logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Aiwa AV-D97 nie wyświetla poziomu sygnału i brak dźwięku po przelutowaniu lutów

Rogergno 28 Wrz 2009 19:46 2302 12
  • #1 7067949
    Rogergno
    Poziom 11  
    Posty: 56
    Ocena: 30
    Witam!

    Jak w temacie. Sprzęt miał problemy z włączaniem... w kilku miejscach znalazłem zimne luty, po przelutowaniu amplituner zaczął się włączać lecz przestał grać! Wygląda to tak jakby nie dochodził sygnał na końcówki. Zawsze po podaniu sygnału na np aux czy po włączeniu tunera na wyświetlaczu pokazywał się poziom sygnału teraz brak jakiejkolwiek reakcji. Co mogło się uszkodzić, gdzie szukać awarii? Proszę o pomoc gdyż nigdy nie miałem do czynienia z amplitunerami
  • #2 7069055
    varrior87
    Poziom 18  
    Posty: 329
    Pomógł: 17
    Ocena: 37
    Sprawdź czy nigdzie nie ma zwarcia.Możliwe że padł układ zasilania przedwzmacniacza. Sprawdź czy masz tam napięcie i daj znać. Pozdarwiam
  • #3 7069135
    Rogergno
    Poziom 11  
    Posty: 56
    Ocena: 30
    Czy mógłbyś mi kolego pomóc poszukać ten układ? ponieważ mam z tym problem, jak już pisałem nigdy nie miałem do czynienia z amplitunerami :| Dysponuje schematem mogę podesłać na @
  • #4 7069207
    Mr.K
    Poziom 24  
    Posty: 414
    Pomógł: 71
    Ocena: 379
    Głupie pytanie a czy autor tematu dysponuje jakimś przyrządem pomiarowym? Może trzeba więcej inicjatywy żeby się czegoś nauczyć?
  • #5 7069366
    Rogergno
    Poziom 11  
    Posty: 56
    Ocena: 30
    Właśnie próbuje się czegoś nauczyć...

    Chyba od tego jest forum żeby zadawać pytania. Poprosiłem o pomoc ponieważ sam sobie z tym nie radze, nigdy nie naprawiałem żadnego amplitunera czy wzmacniacza. Przyrząd pomiarowy, stacja lutownicza wszystko co potrzebne raczej mam tylko wiedzy brak:)

    Moderowany przez Krzysztof L.:

    Od czego jest forum, to może podpowie odpowiednia interpretacja regulaminu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php

  • #6 7069385
    Mr.K
    Poziom 24  
    Posty: 414
    Pomógł: 71
    Ocena: 379
    A szkołę z w/w dziedziny, elementy, pojęcia kolega coś kuma?
  • #7 7069403
    Rogergno
    Poziom 11  
    Posty: 56
    Ocena: 30
    Gdybym nie miał żadnego pojęcia o elektronice to nigdy bym nie założył tego tematu a sprzęt oddałbym do jakiegoś warsztatu/serwisu w celu naprawy
  • #8 7069493
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #9 7070099
    Mr.K
    Poziom 24  
    Posty: 414
    Pomógł: 71
    Ocena: 379
    Rogergno napisał:
    Gdybym nie miał żadnego pojęcia o elektronice to nigdy bym nie założył tego tematu a sprzęt oddałbym do jakiegoś warsztatu/serwisu w celu naprawy


    Przepraszam, że uraziłem kolegę, kolega ma chęci to pomogę:
    1. Sprawdzamy zasilacz czy są wszystkie napięcia.
    2. Sprawdzamy końcówkę mocy podając sygnał.
    3. Sprawdzamy przedwzmacniacz.
    Po otrzymaniu schematu, bo takowego nie posiadam zagłębimy się w usterkę dokładniej.
    Pozdrawiam
  • #10 7071532
    Rogergno
    Poziom 11  
    Posty: 56
    Ocena: 30
    Napięcia w zasilaczu pomierzone wydaje się że wszystko jest ok. Sprawdziłem także przejścia kanał L, R problem jest taki że sygnał wchodzi złączem CN505 w płytę ac3/prologic ale już z niej nie wychodzi :( Po zmostkowaniu na złączu CN505 kanału L z wyjściem (pin 16 z 11) amplituner działa lecz gra ciszej niż normalnie... Posprawdzam przejścia, napięcia na wyżej wymienionej płycie i dam znać czy udało się coś zrobić


    Edit

    Amplituner działa! Przelutowałem układ AK4527VQ na płycie ac3/prologic i dźwięk powrócił
  • #11 7071878
    Mr.K
    Poziom 24  
    Posty: 414
    Pomógł: 71
    Ocena: 379
    No i widzisz jak się człowiek zaweźmie to nawet mu się uda bez pomocy innych.
  • #12 7072048
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #13 7072181
    Rogergno
    Poziom 11  
    Posty: 56
    Ocena: 30
    Reset wykonany, jeszcze tylko muszę wymienić elektrolity na zasilaniu straciły trochę pojemność jeden z nich jest już lekko wypukły lecz nie mogę takich dostać w moim mieście :| Pozwolę sobie napisać coś dla tych którzy mają problem z włączeniem amplitunera wymiana elektrolitów, poprawa zimnych lutów na zasilaniu + sprawdzenie RY101, RY102, Q110, Q111, S101.

    Pozostałym dziękuje za porady jak i słowa krytyki;)

Podsumowanie tematu

✨ Amplituner Aiwa AV-D97 miał problemy z włączaniem, które zostały częściowo rozwiązane przez przelutowanie zimnych lutów. Po naprawie urządzenie włączało się, ale nie generowało dźwięku – brakowało sygnału na końcówkach mocy, a na wyświetlaczu nie pojawiał się poziom sygnału. Podejrzewano uszkodzenie układu zasilania przedwzmacniacza lub zwarcia. Po pomiarach napięć zasilacza i sprawdzeniu przejść sygnału okazało się, że sygnał dociera do złącza CN505 na płycie ac3/prologic, ale nie wychodzi z niej dalej. Po zmostkowaniu odpowiednich pinów amplituner zaczął działać, choć z niższą głośnością. Ostatecznie przelutowanie układu AK4527VQ na płycie ac3/prologic przywróciło pełną funkcjonalność dźwięku. Dodatkowo zalecane było wykonanie resetu do ustawień fabrycznych oraz wymiana elektrolitów w zasilaniu, które straciły pojemność, a także sprawdzenie elementów RY101, RY102, Q110, Q111, S101. Dyskusja podkreśliła znaczenie posiadania schematu, przyrządów pomiarowych oraz podstawowej wiedzy elektronicznej przy diagnozie i naprawie amplitunera.
REKLAMA