Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa kolumn. Jakie głośniki wstawić?

20 Sty 2007 15:21 1567 10
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich. To mój pierwszy post na forum.

Mój problem jest taki: posiadam uszkodzone kolumny. Chciałbym je naprawić i nie za bardzo wiem co i jak.

Skrzynia ma wymiary wys:57cm szer:36,5 gł: 24,5 i wykonana jest z płyty 1,5 cm.
    Wygląda ona mniej więcej tak:
    Ten kwadrat to włącznik w kolumnie

W środku siedziały 3 głośniki, basowy Tonsil GDN 20/40 40W 8 Ohm śr.21 cm, oberwane górne zawieszenie.

Średnio tonowy siedział w takim czymś:

Był tam jeszcze głośnik Tonsil GDW 12,5/1,5 3,2 Ohm 2000-15000 Hz z porwaną membraną, nie wiem czy to głośnik wysoko czy średnio tonowy.

Mam do tej kolumny orginalną zwornice ale mam kłopot z kabelkami, nie wiem co do czego idzie.
    Doszedłem tylko do wniąsku że oba kable głośniki na dole podłączone były do włącznika w obudowie kolumny, a kable niebieski i biały po lewej stronie szły do nisko tonowego głośnika.

I mam teraz kilka pytań:
    1. Jaki głośnik można wstawić zamiast GDN 20/40 8 Ohm lub ile kosztował by nowy/używany w dobrym stanie
    2. Ile kosztował by głośnik GDW 12,5/1,5 3,2 Ohm lub jaki inny nadaje się zamiast niego
    3. Jaki trzeci głośnik dobrać do tego zestawu i ile kosztuje

Sprzęt ma być podłączony do Amplitunera Unitra Tosca 303 8 Ohm

Z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 11  
    Witam!
    Na Twoim miejscu zbudowałbym nowe kolumny ale z tymi też można coś zrobić. Niskotonowy możesz dać do regeneracji ale hmm lepiej kupić nowy. Jeśli kolumna była fabryczna to tonsila (ok 60zł) a jak nie to może być STX choć też trzeba dobrze wybrać, poczytaj fora - tam są specjaliści od kolumn. Wysokotonowy nie jest już dostępny www.e-tonsil.pl ale może jakiś serwis go naprawi. Co do zwrotnicy to musiałbym ją dokładnie obejrzeć bo nie znam budowy i wyprowadzeń. Tak jak mówię lepiej zainwestuj i zrób/kup coś nowego. Pozdrawiam.
  • Poziom 32  
    A jak cewka w niskotonowym dobra?Bo jak piszesz że w dobrym stanie to można zrobić.

Dodano po 7 [minuty]:

Ja proponuje wstawić wysokotonowy GDWK 10/80/7.Jest ok.A w niskotonowym wymienić membrane na kewlarówke i dolny resor oraz kopółke a także wyprowadzic nowe przewody.I powiem że cacy bo sam takie robiłem a teraz regeneróje dioroskie.
  • Poziom 12  
    Ja pewnie będę wymieniał głośnik wysoko tonowy na nowy i tu mam problem, jaki głośnik można zamontować zamiast wysoko tonowego o podobnych parametrach, tak żeby nie zmieniać zwornicy?

Jaki średnio tonowy do tego dobrać?

Stan cewki jutro sprawdzę, bo dzisiaj nie chce mi się iść do garażu.

Edit:
    Sorry nie przeczytałem dokładnie twojego posta, mój błąd :cry:
  • Poziom 12  
    Po przejrzeniu forum myślę zę będzie lepiej zbudować coś od początku albo poskładać.
    Obudowa była samoróbką i jest w dosyć złym stanie.

Nie wiem czy opłaca się regenerować GDW bo mam tylko 1 a potrzebne były by 2.

Mam teraz kilka pytań:
    1. Czy opłaca się regenerować GDW 20/40 (1 głośnik ma tylko zepsute górne zawieszenie a z drugiego został sam kosz)?
    2. Jak oczyścić szczelinę cewki?
    3. Czy do tego GDN-a pasują średnio tonowy GDM 10/60/2 1khz-9khz 60 w 8 Ohm
    Wysoko tonowy GDWK 7/50/19 50 w 8 Ohm 4khz-20khz?
    4. Jakie inne głośniki polecilibyście do tego projektu??
  • Poziom 10  
    Ja osobiscie polecilbym ci średniotonowe 2x10cm(GDN10/60)gwizdki GDWT9/80 a basowe najlepiej 25cm jakjuz robiłbys nowe kolumny GDN25/60.Jak chcesz moge cos ci odsprzedac bo mam całe kolumny Mildtona70,wszystkie głośniki po regeneracji,stoją i sie kurzą u mnie tylko.
  • Poziom 12  
    Decyzja zapadła będę budował nowe kolumny.

Mam pytanka czy te głośniki które proponuje złoty czyli GDN25/60 GDWT9/80 GDN10/60 pasowały by żeby je zapakować do jednej kolumny czy rozejrzeć sie za jakimiś innymi modelami?
    Jaką zworkę należało by kupić (kolumny mają być 3 drożne)
  • Poziom 10  
    Mam również zworke do nich orginalną,a te głosniki będą pasować do konstrukcji 3drożnej,bo to są głośniki z kolumn 3dorżnych,załaczam zdjecie tych kolumn,moge ci wszystko z nich odsprzedac.
  • Poziom 10  
    Wszystko co potrzebne do kolumn głośniki,zwrotnice oraz osłonki ozdobne mam nawet aluminiowe również mam

Dodano po 12 [minuty]:

Masz moze gg to szybciej sie dogadamy moj nr.7759241,jakby co to pisz,jak bede to odpisze
  • Poziom 32  
    Marko 14 jak masz troche kasy odlozonej to mozesz kupić glośniki ale zalezy jaką moc chcesz posiadać.Jak nie to proponuje naprawic tamte niskotonowe.To ze jest kosz tylko to nic strasznego.Oczyscić mozna w jeden sposób zdjąć nagumiennik i sie czyści.I powiem z mojego punktu widzenia że sie oplaca A tamtych co poleca ZLOTY to ja nie polecam wogóle.Pozdrawiam.