Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mając do dyspozycji 80A i 50v zbuduje spawarke ??

01 Wrz 2007 18:11 2199 10
  • Poziom 35  
    witam
    Na wstępie prosze o nie jechanie jestem początkujący nigdy nie spawałem prosze o wyrozumiałość......

tak sobie pomyślałem leża u mnie 4 transformatory EI o mocy 1kw i napięciu 13-14v każdy na luzie i pomyślałem że jakbym je połaczył to może by z tego coś do łaczenia blach takich 2mm-3mm ew kątowników powstało...... na początek myślałem o najprostszym rozwiązaniu czyli trafa klema i elektroda żadnego prostowania czy regulacji prądu

wiem że 80A to mało troche ale wiele spawarek ma regulacje od 40A więc chyba coś w tym jest .......

pytania
    1. to ma sens :D ??
    2. Jaką największą elektrodą mógłbym spawać i jak duże elementy ??
    3.Ile kosztuje w miare dobra klema i uchwyt do elektrody ??
    4.skad moge sie conieco dowiedzieć o teori spawania (no bo po co mi spawarka jak nie będe umiał spawać :D:D

z góry dziękuje za okazaną wyrozumiałość :D
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Uchwyt spawalniczy to 20-40 zł. Chyba najlepszą teoria spawania będzie praktyka ta spawarką lub odwiedzenie jakiegoś spawacza
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Witam!
    Transformatory do spawarek powinny mieć "miękką" charakterystykę, którą np. uzyskuje się dzięki bocznikowi magnetycznemu, dzięki temu transformator obciążony zwarciem (dotkniecie elektrodą do materiału) nie transformuje zwarcia do sieci i bezpieczniki nie lecą. "Zwykłe" transformatory nie mają takich własności, są "sztywne". Przy prądzie ok. 40A może Ci się uda coś spawać elektrodą o średnicy 2mm, czyli łączenie elementów o grubościach 1 - 2mm.
    Na temat spawalnictwa możesz skorzystac ze zbiorów bibliotecznych Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach, ponadto w połowie października w Katowicach będą Targi Spawalnictwa, tez okazja, zeby się czegoś dowiedzieć.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Tak na szybko nasunął mi się jeden pomysł: sprzedaj te transformatorki na Allegro i za wziętą za nie kasę kup sobie tam gotową spawarkę.

1.Te transformatorki mają nieodpowiednią charakterystykę i musiałbyś je przewinąć.

2.Łączenie szeregowe w spawarce - nie spotkałem... ale nie mogę powiedzieć że nie można - bo bez eksperymentów nie było by postępu technicznego :D

3.Zaciski kupisz za 10-50PLN na Allegro

4.W Castoramach itp są za darmo na stoiskach ze spawarkami krótkie broszurki na temat jak spawać. Polecam też:
    http://www.spawalnictwo.com.pl/index.php?go=forum
    http://poradniki.dom.pl/?p2=720&p3=592&tyt=,Spawanie,_rodzaje_metod.html

i ogólnie Google
  • Poziom 35  
    dziękuje za wypowiedzi

mam rozumieć że każdy transformator do spawarki elektrodowej spawającej prądem zmiennym musi mieć bocznik magnetyczny ??ja zawsze myślałem że zadaniem bocznika jest tylko regulacja prądu ..........

czyli reasumując nie da się z zwykłego transformatora EI zrobić spawarki elektrodowej bo każda próba zajarzenia łuku przez dotknięcie materiału skończy sie przysłowiowym wywaleniem kora ??

jak wyglada bocznik ???? to jest wsuwany w transformator metalowy element czy jak ??nigdy w życiu nie widziałem rozebranej fabrycznej spawarki elektrodowej.............
  • Poziom 38  
    Tu masz rysunek:
    mając do dyspozycji 80A i 50v zbuduje spawarke ??
    Zwarcie po stronie wtórnej powoduje, że strumień magnetyczny wytworzony przez uzwojenie pierwotne zamyka sie przez bocznik magnetyczny, "omijając" uzwojenie wtórne, co powoduje, że transformator ma ograniczenie pradu zwarciowego.
    Takie transformatory noszą nazwę "transformatorów rozproszeniowych", zobacz w encyklopedii.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Mam taką spawarke zbudowaną z dwóch transformatorów bezpieczeństwa
    1Kw i spawa dobrze elektrodami ER346(fi)3,15
  • Poziom 10  
    mam zabezpieczenie 20A i wystarcza do spawania tą spawarką ,używam jej mało bo mam migomata dane transformatorów pierwotne 300 zw 1,35mm wtórne 35 zw płaskownikiem CU 4,5 x2,5 mm przekrój rdzenia 22cm2 do chłodzenia jest zamontowany wentylator
  • Poziom 10  
    Witam
    Moim zdaniem takie trafa nadają sie do zrobienia spawarki
    spawałem takimi spawarkami i spawa się dobrze, nie wywala korków.
    Ja sobie zbudowałem spawarkę na blachach EI i nie jest taka sztywna, zabezpieczenie C20.
    Jak ktoś bedzie chciał to podam jej parametry
    Powodzenia przy nauce spawania.
  • Poziom 26  
    Swojego czasu miałem okazję kasować najtańszą spawarkę z Praktikera, z skokowa regulacją prądu spawania. Składała się ze zwykłego transformatora na zwykłym rdzeniu EI, bez żadnego bocznika i ani razu nie wywaliła korków. Trzeba przyznać, że dopóki nie uległa spaleniu, to spawała super, znacznie lepiej niż polska Besterka 1300 z regulacja prądu bocznikiem, niestety, jak to bywa w przypadku najtańszych spawarek, można nimi spawać krótko zanim się nagrzeją.
    Problemy pojawiły się przy przewijaniu. Spaleniu uległo uzwojenie pierwotne. Nie było miejsca na ułożenie izolacji międzywarstwowej, a uzwojenie ledwo udało się zmieścić. Po kilku minutach spawania uległo ponownemu spaleniu, kolejne przewinięcie i to samo. W rezultacie została odłożona do składowania "po wsze czasy", a na jej miejsce kupiłem migomat, który służy do dziś.