Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TTI TCB 880 modyfikacja odbiór

Janek Bień 19 Oct 2009 23:20 21715 24
NDN
  • #1
    Janek Bień
    Level 18  
    Modyfikacja CB radia TTI TCB880 i pochodnych


    Radio po zakupie oprócz dużej funkcjonalności w tym przedziale cenowym wynikającej z rozwiązań konstrukcyjnych ma parę wad.
    Główna i największa wada to: nie najlepsza jakość odbieranego sygnału w trybie AM.

    Pomimo przyzwoitej czułości radia przy słabym poziomie odbieranego sygnału daje się we znaki dość duży poziom szumów wzmacniacza wejściowego oraz wzmacniacza p.cz..
    Ponadto przy silnym sygnale wejściowym słychać wyraźnie dość duże zniekształcenia sygnału modulowanego. Obcinane są szczyty sygnału wyjściowego m.cz. pojawjaja się znaczne zniekształcenia harmoniczne.
    Ostatnio dodatkowo zaobserwowałem jeszcze jeden mankament. Radio po wychłodzeniu przez noc do temperatury około 5st.C. traci czułość a wzmacniacz p.cz. zaczyna się delikatnie wzbudzać i generować jeszcze większe szumy własne.
    Osobiście uważam, że sygnał BEEP przy zmianie kanału oraz przy włączaniu radia jest trochę za głośny w stosunku do poziomu demodulowanego sygnału audio.
    Regulacja, RF GAIN jest nieliniowa w stosunku do kąta obrotu potencjometru
    Pasmo przenoszenia toru m.cz. jest mocno ograniczone od dołu, co pogarsza zrozumiałość dźwięku.

    Postanowiłem cos temu zaradzić.
    Na początek poprawa regulacji RF GAIN poprzez dodanie rezystora 10k pomiędzy mase a połączenie R181, C183

    Zmniejszenie poziomu sygnału BEEP można osiągnąć wstawiając pomiędzy wyjście AF.V.IN z części procesorowej a płytkę z potencjometrami rezystora 100k

    Zwiększenie pasma przenoszenia toru m.cz. poprawiłem zmieniając kondensator C208 na 22u/16V. W moim radiu był przylutowany wzmacniacz TDA2003 na przewodach i ten kondensator tez był lutowany dodatkowo „ na pajęczynie”

    Poprawa parametrów obwodu wejściowego oraz p.cz to przede wszystkim wymiana
    Tranzystorów Q101, Q161, Q162 typu KTC3880 na 2SC2999. Trochę trzeba pokombinować, bo 2SC…. Nie są w obudowie SOT-23, ale da się to zrobić.
    Polecam również, wymienić filtr p.cz. 455kHZ na filtr lepszej jakości firmy MURATA
    O oznaczeniu 455IT, który posiada pasmo przenoszenia 2kHz. Do oryginalnego filtra jakoś nie miałem zaufania…..
    Wymiana tranzystorów wiąże się z ustaleniem od nowa prawidłowego punktu ich pracy
    Dlatego wymieniając tranzystory należy zmienić wartości rezystorów R163 i R175.

    Pogarszanie się parametrów toru p.cz. wraz ze spadkiem temperatury było spowodowane dużym dryftem temperaturowym germanowej diody detekcyjnej D161. Przy niskich temperaturach spadek napięcia w kierunku przewodzenia na diodzie D161 powiększał się do takiej wartości,że przestawała już działać lokalna pętla ARW w obwodzie detektora AM.
    Zastosowałem diodę, którą miałem akurat pod ręką typu BAT85. Jest to dioda z barierą Schottkyego i jej napięcie przewodzenie jest podobne do diody germanowej, Okazało się ze ma ona dużo mniejszy dryft temperaturowy i w efekcie ustabilizowała się praca radia przy zmianach temperatury otoczenia.

    Zniekształcenia harmoniczne okazało się, że wprowadzał układ filtra ANL
    Poziom sygnału wejściowego był za duży i tranzystor Q164 obcinał szczyty sygnału m.cz za demodulatorem,nawet pomimo ze. Filtr był wyłączony. Kolejna zmiana to:
    R172, R171, C166.

    Po tych zmianach powiem szczerze ze radio działa znacznie lepiej. Nie ma porównania do stanu oryginalnego. Wszystkie opisywane mankamenty na początku teraz już nie występują.
    Prace radia porównywałem z innymi typu Uniden 520 i President Johnny. Nie ma się, czego wstydzić. Z pierwszym radiem test wypada wyraźnie na korzyść TTI, z drugim odbiór jest dokładnie taki sam. Czyli szukałem stacji, którą słyszę bardzo bardzo słabo z szumami i na granicy zrozumiałości i potem szybko przekładałem wtyczkę od anteny do innego radia.
    Na Unidenie, ta stacja była poza poziomem szumów a w Presidencie ta stacja była słyszalna dokładnie tak samo. Nie mogę teraz podać zmierzonej czułości i selektywności radia, ponieważ właśnie robię sobie odpowiedni sprzęt pomiarowy ( generator i tłumik sygnału)
    Generator, ma wyjście 100mV /50om i modulowany jest sygnałem, 1kHz a tłumik ma załączane kolejne sekcje i umożliwiają wprowadzanie tłumienia 0- 127dB /50om
    Jak zrobię pomiary to się podzielę i powiem, jaka jest rzeczywista czułość tego radia.
    Jan BIeń
  • NDN
  • #2
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Janek Bień wrote:
    Polecam również, wymienić filtr p.cz. 455kHZ na filtr lepszej jakości firmy MURATA o oznaczeniu 455IT, który posiada pasmo przenoszenia 2kHz.
    IT ma szerokość 4KHz w paśmie przepuszczania a 15KHz w zaporowym. Zbocza ma łagodne w zwiazku z tym poprawa jest, ale znikoma.
    Żeby rzeczywiscie odczuć zmianę należałoby zastosowć filtr o szerokości 8-10KHz w paśmie zaporowym.
    Michał
  • NDN
  • #3
    Janek Bień
    Level 18  
    Hmmm niestety dostępna aktualna oferta filtrów na allegro w tabeli poniżej:
    nie ma cudów
    TTI TCB 880 modyfikacja odbiór
  • #4
    rafal_rx
    Level 25  
    Janek Bień wrote:
    Modyfikacja CB radia TTI TCB880 i pochodnych


    Witaj!
    Czy uważasz, że wymiana tylko diody detekcyjnej, c208 oraz filtru p.cz. 455kHz ma sens?
  • #5
    justarius
    Level 13  
    Przyłączam się do pytania poprzednika.
    Janie: w innym temacie widziałem, że chcesz wymienić podświetlenie panela - ja się o to pokwapiłem - oto rezultat:

    TTI TCB 880 modyfikacja odbiór

    Polecam - zmiana fenomenalnie poprawia czytelność wyświetlacza.

    Co do osłabienia czułości odbiornika przy niskich temperaturach, mnie wydaje się, że jest to sprawa odstrojenia - w przypadku mojego radio ok. +15kHz - czy to możliwe i jak sobie mogę z tym poradzić - wymiana w/w diody pomoże?

    Będę wdzięczny za pomoc.

    Dodano po 2 [godziny] 24 [minuty]:

    Jeszcze jedno - zamiast przełącznika +/- 10 kanałów wyprowadziłem z płyty RF power (bezpośrednio potencjometr montażowy zamieniony na gałkę). Potencjometr liniowy 10k. Charakterystyka jest okołowykładnicza co trochę denerwuje. Czy można sprawić, by działało to liniowo?
  • #6
    Janek Bień
    Level 18  
    Dzięki za fotke ja juz dawno temu zmienilem to podswietlanie , tez mnie to denerwowało. Odnosnie wymiany diody detekcyjnen to wymiana tylko samej diody może nie przynieśc oczekiwanego rezultatu . Zmiana diody na inna wiąże sie ze zmiana parametrów petli ARW wzmacniacza p.cz. 455kHz. Ostatnio jeszcze metodą ekperymentalną udało mi sie poprawić wzmacniacz p.cz. dodając kondensator 47nF miedzy pin3 a mase ostatniego filtru 455kHz .
    Odnosnie "odstrajania" to jak narazie ja nie zaobserwowalem takiego mankamentu u siebie . odstrojenie któregokolwiek obwodu wejściowego LC o 15kHz nie będzie zauważalne ponieważ dobroć tych obwodów nie jest az tak wielka . Charakterystyka przenoszenia odbiornika jest krztałtowania wstepnie przez filtr ceramiczny 10.695MHz a nastepnie przez filtr ceramiczny 455kHz. Niestabilność czestotliwości może brać sie z rozstrajania się generatora VCO który pełni role heterodyny lub generatora nosnej . Genarator ten jest stabilizowany petlą PLL która z kolei jest stabilizowana kwarcem X301 . Poszukiwania przyczyny rozstrajania poradził bym szukac w okolicy petli PLL oraz generatora VCO .
    Na poczatek podmienił bym kwarc 4,5MHz , kondensator 33p i trymer.
    Choć nie jestem co do tego przekonany . Twoja odchyłka 15kHz jest baaardzo duża jak na efekt "pływania" generatora przy syntezie LC7152
    Sam jestem ciekawy co to może byc ????
    wklejam obecna wersje mojego tti 880

    TTI TCB 880 modyfikacja odbiór
  • #7
    rafal_rx
    Level 25  
    Witaj! Czy wymieniłeś filtr p.cz. 455kHz? Jeśli tak, to z jakim efektem? Bo zastanawiam się, czy jest sens. Mam trzy różne sztuki i jeśli tylko wlutuję jakąś podstawkę, postaram się opisać, co daje zamiana. Czy stroiłeś w jakikolwiek sposób odbiornik po modyfikacjach?

    Jeśli chodzi o mnie, to jestem w trakcie przeróbek. Nie wymieniłem jeszcze diody detekcyjnej oraz R169, 171 i R172. Jak na razie doświadczyłem wzrostu czułości (albo odbiornik zrobił się głośniejszy), który objawia się dużymi szumami i przenikaniem zakłóceń przy sygnałach 1-2s.
  • #8
    konger
    Level 11  
    justarius wrote:
    ja się o to pokwapiłem - oto rezultat:
    Polecam - zmiana fenomenalnie poprawia czytelność wyświetlacza.


    Witaj. Faktycznie lepiej wygląda. Czy mógłbyś opisać co na co wymieniłeś? Standardowy niebieski jest strasznie bijący po oczach, szczególnie wieczorem, a w ciągu dnia wyświetlacz faktycznie jest mało widzialny - wprawdzie to zależy, w jakim miejscu w aucie zamontuje się radio. Ja co prawda się nie znam, ale być może mój znajomy podjąłby się zmiany diód, ja natomiast chciałbym mu przekazać co dokładnie i na co miałby wymienić. Z tym, że wolałbym zamiast niebieskiego i czerwonego - zielony ;) lub biały, a wyświetlacz na pewno biały.

    Pozdrawiam
  • #9
    rafal_rx
    Level 25  
    Janek Bień wrote:
    Ostatnio jeszcze metodą ekperymentalną udało mi sie poprawić wzmacniacz p.cz. dodając kondensator 47nF miedzy pin3 a mase ostatniego filtru 455kHz.


    Ale też zmieniłeś R169. U mnie ta modyfikacja nie zdała egzaminu. R169 pozostał bez zmian. Natomiast kondensator 47nF wlutowałem i już pozostał.

    Co do pozostałych modyfikacji, zrobiłem już wszystko. Różnice, które u mnie występują: R163=33kΩ. Co do filtru p.cz. 455kHz, nie ma sensu go wymieniać na opisywaną wyżej Muratę IT. Najlepiej w ogóle nie wymieniać, a jeśli już to na HT.
    W miejsce tego filtra można wstawić podstawkę precyzyjną pod przewlekane układy scalone. Należy ją dodatkowo zalać klejem do PCB dla poprawienia stabilności.

    Acha, jeżeli Squelch denerwuje, można równolegle do C138 dodać 0.1-1µF.

    Ogólnie rzecz ujmując, kawał dobrej roboty i polecam tą modyfikację, mimo iż jej skutkiem ubocznym jest znaczny wzrost czułości. Nie zawsze to może być pożądane.
    Należy zatem pozostawić Q101 i modyfikować L107 oraz pierwszy mieszacz Q102 i 103. Ja wstawiłem pomiędzy końcówki 1 i 3 filtra L107 opornik kilka setek kΩ. Dokładnej wartości nie pamiętam, trzeba dobrać indywidualnie.

    Ponadto w moim egzemplarzu brakowało C903, a z C117 równolegle dałem tantalowy 1µF.
  • #10
    justarius
    Level 13  
    konger, wszystkie LEDy wymieniłem na 1206 (wieksze niż oryginalnie) bodajże 15 szt. Jeżeli wyświetlacz ma być biały w odróżnieniu od reszty podświetlenia, trzeba dać filtr barwny od frontu, żeby przyciski AM/FM i SCAN nie były biało-kolorowe.
  • #11
    Lukas2
    Level 13  
    Pytanie odnośnie nadawania CB tcb 880. Czy w tym modelu jest fabrycznie ustawiony czas nadawania, ok 15-16 sekund ? Po tym czasie czy to w am, czy fm, automatycznie radio przełącza sie w tryb odbioru. Chciałbym sie upewnić.
  • #12
    darexon
    Level 1  
    Witam wszystkich forumowiczów.
    Tak czytałem modyfikację CB TTI 880 i czy faktycznie muszą być wymienione tranzystory Q101, Q161 i Q162 z KTC3880 na 2SC2999 czy mogą być BFR93A, które zresztą idealnie pasują do druku w miejsce KTC.
    POZDRAWIAM.
  • #13
    sheriff1
    Level 11  
    Darexon:
    Zamieniłem swego czasu Q101, Q161, Q162 na BFR93A IMHO z bardzo dobrym rezultatem. Co prawda nie mam możliwości dokonania obiektywnych pomiarów, ale tak odsłuchowo,to radyjki wyraźnie zyskało i nie jest już takim 'szumofonem' -działa teraz całkiem fajnie- praktycznie nie odstaje od 'starej gwardii' -:)

    BFR93A pasują oczywiście 1:1, nie trzeba nic przerabiać, obudowa ta sama.Nie zmieniałem też rezystorów.

    Według mnie,wymiana tych tranzystorów to główna i najważniejsza przeróbka tego radyjka, dająca zauważalną poprawę.
  • #14
    Janek Bień
    Level 18  
    Osobiście nie polecał bym takiej zamiany . BFR93 to tranzystor do zastosowan przy więkrzych częstotliwosciach niż pasmo 27MHz.
    Owszem jest to tranzystor o niskim poziomie szumów ale jego wzmocnienie jest na poziomie 13dB Dla porównania 2SC2999 ma wzmocnienie około 28dB . Subiektywna poprawa własciwosci szumowych tego radia po wymianie pierwszego stopnioa na BFR93 może być powodowana spadkiem wzmocnienia stopnia wejsciowego .
    Problem może sie ujawnić przy bardzo słabych sygnałach odbieranych . Poziom wzmocnienia 1 stopnia moze okazać sie poniżej szumów następnych stopni czyli mieszacza , wzmacniacza p.cz. itd...
    co będzie skutkowało znacznym spadkiem użytecznej czułości radia.

    Ostatnio robie testy z zamiana tranzystora w 1 stopniu na tranzystor typu FET . Po niewielkich zmianach układowych zaimplementowałem tam BF256
    Narazie się nie wypowiadam o efektach ale napewno nie jest gorzej ....

    Możecie sami przetestować
    Z powodu zmiany impedancji obciążenia filtra pasmowego na wejsciu oraz innych pojemności D-S niż C-E tranzystora konieczne jest po wymianie tranzystora ponowne zestrojenie filtra pasmowego oraz obwodu LC L107.
    Inaczej to nie ma sensu ....
  • #15
    Danielos116
    Level 2  
    Witam.Jestem posiadaczem radia TTI881 i mam pytanie do kolegów jaki zastosować mikrofon ze wzmocnieniem i echem do tego modelu?Sprawdzałem 2 mikrofony firmy Farun i efekt bardzo słaba modulacja.Jeszcze jedno pytanie do kolegi Janusza Bienia jakie koszty Twojej modyfikacji radia i czy była by możliwość zmodyfikowania mojego radyjka przez Ciebie?Mój adres danielhre(_at_)interia.pl Pozdrawiam
  • #16
    green33

    Level 31  
    Janek gdzie kupowałeś 2SC2999 ?

    Pozdrawiam Marcin
  • #17
    Danielos116
    Level 2  
    Kolego.Zajrzyj na stronę www.impelshop.com Tam ostatnio widziałem.Pozdrawiam
  • #18
    meteor77
    Level 16  
    Witam!
    Mam również ten model radia CB i bardzo denerwował mnie szum. Wymiana tranzystorów w odbiorniku na 2SC2999 to dobry pomysł.

    Zrobiłem:
    1. Wymianę tranzystorów na 2SC2999
    2. Wymiana filtru ceramicznego na Muratę IT
    3. Zestrojenie toru odbiorczego
    4. Wymieniłem również Q182 - tłumnik wejściowy na 2SC2999;
    5. Skorygowałem filtr m.cz. na przenoszenie wyższych częstotliwości.

    Było lepiej ale mam przyrządy więc zacząłem się dokładnie przyglądać pracy poszczególnych elementów.
    Wynik jest pozornie szokujący: 2SC2999 nie za bardzo nadaje się do pracy w torze p.cz.! Wnosi niewielkie już wzmocnienie i zaczyna szumieć! Przeszukałem informacje na temat najlepszych tranzystorów do pracy w torze p.cz. Wynik: SANYO 2SC2839! Lepszego nie ma! W magazynie miałem przypadkowo oprócz 2SC2999 ostatni karton z 2SC2839. Oczywiście mowa o oryginalnych SANYO! Proszę zerknąć na zdjęcie!
    TTI TCB 880 modyfikacja odbiór
    Wstawiłem je do toru p.cz. R E W E L A C J A !
    Wyjaśnienie zagadki jest proste. 2SC2999 lepiej się nadaje do pracy na 27MHz bo ma większą częstotliwość graniczną. 2SC2839 jest tylko o dosłownie włos gorszy pod względem parametrów ale za to dużo, dużo lepiej spisuje się na niższych częstotliwościach - 10,7MHz i 455kHz niż 2SC2999. Obydwa tranzystory zupełnie nie nadają się do pracy m.cz. Może to nie dla wszystkich oczywiste, ale niestety tak jest!
    Tranzystor 2SC2839 jest między innymi używany przez firmę Sangean w globalnych odbiornikach serii ATS z SSB i bez, o znakomitych parametrach odbiorczych. Wykorzystuje je producent właśnie w torze p.cz.


    Reasumując, mogę powiedzieć, że odpowiedni tranzystor powinien trafić na odpowiednie miejsce i wtedy wynik przechodzi nasze najśmielsze oczekiwania!
    Moje CB radio ma poziom czułości na poziomie 0,3uV ale zmierzonym a nie wyczytanym z instrukcji. Radykalnie, niemal do zera zmniejszył się poziom szumów własnych toru odbiorczego! Wąska praca filtru p.cz. poprawiła odporności na modulację skrośną. Czego więcej chcieć?
    W praktycznie każdym radiu CB można taką modernizację wykonać ze znakomitym rezultatem. Producenci nie robią tego fabrycznie bo masowa produkcja ma swoje prawa i kilka centów oszczędności zmienia się miliony dolarów na ich kontach.
    Pozdrawiam!
    Bartłomiej Okoński


    P.S. Może ktoś z kolegów znajdzie i przetestuje jeszcze lepszy tranzystor do toru p.cz.? Nie mam monopolu na najlepsze rozwiązania! Może jakieś propozycje? Chętnie sprawdzę!
  • #19
    slu_1982
    Level 26  
    Siemasz !

    Słyszałem, że tranzystor 2SC2839 jest w niektórych zastosowaniach lepszy dużo od 2SC2999. Do tej pory, na podstawie wielu opisów na Elektrodzie sądziłem, że najlepszy jest tranzystor 2SC2999 ale teraz zaczynam mieć uzasadnione wątpliwości.

    Mam radiotelefon CB typu Albrecht AE5000. Chcę go co nieco zmodernizować bo przeszkadzają mi szumy odbiornika. Kupiłem już 2SC2999 ale dowiedziałem się w sklepie, że 2SC2999 nie nadaje się za bardzo nadaje się do stopni p.cz. Nie rozumiem dlaczego. Czy przewaga 2SC2839 polega na mniejszych szumach czy na większym wzmocnieniu. Mam PDF obu tranzystorów ale z nich dla mnie nic nie wynika. W sklepie mają jeden i drugi typ tranzystorów. Nie chcę eksperymentować. Proszę o poradę który tranzystor i gdzie będzie lepszy.
  • #20
    meteor77
    Level 16  
    Witam!
    2SC2839 ma pozornie wszystko gorsze:
    Szumy typowo 3dB - dla porównania 2SC2999 ma typowo 2,2dB;
    Wzmocnienie 25dB - dla porównania 2SC2999 ma typowo 28dB
    Częstotliwość graniczną typowo 320MHz - dla porównania 2SC2999 ma 750MHz;
    Inne parametry też wydają się niezorientowanym słabsze.

    Fenomen z 2SC2839 polega na jego bezpośrednim dopasowaniu jeśli przykładowo zastępujemy 2SC1674 i inne typowo stosowane przeciętne tranzystory w torze odbiorczym w.cz. i p.cz odbiorników CB. Praktycznie nie trzeba nic dostrajać. Różnica jest tak duża i poważna, że zwykle nie poznajemy własnego CB i nie wierzymy własnym uszom, podejrzewając wczesny etap rozwoju głuchoty. Jeśli damy 2SC2999 to on zdecydowanie gorzej pracuje na p.cz. a porównywanlnie tylko na 27MHz. Wynika to stąd, że parametry tranzystorów są podawane dla określonych częstotliwości pomiarowych. Powyżej i poniżej tych częstotliwości parametry te znacząco się zmieniają. Zwykle na gorsze! Parametry są wyznaczane przez charakterystyki, czyli krzywe wykreślane na odpowiednich wykresach zależności parametrów tranzystora. Nie zawsze można znaleźć odpowiednie wykresy. Pomaga wiedza i doświadczenie.

    Tranzystor musi być dopasowany impedancyjnie do swojego otoczenia. W takim przypadku może osiągnąć najwyższe wzmocnienie i najniższy poziom szumów.
    2SC2999 ma parametry na tyle różne od typowych tranzystorów, że mimo że następuję zauważalna poprawa parametrów to daleko jej do maksimum możliwości dopasowanego tranzystora. 2SC2839 ze względu na swoje "naturalnie" odrobinę gorsze parametry optymalnie ""wpasowywuje"" się w miejsce po przykładowo 2SC1674 czy 2SC1675. Oznacza to wyciągnięcie z niego maksimum możliwości i minimalnego poziomu szumów, bez zmiany rezystorów, punktu pracy, sprzężenia, pojemności itp. Dlatego pozornie gorszy tranzystor pozwala osiągnąć zdecydowanie dużo lepsze parametry niż 2SC2999.

    To nie wszystko. Tranzystor 2SC2839 w układach m.cz. osiąga przeciętne parametry, zwykły BC546 jest od niego o głowę lepszy! O 2SC2999 nie ma co wspominać bo mocno szumi i pracuje beznadziejnie!

    Rozsądek podpowiada, że powinniśmy używać odpowiedni tranzystor w stosownym miejscu. 2SC2839 wprost idealnie sprawdzi się w każdym praktycznie odbiorniku CB, w torze w.cz. na 27MHz i p.cz. na 10,7MHz i 455kHz.
    2SC2999 sprawdzi się tylko i wyłącznie w torze w.cz. na 27MHz na poziomie porównywalnym z 2SC2839. Mało tego, 2SC2999 wymaga co najmniej dostrojenia współpracujących obwodów w.cz. o dopasowaniu punktu pracy nie wspominając a przecież od niego zależy osiągana pożądana, możliwie najmniejsza, wartość szumów wytwarzanych przez tranzystor!

    Często spotykałem się z opisami modernizacji odbiorników CB poprzez wymianę tylko i wyłącznie wejściowego tranzystora w.cz. i niekiedy diod na diody Schotty'ego. Prawda jest taka, że to tylko przedsmak możliwości odbiornika!
    Przy małych poziomach sygnału antenowego wszystkie elementy wnoszą swój szum. Eliminacja szumiących potwornie tranzystorów jest najprostsza, najszybsza i najelegantsza. Prawidłowo, w mojej ocenie, należy wyeliminować wszystkie szumiące tranzystory. W torze w.cz i p.cz. CB radia jest ich zwykle od 5 do 6 sztuk. Wymieniamy wszystkie i cieszymy się praktycznie bezszumnym radiem!
    Zdecydowanie polecam wszystkim taką modernizację CB radia z tranzystorem 2SC2838 firmy SANYO.

    Jeżeli ktoś nie może kupić 2SC2839 w swoim najbliższym sklepie to ze względu na nadchodzące święta proponuję podać mi swoje dane na PW - chętnie pomogę - pierwszym 10 chętnym wyślę po 6szt. 2SC2839 gratis.Niestety, został mi już ostatni karton 2SC2839 z dostaw od SANYO. Nie przewiduje już zakupów w tej firmie ze względu na rosnące ceny i koszty transportu z Japoni.

    Moim zdaniem jest także pożadane wymienić filtr ceramiczy 10,7MHz na kwarcowy 10.7MHz lub 10.695MHz - idywidualnie do konkretnego radia - decyduje prosta artmetyka. To samo dotyczy filtru 450kHz lub 455kHz - proponuję Muratę z literkami IT. Potrzebna jest w takim przypadku korekcja wartości kondesatora na wyjściu demodulatora - na niższą wartość bo pasmo obcina już znacząco filtr p.cz.! Zaskakujące, prawda?

    Na sam koniec przypominam, że wsród nas jest wielu posiadaczy egzemplarzy CB radia przestrojonych z "5" na "0". Większość z nich jest nieprawidłowo przestrojona za pomocą popularnej ale wadliwej metody z dławikiem w szereg z kwarcem lub pojemnościami równoległymi. Efektem tej metody jest najczęściej rostrojenie między środkową częstotliwością nadawcza i odbiorczą rzędu 2kHz. Jeżeli wymienimy tranzystory, filtry i zestroimy obwody w.cz. i p.cz. to wszystko pójdzie na marne z powodu niewłaściwego przestrojenia! Zabawę z modyfikacją odbiornika CB zaczynamy od sprawdzenia czy mamy prawidłowo przestrojone CB. To podstawa. Opinie innych kolegów, że radio odstrojone o 2k działa prawidłowo są mylące i błędne. Żaden rozsądny fachowiec nie podpisze się pod taką opinią. Opisy prawidłowego przestrojenia można znaleźć na Elektrodzie i nie tylko.

    Pozdrawiam!
    Bartłomiej Okoński SQ2WKO

    Moderated By c2h5oh:

    Regulamin punkt 10.10.
    Następnym razem będzie ostrzeżenie.

  • #21
    arch_x
    Level 20  
    Witam, mam pytania odnośnie dwu zdań z powyższej wypowiedzi :
    Quote:
    Fenomen z 2SC2839 polega na jego bezpośrednim dopasowaniu jeśli przykładowo zastępujemy 2SC1674 i inne typowo stosowane przeciętne tranzystory w torze odbiorczym w.cz. i p.cz odbiorników CB. Praktycznie nie trzeba nic dostrajać. Różnica jest tak duża i poważna, że zwykle nie poznajemy własnego CB i nie wierzymy własnym uszom, podejrzewając wczesny etap rozwoju głuchoty
    i
    Quote:
    2SC2839 ze względu na swoje "naturalnie" odrobinę gorsze parametry optymalnie ""wpasowywuje"" się w miejsce po przykładowo 2SC1674 czy 2SC1675. Oznacza to wyciągnięcie z niego maksimum możliwości i minimalnego poziomu szumów, bez zmiany rezystorów, punktu pracy, sprzężenia, pojemności itp

    Czy odczuwalnie mniejszy poziom szumów nie wynika z nieco rozstrojonych obwodów p.cz. po wymianie w nich z oryginalnych na "uniwersalne" tranzystory 2sc2839? Np. tranzystory 2cs1674 czy 2sc1675 stosowane m.in w Jacksonie mają dwu i pół krotnie większą pojemność niż 2sc2839. Czy zmierzono jak się ma pasmo przenoszenia p.cz przed i po wymianie tranzystora?
    Wymiana w np TTI TCB880 tranzystorów z oryginalnych KTC3880 na 2SC2839 zapewne przyniesie dobre efekty, ale nie jestem do końca przekonany, czy w każdym przypadku nie jest konieczna korekta punktu pracy tranzystorów i ponownego zestrojenia toru p.cz...
    Może się mylę, ale czy przez wymianę tranzystora w części wejściowej i związane z tym większe wzmocnienie, kompensuje to lekkie rozstrojenie toru p.cz i stąd mniejszy poziom szumów własnych?
  • #22
    meteor77
    Level 16  
    Witam!
    Quote:
    Czy odczuwalnie mniejszy poziom szumów nie wynika z nieco rozstrojonych obwodów p.cz. po wymianie w nich z oryginalnych na "uniwersalne" tranzystory 2sc2839? Np. tranzystory 2cs1674 czy 2sc1675 stosowane m.in w Jacksonie mają dwu i pół krotnie większą pojemność niż 2sc2839. Czy zmierzono jak się ma pasmo przenoszenia p.cz przed i po wymianie tranzystora?

    Tu mam pewien problem. Uczciwie mówiąc, posiadam sprzęt pomiarowy i po wymianie tranzystorów zawsze sprawdzam prawidłowość zestrojenia obwodów w.cz. i p.cz.
    Co gorsza, nawet bez wymiany tranzystorów należy zwykle skorygować zestrojenie wszystkich obwodów odbiornika. Wiele sprzętów ma po kilka, nawet po kilkanaście lat. Zachodzą w nich naturalne procesy starzenia elementów, mogące powodować postępujace rostrojenie obwodów.

    Odpowiedź na pytanie: sądzę, że częściowo kolega może mieć rację. Takie zjawisko rzeczywiście może trochę wpływać na efekty. Mimo to przypominam, że 2SC2839 ma pojemność bliższą do wartości pojemności 2SC1674 i 2SC1675 niż 2SC2999 i ten efekt jest wywoływany przez 2SC2839 w dużo mniejszym stopniu niż za pomocą 2SC2999. Szerokość przenoszenia p.cz. nie zmienia się w zauważalnym stopniu. Na szerokość przenoszenia p.cz. mają wpływ zastosowane filtry. Często spotyka się filtry produkcji chińskiej na 450 i 455kHz o katalogowo dobrych parametrach, ale o podłych parametrach przy testach praktycznych. Wnoszą duże tłumienie na czestotliwościach przepustowych i niewybaczalnie duży poziom szumów. Na nich również należy się skupić!

    2SC2839 jest lepszy od 2SC2999 w stopniach p.cz. głównie dlatego, że nie ma mowy o korekcie punktu pracy tranzystorów czyli o wymianie części lub wszystkich rezystorów! My po prostu wymieniamy tranzystory i po 5 minutach mamy radio CB o zupełnie odmienionym obliczu. Po co zadawać sobie tyle trudu i pracy z korektą punktu pracy tranzystorów? Może i sens jakiś by był ale tylko pod warunkiem dysponowania odpowiednim zapleczem techniczno-pomiarowym i nadmiarem wolnego czasu. Przkładowo można jeszcze indywidualnie dobrać tranzystory bo w dużej grupie mogą się trafić lepsze lub gorsze egzemplarze. Nie robimy tego jednak bo dostęp do dobrych tranzystorów jest zwykle mocno utrudniony i słono kosztuje, szczególnie jak kupujemy w firmie wysyłkowej jeden tranzystor za 10zł plus przesyłka za następne 20zł!
    Typowo radio CB, nawet fabrycznie nowe, przestaje mocno szumieć po przekroczeniu poziomu sygnału na wejścu antenowym rzędu 3 do 8uV. Po wymianie tranzystorów poziom spada poniżej 1uV, jak są dobre filtry to nawet do poziomu 0,3uV. Dla mnie jest to znacząca różnica. Tak naprawdę chodzi o zmniejszenie poziomu szumów w przypadku braku obecności sygnału. Sprawdzamy ten poziom szumów z dołączonym do gniazda antenowego rezystorze obciążającym 50 Ohm.
    Tranzystory to nie jedyne źródło szumów. Temat jest szeroki. Może też inni koledzy zabiorą głos w dyskusji?


    Quote:
    Może się mylę, ale czy przez wymianę tranzystora w części wejściowej i związane z tym większe wzmocnienie, kompensuje to lekkie rozstrojenie toru p.cz i stąd mniejszy poziom szumów własnych?

    Zakładam wymianę kompletu tranzystorów. Poprawa jest tak znaczna, że nie ma sensu nad tym dłużej się rozwodzić. Proponuję sprawdziś to samodzielnie.
    Pozdrawiam!
    Bartłomiej Okoński SQ2WKO
  • #23
    Janek Bień
    Level 18  
    Ciekawe jesli uda mi sie zdobyć 2SC2839 to sam zrobie testy ...
    A tak z innej beczki to co miał na mysli znowu nasz nadgorliwy "pan c2h5oh
    tylko patrzec jak nam zamknie temat bo stwierdzi że jest nic nie wnoszący ..
    Wkurzają mnie tacy " hej do przodu"
    Ciekawe czy mnie prezes c2h5oh teraz wykluczy z członkostwa forum


    Panie Janku Bień - proszę o to, abyś nie komentował na Forum - Moderacji - , żadnego Moderatora. :!:
    To nie miejsce i nie "powód", abyś wyrażał Swoje "uczucia" czy "opinie". Masz prawo napisać do Administratora tego działu.
    Jeżeli robisz coś źle - to musisz mieć świadomość -, że Moderator jest po to, aby zadbał o regulamin tego Forum - i nic po za tym - .
    Pamiętaj, że funkcja Moderatora jest funkcją "społeczną" i nie jest przypadkową.
    Kolega C2H5OH jest SZEFEM Moderatorów w tym dziale i jego wpisy, są bardzo przydatne dla podtrzymania "Fachowości" na elektroda.pl.
    Inaczej elektroda.pl - padłaby na tzw. psy - .
    A jak wiesz to - elektroda w świecie - "brzmi DUMNIE" i jest to Polski "sposób" na politechnizację tych , co nie wiedzą - co i jak - .

    [SP5ANJ]
  • #24
    SP8JZ
    Level 33  
    Skoro już robicie modyfikacje, to zróbcie jakieś zabezpieczenia procesora, podejrzane diody od przebiegunowania - kilka razy się z tym spotkałem. A tak po prawdzie to czy to radio jest warte badań naukowych? Propagacja na CB była od zawsze i będzie istnieć zawsze, dzisiejsza elektronika w samochodach więc Wasze wypociny koledzy (szacunek) - są skazane na śmierć.
    Wiem, bo kiedyś się w to bawiłem i jedyne sensowne wykorzystanie możliwości takiego radyjka to porządna antena stacjonarna - relikt przeszłości. Wg. mnie na uwagę zasługuje jedna rzecz - to, że kol. Janek profesjonalnie podszedł do sprawy ARW

    PS. Panowie problem zbocza filtru p.cz. to sprawa nie do rozstrzygnięcia. Każdy ma swoje racje i nie ma się o co kłócić, a ja osobiście podzielam zdanie kol. Michała pasmo jest obcięte na tyle, że to co potrzebne jest przepuszczane w paśmie zaporowym
  • #25
    NEPTUNAK
    Level 10  
    Odświeżę troszkę temat.
    Mam pytanko czy jest możliwość przerobienia głośnika wbudowanego na wyjście zewnętrzne np: typ złącza: K (Kenwood, Navcomm).
    Tak aby można było zastosować laryngofon i słuchawkę, lub sama słuchawkę aby nie robić larma w aucie jadąc w nocy.
    Pozdrawiam laik ;)


    Regulamin pkt 3.1.19. [SP5ANJ]