz.,zmierze napiecie na tym ul 1200,noga 13 dam znac, jakie jest
  • Specjalista AGD
    czasami w zodiaku ulegał rozstrojeniu filtr dyskryminatora fm nie wiem teraz oznaczenia ale to był chyba 211 filtr przy ul1200 ja go zgrubsza dostrajałem tak żeby nie swieciła żadna dioda zera detektora na szumie bez stacji i anteny am pużniej doładnie już na stacji z arcz czasami też miałem uszkodzony układ derodera stereo wtedy trzeba podsłuchac innym wzmacniaczem jaki dochodzi sygnałdo dekodera a wychodzi z ul1200 i jaki wychodzi z dekodera jężeli do dekodera dochodzi dobry sygnał a wychodzi zły to układ dekodera do wymiany ale trzeba też sprawdzić to co piszą koledzy co do wymiany głowicy na nową to się nie zgadzam po co wymieniać coś co było robione na pasmo zachodnie a tylko dostosowane do niskiego pasma ( wiekszość polskich głowić to technologia kradziona z zachodu tylko dostosowana do polskich warunków to dlaczebo to wymieniac trzeba tylko wrucić do poprzedniego schenmatu a po 2 wiekszoćs kupionych głowic jest najprosta jakia tylko moze byc s 1 punktem regulacji weiscia wzmacniacza wcz a głowica w zodiaku ma 3 punkty strojeniowe
  • Poziom 23  
    Witam ponownie.Słuchajcie,dziwna sprawa,oststnio siedziałem do 3 w nocy by radio ruszyło i nic,zniekształcenia w odbiorze.Dzis wieczorem podłaczyłem antene i wszystkie lepsze stacje sa oki.Jedynie martwi mnie stereo dekoder,ruszałem filtrami w p.cz po wczesniejszym ich nasmarowaniu.Niestety bez rezultatu.Myslę ze ul1200 moze byc uszkodz.ale to juz decyzka klienta.pozdrawiem ,moze sie jakies wnioski nasuną. :wink:
  • Poziom 21  
    ja keręciłem wszystkimi cewkami przy UL1200 aż do uzyskania największego poziomu napięcia na 13 nodze. Kręcilem rownież rdzeniami cewek L7 i L8. Wszystko robiłem na "słuch". W przypadku uszkodzenia UL1200 nie można było "złapać zadnej stacji FM i na długich też dawało się tylko ustawić "przekaz z mira"