Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik wilgotności

13 Cze 2004 22:29 3424 7
 • Poziom 14  
  Wymyśliłem to tak :

  Dwie płytki laminatu coś na kształt kondensatora płaskiego .
  Przetwornik pojemność np. napięcie itp.

  Teraz mam pytanie , czy ktoś robił coś takiego i jaka musi być powierzchnia okładzin , aby miało to jakieś zastosowanie praktyczne .
  I czy stała dieelektryczna wilgotnego powietrza jest wystarczająca do zmierzenia zmiany pojemności tego "kondensatora"
  Dokładność jest tu sprawą drugorzędną , ponieważ ma to być sterownik do wyciągu kuchennego :-)


  Pozdrawiam
 • Poziom 27  
  Da radę. W profesjonalnym czujniku wilgotności dodatkowo mierzona była rezystancja okładzin kondensatora. Wielkość przetwoenika - mniej więcej odpowiadała ludzkiej dłoni. Powietrze jako dielektryk jest wystarczające.
 • Poziom 24  
  Ja to zrobiłem inaczej. Wziołem pasek laminatu. Wyskrobałem rowek posrodku, pocynowałem tak powstałe dwa pola. Do tego przydrutowałem bibułę, taką do zasysania atramentu, drutami pocynowanymi. Następnie zmoczyłem i zasoliłem solą kuchenną. Po wysuszeniu ztrzepałem nadmiar soli. Działa od 2 lat bezproblemowo.
 • Poziom 24  
  Rezystancję, czyli upływność.
 • Poziom 14  
  Do postu h-doc :

  W jaki sposób była mierzona rezystancja okładzin , względem czego ( względem drugiej okładziny , czyli mierzono upływność ?? ) było to mierzone ?? A czy wykonał ktoś taki układ w praktyce . Chodzi mi o pomiar pojemności w kondensatorze powietrznym bez soli itp. ?? i też nie o pomiar upływności . A może ktoś wie jak się ma tpojemność w takim kondensatorze w funkji temperatury ??

  Pozdrawiam
 • Poziom 27  
  Nie wiem, bo tego czujnika nie robiłem tylko widziałem i przeglądałem dokumentację. W dokumentacji stało, że pomiar wilgotności jest wykonywany poprzez pomiar pojemności i rezystancji czujnika. Kondensator był powietrzny bez soli.
  Temperatura też jest istotna - czujnik znajdował się w czymś w rodzaju termostatu.
 • Poziom 14  
  Rozumiem :-) Czyli bez eksperymentów się nie obejdzie :-) Może to i lepiej ! Jak zrobię urządzenie , to podziele się z grupowiczami .

  Pozdrawiam