Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik M890C+ - dziwna usterka

07 Lip 2009 11:49 4819 5
 • Poziom 31  
  Witam Koledzy,
  przedstawie sprawę krótko , wczoraj zmieniałem baterie w swoim już trochę wysłużonym mierniku 890C+ (nie jest to oryginał Mastech) ,po zmianie baterii na akumulator 9v który miałem akurat naładowany w zapasie miernik działał przez chwilę prawidłowo na wszystkich zakresach jednak po chwili wyświetlacz zaczął migać i pokazywać "krzaki".

  Wyłączyłem go więc na chwilę a po ponownym włączeniu tak samo wyświetlał coś błędnie , pomyślałem więc że coś nie tak z tym akumulatorem jest i wsadziłem mu nową 9v baterie .

  Miernik niestety już nie reagował i nie wyświetlał nic kompletnie . Rozebrałem go aby obejrzeć dokładnie środek czy coś nie upaliło się (zwarcie aku ?) ale rzut okiem okiem i wydaje się kompletny .
  Dziś mając trochę czasu ,znalazłem schemat i pomierzyłem czy dochodzi napięcie do scalaka i czy nie ma zwarć .
  Napięcie jest ok i dochodzi . Przeczyściłem gumkę wyświetlacza i też OK.

  Z braku pomysł wziąłem przytknąłem sondę (v/om) do (- lub +) bateri i co ciekawe miernik zaczął pokazywać na zakresie pomiaru R a na testerze diód nie pokazuje ale po dotknięcie płytki miernika palcem działa buzzer.

  Czytałem wszystkie wątki o usterkach 890 i nic nie posuje niestety więc zwracam się do Was koledzy :) Dzięki z góry za pomoc .

  Poniżej foto mojego miernika i schemat .

  Miernik M890C+ - dziwna usterka

  Miernik M890C+ - dziwna usterka

  Miernik M890C+ - dziwna usterka
 • PCBway
 • Poziom 31  
  EDIT: Sprawdzałem jeszcze raz zasilanie ICLa , wychodzi 9v na V+ i -9 v na V- ale co najciekawsze na prawie wszystkich pozostałych nóżkach ICLa w stosunku do minusa baterii występuję napięcie 9v .
  Czy to jest normalne ? czy poprostu padła ten ICL -napylona hybryda na osobnym PCB.
 • PCBway
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Jeśli poczytałeś posty nt.mierników Mastech to powinieneś wiedzieć ,że zaczyna się od pomiaru napięcia referencyjnego i poboru prądu.W tym przypadku prawie na pewno leży chip 7106.Można tu wstawić ICL7106 w obudowie typowej ,tylko nie będzie wtedy sygnalizacji rozładowania baterii.
 • Poziom 31  
  hkuhn , a możesz przybliżyć mi napięcie ref i prąd (5mA ? ) i gdzie mierzyć ?

  Zbyt dużo naczytałem i pogubiłem się w tym .

  Co do ICL , no właśnie bo ten napylony chip na PCB ma oprócz 40 pinów jeszcze jeden przylutowany jak widać na zdjęciu przez 2 płytki zworką . To jest sygnalizacja baterii ?

  Dzięki za pomoc z góry.

  EDIT: przeczytałem jeszcze raz wątki o m890c/g i Twoje posty , wynika z nich że sprawny miernik ma Vref=3v i 5-6mA poboru.
  Sprawdziłem więc jak to jest u mnie , okazało się że między COM a + bat jest 0.01v a pobór ~7mA .
  Dziś już nie mam siły się za to zabierać ale jutro wymienie wszystkie diody i przebadam śceżki potem wylutuje scalaki a jak nie pomoże to podstawie nowego ICLa .

  Jakbyś miał jąkąs sugestię to będę wdzięczny.
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Myślę ,że możesz od razu wymienić chip na ICL7106.To typowa usterka dla tych mierników.
 • Poziom 31  
  hkuhn wielkie dzięki za pomoc . Oczywiście scalak okazał się uszkodzony , po pomianie na nowy miernik działa jak najbardziej w porządku.

  Musiałem jednak poświęcić mu trochę więcej czasu niż zakładałem poniewać taśma łącząca PCB pokrętła z płytą głóna okazała się mało odporna na załamania i po 2-3 odchyleniach uleciała, musiałem ją na nowo zarabiać i lutować . Ostrzegam przed tym innych.

  Poniżej foto już sprawnego miernika :)

  Pozdrawiam

  Miernik M890C+ - dziwna usterka