Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy termin - urban mining RECYKLING

mrolo 09 Sie 2009 03:50 3040 2
 • #1 09 Sie 2009 03:50
  mrolo
  Poziom 19  

  Jak to bywa w Japonii:

  Cytat:
  Z tony zużytych, niepotrzebnych komórek, odzyskać można około 150 g złota. To zresztą nie jedyny wartościowy kruszec odzyskiwany ze starych aparatów. Z tej samej ilości wydobyć można jeszcze ok 100 kg miedzi oraz 3 kg srebra.


  Na odzyskiwanie metali szlachetnych z urządzeń elektronicznych ukuto nawet odpowiedni termin – „górnictwo miejskie” (urban mining). A metoda staje się coraz bardziej popularna, jako że ceny metali szlachetnych idą w górę w zastraszającym tempie. Odzyskane z komórek metale używane są jako złom jubilerski, lub przeznaczane do ponownego wyrobu elementów elektronicznych.

  Odzysk metali szlachetnych z urządzeń elektronicznych jest coraz bardziej popularny w Japonii, gdzie średnia długość życia aparatu telefonicznego wynosi 2 lata i 8 miesięcy, co przy 128 milionowej populacji użytkowników telefonów daje sporą ilość porzucanych co roku aparatów.

  Na razie recyklingowi poddawane jest dopiero ok. 10% aparatów (co daje jakieś 558 ton komórek rocznie) ale dwie największe firmy zajmujące się recyklingiem układów elektronicznych (Eko-System i Yokohama Metal Co Ltd) zamierzają zwiększyć wydobycie złota ze zużytych aparatów i innych elektronicznych gadżetów.


  Czy w Polsce istnieje skup starych komórek?
  Jeśli tak, proszę o namiary.

  Tu można przekazać bezpłatnie:
  Zbiórka starych telefonów komórkowych i komputerów

  0 2
 • #2 25 Lis 2011 17:37
  thor270
  Poziom 1  

  Witam, ja skupuje telefony lub same płytki za płytki płacę 30 PLN za kg

  0
 • #3 25 Lis 2011 18:10
  rstlen29
  Poziom 14  

  Jeśli ktoś posiada nie potrzebny sprzęt komputerowy lub elektroniczny bądź elektronikę po serwisowa w wymienionej grupie Proszę o kontakt na PW. Ceny uzgodnię indywidualnie po zapoznaniu się czego i ile tego jest.

  0