Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w wyborze sterownika programowalnego

|bst| 06 Lis 2009 13:34 2341 10
  • #1 06 Lis 2009 13:34
    |bst|
    Poziom 14  

Witam,
    Mam 11 czujników ntc 10k tyle samo elementów grzejnych o mocy od 300W do 2.5KW.
    Potrzebuje sterownika czy tez sterowników którymi to obsłuże i w sumie nie wiem czego szukac. Sterownik ma utrzymac zadana temperature bazujac na ntc. Sond ntc zmienic nie moge. Sterownik moze byc programowalny w dowolnym jezyku, z tym sobie poradze.
    Na czym to mozna zrobic aby cena nie zabila? Poczatkowo bylo to na sterownika zamel, ale sa one dosyc awaryjne u mnie.

• #2 06 Lis 2009 13:58
    gonzalo
    Poziom 30  

Sterownik LOGO! firmy Siemens.

• #3 07 Lis 2009 12:10
    polik80
    Poziom 13  

Osobiście jestem zwolennikiem omrona. Do tedo typu aplikacji polecałbym malutki sterowniczek cpm2* musiałbyś coprwada dokupić do niego wejścia analogowe i wyjścia binarne. Sygnał z sond NTC też trzebaby przetwożyć na jakiś typowy 0-20mA, 4-20mA, 0-10V.
    Firma Dukat z pabianic
    http://www.dukatad.pl/
    bardzo fajnie współpracuje z potencjalnymi klijentami można u nich sporo wynegocjować np kupując sterownik i parędodatkowych elementów bardzo tanio można dokupić oprogramowanie często mają też zestawy promocyjne

• #4 07 Lis 2009 20:48
    Wawrzo.
    Poziom 17  

Daj sobie spokój z egzotyką typu Omron i inni nie europejscy producenci. Morzesz zastosować np. nowiutki sterownik siemensa s7-1200. Za niewielką cenę kupisz zestaw startowy który zawiera wszystko co potrzebujesz. Nowoczesny sterownik (PROFINET) do tego oprogramowanie.
    Alternatywą jest np. VIPA-100 lub VIPA-200 programowany STEP-7.
    Wawrzo.

• #5 09 Lis 2009 21:40
    falowniki.com
    Spec od Falowników

Wawrzo. napisał:
    Daj sobie spokój z egzotyką typu Omron i inni nie europejscy producenci. ...

Tak z ciekawości... egzotyka ????
    A jedynie słuszna jest firma na S !!!
    Trzeba się rozwijać... ja proponuję sterowniki programowane CoDeSys-em... istnieje wiele sterowników PLC i JEDNO środowisko programistyczne... !!!

pozdrawiam

• #7 10 Lis 2009 09:24
    Wawrzo.
    Poziom 17  

Tak się składa że miałem przyjemność pisania programu sterującego na linie montażowe firmy TOSHIBA pod Wrocławiem na sterownikach firmy Omron, i nie było to nic wspaniałego a możliwości są troszkę skromne w porównaniu z s7 lub Vipą. Tak się składa że w swojej praktyce równie często korzystam z innych rozwiązań np. świetnym sprzętem dysponuje firma BECKHOFF. Zwróciłem uwagę że stosowanie nieeuropejskich sterowników wiąże się zawsze z ryzykiem którego doświadczyłem już nieraz kiedy lokalny dystrybutor nie posiada na składzie uszkodzonego elementu i jest klops (a produkcja stoi!!!). Jeśli ktoś jesty mi wstanie udowodnić że oprogramowanie firmy Omron ma większe możliwości niż Step7 lub Codesys to bardzo proszę.
    Z Vipy np. mogę mieć każdy element wciągu najpóźniej 12-tu godzin!!!.
    Wawrzo.

• #8 10 Lis 2009 19:58
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Może pójść "na skróty": 11 szt dowolnych regulatorów temperatury ON/OFF na wejścia NTC = 11 x 150 PLN brutto i do tego dowolny sterownik z we/wy cyfrowymi..np. Crouzet XD 26 (niestety tylko 10 wyjść, ale można rozszerzyć o kolejne...) - cena nie zabija - 1500 brutto

• #9 12 Lis 2009 19:56
    Artik_b
    Poziom 15  

Witam,
    Dlaczego zaraz sterownik programowalny? Do grzałek?
    Lepiej zastosować regulator (programowalny) który jest projektowany do obsługi grzałek, więc moim zdaniem lepszy... i pewnie tańszy.

Może zaglądnij tutaj: http://www.jumo.com.pl/main.php?menu=produkty
    (zadzwoń do nich, to otrzymasz wsparcie przy doborze i kłopotach)
    ew. google...

Dodatkowo mały sterownik PLC (najlepiej na S...:-) ) który pomnoży, podzieli, wyśle dane na wizualizację....

Pozdrawiam

• #10 21 Lis 2009 13:41
    suchcio
    Poziom 11  

Witam

Jeżeli chodzi o sterownik to należy postawić pytanie jak bardzo jest skąplikowany algorytm sterujący?

Czy ma być to prosta zależność np. utrzymywanie temp na zadanym poziomie, czy mają być kroki cyklu, gdzie w każdym jest inna temp. zadawana.

W przypadku sterowników siemensa należy pamiętać że w rodzinie S7-200 lub S7-1200 należy dokupić kasetę wejść analogowych która nie jest tania.

Podobnie jest w przypadku Allen Bradley.

Soft do programowania tego typu PLC też nie jest łatwo zdobywalny.

Jeżeli sterowanie ma być proste to nie radze się pchać w PLC bo cena nie będzie niska.

Gdyby jednak była potrzeba to poniżej zamieszczam dystrybutorów:

SIEMENS:
    www.encon.pl
    http://www.automatyka.siemens.pl/115.htm - oficjalne przedstawicielstwa

AB
    http://www.racontrols.com.pl/

• #11 22 Lis 2009 15:40
    Wawrzo.
    Poziom 17  

Dość prostą metodą oszczędzenia na wejściach analogowych jest zastosowanie czujników temperatury (lub poziomu) dołączanych do jednego wejścia za pomocą algorytmu multipleksera np. na przekażnikach.
    Kiedyś zrealizowałem coś takiego i nawet dość dobrze działało.
    Zastosowałem do tego sterownik VIPA-100 ze względu na możliwość wykorzystania do programowania STEP-7.
    Jako panelu użyłem TD200.
    Wawrzo.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME