Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus A3L - kilka pytań odnośnie wymiany popękanej obudowy

23 Lip 2009 18:27 8738 19
  • Poziom 11  
    Witam
    W moim laptopie Asus A3L popękała obudowa i to na zawiasach. Najpierw pękły plastiki w prawym zawiasie i próbowałem to posklejać (klej JB WELD z allegro- miał być super). Niestety klej okazał się dziadowski i pękło z powrotem. Mało tego ostatnio zauważyłem że drugi zawias pęka.
    Tak więc zaczynam szukać obudowy (takiej żeby zawiasy były całe) i będę potrzebował jakiejś porady na co zwrócić uwagę przy rozkręcaniu.
    Na początek:
    Jak odpiąć klawiaturę
  • Poziom 16  
    jeśli nigdy nie rozbierałeś laptopa to nie bierz się za to sam.

Klawiatura to bardzo często pierwszy element który trzeba wyjąć, często zamocowana "na wcisk" lub trzymana przez górną zaślepkę (tą na której zwykle jest przycisk power)
  • Poziom 11  
    już kiedyś rozkręciłem tego laptopa, tzn rozkręciłem co się dało tylko zatrzymała mnie klawiatura.
    W sumie po jej odpięciu nie powinno być problemu.
  • Poziom 16  
    sama klawiatura jest na taśmie a zdejmuje się ją tak jak napisałem, czasami po prostu trzeba podważyć a czasami (zwykle) jest zamocowana na śrubie która mieści się pod zaślepką powyżej klawiatury

Patrząc po zdjęciach na google domyślam się że zaślepke trzymają dwie śruby z tyłu i zatrzaski pod nią będzie śruba do zdjęcia klawiatury i tak właśnie powinieneś zacząć
  • Poziom 11  
    Nie mam żadnej zaślepki powyżej klawiatury.
    U mnie klawiaturę trzymają małe trzy zaczepy które wysuwają się z obudowy. Jednak po ich wsunięciu dalej coś trzyma tą klawiaturę pomiędzy jednym zaczepem a drugim. Czyżby taśma dwustronna?

Ehh gdybym miał manuala serwisowego do tego modelu. Szukam i szukam i nic nie znajduję
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    trzyma ją śruba od spodu lub dwie, będzie miała znaczek na plastiku (znaczek klawiatury oczywiście :) jak nie będzie znaczka to odkręć wszystkie znajdujące się pod klawiaturą)
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Zgadza się, trzymają ją 2 śruby od dołu + boczne zaczepy (po odkręceniu śrub puszczą bezproblemowo). Jednak jak masz popękaną przy zawiasach obudowę, sprawdź hamulce zawiasów. Często dostaje się tam kurz, hamulce się zacierają i stąd masz problem z obudową. Po prostu hamulce zblokowały zawiasy i uszkodziły obudowę. Zlikwiduj przyczynę a nie tylko skutek, bo uszkodzenie szybko powróci.
  • Poziom 11  
    Dzięki Panowie, już zacząłem poszukiwania obudowy.
    Pytanie jednak mam odnośnie zawiasów matrycy.
    Czy mogę je potraktować penetratorem albo WD40 czy coś innego jest potrzebne.
    czy może środkiem w sprayu do czyszczenia elektroniki.
  • Poziom 16  
    Raczej wymiana (tylko 11 euro + VAT). W środku jest smar, jak on się zapiecze, będzie kłopot. Eksperymenty z WD40 mało pomogą. Możesz spróbować z NEOVAL ( nie krzyczę ... nazwa jest tak pisana :-) ) ale pojemniczek tego środka to koszt 1 zawiasu.
  • Poziom 11  
    Mam takie coś jak biały smar w sprayu z aplikatorem. Smaruję nim zawiasy, kłódki i wszystko co pracuje na zewnątrz. I działa. To może podziała na moje zapieczone zawiasy
  • Poziom 11  
    Osobiście nie brałbym się za naprawę laptopa sam, tyle małych części a to się coś zpodzieje zgubi albo coś, ale to tylko ja..
    A co do smaru to zależy od składu... Zawiasy i kłódki to nie laptop, nigdy nie wiadomo jak zareaguje. WD40 jest na bazie ropy naft. więc może to jakoś reagować z różnymi częściami laptopa... Zawsze lepiej znaleźć specjaliste;)
  • Poziom 11  
    Specjalista powiedział mi tak:
    - taki stary laptop...
    - będzie problem ze znalezienieim obudowy...
    - w serwisie obudowa może kosztować 1000 zł...
    - z wymianą jest problem bo trzeba wszystko wyjąć i włożyć...
    - koszt robocizny co najmniej 200 zł.

No to ja temu serwisowi na to że naprawa jest totalnie nieopłacalna, a ten przyznał mi rację.

Znalazłem w warsztacie penetrant (smaruje czyści odrdzewia, zabezpiecza) potraktuję te zawiasy tym środkiem i zobaczymy czy zadziała.
    Obudowę już znalazłem na allegro za 100zł
    Jak przyjdzie to ją w okolicy zawiasów dodatkowo wzmocnie od środka jakimś klejem do ABS ze wzmocnieniem.
  • Poziom 16  
    Obudowa matrycy nowa kompletna 215 zł, komplet zawiasów - 130 zł. Sam decyduj ... (to tak gwoli 1000 zł :-) )
  • Poziom 11  
    tu nie chodzi o obudowę matrycy tylko tą dolną w której jest klawiatura i cała dusza laptopa.
    Co do zawiasów to gdzie można kupić ten komplet?
  • Poziom 16  
    Adres wysłałem na priva.
    Powodzenia
  • Poziom 11  
    Patrzcie co odpowiedział mi Asus w sprawie instrukcji serwisowej.
    Ja ich zapytałem czy mogą mi podesłać service manual do a3L bo potrzebuję wymienić popękana obudowę a oni:

Niestety, nie jesteśmy w stanie pomóc Panu w tej kwestii. Zgodnie z polityka firmy i przeznaczeniem materialu o nazwie "Service= manual", instrukcje serwisowe sa tylko i wyłącznie do użytku autoryzowanych serwisów.

Pozdrawiam,
    XXXXXXXX
    Technical Support Engineer

No to ja im na to że opracuję swojego service manuala do wymiany obudowy dolnej w modelu A3L a oni cisza.

Podajcie mi zatem miejsce gdzie takiego manuala będę mógł wrzucić.
    Wkurzył mnie zdrowo serwis asusa
  • Poziom 11  
    Dół laptopa przełożony (nie wiem za co serwis chciał 200 zł skoro mnie laikowi zajęło to razem z czyszczeniem wnętrza - 3 godziny) Jest to raczej prosta operacja (oczywiście dzięki waszym wskazówkom)

Teraz mam problem z zawiasami
    składają się one z bolca który baaaardzo ciasno wchodzi w dwie obejmy (obejmy są sprężynujące)
    rozebrałem zawiasy nasmarowałem przeczyściłem złożyłem i dalej nie da się ich przekręcić ręką (dopiero imadło i kombinerki dają radę)
    i teraz co mi poradzicie:
    1. czy jest jakiś super smar który tym zawiasom da super poślizg
    2. po włożeniu w jedną obejmę bolca (druga jest nie włożona) zawias jestem w stanie poruszyć ręką ale muszę w to włożyć siłę. Więc przyszło mi do głowy aby jedną tą obejmę uciąć.
    3. lekko przeszlifować bolec (może być ciężko bo to jest jakiś twardy stop)

kupno nowych zawiasów wchodzi w grę dopiero jak starając się o naprawę popsuję te co mam.

oto fota jednego zawiasa co by wszyscy wiedzieli o czym piszę
    Asus A3L - kilka pytań odnośnie wymiany popękanej obudowy
  • Moderator Samochody
    Serwis policzy sobie min. 50zł/h więc to uczciwa cena za taki przeszczep, taniej im się po prostu nie opłaca, to dla nich strata czasu i pieniędzy.

Zawiasy muszą ciężko chodzić, żeby matryca sama się nie kładła, ona jednak trochę waży. Możesz na własne ryzyko przeszlifować sworzeń drobnym papierem ściernym lub spróbować lekko rozgiąć obejmy.

Usterka dość dziwna bo zazwyczaj pęka klapa matrycy.
  • Poziom 11  
    No i laptop naprawiony... :-)
    Zawiasów rozgiąć się nie dało, nie było podejścia...
    Ale... poszedłem w drugą stronę, tzn. rozwierciłem minimalnie zawiasy i potem w imadle obejmy ścisnąłem, posmarowałem białym smarem i wcisnąłem w obejmy bolec używając znowu imadła.
    Zawiasy chodzą dwa razy lżej (w końcu mogę je obracać w rękach, choć chodzą ciężko)
    laptop się lekko otwiera (jak nowy HP) i trzyma pozycję po otwarciu.
    jest super- pierwszy mój naprawiony laptop
    DZIĘKUJĘ ponownie za porady i wsparcie, bez was pewnie by nie wyszło.