Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skoda Superb podlaczanie czujnikow parkowania.

Makz 04 Nov 2009 22:52 6130 4
    Makz
    Level 10  
    Witam.
    Jako ze przesiadłem się kilka miesięcy temu z Seicento na Skode Superb (1.9 tdi 2004) a moja żonka jest świeżym kierowca postanowiłem rezolutnie zakupić czujniki parkowania. Jako ze te uniwersalne są w miarę tanie zakupiłem taki zestaw, 4 przód, 4 tyl. Ponieważ podłączałem system audio w jednej z firm w Krakowie, poprosiłem żeby przy okazji podłączyli mi te czujniki. Niestety - o ile z audio nie było problemów - okazało się że urządzenie kontrolujące czujniki musi być podłączone pod 12v a Skoda obniża napięcie żarówek do 10v i system nie chce ruszyć.
    Dodam, ze mieszkam w Wielkiej Brytanii i nie mogę znaleźć kompetentnej osoby do takiej zabawy. Auto ma kierownice po prawej stronie, ale to nie ma raczej znaczenia.
    W idealnej sytuacji cały system byłby podłączony przez przycisk (też już kopiłem...) parkowania jak w oryginalnym zestawie. Tył byłby podłączony do żarówki cofania, przód do jedynki (chociaż ten system zaprojektowany jest pod światło stopu?). W ten sposób nic by mi nie piszczało w korkach i nie byłoby problemu rozróżnić czy piszczy przód czy tył. Jeśli nie jest to mozliwe, lub bardzo trudne, chciałbym przynajmniej podłączyć to po prostu do prądu, coby system zaczął działać. Dotąd mi się nie paliło, ale niestety dzisiaj moje wrodzone lenistwo mnie pokarało i żonka zaliczyła jakieś metalowe ogrodzenie próbując parkować tyłem.
    W związku z powyższym, czy ktoś wie jak to wszystko podłączyć lub może jest jakiś elektryk samochodowy (idealnie znający autka VAG), który mieszka w południowej Walii lub okolicy?
    Jako druga sprawa, myślałem nad dodaniem sobie tempomatu. Autko jest ok i szkoda byłoby mi zmieniać, ale cholernie mi tego w nim brakuje. Czytałem ze jest mozliwe podłączyć tempomat w każdej chwili i trzeba kupić parę części i przeprogramować komputer. Czy ktoś wie coś więcej na ten temat? To już nie jest aż tak pilne, ale wtedy autko zrobiłoby się prawie idealne.
    Będę wdzięczny za jakakolwiek pomoc lub wskazówki. Z góry dziękuje!
    djskate8
    Level 19  
    Dziwny trochę ten Twój system, mi ruszał nawet pod 6V akumulatorkiem. Możesz to obejść w ten sposób stosując przekaźnik, który w momencie włączenia lampy wstecznego biegu będzie włączał ten system lub może wystarczy podpiąć na wejście obwodu duży kondensator. Przednie czujniki na ogół podłącza się pod czujnik prędkości lub uruchamia się je osobnym włącznikiem. Tempomat można dołożyć, na ogół wystarczy zmienić manetkę kierunkowskazów razem z wiązką, oraz należy włączyć funkcję tempomatu poprzez złącze diagnostyczne Vagiem.
    Makz
    Level 10  
    Chyba mam taki przekaznik (ktos mi kiedys poradzil wlasnie cos takiego) http://www.fjrtech.com/images/electrical/relay12v.jpg
    Niestety nie mam pojecia jak to podlaczyc. Ma to po prostu 4 wtyczki. Co dalej? System ma dzialac na przod i tyl, wiec nie chce go uzalezniac od lampy wstecznego. Z drugiej strony ciezko mi bedzie zniesc pikanie stojac w korku.
    Co do tempomatu - czy moge gdzies dopasc gotowe zestawy manetka/wiazka? Czy sa jakies instrukcje dotyczace wlaczenia tej funkcji w komputerze? Podjechalbym do dealera, ale nie jestem optymista w sprawie umiejetnosci brytyjskich mechanikow co do takich zabaw.
    Dzieki za pomoc.
    djskate8
    Level 19  
    Przekaźnik posiada 4 styki, dwa są zasilające masa( podłącz do karoserii lub kabla masy żarówki wstecznego) plus zasilania podłącz pod kabel żarówki wstecznego. Nie wiem jaki masz zestaw, ale ja kiedyś montowałem taki co miał możliwość osobnego włączania tyłu i przodu. Jeśli tak by było tył masz podłączony pod żarówkę a przód pod dodatkowy włącznik. Jeśli nie to możesz zamontować pod żarówkę i kupić jakiś przekaźnik z czasowym podtrzymaniem np 30 sekund. W ten sposób spokojnie wykonasz manewr. Co do tempomatu patrzyłem i niestety nie mogę znaleźć zestawu do Superba. Do Octawii i Fabii bez problemu są dostępne. W razie niejasności pisz, mam nadzieję, że zdołam pomóc.
    Makz
    Level 10  
    Kolega podlaczyl na probe bez przekaznikow i system dziala jak ta lala. Jak widac w sklepie albo nie chcieli albo nie probowali tego zrobic.