Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Webasto ThermoTop Z/C Film i zdjęcia + Interfejst

kolo_18 17 Paź 2009 11:23 36719 32
  • #1 17 Paź 2009 11:23
    kolo_18
    Poziom 11  

Witam.

Mam problem z Webastem ThermoTop Z/C (ogrzewacz kabiny i dogrzewacz silnika) wyświetlacz jajko + pilot T80 w mazda 6 2.0 136km Diesel rocznik 2002.

- WEBASTO dogrzewa wnętrze samochodu i silnik - jak zapal samochód, buczy i widać spaliny spod samochodu

- WEBASTO na wyłączonym silniku po włączeniu z pilota buczy czyli się załączyło, chodzi 15 minut i nie rozgrzewa temperatury wody, spaliny widać spod samochodu

- Czasami WEBASTO nie działa jak ustawie godzinę np. 5.00 to nie załączy się i wyświetla tylko płomień na wyświetlaczu a po krótkim czasie (3-5 minutach) wyłączy się

- WEBASTO nie działa jak ustawie godzinę np. 5.00 to nie załączy się i wyświetla tylko płomień na wyświetlaczu a po krótkim czasie (paru minutach) pokazuje błąd F-- tylko raz mi się tak zdarzyło tzn. na wyświetlaczu wyskoczył jakiś błąd

Co robiłem:
    - resetowałem poprzez klemę
    - czas jest dobrze ustawiony
    - resetowałem poprzez bezpiecznik
    - dopływa paliwa jest

Program do diagnozowania mam:
    Webasto ThermoTest V2.08

ThermoTest rozne wersje V1.19 V2.08 i manuale

---------------------------------------------------------------------------------
    Schemat z elektroda.pl do interfejsu K-LINE

---------------------------------------------------------------------------------
    PYTANIA:
    1. mazda diagnozę WEBASTO będzie miała poprzez złącze OBD2 czy poprzez złącze diagnostyczne zlokalizowane, gdzie w komorze silnika :?:
    .

1 29
  • #2 17 Paź 2009 13:30
    kolo_18
    Poziom 11  

EDIT:

Cytat:
    - WEBASTO dogrzewa wnętrze samochodu i silnik - jak zapal samochód, buczy i widać spaliny spod samochodu i działa wtedy normalnie 30 minut

- WEBASTO nie działa jak ustawie godzinę np. 5.00 to nie załączy się i wyświetla tylko płomień na wyświetlaczu a po krótkim czasie (3-5 minutach) wyłączy się

Napewno nie jest to problem zapowietrzonego paliwa bo WEBASTO na zgaszonym silniku wiem ze napewno dział.
    Świeca, sztyft raczej też to nie jest bo by nie działało "buczało".

Temperatura otoczenia 1-2 stopnie, w trakcie testów.

Wydaje mi się że jest to pompka elektryczna obiegu wody do WEBASTA, ponieważ na zgaszonym silniku WEBASTO chodzi widać spaliny temperatura wody jest taka, aby nadmuch był ciepły, 29 stopni ustawione wewnątrz samochodu dmuchawa pozycja 1 (7 to max) i po paru minutach dmucha zimne powietrze, jakby nie było obiegu wody.

Podejście drugie: temperatura silnika jest taka żeby nadmuch był ciepły i po zgaszeniu silnika załączam WEBASTO. Uruchamia się bo buczy, patrze pod samochód spaliny z wydechu widać, po 2-3 minutach wyłącza się później włącza, po 10 minutach sprawdzam nadmuch w samochodzie zimny. Po zapaleniu samochodu i 15 sekundach nadmuch jest ciepły - idzie wtedy w ruch pompa wody mechaniczna samochodu.

na zdjęciach 2,3,4 widać pompkę, na zdjęciu 1 jest tylko miejsce gdzie jest ona wcinana

- Gdzie można kupić pompkę elektryczna wody do WEBASTO ThermoTop Z/C:?:
    - Jaki będzie to model:?:

Co do pytań poprzednich do interfejsu czekam...

0
  • #3 17 Paź 2009 15:30
    __luke86__
    Poziom 13  

Nie jestem pewien czy to aby pompa wody. Gdyby pompa wody nie działała piec po kilku sekundach sam by się wyłączał bo zadziałałby czujnik temperatury, bo woda w piecu osiągneła by za dużą temperature.

0
  • #4 17 Paź 2009 15:42
    kolo_18
    Poziom 11  

czasy pracy WEBASTO podałem orientacyjnie, działa ono maksymalnie 2-3 minuty na zgaszonym silniku

po sprawdzeniu zasilania na pompce wody jest 12V

po podłączeniu zasilania z akumulatora, zero odpowiedzi...
    nie wiem może te pompki są bezszelestne, nic nie słychać...

0
  • #5 17 Paź 2009 15:48
    __luke86__
    Poziom 13  

A to chyba że tak. Nie, te pompki nie są bezszelestne. Jak pracuje to wydaje cichy dźwięk.

0
  • #6 17 Paź 2009 17:28
    kolo_18
    Poziom 11  

następne testy:

- webasto załączyłem "buczy" głośno
    0:00 - 0:35 głośnie buczenie
    0:36 - 0:46 ciche buczenie
    0:47 - 1:30 cykanie jakby elektrozawór do tego ciche buczenie
    1:31 - 2:14 cykanie + rozpędzanie się WEBASTO
    2:15 - 3:05 głośne buczenie + szybsze cykanie
    3:05 - 3:15 przerywanie webasta
    3:16 - 3:23 ucichniecie webasta
    3:24 - 3:55 biały dym z plastikowej puszki (chyba to jest filterek powietrza)

filmik wrzucę niedługo

0
  • #7 17 Paź 2009 17:38
    __luke86__
    Poziom 13  

No to pompa wody webasto. A to cykanie to praca pompki paliwa.

0
  • #8 17 Paź 2009 18:41
    kolo_18
    Poziom 11  

czytałem ze biały dym oznacza skończony palnik?

w ostatniej sekundzie widać troszkę dymu - dalej nie nagrywałem

dym ten jest z filterka powietrza NIE Z WYDECHU, rure wydechowa taka mala mam w polowie dlugosci samochodu a to byl dym z samego webasta

1
  • Pomocny post
    #9 17 Paź 2009 18:49
    __luke86__
    Poziom 13  

Niekoniecznie. Ja mam nowe webasto i u mnie tylko raz pojawił się taki biały dym z rury gry na ostro wyłączyłem webasto wyciągając bezpieczniki

0
  • Pomocny post
    #10 17 Paź 2009 20:27
    Lypak
    Poziom 12  

Ten odgłos buczenia to wentylator pieca. Przy rozpoczynaniu pracy zawsze przewietrza agregat. Po zaniku płomienia sterownik powinien wydać znowu rozkaz przewietrzania pieca - na filmie widać, że po zaniku płomienia i następuje przerywana praca wentylatora (nie powinno tak się dziać). Ten biały dym to niespalone paliwo, które pozostało na rozgrzanej blasze-sicie. Wentylator powinien dłużej pracować, by wywiać opary przez układ wydechu agregatu. Pompa obiegowa powinna pracować prawie bezszelestnie, a jeśli wydaje jakieś odgłosy to jednostajne - nie jest modulowana w odróżnieniu do dmuchawy agregatu.

Biały dym nie oznacza skończonego palnika. Według mnie powinieneś wyczyścić porządnie agregat z nagromadzonej sadzy.

1
  • Pomocny post
    #11 17 Paź 2009 23:29
    l3l0
    Poziom 16  

podaj na krotko + i - na pompke a wogole jak agregat chodzi powinienes czuc przeplyw wody jak zlapiesz reka przewod wodny przy pompie...

Lypak dobrze napisal sprawdz stan palnika ... ale cos mi sie wydaje ze u kolegi podczas zcztywania fazy plomienia II nie wykrywa plomienia i wylacza sie ... wiec kolek moze byc do wymiana ....pelni 2 fukcje kolek zarowy/czujnik plomienia

albo ta pompa nie pracuje i przegrzanie jest i sie wylacza....

sprawdz najpierw pompe a pozniej bierz sie za palnik .....

0
  • #12 18 Paź 2009 16:57
    kolo_18
    Poziom 11  

Jak pisałem włączyłem WEBASTO na rozgrzanym silniku żeby dogrzewało wnętrze samochodu - nadmuch na początku był ciepły i po 3 minutach był już kompletnie zimny.
    Potem zapaliłem samochód i po 5 sekundach jak pompa mechaniczna samochodu puściła w obieg wódę to nadmuch znowu był ciepły.

Po włączeniu webasta napięcie idzie na kostkę do pompki wody +12V.
    P podaniu "+" i "-" z akumulatora prosto na pompkę nie ma żadnej reakcji - tzn nic nie słychać i nie czuć na przewodach żeby był obieg wody.

Pierwsze co zrobię wyjmę WEBASTO - rozbiorę i przeczyszczę, jak będę miał na wierzchu to sprawdzę dokładnie pompkę wody. W maździe 6 strasznie jest ono schowane pod podszybiem i nie ma zbytnio dostępu.

1
  • #13 18 Paź 2009 21:09
    __luke86__
    Poziom 13  

Jeśli do czasu awari webasto działało poprawnie to narazie wyjmij samą pompę wody i jak coś to ją wymień. Szkoda wyciągac całego pieca jeśli działa poprawnie a tylko pompa padła.

0
  • #14 18 Paź 2009 21:26
    kwok
    Poziom 39  

ja też myślę że to wina pompy
    webasto grzeje bodaj do 80st więc bez obiegu się szybko wyłącza z powodu osiągniętej temperatury
    najpierw pompka cyrkulacyjna a potem piec

0
  • #15 18 Paź 2009 23:35
    l3l0
    Poziom 16  

tez obstawiam pompe ... zrob tak .... wlacz silnik i wlacz webasto jak bedziesz slyszał charakterystyczne huczenie webasta powyzej 5-10 min ( czyli bedzie normalnie pracowalo ) tzn ze pompa ci siadla.

odnosnie pompy to dobre i tanie sa z allegro koszty 1/4 oryginalnej webasto nowej ... czyli gdzies z 150zl wydajnosc takiej pompy podobnie jak webasto :)

0
  • #16 19 Paź 2009 08:15
    kolo_18
    Poziom 11  

już kupiłem oryginalna pompkę wody do webasto za 99zł włącznie z wysyłka na alledrogo...

pompka ma rok czasu, wiec prawie nowa...

0
  • #17 07 Lis 2009 18:15
    katinus
    Poziom 10  

Witam, obejrzałem filmik i jak bym słyszał swoją M6 - wszystko tak samo.
    kolo_18 daj znać czy to była pompa wody,
    czy ktoś może podać co to za model jest w Maździe 6 i czy jakiś zamiennik możecie polecić
    znalazłem na allegro pompkę numer kat.BOSCH: 12V 0 392 023 000, ale w opisie ma to moc 6 Wat i nie wiem czy będzie pasować
    http://www.allegro.pl/item801831064_ogrzewanie_webasto_pompa_pompka_wody_obiegu_cieczy.html

0
  • #18 12 Lis 2009 22:37
    katinus
    Poziom 10  

Witam, może ktoś wie czy te 6 Wat w pompce wystacza do obiegu wody, bo przymierzam się do pompki bosh, może jakoś zaadaptują ją do webasto Mazdy 6

0
  • #19 21 Lis 2009 14:38
    kolo_18
    Poziom 11  

6W wystarczy, lecz ja kupiłem oryginalna (używana na alledrogo)...

Wymiana pompki elektrycznej i WEBASTO jak nowe.

Numer fabryczny pompki: 93009A i jeszcze cos U4847 - 12 V
    Cena w serwisie WEBASTO to 430zł
    Na alledrogo nowa: 270zł

Inne pompki można zamontować lecz będzie problem z wyprowadzeniami króćców od wody (BOSCH ma inne) bo i tak nie ma tam miejsca :|

0
  • #21 23 Lis 2009 22:05
    kolo_18
    Poziom 11  

hexfet

juz napisalem ze wymianilem pompke wody i webasto jak nowe :D

a moze ktos napisze mi gdzie idzie przewod diagnostyczny w mazdzie 6 do webasto?

z kostki X14 drugi pin to kolor rozowy i nie mam pojecia gdzie on idzie, wchodzi w wiazke i ..... dalej juz nie ma rozowego....

jakies sugestie...

0
  • #22 25 Lis 2009 15:36
    Sebaaaaaaa7
    Poziom 9  

Przyłączam się do pytania o diagnozę webasta w mazdzie 6, później ten różowy przewód z drugiego pinu, wiązce na wtyczce przechodzi w cienki czerwony, w piołem się w niego testerem ale komputer nieznalazł sterownika od webasto (brak połączenia). Gdzie się podłącza tester webasta w maździe 6?

0
  • Pomocny post
    #23 25 Lis 2009 15:40
    skylark
    Poziom 25  

Przewód diagnostyczny Webasto w Mazdzie 6 wychodzi z pinu nr. 1

0
  • #24 27 Lis 2009 17:38
    kolo_18
    Poziom 11  

Z pinu numer 1 (kostka X14 na zdjeciu) idzie zielony W-BUS signal

Idzie on u mnie do zegara od sterowania (mam owalny)

1
  • #25 13 Gru 2009 10:49
    kolo_18
    Poziom 11  

Odnośnie interfejsu to w tym tygodniu go powinienem uruchomić czekam tylko na układ L9637D.

0
  • #26 16 Gru 2009 21:02
    hornet77
    Poziom 9  

Witam,

Jesli chcesz to mozesz wyprobowac interfejs ktory masz w zalaczniku. Osobiscie jeszcze go nie sprawdzalem ale mam zamiar go zbudowac w najblizszym czasie. Jak chcesz to moge tutaj umiescic manuale serwisowe do webasto.

1
  • #27 16 Gru 2009 22:40
    kolo_18
    Poziom 11  

Ja zrobiłem interfejs ze schematu (sama linia K):

Płytka PCB która jest podana w 1 poście zawiera błędy. W weekend zrobię testy.

0
  • #28 19 Gru 2009 13:54
    aplisek
    Poziom 2  

Witam,
    Proszę pilnie o porady bo mróz straszny trzyma i ciężko odpalić deiselka.
    Mam podobny problem jak kolo_18. Webasto w mojej Mazdzie 6 załącza się dokładnie na 10 sekund po czym staje. Co to może być za przyczyna?
    Z opinii Luke86 wynika że to pompa wody. Dziś byłem u serwisanta kilim i ogrzewań, który stwierdził że nie ma prądu na webascie i trzeba by to zdiagnozować podpinając się do komputera. Czy jest ktoś z okolic Radomia z takim sprzętem?

0
  • #29 13 Lut 2010 08:14
    skaj123
    Poziom 10  

Witam,

Przepraszam, że się podłączam do tego tematu, mam jedno pytanie:
    Czy pompka od webasto pracuje podczas normalnej pracy silnika, czy też nie - tłumi obieg cieczy chłodzącej ?

0
  • #30 13 Lut 2010 10:00
    __luke86__
    Poziom 13  

Nie. Pompka pracuje tylko wtedy gdy pracuje webasto

0