Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Usytuowanie rozdzielnicy głównej w kotłowni- właściwe?

grzywacz2 05 Oct 2009 21:37 17032 10
IGE-XAO
 • #1
  grzywacz2
  Level 11  
  Mam małe pytanko.Klient budujący domek jednorodzinny zażyczył sobie (pomijając wygodę i łatwość dostępu))aby rozdzielnica dla całego domu była usytuowana w piwnicy,w pomieszczeniu przeznaczonym na kotłownie.Poszperałem trochę po przepisach i paru forach ale nie znalazłem jakichkolwiek przepisów czy norm mówiących o tym czy jest to zgodne z przepisami budowlanymi czy elektrycznymi.Czy takie usytuowanie rozdzielnicy jest zgodne z przepisami czy nie .Nie oczekuję oczywiście gotowej odpowiedzi tylko proszę o wskazówkę gdzie mogę znaleźć coś na ten temat.Z góry dziękuję za pomoc.
 • IGE-XAO
 • #2
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam. Właściwie, to nie spotkałem w normach konkretnych zaleceń odnośnie miejsca montażu rozdzielnicy. Pewne jest, że powinien być łatwy (swobodny) dostęp, oraz żeby nie była zamontowana w pomieszczeniu wilgotnym (wymaga się innych aparatów i samej rozdzielnicy).

  Ps. Może ktoś z kolegów projektantów dysponuje jakimś konkretnym "paragrafem"? :)
 • IGE-XAO
 • #3
  grzywacz2
  Level 11  
  Wiadomo że rozdzielnica musiałaby posiadać odpowiedni stopień ochrony ale właśnie tłumaczłem klientowi że powinna być łatwo dostępna,bo w razie jakiejś awarii to zejście do piwnicy tylko przy starej wypróbowanej świeczce czyt.latarce
 • #4
  sq9jjh
  Electrician specialist
  Bardzo często spotyka się tablice z zabezpieczeniami w kotłowniach gazowych i olejowych, w kotłowniach na paliwo stałe raczej się unika, ze względu na pył który może zakłócić działanie aparatury. Próżno chyba szukać przepisu zabraniającego montażu rozdzielnic w kotłowniach. Pozdrawiam.
 • #5
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Są podane stosowne odległości licznika energii od zegarów (przepływomierzy) gazowych, oraz zalecenie na jakiej wysokości mocować rozdzielnicę. Pamiętam, że nad drzwiami było napisane- źle :)
 • #6
  sasza1949
  Level 15  
  Przejdź się do rejonu i uzgodnij warunki techniczne odnośnie przepisów wykonawczych a życzeniem użytkownika.W piwnicy możesz założyć o ile piwnica jest na poziomie zerowym gruntu./wysoki parter/.W zasadzie montujemy rozdzielnie w centralnej części domu,aby obwody były jak najkrótsze.TL montujemy na zewnątrz budynku max.na wysokości wzroku.
 • #7
  Raaf
  Level 22  
  Przecież o miejscu umieszczenia rozdzielnicy decyduje projektant. Jeśli budujesz instalację bez projektu jest to najzwyklejsza samowola budolana i każdy władny w tym temacie począwszy od strażaka może to zakwestionować . Proste.
  Osobiście spotkałem się i z takim jej umiesczeniem, a problemem jest tu tyklko sam dostęp do niej - jak wspomniał wczerśniej Akrzy74.
  Ewentualna wilgotność, czy pył problelmem nie jest - wystarczy odpowiedni stopień ochrony np. IP 54.
  Uważam jednak że nie jest to zbyt praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie. Zwłaszcza jeśli jest to jedyna rozdzielnica w budynku, a dom ma kilka kondygnacji.(długie odcinki instalacji-koszt, ew.spadki napięcia..)
  Praktyczne jest to wtedy gdy jest tam SZR z jakimś generatorem, czy UPSem a z tej rozdzielni są zasilane rozdzielnice na innych kondygnacjach..
 • #8
  grzywacz2
  Level 11  
  Projektant umiejscowił rozdzielnice w holu i to w takim miejscu ,że ja sam gdybym miał tam mieszkać nigdy bym tam jej nie ulokował.Wykorzystał wnękę w ścianie która nadaje się idealnie do zabudowy jako szafa (inwestor wyklucza zabudowanie RG w szafie),ale pomijając wszystko w opisie projektu zaznaczono że lokalizacja RG może ulec zmianie (oczywiście zgodnie z obowiązującymi przepisami)i właśnie o takie przepisy lub normy pytałem.
 • #9
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Cytat kol. grzywacz2
  Quote:
  ale pomijając wszystko w opisie projektu zaznaczono że lokalizacja RG może ulec zmianie (oczywiście zgodnie z obowiązującymi przepisami)i właśnie o takie przepisy lub normy pytałem.

  Lokalizacja rozdzielnicy może zostać zmieniona pod warunkiem, że jej nowa lokalizacja zostanie naniesiona na projekt (może projekt po wykonawczy?), dodatkowe wytyczne:

  Środek rozdzielnicy mieszkaniowej powinien znajdować się na wysokości 1,1–1,85 m od podłogi, w miejscu umożliwiającym łatwy dostęp w razie potrzeby nagłego wyłączenia całej instalacji, zamknięcia wyłącznika po samoczynnym otwarciu bądź okresowego sprawdzania stanu wyłączników różnicowoprądowych. Rozdzielnica nie powinna być zastawiona meblami ani wieszakiem na wierzchnie okrycia.
  Usytuowanie rozdzielnicy głównej w kotłowni- właściwe? Usytuowanie rozdzielnicy głównej w kotłowni- właściwe? Usytuowanie rozdzielnicy głównej w kotłowni- właściwe?

  4. NSEP-E-002:2003 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Instalacje elektryczne w obiektach mieszkalnych. Podstawy planowania. Wytyczne wymiarowania i wyposażenia instalacji.
  Oraz-
  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – Dz.U.: z 2002 r. Nr 75, poz. 690, z 2003 r. Nr 33, poz. 270, z 2004 r. Nr 109, poz. 1156, z 2009 r Nr 56, poz. 9.

  Czyli nic konkretnego :cry:

  Ps. Wyszperałem ten rysunek, gdzie "nad drzwiami było napisane- źle (a właściwie zabronione)" :wink:
 • #10
  Raaf
  Level 22  
  cyt: "Obowiązujące obecnie w Polsce akty prawne określające warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać instalacje elektryczne w budynkach, to głównie:
  -wieloarkuszowa Polska Norma PN-IEC 60-364 "Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych",
  - rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 14 grudnia 1994r, rozdział 8 "Instalacje elektryczne", wraz z późniejszymi uzupełnieniami."
  przytaczana przez kol. Akrzy74 Prenorma SEP-E-002: "Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych.Podstawy planowania.Wyznaczanie mocy zapotrzebowanej." mówi o tym że wewnątrz każdego mieszkania należy umieścić rozdzielnię i zlokalizować ją w pobliżu "środka obciążenia" w danym mieszkaniu - zwykle w przedpokoju lub korytarzu możliwie blisko kuchni,łazienki lub pomieszczenia gospodarczego które grupują odbiorniki o największej mocy znamionowej.. można więc założyć że w piwnicyznajduje się pralnia, a nad nią np. kuchnia i będzie to środek mieszkania.. wrysować to należy do projektu i wszystko gra, a logika poparta jest w.w. normą.(nieobowiązująca co prawda, ale wynikającą z obowiązującej - PN-IEC 60-364 oraz z tzw. praktyki inżynierskiej budującego instalację)
 • #11
  grzywacz2
  Level 11  
  RAAF napisał:
  .. można więc założyć że w piwnicy znajduje się pralnia, a nad nią np. kuchnia i będzie to środek mieszkania.. wrysować to należy do projektu i wszystko gra,
  i właśnie tam zażyczł sobie inwestor RG,pod kuchnią obok pralni więc myśle że będzie OK