Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontrola nad pensjonatem!

rybol 25 Cze 2004 20:04 2355 12
  • #1 25 Cze 2004 20:04
    rybol
    Poziom 20  

Szukam jakiegos rozwiazania w jaki sposob miec kontrole nad prosperujacym pensjonatem. Chodzi o to zeby pracownik nie mogl na lewo przyjmowac gosci itp. Nie mam jednak pojecia jak sie do tego zabrac.. moze jakies wejscie do pokoju na karte albo cos w tym stylu? Jesli ktos ma jakies pomysly chetnie poslucham.

0 12
  • #2 25 Cze 2004 21:58
    adam_mk
    Poziom 19  

Mało precyzyjnie zadany temat. Dedukuję, że pensjonat to goście. Goście to pokoje. Pokoje to klucze. Depozytor kluczy ze sterownikiem i pamięcią pokaże (po podpięciu do uprawnionego komputera) ruch w obiekcie. Może to? Rewelacyjny sposób zastosowano w Dąbrowie Górniczej w aqaparku. Pastylki dallas absolutnie jednoznacznie identyfikują anonimowego kilenta, że to ten a nie inny i że dziś a nie wczoraj. Do tego np. system kart wewnętrznych w pensjonacie. To wyeliminuje nawet ślad kontaktu przeciętnegi pracownika z pieniądzem (kilenta, właściciela). To co się otwiera załatwiamy pastylką dallas. Czas przebywania tu czy tam też. Opłaty pobiera automat poprzez czytnik z karty prepaid wewnętrznej z widokiem pensjonatu. Opłaty powyżej... zł. sygnowane muszą być pastylką i kartą. Znaleziona karta pozwoli kupić lody ale nie wynająć samochód. Sieć komputerowa w obiekcie zbiera dane i stale porównuje z deklaracjami klienta: Będę trzy dni, skorzystam z... acha to znaczy,że to będzie około.... Przedpłata, karta pastylka i pełne nieskrępowanie klienta w decyzjach i korzystaniu z dobrodziejstw miejsca wypoczynku. Kupowanie po nocy w automatach ciastka, koli i czego chce. Stały monitoring stanu kredytowania przyjemnego pobytu pensjonariuszy, stopnia pokrycia pobranych usług, dóbr, zgrubne lokalizowanie miejsca obecności (na wyciągu, na basenie, w kawiarni itd dostępne np. w recepcji).
    Spotykałem się z takimi systemami, mogę dopomóc w postawieniu założeń, a także sporo z tych urządzeń uruchomić. Do części potrzebni będą programiści, sieciowcy. Jeżeli to ma sens to proszę o wiad. pryw. z dokładniejszymi danymi lub wskazać kontakt.
    Pozdrawiam Adam M.
    P.s Całkowicie pominęliśmy tu b. ważną sprawę bezpieczeństwa, ochrony, szybkiej reakcji w przypadku wypadku i całej sfery prywatności pensjonariuszy. To wszystko da się scalić w jednym dobrze zaprojektowanym systemie, ale post miałby kilometr długości.

0
  • #3 25 Cze 2004 23:17
    rybol
    Poziom 20  

kolega bardzo obszernie rozpisal mozliwosci.. z tym ze na pewno koszta beda ogromne.. narazei chodziloby mi o same pokoje.. tylko i wylacznie wynajem pokoi w nieduzym 14-16 pokojowym obiekcie..

0
  • #4 26 Cze 2004 09:45
    adam_mk
    Poziom 19  

Takie problemy rozwiązywane są teraz dość często.
    Trzeba mieć świadomość faktu, że TERAZ KOSZTA SĄ ASTRONOMICZNE.
    Wprowadzenie takich i podobnych zmian , jakie proponowałem potrafi się zwrócić już w połowie pierwszego sezonu.
    Dowód wprost. Wyciąg narciarski - orczyk jest na dwie osoby, wjazd kosztuje kilka złotych, orczyk na górną stację dociera co 8 sekund. To daje 2 x kilka złotych co 8 sekund. Przy pracy 8 godzin (na oświetlonym stoku znacznie dłużej) to jest obłędnie wielka kasa, z której właściciel stoku dostaje grosze. Resztę skręca obsługa, jeżeli się da.
    Da się bardzo często. Wprowadzanie takich zmian po kawałku to obcinanie kotu ogona po centymetrze - cały czs boli i trwa.

Proponuję rozważenie programu całościowegi i sukcesywne realizowanie zmian prowadzących w ostateczności do zaplanowanego celu. Budowanie niespójnych z generalnym założeniem elementów cząstkowych generuje duży koszt dostosowywania ich do spójnego systemu jaki powinien powstać.
    Pozdrawiam Adam M.

0
  • #5 28 Cze 2004 15:38
    sabret
    Poziom 20  

może założyć kamerę z obiektywem pinhole i ją gdzieś ukryc do tego mikrofon wszystko ukryte gdzies w np gniazdku,prowizoryczne ale mozesz spróbować wtedy mozesz przyłapac na goracym uczynku.
    druga mozliwosć to zwykła stacjonarna kamera,wtedy facet nie bedzie raczej ryzykował z wiadomych przyczyn

0
  • #6 28 Lis 2004 13:34
    wowerman
    Poziom 23  

Witam.Podzielam pomysły kolegów.Myślę,ze taka mini makerka typu pinhole oraz mikrofon załatwią sprawę.Wszystko ukryć jak radzi kolega w puszcze elekrycznej lub gdzieś gdzie obsługa nie będzie widzieć.Pozostaje sprawa rejestracji rozmów i obrazu.Trzeba by jakos udowodnić danemu pracownikowi ze przyjął "na lewo" gościa.

0
  • #7 28 Lis 2004 23:11
    Johnma
    Poziom 15  

Myśle,że rozwiązań jest kilka.Jedno z nich to własnie kamera,ale sądze,ze nie jedna. Najlepiej na każdym korytarzu przynajmniej po jednej a najlepiej po dwie z każdej strony(jest to oczywiście rozważanie teoretyczne bo nie znam budynku).Do tego konieczny jest system rejestracji najlepiej autonomiczny,bez dostepu innych osób.Do tego dochodzi sposób kontroli przez Ciebie tzn podgląd bezpośredni w pensjonacie lub przez internet albo sieć Lan.Mikrokamera z mikrofonem jest jakimś rozwiązanie,ale musisz pamiętać,ze jeżeli nie poinformujesz pracowników o nadzorze wideo to za chwile zaciągną Ciebie do sądu. Znam takie przypadki.Kazda inwestycja w system zwraca się bardzo szybko.Raz,że zbytnio Cie nie oskubią, a do tego podniesiesz dyscypline pracy.Przez moment będą na Ciebie patrzeć krzywo,ale potem im przejdzie.W dodatku jeżeli monitorujesz Parking(a jeszcze klient może w tv zobaczyć,że jego auto jest na miejscu) to napewno klienci chetniej będą wybierać Twój pensjonat.
    Pozdrawiam i życze powodzenia
    Janek

0
  • #8 29 Lis 2004 00:34
    tmpat
    Poziom 14  

Ja zostałbym przy kartach (najlepiej zbliżeniową)...
    Kamera dobra rzecz, ale jest problem bo ktoś to musi obejrzeć, gdzieś to sie musi nagrać.. jednym słowem więcej kłopotu niż pożytku - szczególnie w tym przypadku gdy chodzi o kontrole pracowników a nie zabezpieczenie mienia...

Jeżeli chodzi o karty to rozwiązanie jest proste, każdy pracownik ma swoją karte i dostęp do poszczególnych lub do wszystkich pomieszczeń. Klient dostaje swoją karte (karty) która jest aktywowana na czas pobytu klienta w pensjonacie. W ten sposób masz w komputerze ładny obraz sytuacji. Klient który sie zameldował dostaje uprawnienia inaczej system nie otworzy mu drzwi. A jeżeli pracownik (czytaj jego karta) zbyt czesto zagląda do danego pokoju tzn. ewidentnie że coś jest nie tak.

POZDRAWIAM,
    patryk

0
  • #9 29 Lis 2004 21:01
    subla
    Poziom 12  

Absolutnie zgadzam się z moim "sąsiadem" z Dąbrowy Górniczej. Tylko zintegrowany system kontroli dostępu załatwi sprawę. Żadne ukryte kamery nic tu nie pomogą. Aby przesłuchać osiem godzin taśmy trzeba poświęcić osiem godzin (obejrzeć można szybciej). Poza tym time-lapsa lub rejestratora cyfrowego nie schowa się w puszce elektrycznej. Nieuczciwa obsługa zawsze może dogadać się z klientem na korytażu, na podwórku czy gdziekolwiek, nie koniecznie przed kamerą. Od wielu lat montuje tego typu systemy i wiem z praktyki że kamery nie wszędzie się sprawdzają. Poza tym gwarantuję że personel bardzo szybko zorientuje się że jest obserwowany i poradzi sobie z tym "problemem". Należy wyeliminować możliwość "przekrętu" i wówczas Właściciel może spać spokojnie. Można to zrobić za pomocą kluczy elektronicznych "dallas", kart chipowych czy magnetycznych. Tak to robi się to na świecie i nie koniecznie musi to być bardzo drogie.
    Pozdrawiam

0
  • #10 12 Gru 2004 11:42
    wowerman
    Poziom 23  

Witam. Po przemysleniu popieram kolegę piszącego wyżej. Problem polega na tym tylko ile chcemy wydac na to pieniędzy. Chyba tani sprzęt ma "ROGER". Instalacja i zaprogramowanie jest prste. Czytniki moga pracowac ze sobą w sieci.
    Wiele razy tłumaczyłem klientowi, ze dobrze byłoby zamontowac cos porzadnego a nie półśrodki. Klient zachwycony pyta o cene a potem mowi"to ja wezme tę wersję tańszą"
    Mój znajomy ma siłownię. Niestety szafki na rzeczy znajduja się na parterze a siłownia na 2p. Juz 3x miał włamanie do szafek bo nie ma nikogo pilnującego szatni. Tłumaczyłem mu na poczatku, że trzeba cos zrobić. Np:klient wraz z karnetem na siłownię dostaje karte dostepowa do sztani albo zamontować ukryta kamerkę w kratce wywietrznika w sztani. Kabel wpuszcze z innego pomieszczenia. Więc nie będzie żadnej podejzanej listewki czy kabla. Do tego podglad na tv przez wejscie euro, nagrywanie na magnetowid poklatkowy. Myślę ,ze na tą sytuacje nie jest to zły pomysł.

0
  • #11 13 Gru 2004 21:57
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 29 Gru 2004 09:42
    nissei
    Poziom 12  

jesli hodxi o kontrole tranzakcji i tego co robi pracownik np przy przujmowaniu gości swietnie spisuje sie kamera to sie zgadza ale jesli masz kase fiskalną i chcesz mieci pełną kontrolę nad transakcjami i tym co robi pracownik to istnieje swietne urządzonko o nazwie GENA kture nagrywa obraz z kamery i sciąga informacje o tranzakcji jak a jest wbijana na kase w danym momencie a jesli chodzi o pokoje to zgadzam sie z kolegami system z kartami jest jednym z najlepszych rozwiązani
    Pozdrawiam /i przepraszam za ewentualne błedy ortog./

0
  • #13 23 Sty 2005 19:57
    mily_swiety
    Poziom 12  

.. odpowiednio zainstalowany system kamer CCTV załatwi sprawe ...... i przy podglądzie Video nie musisz sie obawiać skarżenia przez pracowników do sądu ...... gorzej wygląda sprawa z głosem ..... tu wszyscy musza być o podsłychu poinformowani ...... (regulowane Ustawowo) ..... jezeli bedzie kamerka na każdej kondygnacji to możesz zarejestrować obraz ... i wiesz kto gdzie kiedy i jaak długo przebywał ..... w systemach cyfrowej rejestracji obrazu istnieje opcja detekcji ruchu i odtwarzania potem tylko tych fragmentów w których był ruch ...... pozatym jest też opcja podglądu obrazu poprzez sieć internetową ...... ale to juz jest teemat rzeka .....

0