Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Organy Kościelne Midi - Problem z zaprogramowaniem procesora

organista 22 Paź 2009 10:49 6550 7
  • #1 22 Paź 2009 10:49
    organista
    Poziom 15  

Witam wszystkich serdecznie.

Wpadłem na pomysł założenia sobie midi w organach kościelnych, aby mieć większe możliwości brzmieniowe (organy w kościele mają tylko 12 głosów, a tak można by było je rozszerzyć, podłączając do pc i używając programu hauptwerk).

Skorzystałem z gotowego projektu Pana Śmiałka:
    http://ckmedia.pl/~jankomuzykant/n/muzykant3/muzykant3.htm

zrobiłem swój schemat, zaprojektowałem i wykonałem płytkę drukowaną (z małym błędęm, ale problem rozwiązałem dwoma kabelkami). Niby wszystko ładnie pięknie, podłączam zasilanie, dioda się świeci - ok. Podłączam pod port LPT do laptopa i próbuję zaprogramować mikroprocesor, ale niestety, tutaj zaczynają się schody.

Może najpierw widok płytki:
    Organy Kościelne Midi - Problem z zaprogramowaniem procesoraOrgany Kościelne Midi - Problem z zaprogramowaniem procesoraOrgany Kościelne Midi - Problem z zaprogramowaniem procesoraOrgany Kościelne Midi - Problem z zaprogramowaniem procesora

Schemat i projekt eagle w załączniku.

A teraz opis problemu:

Próbowałem całość zaprogramować programem, który jest na stronie Pana Śmiałka (AEC_ISP), jednak pojawia się błąd, taki jak jest pokazany na stronie Pana Śmiałka w przypadku kompletnego braku komunikacji z procesorem, z tym że "Flash byte error in adress" raz wskazuje 0000, a raz 0032 (http://ckmedia.pl/~jankomuzykant/n/muzykant3/muzykant3.htm). Zmieniłem program na ISPProg p. Dybkowskiego http://dybkowski.net/elka/ispprog.html Tam ustawiłem sobie komunikację i programator jako AEC_ISP, porty się zgadzają z pinami na procku, po kliknięciu na procku, program odczytuje model procka oraz pojemność jego pamięci flash - czyli wygląda na to że jakaś komunikacja jest. I podobnie błędy przy wgrywaniu programu, pojawiają się w różnych miejscach w pamięci... 0000, 0032, 0088...

Teraz moja prośba do Was: Czy mógłby ktoś rzucić swoim sprytnym okiem na płytkę i schemat i napisać mi co jest nie tak? Lub co może być ewentualnym problemem?

Dodam tylko, że używam oryginalnego kabla LPT około 1 - 1,5 metra.

Osobę, która pomoże rozwiązać mój problem, obdaruję połową moich punktów ;)

0 7
  • #2 22 Paź 2009 12:51
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Co jest ewentualnym problemem?. Ten projekt płytki to jeden wielki problem. Skoro miałeś gotowy wydruk, to nie rozumiem dlaczego chciałeś go poprawić. Na twoim projekcie przede wszystkim szerokość ścieżek to jedno wielkie nieporozumienie (prowadzone przez "autrouter"), braki kondensatorów odsprzęgajacych zasilanie no i ułożenie niektórych elementów, ale tak to jest, bez obrazy, jak muzyk bierze sie za projektowanie elektroniki. A punkty zachowaj dla siebie.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 22 Paź 2009 17:10
    organista
    Poziom 15  

Nie muzyk, bo student kierunku informatyka stosowana na wydziale fizyki:P Na stronie autora, nie ma żadnego schematu płytki. Nie chcialem żeby było zrobione "Po dziadowsku" na pająka (z całym szacunkiem dla autora układu). Co do kondensatorów, zrobiłem tak jak w aplikacji LM7805. Faktycznie, używałem autorutera, ścieżki może i wąskie (i tak je powiększyłem), ale jakoś trzeba było się zmieścić między nogami uC. Czyli mam rozumieć, że elementy wylutować, płytkę wyrzucić, i zrobić to np. na uniwersalnej?

0
  • #4 22 Paź 2009 20:54
    Bonkot
    Poziom 39  

organista napisał:
    Nie muzyk, bo student kierunku informatyka stosowana na wydziale fizyki:P Na stronie autora, nie ma żadnego schematu płytki. Nie chcialem żeby było zrobione "Po dziadowsku" na pająka (z całym szacunkiem dla autora układu). Co do kondensatorów, zrobiłem tak jak w aplikacji LM7805. Faktycznie, używałem autorutera, ścieżki może i wąskie (i tak je powiększyłem), ale jakoś trzeba było się zmieścić między nogami uC. Czyli mam rozumieć, że elementy wylutować, płytkę wyrzucić, i zrobić to np. na uniwersalnej?

Witam
    A więc Panie studencie, którędy mają popłynąć dane z komputera do atmegi, bo na pewno nie przez szynę zasilania ani masy, a innego połączenia nie widzę. Może najpierw poczytaj o komunikacji uP przez USB, bo takie połączenie "woła o pomstę do nieba". Dalej nie sprawdzałem, ale lepiej by było gdybyś zamieścił oryginalny układ, łatwiej byłoby wyłapać jeszcze inne ewentualne błędy, gdyż i na płytce uniwersalnej w takiej konfiguracji nie zadziała.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 22 Paź 2009 22:31
    organista
    Poziom 15  

Co rozumiesz pod pojęciem układ? Schemat ze strony? Czy inny uP? Schemat rysowałem w eagle wg schematu na stronie źródłowej, fakt faktem nie zajrzałem do dokumentacji AT89S52 i rozrysowałem połączenie takie jak jest na schemacie na stronie... dobra, jeszcze raz to przeanalizuje, ustawie procka na płytce uniwersalnej wg schematu ze strony źródłowej i będę patrzył dalej...

Dwukrotnie poprawiałem błędy ortograficzne. Trzeci post z błędami usunę do kosza.
    /prezeswal.,

0
  • #6 23 Paź 2009 07:25
    Bonkot
    Poziom 39  

witam
    A więc podaj stronę źródłową.
    Pozdrawiam.

0
  • #8 23 Paź 2009 15:14
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Nakombinowałeś, jak przysłowiowy "koń pod górę", bo po co ci aż tyle rodzajów wtyków zasilania. Przecież masz wtyk ze stabilizatorem 7805,resztę usuń. Tylko, że do poprawnej jego pracy powinieneś pomiędzy wejście a masę podłączyć kondensatorek 100nF jak najbliżej tych nóżek, to samo dotyczy wyjścia. Także odsprzęgnięcie zasilania przy uP powinno tylko pomóc a nie zaszkodzić (też to samo co i przy stabilizatorze). Rezonator kwarcowy powinien być jak najbliżej nóżek uP (najlepiej w pozycji stojącej) Port równoległy (DB25) powinien być podłączony według TYCH zaleceń (chodzi o szynę masy) i na koniec o ścieżkach. Sygnałowe powinny być szersze- przynajmniej 20milsów z przewężeniami tylko pomiędzy padami elementów, szyna zasilania to minimum 40 milsów a masy 50 milsów.
    Pozdrwiam.

0