logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jakie głośniki do odnowienia kolumn Tonsil? Wymiary i modele GDN 16,30 oraz GDW 9,15,6

Icemann 30 Maj 2004 22:56 4951 29
REKLAMA
  • #1 667652
    Icemann
    Poziom 11  
    Posty: 8
    Ostatnio znalazłem w piwnicy stare kolumny Tonsil i głósnikami w również w taki stanie tzn. powyrywane membrany. Otóż chciałem odnowić te kolumny i kupić jakieś sensowne głośniki do nich. Jakie głośniki byście do nich polecili? Kolumny mają wymiary: podstawa 19,7/18,5 i wysokość - 33,9 [cm]. Grały na nich głośniki: niskotonowe GDN 16,30 - 8 Ohm i wysokotonowe GDW 9,15,6 - 8 Ohm. Czy można do tych pudeł wsadzić coś mocniejszego? Czytałem że trzeba wykonywać jakieś obliczenia, jakie?
  • REKLAMA
  • #2 667684
    pawelpps
    Poziom 15  
    Posty: 214
    Pomógł: 7
    Ocena: 3
    http://subwoofer.t17.ds.pwr.wroc.pl/articles.php?id=19
    przeczytaj co tam piszą i albo kup GDN-y tonsila albo w programie winisd posprawdzaj różne opcje przy innych głośnikach. bo jak włożysz jakieś głośniki w ciemno to prawdopodobnie efekt będzie gorszy jakbyś włożył takie tonsile jak były. albo wykręś głośniki i daj do regeneracji to wyjdzie najtaniej
  • #3 667737
    toadi
    Poziom 36  
    Posty: 2846
    Pomógł: 315
    Ocena: 62
    W malych zamknietych kolumnach dobrze sprawdzaja sie GDN16/30 tonsila ale jesli trzeba cos mocniejszego to jeszcze jest 16/50
  • #4 667746
    ttym
    Poziom 14  
    Posty: 156
    Ocena: 1
    Jesli chcesz zostawic te obudowy to radze abys kupił nowe GDN 16/30 - kosztuja troche ponad 50 zł.
    A nad wysokimi tonami to bym sie zastanowił. Moze wziasc GDWK 9/80 - 38 zł. Zwłaszcza ze te twoje GDW 9/15/6 to chyba ciezko dostac. Za zwrotnice i tak pewnie jeden kond robi.
    Wiec GDWK bedzie chyba lepszym wyborem. A zwrotnice ( 6db/okt. ) mozesz na ucho dopasowac. Ale bez systemu pomiarowego i tak rewelacji nie bedzie.
    Jak chcesz to dawaj na gg. moj numer: 2935143
    TYMEK
  • #5 667946
    obr1
    Poziom 14  
    Posty: 95
    Ocena: 8
    Jeśli zdecydujesz się na kupno nowych głośników to odradzam GDN 16/30 /wysoki rezonans i duży Qts/. Polecam niewiele droższy ale rewelacyjny GDN 16/50/1. Doskonale pracuje w małych paczkach a jego konstrukcja pozwala na pracę z dużymi amplitudami. Powodzdenia. :)
  • #6 667954
    obr1
    Poziom 14  
    Posty: 95
    Ocena: 8
    Jeśli zdecydujesz się na kupno nowych głośników to odradzam GDN 16/30 /wysoki rezonans i duży Qts/. Polecam niewiele droższy ale rewelacyjny GDN 16/50/1. Doskonale pracuje w małych paczkach a jego konstrukcja pozwala na pracę z dużymi amplitudami. Powodzdenia. :)
  • REKLAMA
  • #7 667957
    jar-jar17
    Poziom 19  
    Posty: 443
    Pomógł: 2
    Ocena: 9
    Miałem podobne głośniki wsadziłem do nich głośnik nisko-tonoy o nazwie Hanssen HH 6539N o mocy 150w głośniki sprawdziły się rewelacyjnie a jeden taki głośnik kosztował 50zł wydaje mi się że są to głośniki łatwo dostępne a wysoko tonowy wsadziłem jakiś zwykły sopran który pasował.
    Pozdrawiam
  • #8 668585
    Icemann
    Poziom 11  
    Posty: 8
    Ok dzieki za wszystkie rady, ale jak połączyć te głośniki, widziałem między niskotonowym a wysokotonowym jakiś spłaszczony walec. Nie wiem co to było ale pisało na niej: ''2,2 mikro(symbol)FM250V-MFLEX MKSE-011 08/80''

    Aha bym zapomniał, głośniki mają być 8Ohm-owe
  • #9 668755
    toadi
    Poziom 36  
    Posty: 2846
    Pomógł: 315
    Ocena: 62
    Witam
    Tym walcem jest najprostsza zwrotnica pod postacia kondensatora.
    I w najprostszym przypadku mozesz tak zrobic jak bylo.
    Jesli dobrze pamietam dla 2,2 mikro wychodzi podzial ok 6 kilo przy 8 omach.
    Jezli bys nie mial zamiary zylowac zwoich kolumieniek mozesz zwiekszyc kondensator do 3,3 mikro a nawet 4,7 wtedy podzial obnizy sie do ok odpowiednio ok 4,5 i 3,5 kilo
  • REKLAMA
  • #10 668861
    jar-jar17
    Poziom 19  
    Posty: 443
    Pomógł: 2
    Ocena: 9
    ten głośnik jest 8 ohmowy ja mam jeszce zwrotnicę (wydaje mi się ze warto wydać 30 zł) bo ta zwrotnica poprawia dźwięk o 30% bas jest wyraźniejszy a nie takie byle pukanie w pusta studnę ja jeżeli chodzi o wysokie tony nie jestem zwolennikiem pojemnościowych zwtotnic jednak zwrotnica robi swoje poprawia i bas i sopran w jednym acha kupując sopran zwróć uwagę na to czy on jest zamkniety z 3 stron bo jak masz zamkniętą obudowe to ciśnienie wytważane przez niskie tony mogą wypchać ci membramę wysoko tonowego
  • #11 668881
    toadi
    Poziom 36  
    Posty: 2846
    Pomógł: 315
    Ocena: 62
    :arrow: jar-jar17
    A jakie sa inne zwrotnice ????? nawet w aktywnych filtrach decyduja o podziale pojemnosci na samych opornikach lub cewkach sie nie da chyba ze piezo :wink:
  • REKLAMA
  • #12 668918
    Icemann
    Poziom 11  
    Posty: 8
    Czym najlepiej wykładac taką kolumnę? Uzyłem 2 cm gąbki, czy ta grubość to aby nie za duża, jak sądzicie?
  • #13 669092
    jar-jar17
    Poziom 19  
    Posty: 443
    Pomógł: 2
    Ocena: 9
    no prawda w zwrotnicah występują kondensatory ale nie tylko nawet do sporanów używa się pojemności i indukcji bynajmniej ja taką mam
  • #14 669098
    jar-jar17
    Poziom 19  
    Posty: 443
    Pomógł: 2
    Ocena: 9
    Icemann napisał:
    Czym najlepiej wykładac taką kolumnę? Uzyłem 2 cm gąbki, czy ta grubość to aby nie za duża, jak sądzicie?
    więc moim zdanie taka gróbość jest wystarczająca ale skrzyna musi być cała wypełniona
  • #15 669648
    Deamon :)
    Poziom 21  
    Posty: 593
    Pomógł: 21
    Ocena: 20
    Witam,
    Do tej kabki dodaj jeszcze duza ilosc waty (gesto ja upchaj) i bedzie dobrze
    Podrawiam
  • #16 669665
    obr1
    Poziom 14  
    Posty: 95
    Ocena: 8
    Z tym upychaniem to lekka przesada. Tłumienia powinno być tylko tyle ile potrzeba. Ilość można dobrać tylko doświadczalnie. Mając dwie obudowy sprawa jest prosta. Modyfikować jedną i porównywać brzmienie z drugą. Watro wykonać kilka prób. Właściwa ilość materiału tłumiącego pozwoli uzyskać z głośnika najprzyjemniejszy bas. Powodzenia.
  • #17 669679
    Deamon :)
    Poziom 21  
    Posty: 593
    Pomógł: 21
    Ocena: 20
    Jak dla mnie to kolumna zamknieta z malym glosnikiem basowym powinna byc gesto wypchana
    Pozdrawiam
  • #18 669811
    obr1
    Poziom 14  
    Posty: 95
    Ocena: 8
    Deamon, Ty wypychasz dla zasady czy dla efektu? Gęste upychanie tylko zabiera objętość. A swoją drogą to chyba nie widziałeś fabrycznych kolumn tłumionych watą skoro tak się upierasz z tym upychaniem. Owszem, małe obudowy zamknięte są wypełnione watą lub gąbką w całości ale nie jest to upychanie na zasadzie "ile wlezie". Nie ma gotowej recepty na ilość materiału tłumiącego. Parametry głośnika też mają na to wpływ - głośnik o dużej dobroci będzie potrzebował więcej tłumienia. :?
  • #19 669879
    ttym
    Poziom 14  
    Posty: 156
    Ocena: 1
    No ja w sumie robie aktualnie kolumny na GDN 16/50/1 i GDWK 11/100.
    Niskotonowy za pieknie nie wyglada. Ale gra podobno niezle - za jakies 2 tyg. jak skoncze konstrukcje to powiem jaki efekt.
    Jak chcesz to wal na gg. Numer podałem w poprzednim poscie.
    TYMEK
    UPDATE: a co do upychania, połaczenia głosnikow i tych rzeczy to www.akustyka.tk - tu znajdziesz podstawowe informacje.
    A budowa zwrotnicy: http://audioefm.w.interia.pl/budowa_zw.htm - tylko pamietaj ze to tylko TEORIA !!
    NaRa zie
  • #20 670170
    toadi
    Poziom 36  
    Posty: 2846
    Pomógł: 315
    Ocena: 62
    obr1 napisał:
    Deamon, Ty wypychasz dla zasady czy dla efektu? Gęste upychanie tylko zabiera objętość. A swoją drogą to chyba nie widziałeś fabrycznych kolumn tłumionych watą skoro tak się upierasz z tym upychaniem. Owszem, małe obudowy zamknięte są wypełnione watą lub gąbką w całości ale nie jest to upychanie na zasadzie "ile wlezie". Nie ma gotowej recepty na ilość materiału tłumiącego. Parametry głośnika też mają na to wpływ - głośnik o dużej dobroci będzie potrzebował więcej tłumienia. :?


    Guzik prawda szanowny doktor akustyki p Witord w swojej pracy dowiodl ze calkowite wypelnienie kolumny /obudowa zamknieta/ zwieksza jej pozorna objetosc o ok 20%
    Otym mozna poczytac m.in w archiwalnych nr RE z lat 80tych w serii artykulów o zestawach glosnikowych i w jego ksiazkach
    Swoja droga wlasnie nie wiem czy programy symulacyjne daja mozliwosc symulacji wypelnienia kolumny materialem dzwiekochlonnym.
  • #21 671197
    DJCHUCKY
    Poziom 19  
    Posty: 416
    Pomógł: 1
    Ocena: 33
    NA twoim miejscu zostawiłbym te kolumny i wziął się za budowę czegoś nowego od podstaw. PEwnie jak byś je odnawiał to i tak wydasz kupę forsy.
    Np do zastosowań domowych wystarczą głośniki Alpharda a mianowicie głośniki LW 150 C81 lub C41. Głośniki o śr 15" moc rms 150W niska cena bo 155 zł na ALlegro, średnie i gwizdki też tanie.
    Byś mógł się cieszyć sprztem jaki niewiele ludzi ma w domu.
  • #22 671759
    ttym
    Poziom 14  
    Posty: 156
    Ocena: 1
    DJCHUCKY - nie dosc ze alphard to jeszzce kolumny trojdrozne. Bez systemu nie zrobi porzadnej zworki.
    Moim zdaniem lepiej jakby na poczatek zrobic kolumny wzorujac sie na jakis innych - np. bardzo ostatnio popularnych kolumnach yoshiego.
    Zworka juz policzona, obudowa i b-r tez. Conajwyzej wprowadzic drobne modyfikacje, zrobic obudowy, pulutowac głosniki i juz pieknie beda grały...
    TYMEK
  • #23 671828
    takero
    Poziom 32  
    Posty: 1809
    Pomógł: 94
    Ocena: 69
    Witam!!!
    mam takie proste pytanie:
    czy wysokotonówki kopułowe są dużo lepsze od piezo????
    i jak dobrać takiego tweetera do głośników średnio/niskotonowych???
    a tak to jakiego alpharda wybrać do suba i zeby miał bas odpowiedni, a może STX-a???
  • #24 671858
    toadi
    Poziom 36  
    Posty: 2846
    Pomógł: 315
    Ocena: 62
    Witam
    Porownanie glosników piezo z wysokotonowymi to jak porownywanie skody 105 z mercedesem s klasy.
    Piezo to w ogole nie mialoby racji bytu gdyby nie bardzo niskie ceny.
    Jesli do domu i zalezy po pierwsze na jakosci to tlyko kopulki jesli liczy sie jeszcze power to tuby ale nie piezo!! Piezo to tlyko tanie badziewne kolumny estradowe
  • #25 671927
    DJCHUCKY
    Poziom 19  
    Posty: 416
    Pomógł: 1
    Ocena: 33
    :arrow: toadi
    w ilu innych tematach wkleiłes to swoje pytanie? Lepiej by była jak byś dodał nowy temat. A wogóle super by było jak byś poszukał na forum, na pewno znalazł byś wiele infomacji na ten temat.
    :arrow:
    Do porównania można dodać, że prównać można do Mercedesa S-Klasse 600 Lang, czyli najwyższej wersji Merca ( samochodu coraz bardziej dostępnego dla Polaków).
    Zgadzam się z tm, że tweetery piezo istnieją tylko niskim ceną, bo to sam plastik i trochę kwarcu.
    Ale jest jedna przewaga.
    Czestotliwość jaką laboratoryjnie udało się wygenerować z testowej płytki piezo wynosi 10 do potęgi dziweiątej Hz, czyli milion KHz. Ale to była specjalna płytka, tweetery piezo pewnie do takiej częstotliwości nie dojdą, ale i tak przebiją kopułki które ciągna gdzieś do 27 KHz.
    Tweetery piezo osobiście używam jako uzupełnienie typowych gwizgków dynamicznych typu GTC 12/19/100. Zapewniają one szersze pasmo.
    Ale należy pamiętać aby wybrać jak najlepsze piezo o jak najwyższej efektywności. Takie głośniki oprócz plastiku i kwarcu mają cewkę indukcyjną która podnosi efektywność w danym zakresie pasma.
    Załączam zdjęcie. To jest Alda modelu nie pamiętam, ale polecam
    Załączniki:
    • Jakie głośniki do odnowienia kolumn Tonsil? Wymiary i modele GDN 16,30 oraz GDW 9,15,6 alda.jpg (33.36 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #26 671958
    toadi
    Poziom 36  
    Posty: 2846
    Pomógł: 315
    Ocena: 62
    :arrow: DJCHUCKY to chyba nie ja wkleilem to pytanie bo odpowiedz znam doskonale z autopsji
  • #27 672422
    Icemann
    Poziom 11  
    Posty: 8
    Cytat:
    Moim zdaniem lepiej jakby na poczatek zrobic kolumny wzorujac się na jakis innych - np. bardzo ostatnio popularnych kolumnach yoshiego.
    Zworka juz policzona, obudowa i b-r tez. Conajwyzej wprowadzic drobne modyfikacje, zrobic obudowy, pulutowac głosniki i juz pieknie beda grały...


    Napiszesz trochę o tym więcej? Gdzie można znaleźć schamt takiej kolumny?[/quote]
  • #28 672436
    Deamon :)
    Poziom 21  
    Posty: 593
    Pomógł: 21
    Ocena: 20
    www.akustyka.tk sporo kolumn itp. mozna sie naprawde wiele nauczyc polecam
  • #29 672977
    obr1
    Poziom 14  
    Posty: 95
    Ocena: 8
    Do toadi. Szanowny koleżko, jak chcesz komentować czyjeś posty w szczególności cytując to najpierw przeczytaj je dokładnie. W cytacie który przytoczyłeś właśnie napisałem o całkowitym wypełnianiu obudowy. Widzę, że ty nie tylko upychasz do obudowy ile wlezie ale też piszesz byle pisać. Pisz, ale wcześniej dokładnie czytaj i potem zastanów się co pisać.

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono temat odnowienia starych kolumn Tonsil o wymiarach około 20x18,5x33,9 cm, wyposażonych oryginalnie w głośniki niskotonowe GDN 16/30 (8 Ω) oraz wysokotonowe GDW 9/15/6 (8 Ω). Zalecane jest stosowanie oryginalnych głośników Tonsil lub ich nowszych odpowiedników, takich jak GDN 16/50/1, który charakteryzuje się lepszym dopasowaniem do małych obudów i większą mocą. Wysokotonowe GDWK 9/80 są proponowane jako zamiennik dla trudno dostępnych GDW 9/15/6. Przy wymianie głośników należy zwrócić uwagę na impedancję (8 Ω) oraz odpowiednie dopasowanie zwrotnicy, najczęściej realizowanej za pomocą kondensatora o pojemności około 2,2 µF, co zapewnia podział częstotliwości około 6 kHz. Możliwe jest też zwiększenie pojemności kondensatora do 3,3 lub 4,7 µF dla obniżenia częstotliwości podziału. Dyskutowano również o materiałach tłumiących wnętrze kolumn – stosowanie gąbki o grubości 2 cm jest wystarczające, a dodatkowe wypełnienie watą powinno być dobrane doświadczalnie, aby nie zmniejszać nadmiernie efektywnej objętości obudowy. Wskazano, że całkowite wypełnienie obudowy materiałem dźwiękochłonnym może zwiększyć jej efektywną objętość o około 20%. Poruszono także temat wysokotonowych głośników kopułkowych jako lepszej jakości alternatywy dla tanich tweetów piezoelektrycznych. Wskazano źródła wiedzy i schematy zwrotnic, m.in. strony www.akustyka.tk oraz artykuły na subwoofer.t17.ds.pwr.wroc.pl. Wskazano, że przy renowacji warto rozważyć budowę nowych kolumn z nowoczesnymi głośnikami, np. Alphard LW 150 C81/C41 lub STX, jednak wymaga to precyzyjnego doboru zwrotnic i obudów.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA