Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

szukam schematu gen sinusoidalnego z pam ROM

mastif 26 Cze 2004 20:06 1413 10
  • #1 26 Cze 2004 20:06
    mastif
    Poziom 10  

Witam wszystkich
    szukam schematu do zbudowanaia generatora sinusoidalnego z pamięcia ROM
    od prowadzącego dostałem następujące wytyczne
    digclock->licznik 8b->pamięć ROM->przetwornik AC-> wyjscie gdzie mamy "wspaniały" przebieg sinusoidalny
    na razie jestem na etapie podłączania liczników do pamięci i zatrzymałem sie
    dodam że chodzi o symulację w programie PSPICE a wykorzystałem nast elementy digclock, liczniki-2szt 74393 oraz pamięć ROM 32xk8break
    czy ktoś potrafi mi pomoc w dokończeniu tego projektu, chodzi mi o sposób zasterowania pamięciom ROM oraz sposobem wpisania do ROM danych z liczników no i pózniej z rom do przetw AC
    z góry dzięki za odpowiedź :D :D :D

0 10
  • #2 30 Cze 2004 09:27
    PiRoman2
    Poziom 20  

Z przedstawionego opisu wynika, że powinieneś podłączyć wyjścia licznika pod wejścia adresowe pamięci. Sygnały OC OE podłączasz do "0". Linie danych podajesz na przetwornik CA. Po wpisaniu do ROM-u kolejnych "próbek" uzyskasz dowolny przebieg.

0
  • #3 30 Cze 2004 19:21
    mastif
    Poziom 10  

tak tez zrobiłem doszedłem do tego po paru próbach ,podłączyłem wyjścia z liczników do romu wolne wejścia pamięci połączyłem ze stanem LO tak samo wejście OE i na wejściu są sygnały po zamodelowaniu takie jak byc powinny a na wyjściu ROM ćma cały czas zero
    pytałem się prowadzącego to mi podpowiedział że w jakiś sposób należy wprowadzićdo pamięci ROM "funkcję" która umożliwi odpowiednie szczytywanie sygn wejściowych A0-A7
    i na tym sie wyłożyłem i nie potrafie ruszyć :cry:
    czy może wiesz jak to zrobić aby uzyskać przebieg sinusidalny tylko taki mnie interesuje 8) :o a jaki przetw CA zastosować na wyjściach z ROMU tak z ciekaowści pytam dodatkowo
    podrawiam i dzięki za wskazówki

0
  • #4 06 Lip 2004 08:03
    mastif
    Poziom 10  

OJOJ czy nikt sie tutaj nie zna na tej części elektroniki
    nikt nie może mi pomóc :cry: a może jednak ktoś wie jak to zrobić
    bo mnie to dalej nie wychodzi

0
  • #5 06 Lip 2004 08:25
    Kuba_eM
    Poziom 24  

Heja!
    Schemat czegoś podobnego, jest gdzieś na Elektrodzie. Chyba to jest genergator funkcyjny: sinus, trójkąt i prostokąt. Przebieg był generowany z tablic umieszczonych w EPROMie. O ile się nie mylę, była to czyjaś praca dyplomowa :)
    Pozdrawiam
    Kuba

0
  • #6 06 Lip 2004 09:00
    KKK
    Poziom 31  

U=Uo*sin(2πft+φ1) - wzór na wartość chwilową napięcia powinieneś znać!
    φ1 w tym pomiń, oblicz wartości całkowite dla np. 255 kolejnych próbek pamiętając o offsecie (sinus daje wartości +-1).
    Nie znam PSPICE więc nie wiem jak to zasymulować.

0
  • #7 07 Lip 2004 12:31
    mastif
    Poziom 10  

Kuba_eM napisał:
    Heja!
    Schemat czegoś podobnego, jest gdzieś na Elektrodzie. Chyba to jest genergator funkcyjny: sinus, trójkąt i prostokąt. Przebieg był generowany z tablic umieszczonych w EPROMie. O ile się nie mylę, była to czyjaś praca dyplomowa :)
    Pozdrawiam
    Kuba

Sprawdziłem w dziale prace dyplomowe niczego takiego tam nie ma albo ja tego nie widzę. a może spotkałeś się z tym na którymś z tematów forum ,tylko na którym :?: może jakaś mała podpowiedź bo ja szukałem 2 godziny i nie znalazłem ?? :) będę wdzięczny za odpowiedź
    pozdrawiam

0
  • #8 29 Lip 2004 21:05
    mastif
    Poziom 10  

HM widzę że ten temat nie jest zbyt popularny na elektrodzie , czy ktos zna może opis wprowadzania danych do pamieci w modulacji Pspicem jeżeli tak to czy może mi przesłać materiały dotyczące tego tematu z gory dziekuję za ewentualną pomoc
    pozdrawiam
    :lol:

0
  • #9 07 Lis 2004 19:47
    mastif
    Poziom 10  

częśc wszystkim to ja
    po przerwie
    dalej pracuję nad projektem tego generatora
    mam już wiedzę w jaki sposób wprowadzić do modelu dane mogące zasymulować przebieg odczytywany z pamięci
    natomiast mam problem ponieważ pamięć w psice jest programowana w kodzie szesnastkowym
    i ja nie za bardzo potrafię rozpisać w tablicy rozpisać: od 00 do 0F w wierszach oraz 00 do f0 w kolumnach, wartości tak aby uzyskać przebieg sinusoidalny ?? ktoś potrafi mi w tej materii szybko pomóc ??? na razie uzyskuję przebiegi pilokształtne a to i tak metodą prób i błędów a nie obliczeń
    pozdrawiam
    z góry dziękuję za każdą odpowiedź
    aha dysponuję rozpisaną o której pisałem dla przykładu przebiegu piłokształtnego :) ktoś chce to mogę podesłać

0
  • #10 08 Lis 2004 13:03
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Obliczanie zawartości pamięci EPROM

for i:=0 to 255 do
    begin

wartosc=128+Round(126*sin(360*i/256));

{ 128 ofset, 126 amplituda sinusa}

kolumna:=i div 16;
    wiersz:=i mod 16; {Reszta z dzielenia przez 16}

end;

Przetwornik można zastosować typu DAC08 (8 bitowy).

Częstotliwość wyjściowa generatora to

FWY=FCLOCK/256;

Jeżeli zapiszemy więcej niż jeden okres w pamięci to:

FWY=N*FCLOCK/256;

Gdzie N ilość okresów w pamięci i N<128.

Generator ze zmienną częstotliwością taktowania ma podstawową wadę ponieważ wymaga na wyjściu przestrajanego ostrego filtru strojonego
    na 0.4-0.5 fclock. Filtry takie robi firma Maxim to układ MAX 293 jest to filtr 8-go rzędu o częstotliwości granicznej przestrajanej częstotliwością sygnału zegarowego (fgr=fclock/100);

http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/1443

Inny układ można zrobić przez zmianę sposobu adresowania pamięci.

Wpisujemy np. do pamięci przebieg sinus rozłożony na 4096 adresów (12 bitów adresowych).

Fwy=fclock/4096

jeżeli układ adresowy będzie odczytywał np. co n-tą próbkę to uzyskamy

fwy=N*fclock/4096

przykładowo dla stałej częstotliwości fclock=40960 kHz

uzyskamy:

fwy=N * 10 Hz

teoretycznie maksymalna częstotliwość wyjściowa
    maksymalna częstotliwość wyjściowa to 20480 Hz (jeżeli w pamięci zapiszemy przebieg cosinus tzn dla adresu 0 -> +1 a dla 2048 ->-1

Jednak ze względów realizowalności filtru na wyjściu przyjmuje się

fmax=0.4 fclock czyli fmax=0.4*40960=16380 Hz (zaokrąglone);

Adresowanie robi się rejestrem sprzężonym z sumatorem dodającym liczbę N do adresu próbki.

Na wyjściu pamięci EPROM trzeba dać rejestr 8 bitowy np HC374 dla wyrównania czasów ustalania sygnałów na wyjściach poszczególnych bitów.
    Czyli na zboczu narastającym zegara modyfikujemy adres w pamięci a na opadającym zatrzaskujemy w rejestrze wyjściowym stan ustalony na wyjściu EPROMU.

I tyle !

0
  • #11 10 Lis 2004 20:42
    _jta_
    Specjalista elektronik

mastif napisał:
    pytałem się prowadzącego to mi podpowiedział że w jakiś sposób należy wprowadzićdo pamięci ROM "funkcję" która umożliwi odpowiednie szczytywanie sygn wejściowych A0-A7

Jaki to ROM? Czyzby jakis, ktory wymaga wpisywania czesci adresu?

0