Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Izolacja galwaniczna wejścia woltomierza.

simoneus1 07 Jul 2009 21:50 2253 8
    simoneus1
    Level 16  
    Witam
    Potrzebuje odizolować wejście pomiarowe od woltomierza zbudowanego na atmega 8 . IL300 nie wchodzi w grę, ponieważ zbudowałem kilka układów na nim i chyba mnie nie lubi ... . Myślałem o drugim uC i wysyłać to po uart'cie ale wejść pomiarowych jest 4 i każde musi by odizolowane od atmega 8 jak i od samych siebie.

Z góry dziękuje za pomoc Simoneus1
    prezeswal
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.
    To może spróbować coś takiego: przetwornik napięcie/częstotliwość -> transoptor -> przetwornik częstotliwość/napięcie ?
    Pozdrawiam.
    kemot55
    Level 31  
    IL300 jest układem stosunkowo wolnyn. "Lubienie" nie ma tu nic do "gadania". Jeżeli chcesz działający schemat to podaj e-mail'a.
    Wracając do tematu - może spróbuj z układami HCPL 7860P. To stosują w falownikach Mitsubishi do pomiaru prądu w 2 fazach (falownik 3-fazowy, pomiar spadku napięcia na rezystancji-nie ma mowy o czymś takim jak wspólna masa pomiarowa!). Przetwarzanie delta-sigma. W środku izolacja. Jest trochę zabawy z wyjściem, ale i tak masz procesor lub można stosować dekoder.
    simoneus1
    Level 16  
    Witam
    Mój e-mail simoneus(malpa)op.pl
    A co do HCPL 7860P to raczej w polsce ciężko będzie go dostać, bynajmniej google nic o tym nie wie :/

Zastanawiam się nad pomysłem prezeswal'a jednak nie wiem jak to zrealizować dla 4 wejść .

Serdecznie pozdrawiam simoneus1
    simoneus1
    Level 16  
    Witam
    Kwestią zasadniczą jest cena. Nie chce kupować gotowych konstrukcji za niewiarygodnie wielkie sumy, ponieważ jest to projekt woltomierza do mojego warsztatu, jednak jego docelowe miejsce działania wymaga takich a nie innych rozwiązań.

Do kemot55:
    Co masz na myśli mówiąc o tym, że il300 jest za wolny?? ja potrzebuje mierzyć napięcie stałe na wyjściu poszczególnych zasilaczy. Czy do tego jest też za wolny ? i mam jeszcze jedno pytanie bo jak się domyślam schemat, który mi podesłałeś jest dla napięć zmiennych, czy da się go w jakiś prosty sposób zmodyfikować dla napięć stałych ?? Chodzi mi dokładnie o zasilanie wzmacniaczy operacyjnych niesymetrycznym napięciem.

kemot55
    Level 31  
    Oczywiście,że dla napięć wolnozmiennych IL300 jest OK. Ja myślałem przebiegach AC.
    To wyjaśnij jeszcze czy chcesz izolować kanały od siebie i od procesora czy tylko od procesora?
    Rozumiem,że brałeś pod uwagę dodatkowy przetwornik np z SPI i izolację na liniach cyfrowych?
    simoneus1
    Level 16  
    Witam
    Wejścia potrzebuję odizolować od procka jak i od poszczególnych wejść ponieważ w zasilaczu będą występować napięcia niebezpieczne, jak i zasilacze, które będę chciał podłączać w różnych konfiguracjach.
    SPI w programowaniu jest jeszcze dla mnie czarna magią lecz jeśli będzie potrzeba zrealizuję to na tym. Myślałem o zastosowaniu pcf8591 na i2c, ponieważ mam nawet gotowe projekty pod ten element, jednak nigdzie nie mogę znaleść izolacji galwanicznej do i2c.

Zależy mi na tym aby pomiar był jak na warunki domowego warsztatu dobre, jednak liczy się cena, ponieważ już na samych zasilaczach "utopiłem" dość sporo pieniędzy.

kemot55
    Level 31  
    LEM'y były by dla Ciebie najlepsze (po różnymi względami oprócz ceny :-)). Niestety są to drogie przetworniki.
    Skoro jesteś na takim etapie elektroniki, że masz problem z izolacją i obsługą SPI (swoją drogą masz gotową obsługę sprzętową SPI w procesorze) to zdecydowanie odradzam to co napisałem wcześniej o układach HCPL.
    Ja bez zbytniego kombinowania wybrał bym następujący wariant:
    - przetwornik z pojedynczym wejściem (np. 12bit, MAX1284),
    - izolacja za pomocą transoptorów (3 linie/kanał, jeżeli chcemy mieć pełną izolację)
    - przetwornica DC-DC
    np. mały transformator + 555 + 2 tranzystory (pewnie jednen taki układ wystarczy żeby niezależnie zasilić 4 izolowane kanały)

lub

gotowa przetwornica małej mocy np. DC1S-0505S(dobre i drogie))