Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rowna predkosc 2 silownikow sterowanych 1 elektrozaworem

03 Oct 2009 21:33 9755 10
 • #1
  User removed account
  User removed account  
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #3
  kf
  Level 12  
  O ja pierdziu. Stary, a nie wpadłeś na to, że powietrze się łatwo spręża? Jeżeli pod tłokiem siłownika bliższego zaworowi, będzie ciśnienie dwa razy większe (bo na to powietrze naciskają w rzeczywistości obydwa siłowniki) od ciśnienia pod następnym tłokiem, to opadnie on niżej, bo musi. Praw fizyki nie oszukasz. Synchronicznego działania dwóch siłowników, po prostu nie da się zrobić na sprężonym powietrzu, bo jak jego nazwa wskazuje, ono się spręża. :-) Bardzo mi przykro, ale to jest wykonalne wyłącznie na siłownikach hydraulicznych... Mój przedmówca chyba nie zauważył, że Ty pisałeś o pneumatyce. :-)


  Pozdrawiam.

  Łukasz :-)
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #6
  kuba_new
  Level 12  
  Dorzucę swoje trzy grosze, tak dla wyjaśnienia innym.

  W układach pneumatycznych problemem jest ściśliwość powietrza. Jeśli jeden ruch ma być powodowany dwoma siłownikami, oddalonymi od siebie, to stosuje się zwykle mechaniczne wspomaganie/synchronizację - rozwiązanie podobne jak w podwoziu samochodu (jedna dźwignia w kształcie U). W samej pneumatyce nie da się w prosty i łatwy sposób wyeliminować nierównomierności posuwu. I nic tu tarcia itp. Takie rozwiązanie (z tą dźwignią U) jest stosowane np w podajnikach wielkoformatowego kartonu.

  W układach hydraulicznych nie stosuje się połączenia szeregowego w przypadku gdy ma być zapewniona zmiana kierunku ruchu. Ilość oleju wylewana z jednej strony siłownika jest inna niż wylewana z drugiej - ramię siłownika ma przecież swoją grubość (średnicę). W takich przypadkach stosuje się połączenie równoległe siłowników ale sterowanie nimi jest realizowane poprzez specjalny zawór hydrauliczny, tak zwany synchronizator, zapewniający i zmianę kierunku ruchu jak i równobieżność tego ruchu. Nie znam w tej chwili parametrów (nazwa/symbol) takiego zaworu, ale polskie Wadowice produkują takie coś - poprzez kontakt z nimi (Ponar - Wadowice) można uzyskać pewne i konkretne informacje. Takie rozwiązania są wykorzystane np w giętarkach - długa na 2...3 metry rama jest sterowana przez dwa siłowniki na obu końcach - siłą rzeczy synchronizm (równobieżność/równoległość) ruchu musi tam być zachowana idealnie.

  W prostych układach pneumatycznych o dużym skoku ramy ruchomej stosowane są dwa siłowniki równoległe, ale tory ruchu są wymuszane poprzez zastosowanie takich szyn jak te w szufladach, z napędem kulkowym - ale na większe siły/obciążenia. Nie widziałem takich w handlu (Praktikery i inne Lerułamerleny), ale pewno można je gdzieś zdobyć skoro są w maszynach. Taka konstrukcja zapewnia szybkość ruchów i uniemożliwia skręcanie ramy, czyli nierównobieżność ruchów.

  I jeszcze jedna uwaga na koniec.
  Połączenie szeregowe siłowników zawsze powoduje nierównobieżność - pierwszy siłownik MUSI się ruszyć aby drugi dostał napęd, od tego pierwszego właśnie.
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #8
  Narciarzr
  Level 12  
  Witam.
  To ja też dorzucę swoje trze grosze.

  w układach ciśnieniowych hydraulicznych i pneumatycznych stałe jest właśnie ciśnienie.
  Czyli jak połączysz dwa siłowniki równolegle to zawsze pierwszy idzie ten który ma lżej.
  żeby zsynchronizować ruch siłowników w hydraulice stosuje się podzielniki przepływu, które dbają żeby do każdego siłownika poszło tyle samo oleju. Niestety w pneumatyce to się nie sprawdza ze względu na ściśliwość powietrza. W pneumatyce pozostaje jedynie mechaniczna synchronizacja. Co do połączenia szeregowego to nie ma szans zadziałać z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze ciśnienie za pierwszym siłownikiem powstaje dopiero po jego przemieszczeniu ( czyli za późno ) po drugie ilość oleju czy powietrza na jeden centymetr wysuwu jest inna po obu stronach tłoka. Po jednej stronie siłownik jest całkowicie pusty a po drugiej jest tłoczysko.

  Co do zaworu, prawdopodobnie wszystko z nim OK. W większych zaworach stosuje się do przełączania tłoczka ciśnienie z układu, elektromagnes lub ciśnienie sterujące przełącza jedynie zaworek pilotowy który pobiera ciśnienie z układu roboczego do przesterowania głównego tłoczka zaworu. pozwala to zmniejszyć gabaryty zaworów i zapotrzebowanie na powietrze czy prąd przez układ sterowania. Jeśli do zaworu nic nie jest podpięte to przesteruje się jedynie pilot ( pewnie słychać ja cyka ) niestety nie ma ciśnienia do przesterowania zaworu.
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  Narciarzr
  Level 12  
  Może to zawór bez sprężyny, tylko ma drugą cewkę do powrotu?
 • #11
  User removed account
  User removed account