Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryzator / pastuch elektryczny.

08 Lip 2009 16:56 29363 20
  • Poziom 9  
    Witam. Na wstępie muszę powiedzieć, że przeczytałem na ten temat bardzo dużo (nie tylko na elektrodzie :) ).
    Jestem początkującym elektronikiem ( po I roku EiT ), więc proszę zachować cierpliwość :)

Poszukując schematu najprostszym wydaje mi się ten:

Elektryzator / pastuch elektryczny.

Wrzucił go spory czas temu Piotr36 (temat już zamknięty, więc nie mogę o nic tam zapytać).
    Oto co napisał Piotr36 :

Cytat:
    Zamiast trafa i mostka możesz użyć baterii 6V do pastucha, ale układ można zasilać napięciami do 15V.
    Zamiast BDY25 można użyć np. KU 607 lub każdego innego o napięciu C- E ok. 100V.
    Może się okazać, że trzeba będzie zrezygnować z D5 - zależy od typu użytej cewki. Ja zastosowałem cewkę od malucha dwubiegunową olejową i musiałem zrezygnować z niej. Tranzystor może być bez radiatora - moc wydzielana na nim jest znikoma.

Ja będę używal jakiegoś zasilacza który daje napięcie 9 lub 12V.
    Więc Trafo i mostek nie jest mi potrzebny.

Moje pytania:

Jakie napięcie dla kondensatorów ? Posiadam 330uF 200V oraz 2,2uF 350V.
    Jaka moc dla rezystorów ?
    Zamiast diody BYP 401/400 w sklepie otrzymałem BA159, może być ?
    Zamiast scalaka ULY, mam NE555P, przyda się ?
    Jakiś zamiennik dla CQP 441 ?
  • Poziom 19  
    witam chcesz korzystać z tego schematu mam podobny z re tylko opisany jak znajdę to wrzucę a narzazie to odpowiadam na twoje pytania.
    Napięcie na kondach to starczy 16v przy zasilaniu 12v.
    Rezystory 0,25 wat wszystkie oprócz r6 daj na większa moc tak 1 wat ja bym tak zrobił.
    Dioda BA159 będzie bobra. A co do uly7855 to jego odpowiednik to ne 555,
    natomiast dioda led CQP 441 to ma kolor czerwony możesz wstawić najzwyklejsza diodę np 3mm.
    http://rafa.am.gdynia.pl/~czarny/edukacja/uly7855.htm
    http://forum.ep.com.pl/viewtopic.php?t=9437
  • Poziom 9  
    Ok :) Czekam na Twój schemacik :)
    Czym zasilasz ? I co masz na wyjsciu ? Jakas cewka samochodowa czy jakiś solidny transformator WN ?

Co do mocy rezystorów to gdzieś w mojej niewielkiej kolekcji elementów elekronicznych mam rezystory o mocy 2 lub 3 W, ale to chyba raczej nie przeszkadza, tak ?

16V na kondensatorach starczy, ale 200V nie zaszkodzi ? Bo to jest napięcie znamionowe , tak ?
  • Poziom 19  
    Witam. Ja polecam ten schemacik. Tranzystor TIP120 nie potrzebuje radiatora. Układ może być spokojnie zasilany z akumulatora 12V. Dołóż sobie do tego jeszcze bezpiecznik max 2A i powinno śmigać. Jako transformatora wysokiego napięcia użyłem cewki zapłonowej od malucha takiej jak na zdjęciu poniżej.
  • Poziom 9  
    No bardzo ładnie ten schemat wygląda :)
    No i pewnie nie ma tutaj jakichś zabytkowych elementów, które bez problemu dostanę w sklepie :)

Co to za transformator jest na wyjściu ? Cewka samochodowa też wystarczy ? :)
    ----------------------------------------
    Ok, czyli samochodowa ;)
    A jak z niej wyjście zrobiłeś ? Włożyłeś świecę i od niej wyprowadziłeś jeden kabel na ogrodzenie, a drugi do ziemi ? Czy jakoś to inaczej się robi ? :D

Te moce rezystorów i napięcia kondensatorów, tak jak napisał wcześniej hvelektronik, tak ?

P.S. Jest tutaj jakiś "thankpost" lub "pomógł" ? Bo chyba jestem ślepy i nigdzie nie widzę.
  • Poziom 19  
    witam widzę że redelektron zaproponował ciekawe rozwiązanie wydaje mi się będzie dla ciebie naj odpowiedniejsze.
  • Poziom 17  
    Witam !!!
    Cieszę się bardzo dużym zainteresowaniem tym bardzo starym schematem pastucha. Schemat ma 21 lat i stąd elementy do jego wykonania są dla młodych elektroników archaiczne. W zasadzie wszystko zostało już powiedziane na temat zamienników. Dodam tylko, że elementy użyte do budowy pastucha nie są krytyczne. Tranzystor musi wytrzymać 100V, prąd kolektora powyżej 5A /bezpieczniej użyć większego/. Zamienników na rynku jest dużo i jest z czego wybrać. Dioda LED służy tylko jako wskaźnik działania pastucha i nie ma znaczenia jej typ.
    Dioda D5 może być dowolną 1-2A na co najmniej 400V np. 1N4007.
    Cewka zapłonowa najlepiej chyba od malucha, albo starego poloneza - ważne jest tylko, aby rezystancja uzwojenia pierwotnego była większa od 3 Ohm.

Pozdrawiam Piotr36
  • Poziom 13  
    Wykonałem układ wg schematu kolegi redelektron. Zamiast TIP120 dałem TIP112, bo to było pod ręką, a czas naglił. Niestety szybko eksplodował i wrzuciłem jakiś inny zwykły tranzystor NPN o prądzie zbliżonym do TIP120. Układ podłączyłem pod cewkę z Passata (ok 3 Ohmy na pierwotnym), zasilanie 12V.
    Problem jest taki, że ten mój układ daje słabe kopnięcie. O ile na fabryczym pastuchu "kop" przez źdźbło trawy jest wyraźnie wyczuwalny, o tyle tu praktycznie nic nie czuć. Przyznaję, że nie miałem jednak odwagi sprawdzać gołymi rękoma ;)
    W czym może tkwić problem? W tranzystorze, w cewce? W jaki sposób można zwiększyć moc urządzenia?
    ...

Jednak odważyłem się przetestować na własnej skórze. Normalnie nawet gołą ręką nic nie czułem, dopiero po zdjęciu buta poczułem się dopieszczony :D
    Tak czy inaczej ponawiam pytanie - w jaki sposób wzmocnić działanie tego pastucha?
  • Poziom 2  
    witam... jako transformatorek lub cewkę można zastosować trafo ze staej świetlówki ...
  • Poziom 14  
    W samej świetlówce nie ma ale w jej obwodzie znajduje się dławik.
  • Poziom 17  
    Witam zaciekawił mnie ten projekt tego pastucha z cewką od malucha tylko mam pytanie jakie zadanie spełnia układ NE555 i reszta elementów i czy nie można cewki bezpośrednio podłączyć do akumulatora ??
  • Poziom 9  
    NE555 to tzw. "przerywacz"
    Cewka bezpośrednio do akumulatora ? Co będzie "przerywało" ?
    Tak w skrócie to:
    Reszta elementów (oprócz tranzystora) jest do sterowania NE555, od ich wartości zależy częstotliwość "przerywania" sygnału.

P.S. Nie udało mi się dokończyć projektu, z powodu braku czasu :)
    W kolejne wakacje, może mi się uda :)
  • Poziom 17  
    A jaką rolę spełnia tranzystor w tym układzie ??
  • Poziom 10  
    Tranzystor robi za stycznik zamykający obwód uzwojenia pierwotnego cewki.

Zbudowałem na pajęczynie ten układzik redelektrona. Zamiast TIP120 użyłem BDX53C oraz cewki od Volkswagena. Działa, łuk ma około 2cm i jest rozgałęziony ale świeci praktycznie cały czas. Przy zasilaniu 12V układ bez łuku czyli na pracy jakby jałowej pobiera 1,8A to jakieś 24W - dużo. Tranzystor bardzo się grzeje, po kilkunastu sekundach pracy z łukiem parzy nawet jak przykręciłem mu około 5cm radiator, na pracy jałowej też jest gorący. I teraz czas na pytania:
    1. Czy TIP120 nie będzie się tak mocno grzał?
    2. Jak zmniejszyć częstotliwość impulsów np. do impulsu na 1s tak jak w fabrycznych pastuchach - sądzę, że rozwiązałoby to też problem grzania tranzystora i poboru sporej mocy? Obecnie częstotliwość jest bardzo duża, tak jak napisałem łuk świeci bez przerwy.

Marucha79, sprawdzałeś te parametry na swoim układzie?
  • Poziom 19  
    Obniżyć częstotliwość możesz zwiększając pojemność kondensatora elektrolitycznego przy 2 końcówce układu 555.
  • Poziom 11  
    Jak taki pastuch podziała na psa, który chwyci taki drut szczęką?

Nie zabije go?

Chciałbym osłonić ogrodzenie takim drutem z pastuchem, chroniącym zwierzęta przed pożarciem przez psa, który przegryza siatkę.
  • Poziom 13  
    Nie wiadomo, czy go nie zabije. Wiesz przecież, że pod wpływem prądu mięśnie się zaciskają. Czyli pies dostanie szczękościsku.
  • Warunkowo odblokowany
    Dinkss napisał:
    Jak taki pastuch podziała na psa, który chwyci taki drut szczęką?

Nie zabije go?

Chciałbym osłonić ogrodzenie takim drutem z pastuchem, chroniącym zwierzęta przed pożarciem przez psa, który przegryza siatkę.

To siatkę masz na izolatorach? Jeżeli nie to szkoda twojej pracy bo ten pastuch nic ci nie da bo nie będzie działał. O psa się nie martw gdyż jest tam bardzo mały prąd.i tak jak napisałem. Musisz odizolować siatkę, chyba że jest plastikowa.
  • Poziom 11  
    Siatka jest powlekana.
    Zakupiłem już potrzebne elementy teraz tylko poskładać.

Ilu amperowy musi być zasilacz do takiego układu?