Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec gazowy czy węglowy do domu?

03 Lis 2009 22:05 10756 6
  • Poziom 12  
    Witam serdecznie. Zaczynam budować do o pow. ok. 108 m2. bez piwnicy bez poddasza mieszkalnego (tylko użytkowe na tzw. rozwieszenie prania) i zastanawiam się jakie zastosowac ogrzewanie....gazowe czy węglowe. kotłownię mam malutką (2 na ok 2,5 m). Ściany będę murował z Maxa 30 PROTHERM i ocieplał styropianem 10.
    Chodzi mi generalnie o to czy na taką powierzchnie jest sens ładować piec węglowy czy gazowy.
  • Poziom 14  
    Nie jest to doży metraż ale, zawsze jest spora różnica w cenie ogrzewania.
    - PIEC WĘGLOWY spory minus to pracochłonność, ciągłe napełnianie zasobnika i wynoszenie popiołu, za to jest tańsze. lub piec na paliwo stałe. i możliwość palenia zarówno węglem i drewnem.
    -PIEC GAZOWY- WYGODNY drogi paliwo (zasilanie gazem z butli jeszcze droższe)
    za to jest wygodny i czysty, praktycznie po ustawianiu programatora nie wymaga obsługi, po za codziennym sprawdzeniem czy nie ma jakiś nieszczelności czy przecieków.
    jednak utrzymanie takich samych parametrów ciepła co na piecu węglowym może być do 30% wyższe.
  • Poziom 32  
    pawlus 123 napisał:
    Chodzi mi generalnie o to czy na taką powierzchnie jest sens ładować piec węglowy czy gazowy.

Zdecydowanie gazowy. Po pierwsze zyskujesz dodatkowe pomieszczenie na magazynek (w domku 100m2 to będzie ważne) po drugie koszta eksploatacji gazu i węgla są dziś na równi. Więc jeśli nie chcesz palić drewnem czy śmieciami to kocioł węglowy po prostu ci się nie opłaca.
  • Poziom 36  
    pawlus 123 napisał:
    Zaczynam budować do o pow. ok. 108 m2. bez piwnicy bez poddasza mieszkalnego (tylko użytkowe na tzw. rozwieszenie prania) i zastanawiam się jakie zastosowac ogrzewanie....gazowe czy węglowe. kotłownię mam malutką (2 na ok 2,5 m). Ściany będę murował z Maxa 30 PROTHERM i ocieplał styropianem 10.
    Zaczynasz więc możesz jeszcze coś przemyśleć i ewentualnie zmienić. Zdecydowanie gaz (mam) bo koszty do akceptacji a wygoda nie do przecenienia, dodaj bezwzględnie regulator pokojowy do pieca (mam, sprawdza się znakomicie), daj ocieplenie 12cm (niewiele drożej wyniesie a zwróci się po niedługim czasie, mam 10 i jest OK ale teraz u mnie na osiedlu 12cm to standard), daj solidniejsze krokwie (15-17cm) bo jak ci się odmieni to poddasze mieszkalne zrobisz (adaptujesz) niewielkim kosztem, kształt (wysokość) dachu taka aby na poddaszu nie chodzić zgięty (czyli nie podnosić w przyszłości). Przemyśl ocieplenie i izolację podłogi (min 20cm styropianu), okna z szybami k=0,6-0,7 też cenowo/ w stosunku do standardowych k=1,1/ do akceptacji, nie rób za wielkich (u mnie teraz po latach wszyscy zmniejszają), poczytaj o mostkach cieplnych (wykonawca ocieplenia nie zawsze chce w te drobiazgi wnikać bo pracochłonne). Na koniec przekonasz się,że koszty ogrzewania gazem ziemnym zamkną się (średnio, zależy od temperatury) w kwocie 100-300zł miesięcznie. Ciepła woda z osobnej termy gazowej (nie piec dwu funkcyjny) ale to moje osobiste zdanie.

• Moderator na urlopie...
    cirrostrato napisał:
    Ciepła woda z osobnej termy gazowej (nie piec dwu funkcyjny) ale to moje osobiste zdanie.

Jednak kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. Może też być "wieszak" z wbudowanym zasobnikiem
    Polecam Junkersa, Cerapur ACU. Bajka kocioł.
    http://www.junkers.com/pl/media/pdf/Cennik_06_2009_1.pdf strona 32
  • Poziom 11  
    Zdecydowanie gaz... Weź pod uwagę fakt, że poddasze użytkowe też powinno być ocieplone - jeżeli zechcesz ocieplić dom na poziomie stropu, a poddasze zostawić zimne, to wykorzystasz je jedynie jako magazyn na rzeczy, którym mróz i wilgoć nie szkodzą. O wieszaniu prania zimą zapomnij, bo zamarźnie na blachę, zamiast wyschnąć. Aby poddasze było w pełni użytkowe, trzeba ocieplić dach - i to tak, jak w przypadku poddasza mieszkalnego - w niezamieszkanym temperatura może sobie być niższa, ale jeżeli ocieplisz je "oszczędnościowo" to ciepło będzie Ci uciekało szeroką rzeką...
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich. Mam podobny dylemat gaz czy węgiel, no jeszcze prąd biore pod uwagę. Mam pytanko jakie zalety ma zastosowanie odzielnych piecy do wody i do c.o.?