Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Golf AVS 1.9TDI 110km szarpie przerywa od 1500obr

Horse5 06 Sep 2009 14:17 16442 7
 • #1
  Horse5
  Level 15  
  Samochód odpala i na wolnych obrotach chodzi normalnie, podczas przyspieszania od 1500 do 2500 czuć lekkie przerwania, natomiast powyżej coraz mocniejsze przerwy tak jakby turbo się wyłączało i załączało cyklicznie. Na Biały elektrozawór przychodzą impulsy sterujące załącza się w ich takt, natomiast po odpięciu od zasilania sam dziwnie drga, łączy się poprzez diodę z czarnym elektrozaworem od egr , niestety przepuszcza ona w obu kierunkach powietrze. Dźwignia na turbo chodzi ciężko-ledwo jestem ją w stanie wcisnąć kciukiem(nie wiem czy tak ma być), na biegu jałowym podczas gazowania opuszcza się cyklicznie lekko jakieś 5mm w dół. Błąd w ECU po kilku kilometrach jazdy dotyczy za wysokiego ciśnienia w kolektorze. Wszystkie rurki posprawdzałem podciśnienie dochodzi do zaworu. Jaki powinien być parametr ciśnienie doładowania podczas jazdy? Samochód czasem jest w ogóle zamulony innym razem rwie do przodu i zaczyna przerywać.Przy zimnym jest troszkę lepiej Naprawiam głównie wtryski benzyny, ale chcę pomóc przyjacielowi. Wszyscy mechanicy zaraz by tylko turbo wyjmowali do regeneracji-myślę że jednak mechanika jest sprawna.
 • #2
  emeryt2
  Level 42  
  Ten właśnie z białą główką reguluje ustawienie ciśnienia na turbo.
 • #3
  JANUARY111
  Level 14  
  Po odpaleniu silnika na wolnych obrotach powinno wciagnac sztange w strone gruszki na turbinie, a po przegazowaniu sztanga sie zwalnia ,czyli idzie wdruga strone
 • #4
  tkoziol

  Level 19  
  mysłe ze to wina sterownika pompy lub brak paliwa
 • #5
  Horse5
  Level 15  
  Czyli to może być ta dioda co przepuszcza w obie strony albo zapieczony zawór wastegate, bo on cały czas jest w górze, a dopiero podczas przegazowywania chowa się lekko w dół i wraca znów do góry, podłączę do niego na stałe podciśnienie z silnika i zobaczę czy ruszy cięgnem mocniej. Czyli biały zawór służy do awaryjnego otwierania upustu przy przekroczeniu ciśnienia (zamyka wtedy podciśnienie z silnika wchodzące do gruszki na turbo?)
 • #6
  emeryt2
  Level 42  
  Horse , co to za dioda ,która <przepuszcza> w obie strony , jakis patent.? Patrzyłem na schemat okablowania tego sterownika i nie widzę tam diody.
  Resztę domyślasz się prawidłowo, tyle tylko ,że to nie jest awaryjne otwieranie lecz tak ma być.
 • Helpful post
  #7
  Sztomel
  Level 35  
  To nie dioda tylko zaworek jednokierunkowy (czarnobiały) nr 5 na poniższym foto :
  Golf AVS 1.9TDI 110km szarpie przerywa od 1500obr

  , kolorem białym musi być zwrócony do N75 czyli elektrozaworu z białą główką, masz silnik ASV czyli turbo ze zmienną geometrią a nie z zaworem wastegate, to co nazywasz wastegate to jest właśnie gruszka ze sztangą a raczej siłownik podciśnienia, który steruje zmienną geometrią turbiny, jeśli chcesz podejrzeć wartość ciśnienia doładowania turbo to musisz to zrobić programem VAG-COM z interfejsem w 01 Engine, grupa 011 - dynamicznie (w czasie jazdy logując tę grupę od 1500 do 4000 obrotów z non stop wciśniętym w podłogę pedałem gazu), jeśli stwierdziłeś, że dźwignia na turbo chodzi ciężko to mają rację ci, którzy podpowiadają Ci, że trzeba turbo wymontować i niestety rozebrać na stole aby wyczyścić zapieczoną zmienną geometrię, jest na forum fotoporada demontażu turbosprężarki z tego samego silnika w A3 kolegi o nicku "stopi" - prześledź jego posty to znajdziesz, są tam również porady jak zdemontować samą turbosprężarkę - chyba na stronie 3 tematu kol. stopiego, znalazłem więc wklejam :
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1091794-60.html
  jeśli chcesz koledze pomóc w czyszczeniu turbo to od razu zaopatrz się w tak obrobiony klucz aby odkręcić dopływ oleju do turbinki :
  Golf AVS 1.9TDI 110km szarpie przerywa od 1500obrGolf AVS 1.9TDI 110km szarpie przerywa od 1500obr

  a tu masz przykład jak w logu dynamicznym grupy 011 przeładowuje turbo (wartość ciśnienia w polu "E" odbiega, i to znacznie, od wartości w polu "D" a wartość w polu Wastegate Bypas to wartość wypełnienia impulsu sterującego elektrozaworem N75 - tym z białą głowką, logi pochodzą z silnika 1.9 TDI kod ALH o mocy 90 KM z turbinką o zmiennej geometrii łopatek czyli VNT :
  Golf AVS 1.9TDI 110km szarpie przerywa od 1500obr
 • #8
  Horse5
  Level 15  
  Wielkie dzięki, szkoda że geometria zmienna, turbo to raczej kumpel mechanik zdejmie, lepiej i szybciej robi się to na czym się zna... i do czego ma się narzędzia, ja już ponaprawiałem poprzecierane rurki i niedomagania zaworków egr wygaszania silnika i tego białego(śniedź,pęknięte przewody) itd.-usterka na usterce w tym aucie.
  Jeszcze zaworek jednokierunkowy muszę nabyć.
  Dziękuję.