Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

spawarka elektra beckum - jak podłączyć 3 fazy

mpdzikus 09 Sie 2009 21:27 4012 9
  • #1 09 Sie 2009 21:27
    mpdzikus
    Poziom 9  

Witam po długiej przerwie.
    Jako zielony w temacie proszę o pomoc. Kupiłem spawarkę transformatorową firmy jak w temacie. Na oko produkcja w latach 80/90. Niestety nie ma tabliczki, nie ma nawet nazwy modelu. Spawarka ma przełącznik 220V/360V oraz rozpisany amepraż dla tych dwóch sposobów zasilania. Z urządzenia wyprowadzone są dwa kable zasilające. Jeden zakończony jest standardową wtyczką jednofazową, drugi jest bez wtyczki, ale także ma tylko 2 żyły. Kable raczej są oryginalne, a spawarka nie była rozkręcana bo ma plomby. MAm pytanie: jak to podłączyć pod trójfazowe zasialnie? Co prawda razem kable mają 4 przewody, ale chyba nikt nie obcinałby wtyczki za każdym razem gdyby z prądu jednofazowego chciał przejść na trójfazowy.
    Bardzo proszę o pomoc jeśli ktoś spotkał się już z takim rozwiązaniem.
    Pozdrawiam,
    Marcin

• Pomocny post
    #2 09 Sie 2009 21:47
    fuutro
    Poziom 43  

Spawarka może być zasilania z 2 faz a więc ustawienie przełącznika dać na 380V i te dwa luźne przewody do dwóch faz, pomijając neutralny.

• #3 09 Sie 2009 22:06
    mpdzikus
    Poziom 9  

Dzięki, klikam pomógł, ale jak masz chwilę, to napisz o co w tym chodzi - mam podłączyć dwie fazy bez tzw "0" - to jak to działa? Rzuć chociaż hasło, to sobie wyszukam teorię, bo chciałbym co nieco zrozumieć.
    Pozdrawiam,
    Marcin

• #4 09 Sie 2009 22:28
    fuutro
    Poziom 43  

W zasadzie jest to zasilanie transformatora wyższym napięciem w celu przeniesienia większej mocy bez zwiększania poboru prądu z sieci (zabezpieczenia). Transformator będzie działał, bo będzie zasilany prądem przemiennym.

• #5 09 Sie 2009 22:43
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

mpdzikus-Bardzo mnie zainteresowała ta spawarka- czy możesz zrobić zdjęcie tych przewodów, oraz całej spawarki? Pierwsze słyszę o spawarce pracującej w II klasie ochronności (bez przewodu ochronnego). To bardzo niebezpieczne i należy się uważnie przyjrzeć temu urządzeniu...

Ps. Kol. fuutro - czy doczekam się Twojej wypowiedzi w pewnym temacie?

• #6 09 Sie 2009 22:53
    mpdzikus
    Poziom 9  

a- napięcie międzyfazowe - już znalazłem wykład ;) dzięki

Dodano po 2 [minuty]:

Akrzy74 - na czym polega niebezpieczeństwo? FOtkę zrobię jutro, bo spawarki nie mam w domu.
    Pozdrawiam

• #7 09 Sie 2009 22:58
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

Niebezpieczeństwo "przebicia" izolacji (lub uszkodzenie w skutek upływu czasu, przegrzania i (lub) braku konserwacji)- w konsekwencji pojawienia się niebezpiecznego napięcia na obudowie- porażenie prądem...
    Wstaw fotki...(Może wnętrza- jeśli jest taka możliwość?)

• #8 09 Sie 2009 23:09
    mpdzikus
    Poziom 9  

Z obudową to ryzyka chyba nie ma, bo cała jest z tworzywa. Jedyne metalowe elementy - śruby są albo w baaardzo głębokich kanałach, albo przykryte grubym plastikiem. ale dzięki za ostrzeżenie. Elektra Beckum, to przynajmniej w Niemczech dosyć uznana firma - chyba nie odwaliliby chałtury???

• #9 09 Sie 2009 23:11
    fuutro
    Poziom 43  

Do samego działania transformatora to wystarczy. Sam wykorzystuje w domu taki patent to jednak wykorzystuję 3 fazy i przewód zerowy - dwie fazy do zasilania transformatora, trzecia faza do zasilania wentylatora prostownika (ew do zasilania jeszcze innych urządzeń) no i w końcu rama i rdzeń są połączone z zerem. Pomysł był zaczerpnięty z jakiegoś starego czasopisma.

W spawarce z tematu może być wymagane włączenie obu wtyków do gniazd więc ochrona będzie. Dziwne jest tylko rozwiązanie.

• #10 09 Sie 2009 23:17
    mpdzikus
    Poziom 9  

to może dla bezpieczeństwa "pociągnę" sobie to "0" chociaż gdzieś z masy wewnątrz urządzenia-jakaś rama tam końcu chyba jest?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME