Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zmniejszyć napięcie prostownika dwupołówkowego ?

21 Mar 2008 00:15 13528 24
 • Poziom 18  
  Znalazłem w garażu transformator, który był kiedyś w prostowniku samochodowym. Postanowiłem go wykorzystać i zbudować własny prostownik. Z tego co pamiętam tamten prostownik miał wiele bajerów. Ja potrzebuję bardzo prostego prostownika. Bez regulacji prądu. Zastosowane uzwojenia wtórne w tym transformatorze pozwalają na wykonanie dwudiodowego prostownkia dwupołówkowego ale...... Jak zmniejszyć napięcie za diodami do poziomu 14V-15V ? Proszę o jakiś prosty schemat. Mam narazie coś takiego i co dalej... Odwinięcie uzwojeń odpada.
  Jak zmniejszyć napięcie prostownika dwupołówkowego ?
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 38  
  Nie podałeś szczegółów.
  Ile wynosi napięcie zmienne na uzwojeniu wtórnym?
  Jaki prąd można uzyskać z wtórnego/ jaki prąd chcesz czerpać?
 • Poziom 18  
  Niestety muszę zmienić transformator na inny. Jak się okazało tamten transformator okazał się spalony. Mam teraz taki jak na zdjęciu. Taki troszkę dziwny. Też był on zastosowany w prostowniku samochodowym. Jak to w ogóle podłączyć do diod prostowniczych? Ma 4 zaciski po 2 pary na których jest po 21V. Podłączając w taki sposób :
  Jak zmniejszyć napięcie prostownika dwupołówkowego ? , Jak zmniejszyć napięcie prostownika dwupołówkowego ?,Jak zmniejszyć napięcie prostownika dwupołówkowego ?
  Już nie mam pojęcia jak to podłączyć. Prąd bez problemu powinien wycisnąć 6-8A. Jak pamiętam z tym transformatorem był0 10A na prostowniku. Proszę o wyrozumiałość i porady..
 • Moderator HydePark/Samochody
  Witam

  Podłączyć jak na drugim schemacie i dołączyć regulator prądu na tyrystorze.A tak na marginesie,to podłączając dwie diody jako prostownik dwupołówkowy nie powinieneś mieć napięcia wyższego na wyjściu niż napięcie jednego uzwojenia.Coś chyba z pomiarami popsułeś.....

  Pozdrawiam
  Arturavs
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Witam.
  Dokładnie tak jak podał arturaws- przy połączeniu wg 2-giego schematu, nie może powstać napięcie 40V. Dobrze byłoby obciążyć wyjście układu żarówką np. 24V, i wtedy zmierzyć napięcie. Diody niekoniecznie muszą mieć jednakowe upływności wsteczne, i na samym woltomierzu powstaje przekłamanie. Można także zamiast żarówki obciążyć rezystorem np. 1kΩ 2W, i równolegle podłączyć woltomierz DC. Napięcie zbliżonej wielkości byłoby możliwe gdyby na wyjściu dołączony kondensator elektrolityczny- U x 1,41
 • Poziom 18  
  Nic nie pomyliłem z pomiarami. Tak jest i mnie to bardzo dziwi. Diody prostownicze to D214A0 - rosyjskie. To chyba wynika z tak dziwnej konstrukcji transformatora. Przy normalnym trafo z 3 końcówkami tak jak na pierwszym schemacie dwudiodowego prostownkia dwupołówkowego jest ok. Sprawdziłem na takim trafo. A na tym są jakieś dziwne rzeczy? O co w tym chodzi?
  Może jakiś prosty schemat odręcznie narysowany z zastosowaniem tego tyrystora wstawi kolega. No dobrze podłącze tą żarówkę 24V i zaraz powiem co i jak.

  Więc po dołożeniu żarówki 24V napięcie wyniosło 18,8V. Zwracam honor i chylę czoła przed kolegami. Faktycznie coś z tymi diodami nie tak. A więc jak zmniejszyć teraz to napięcie do tych 14V. Pobór prądu powiedzmy maksymalnie do tych 6-8A.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Teoretycznie jest to niemożliwe, ponieważ przez obydwa uzwojenia przepływa ten sam strumień magnetyczny. Jeśli napięcia przemienne są jednakowe, a diody kierunkowo połączone jak na schemacie, nie powinno być takiej sytuacji. Ale w przyrodzie czasami dzieją się różne dziwne zjawiska, i jest kłopot z ich wytłumaczeniem. Pozdrawiam i dopiero teraz zauważyłem dalszą część postu. Schemat mogę podać, ale nie mam skanera ani aparatu cyfrowego. Narysuję w jakimś programie graficznym i wstawię, choć to może potrwać.
 • Poziom 38  
  W tym trafie problemu z odwinięciem raczej nie będzie.
  Zmierz dokładnie napięcie zmienne na każdym uzwojeniu, odwiń z jednego 5 zw., zmierz ponownie - będziesz wiedział ile trzeba odwinąć jeszcze.
  Raczej nie pchaj sie w układ regulacji na tyrystorze - robiłem kilka takich układów kiedyś (po pierwotnej stronie) - kłopoty, "trzęsie" trafem - jakby wzbudzanie, skokowe wartości prądu itp. dało się (np. układami RC) to gasić i łagodzić, ale....
  Po wtórnej stronie działa to lepiej, ale jednak łatwiej odwinąć.
 • Poziom 18  
  Całe to zamieszanie z pomiarem napięcia spowodował, jak się okazało uszkodzony zakres miernika 20V i 200V. Pożyczyłem inny miernik i napięcie tuż za diodami ze schematu 2 wynosi już prawidłowo 18,2V. Wolałbym jednak jakoś to napięcie zmniejszyć już za diodami, do poziomu 14V za pomocą jakiejś innej metody. Niż odwinięcie uzwojeń transformatora.
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  W załączniku przesyłam schemat sprawdzonej regulacji prądu ładowania. Do układu przydałby się jeszcze amperomierz. Jeśli ktoś nie potrzebuje płynnej regulacji, zamiast potencjometru 22k można wstawić PR-ek 22k, i jednorazowo wyregulować maksymalny prąd ładowania. Najlepiej na mocno rozładowanym akumulatorze.
 • Poziom 38  
  Jednopołówkowy?
  Hm...
  Jeśli sprawdzony i jest OK, to ja bym pokusił się o dodanie mostka Graetz'a.
 • Poziom 18  
  Kilkanaście lat temu jak na czasie było radio CB. Zrobiłem własnoręcznie zasilacz 13,8V 10A na stabilizatorze 78M15 i tranzystorem 2N3055. Nawet po podniesieniu napięcia w nim do 14,5V i podłączeniu go pod rozładowany akumulator. Daje jedynie ok 1,5A - 1,8A. A normalnie można do niego podłączyć parę żarówek H4 i bez problemu wyciska te 9 A. I o co w tym chodzi? Czemu nie ładuje akumulatora większym prądem? Może dla tego, że zaraz za wyjściem z mostka mam kondensator elektrolityczny i na wyjściu za tranzystorem? Może za bardzo jest wyprostowane?

  Kolego "janek_66" ten schemat mogę wykorzystać z tym moim schemacikiem 2 i podłączyć go zaraz za tymi diodami?
 • Poziom 19  
  Jak najbardziej można. Pierwszej części schematu nie rysowałem, gdyż jasnym jest że wcześniej musi być transformator i diody lub mostek Greatz'a. Odnośnie schematu 2-giego; do -Pr dołączyć zmostkowane końcówki uzwojenia, do +Pr połączone katody diod prostowniczych. Przepraszam że błędnie zaznaczyłem AC, lecz chodziło o napięcie wyjściowe transformatora, zasilające diody lub mostek prostowniczy.
 • Poziom 18  
  Może ktoś zerknąć na to coś co mi wyszło? A może lepiej - ktoś zrobi płytkę pod ten schemat pana "janek_66". Mnie wyszły raczej jakieś bzdury. Lepiej mieć to na laminacie, niż robić na pająka.
  Jak zmniejszyć napięcie prostownika dwupołówkowego ?
 • Poziom 19  
  Jeśli widok jest od strony elementów, to zmienione są miejscami kolektor z emiterem obydwu tranzystorów. Pozostała część schematu prawidłowa. Po obróceniu tranzystorów powinno działać.
  Jeszcze jedna uwaga; ścieżki +Pr-+Ak i -Pr --Ak powinny mieć większy przekrój - przy prądzie 8A będą się mocno nagrzewać.
 • Poziom 27  
  Witam. Rosyjskie prostowniki miały zawyżone napięcia na wyjściu ,i potem regulacja, i prostowanie na tyrystorach. Podłączając diody napiecie ma więc 19-21 wolt. Nawet więcej. Najprosciej odwinąć. Lub podłączyć w szereg żarówkę . Jedno ,lub 2 włókna przełacznikiem. I jest skokowa regulacja. A przy okazji kontrolka ładowania ,i zabezpieczenie przed zwarciem zacisków. Są też takie regulatorki na U2008 + triak. Sprzedają to często na alegro po 30złote. reguluje swietnie.Na ile pamiętam to chyba <bjduda@wp.pl> Od tego też kupowałem.--Do Murgrabia. Zasilaczem stabilizowanym zawsze uzyskasz małe natężenie ładowania. Dlatego że pod koniec ładowania gdy akumulator uzyskuje napiecie około 14wolt masz mały nadmiar napiecia. A akumulator swoją opornośc też mają.Stabilizator ma zupełnie inną charakterystykę. Niż prostownik. Niektóre rosyjskie trafa były nawijane aluminium. Mają takie zielonkawe uzwojenia.
 • Poziom 18  
  Rozumiem, że ma tak wyglądać poprawiona płytka od strony elementów? Zamieniłem miejscami kolektor z emiterem. A jeżeli coś znowu zamieszałem, proszę o machnięcie na tym jpg odręcznie. Jak ma wyglądać to połączenie tych tranzystorów. Jestem już gotowy do odrysowania tego na laminacie i wytrawienie.
  Jak zmniejszyć napięcie prostownika dwupołówkowego ?
 • Poziom 19  
  Przy tym schemacie, jeśli tylko elementy są dobre, na 100% powinno działać. Tranzystory jak w opisie BC337 (ten z emiterem do bramki tyrystora), i BC327 - połączony emiterem z kondensatorem 220nF. Jeśli nie będzie działało, to jedynie któryś element jest uszkodzony.
 • Poziom 18  
  Witam znowu. Muszę się pochwalić, że wytrawiłem płytkę. Polutowałem elementy, poskładałem wszystko w jedną całość. I...... Działa wyśmienicie.Ogromne gratulacje dla Pana "janek_66" .Regulacja prądu idealna. Sprawdzałem ten prostownik na 2 różnych akumulatorach (42Ah i 61Ah). Z zastosowaniem potencjometru 22k. można regulować prąd 4-7.5A. W celu większej regulacji, do potencjometru dolutowałem opornik 6.2k. Teraz mogę regulować 0.5-7.5A. Tyrystor jaki wsadziłem to TYN208 (8A- większego nie mieli w sklepie). Dioda Zenera to ZY10 (10V 1Watt-też tylko taką mieli). Tylko......, że.......
  Mam niestety jeden problem, z którym nie bardzo wiem jak sobie poradzić. Zastosowałem zamiast 2 diod prostowniczych, mostek Gretza 10A. Pomimo spadku napięcia na nim ok. 1.5V. Zasilanie (już wyprostowane) ma ok. 18,4V. Przy takim napięciu 18,4V, prostownik zaczyna wariować. Po podłączeniu do akumulatora zaczyna ładować bardzo skaczącym prądem. W amperomierzu chaotycznie zaczyna latać wskazówka od 2-6A. Napięcie na klemach wynosi ponad 16V i szybko rośnie. Po czym za chwilkę wskakuje na ponad 10A i wtedy się wszystko wyłącza.
  Aby zbić to napięcie. Za mostkiem w szereg wstawiłem te 2 (wolne) diody prostownicze.Spadek ok. 1,2V. Przy napięciu zasilania ok 17.3V prostownik działa idealnie. Tylko niestety to rozwiązanie jest bardzo kłopotliwe. Diody niesamowicie się nagrzewają. A wstawienie 3-ciego dużego radiatora mija się z celem. Za dużo wtedy wytwarza się gorącego powietrza w obudowie. Czy można w jakiś łatwy sposób, rozwiązać ten problem?
 • Poziom 19  
  Przy zbyt wysokim napięciu zjawisko pulsowania prądu może występować. Jeśli w oknie uzwojeń transformatora jest nieco miejsca, proponowałbym dowinąć ok 10zw., grubym drutem w szereg z wtórnym, i końcówkami połączyć uzwojenia tak aby napięcie się nie dodawało lecz odejmowało. Może nie da się tego dodatkowego uzwojenie elegancko ułożyć (przetykając - bez rozbierania rdzenia), ale skutek jest pewny. Nie ma też takich strat mocy na ciepło.
 • Poziom 39  
  Może to dla niektórych niemądre ale dlaczego w takiej sytuacji nie odwinąc właśnie tych 10 zwojów (z każdego uzwojenia). Z tego co na początku pytający zastrzegał odwijanie ale uzasadnienia brak. A konstrukcja wygląda na odpowiednią dla takiego rozwiązania.
 • Poziom 19  
  Uważam że gdyby odwinięcie było możliwe, autor tematu napewno by to zrobił. Ale jak odwinąć gdy uzwojenie jest np. mocno zalane lakierem? Dlatego wskazałem na rozwiązanie, które sporo razy stosowałem do niewielkiej korekcji napięcia uzwojeń transformatora.
 • Poziom 18  
  mczapski napisał:
  Może to dla niektórych niemądre ale dlaczego w takiej sytuacji nie odwinąc właśnie tych 10 zwojów (z każdego uzwojenia). Z tego co na początku pytający zastrzegał odwijanie ale uzasadnienia brak. A konstrukcja wygląda na odpowiednią dla takiego rozwiązania.

  Niestety transformator ten tylko tak niepozornie wygląda z góry. Natomiast cały spód jest zalany grubym plastikiem. Co niestety uniemożliwia odwinięcie tych uzwojeń. Taka zrobiona jest podstawa. Zastosowałem jednak dodatkowo 2 diody i jest równe 17.3V.

  Mam ostatnie 3 pytania :
  1.) Co się stanie jak przypadkowo zewrę klemy w tym prostowniku?
  2.) Dlaczego bez obciążenia na klemach jest ok. 2.35V, a np. po podłączeniu żarówki 12V 55W lub 21W - na maksymalnym prądzie jest tylko 9.5V?
  3.) Podczas ładowania akumulatora przez cały czas ustawiony prąd np. na 6A ma trzymać tę wartość. Czy ma spadać wraz z naładowaniem akumulatora? U mnie trzyma cały czas.
 • Poziom 19  
  ad1) przy zwarciu zacisków popłynie duży prąd, dlatego po stronie wtórnej powinien być zamontowany bezpiecznik np 10A.
  ad2) bez obciążenia na zaciskach mierzymy tylko chwilowe napięcie w momencie zadziałania tyrystora (impuls). Po uśrednieniu woltomierz będzie pokazywał jakąś małą wartość. Pomiar napięcia na żarówce jest także obarczony dużym błędem, chociażby dlatego że przebieg jest mocno odkształcony (wycięta część sinusoidy). Wartości elementów regulacji były dobierane do współpracy z akumulatorem. Do żarówki - aby uzyskać pełną regulację należałoby zmienić rezystancję potencjometru na 47kΩ i zmniejszyć rezystancję szeregowego opornika do np. 4,7kΩ. Akumulator w tym układzie działa podobnie jak dużej pojemności kondensator.
  ad3) gdyby transformator miał na wyjściu 14V, efekt spadku prądu ładowania byłby bardzo widoczny (pod koniec niewielki prąd). Natomiast tutaj różnica pomiędzy SEM akumulatora i transformatora jest znaczna, prąd pod koniec ładowania niewiele się zmniejszy.
 • Poziom 11  
  Mógłby ktoś zaproponować jakieś konkretne typy diod zenera do tego układu, bo za bardzo nie wiem jaką kupić. I jeszcze taka sprawa, wygrzebałem sobie ze szpargałów tyrystorki: Tic 116d i q8010l5, który będzie lepszy, a może jakiś inny?