logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Początki w programowaniu, zasilanie układu? Kondensatory?

kotek205 15 Lip 2009 16:43 2022 14
REKLAMA
  • #1 6782135
    kotek205
    Poziom 13  
    Posty: 129
    Ocena: 17
    Witam
    Uczę się programować. Mam już gotowy program z nim nie miałem żadnych problemów, natomiast z wrzuceniem go do uc mam i to duży. Wybrałem Atemege8 kupiłem programator isp. Podłączam go pod wejście od drukarki i nic się nie pojawia(Gdzieś czytałem, że tak powinno być ale mam wrażanie, że mój komputer w ogóle nie widzi tego urządzenia, czy jest jakiś sposób żeby to sprawdzić) Próbowałem programować w Bascom AVR ale nic z tego. Obojętne czy mam podłączony programator czy nie komunikaty o błędach są takie same. Jeszcze jedno pytanie podłączyłem wszystkie wyjścia Miso Mosi Sck Rst, a skąd wsiąść napięcie czy z programatora czy oddzielnie z zasilacza. Aha i jeszcze jedno czy przy takim programowania podłącza się te 2 kondensatory i rezystor kwarcowy. Z góry dzięki za pomoc


    Zamykam. Proszę korzystać z wyszukiwarki i przed napisaniem postu przejrzeć przyklejone tematy. [c_p]
  • REKLAMA
  • #2 6782185
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #3 6782508
    Brutus_gsm
    Poziom 25  
    Posty: 728
    Pomógł: 49
    Ocena: 13
    Zasilanie musisz dać zewnętrzne, np z zasilacza 5V. No i spróbuj coś zaprogramować poprzez avrdude.
  • #4 6782559
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #5 6783102
    Brutus_gsm
    Poziom 25  
    Posty: 728
    Pomógł: 49
    Ocena: 13
    Ja jednak polecam zainwestowanie 10zł i złożenie sobie usbasp. Naprawdę będziesz zadowolony i nie będziesz miał później żadnych problemów. Sam też nawalczyłem się z różnymi programatorami na lpt.
  • #6 6785233
    kotek205
    Poziom 13  
    Posty: 129
    Ocena: 17
    Z usbasp to chyba dobry pomysł ale z tego co się orientuje jest on na atmege8 którą też trzeba zaprogramować. Mam masę wolnego czasu więc pewnie go wykonam. A wracają do tematu mój programator to ISP STK200/300. Jak można sprawdzić czy on jest wykrywany przez Pc I pod który com. I jak ustawić tego Bascoma mam wersję 1.11.9.5 dodam zrzut ekranu
    Początki w programowaniu, zasilanie układu? Kondensatory?
  • #7 6785410
    wdogli
    Poziom 18  
    Posty: 340
    Pomógł: 8
    Ocena: 9
    Witam.
    W/w programator podpinasz do LPT więc nie będziesz go widział w systemie. Poza tym nic nie robisz z com-ami bo masz go podłączonego pod LPT1. Twoim zadaniem jest po pierwsze podłączenie atmegi8 jak piszesz do złącza 10 pinowego zgodnie ze specyfikacją SPI popatrz tutaj : Link strona 5 Rys 3
    Po drugie musisz skonfigurować sobie odpowiednio samego Bascoma. Głównie chodzi o ustawienia w Optionss >> Programmer w której to zakładce wybierasz rodzaj programatora oraz LPT-adress.
    Możesz wzorować się na tym dokumencie choć on nie jest do tego typu mikrokontrolerów. Link
    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #8 6785735
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • REKLAMA
  • #9 6785850
    sp3ots
    Poziom 38  
    Posty: 3069
    Pomógł: 523
    Ocena: 673
    Witam !
    Sample Programmer to nie to samo co STK 200/300 programator.
    To dwa różne programatory.
    Dla programatora STK200/300 w opcjach Bascoma AVR wybierz:
    Początki w programowaniu, zasilanie układu? Kondensatory?
    Pozdrawiam. Stefan
  • #10 6790078
    kotek205
    Poziom 13  
    Posty: 129
    Ocena: 17
    Tak mam właśnie ustawione;( jak włączam programowanie to pojawiają mi się komunikaty "Could not identify chip with ID:FFFFFFFF" i drugi zaraz po mim "Selected chip and target chip do not macht AT90s1200<>AT90S8535" o Co może mu chodzić??
  • #11 6790156
    sp3ots
    Poziom 38  
    Posty: 3069
    Pomógł: 523
    Ocena: 673
    Witam !
    Te napisy mogą oznaczać dosłownie wszystko:
    złe połączenie procesora, brak zasilania procesora, wyłączony reset megi8, uszkodzony lub wyłączony port
    LPT. Proponuję "popisać" na gg6293398
    Pozdrawiam. Stefan
  • #12 6790973
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #13 6793118
    kotek205
    Poziom 13  
    Posty: 129
    Ocena: 17
    Czy chodzi o podanie oddzielnego napięcia do Atmegi8 jeśli tak to mam to.
  • #14 6793931
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #15 6795204
    wader_669
    Poziom 28  
    Posty: 1512
    Pomógł: 93
    Ocena: 15
    jest miliard postow na ten temat uzyj szukaj.
    Uzyles userport.exe ?

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono problem programowania mikrokontrolera Atmega8 za pomocą programatora ISP STK200/300 podłączanego do portu LPT. Atmega8 fabrycznie korzysta z wewnętrznego rezonatora RC 1 MHz, więc nie wymaga zewnętrznego kwarcu ani kondensatorów. Układ należy zasilać oddzielnym zasilaczem 5 V, ponieważ programator STK200/300 nie dostarcza napięcia zasilającego. W Bascom AVR konieczna jest prawidłowa konfiguracja programatora (wybór STK200/300 i adresu LPT). Komunikaty błędów typu "Could not identify chip" mogą wskazywać na brak zasilania, złe połączenia, wyłączony reset lub problemy z portem LPT. Zalecane jest sprawdzenie poprawności połączeń, podanie zasilania oraz ewentualne użycie alternatywnego programatora USBasp, który wymaga wcześniejszego zaprogramowania Atmegi8. Wskazano także, że programatory podłączane do LPT nie są widoczne jako urządzenia COM w systemie.
REKLAMA