logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Szkodliwość monitora i telewizora dla wzroku

burli 18 Lis 2009 21:34 7855 20
REKLAMA
  • #1 7278973
    burli
    Poziom 16  
    Posty: 237
    Pomógł: 16
    Ocena: 2
    Temat zapewne wielokrotnie poruszany był w wielu miejscach, ale mam nadzieję na rzeczową dyskusję.
    Otóż krążą plotki o tym,że ekrany i monitory są szkodliwe dla wzroku. Ile jest w tym prawdy? Moim zdaniem zero. Karmię od lat oczy monitorem i telewizorem przez ponad 12 godzin dziennie od urodzenia (25 lat) i nic mi się nie dzieje.
    Proszę o opinie.
  • REKLAMA
  • #2 7279134
    rogalik220
    Poziom 15  
    Posty: 188
    Pomógł: 5
    Ocena: 47
    Każde silne promieniowanie świetlne jest szkodliwe a konsekwencje tego mogą wystąpić po dłuższym okresie lub w czasie osłabienia organizmu. Wiem z pewnego źródła że pręciki wzrokowe można łatwo uszkodzić np. laserem lub lampami emitującymi światło o innej fali tak więc uszkodzenie wzroku na skutek przeciążenia nerwów wzrokowych to tylko kwestia czasu i troszeczkę warunków zdrowotnych. Proszę się więc cieszyć tą sytuacją i momencie gdy wzrok odmawia nam posłuszeństwa (w postaci bólu i.t.p ) należnie dać mu się zregenerować.
  • #3 7279170
    burli
    Poziom 16  
    Posty: 237
    Pomógł: 16
    Ocena: 2
    Od razu mówię, że bólu w czasie oglądania nie mam. Jeśli już, to czasami podczas zwyczajnych czynności. Czyli pewnie mam jakąś odporność.
    Podany przykład lasera to oczywistość. Tak samo patrzenie w słońce.
    Jakie promieniowanie wydziela ekran?
  • #4 7279385
    djandriu
    Poziom 27  
    Posty: 1115
    Pomógł: 40
    Ocena: 170
    Może odbiegnę od tematu ale nie chcę zakładać nowego . .
    Od ok. 2 lat siedzę po kilka godzin dziennie w odległości ok 80cm od 22 calowego monitora przy ustawionej rozdzielczości 1280x1024 i od jakiegoś miesiąca mam nowy innego producenta ale ten sam rozmiar i po 2 - 3 godzinach bolą mnie oczy a litery stają się niewyraźne. Próbowałem na innych rozdzielczościach i jest to samo . . . Zaczęło się to dziać gdy poprzednia 22' mi padła i kupiłem nową . Czy jest możliwe że nowy monitor po prostu "męczy oczy" ?
    Może kombinować z częstotliwością odświeżania czy jak ?
  • REKLAMA
  • #5 7279414
    burli
    Poziom 16  
    Posty: 237
    Pomógł: 16
    Ocena: 2
    Nie odbiegasz od tematu. Bardzo dobrze, że tę kwestię poruszyłeś.
    Wyreguluj jasność obrazu. Odświeżanie, według mojego doświadczenia, nie ma nic do rzeczy.
  • REKLAMA
  • #6 7280977
    Darrieus
    Poziom 38  
    Posty: 3684
    Pomógł: 406
    Ocena: 288
    Cytat:
    Odświeżanie, według mojego doświadczenia, nie ma nic do rzeczy.


    Im bardziej "migające" źródło światła tym szybciej męczy się wzrok, dla tego masa ludzi nie toleruje energooszczędnych żarówek.
    Migotanie tyczy się to głównie monitorów CRT, bo przy LCD efekt ten jest minimalny.
  • #7 7281350
    michcio
    Specjalista elektryk
    Posty: 2597
    Pomógł: 145
    Ocena: 481
    Przy LCD chyba nawet nie występuje (obraz jest statyczny).

    Oko nie jest przystosowane do ciągłego patrzenia się w jeden punkt, w tej samej odległości. Soczewka oka jest nieruchoma, a musi się ona poruszać. Trzeba co chwila robić ćwiczenie polegające na spoglądaniu na bardzo daleki przedmiot, a to na bliski, tak kilka razy.
    Poza tym silny kontrast te nie jest wskazany, a jasny monitor na stosunkowo ciemnym tle taki kontrast powoduje. Najgorsze co może być to oglądanie elranu po ciemku - musi być zaświecone ogólne światło lub lampa ZA monitorem.

    Ten kto się cieszy ze wzroku pomimo ciągłego patrzenia się w ekran, to bardzo dobrze. Tylko problemy mogą się zacząć później i to lawinowo.

    PS: Patrzenie na monitor CRT powoduje u mnie łzawienie oczu, nie występuje to przy LCD.
  • #8 7281410
    burli
    Poziom 16  
    Posty: 237
    Pomógł: 16
    Ocena: 2
    michcio napisał:
    Najgorsze co może być to oglądanie elranu po ciemku - musi być zaświecone ogólne światło lub lampa ZA monitorem.

    Proszę, uzasadnij dlaczego tak jest. Chyba duży kontrast w polu widzenia jest lepszy.

    michcio napisał:
    Patrzenie na monitor CRT powoduje u mnie łzawienie oczu, nie występuje to przy LCD.

    To chyba indywidualna właściwość człowieka. U mnie tego nie było. Za to cały czas próbuję utrzymać oczy szeroko otwarte.
  • #9 7281447
    J. Kleban
    Poziom 25  
    Posty: 935
    Pomógł: 12
    Ocena: 190
    Zadaniem oczu jest odbieranie swiatla odbitego od przedmiotow (otoczenia) aby mozg mogl odczytac ich ksztalty i kolory.
    Wszelkie patrzenie w zrodlo swiatla jest szkodliwe i nienaturalne.

    Dodano po 2 [minuty]:

    Jesli macie watpliwosci to jest tylko jeden sposob aby to udowodnic - wroccie do tego tematu za 30 lat i sami sobie odpowiedzcie. :-)
  • #10 7282550
    burli
    Poziom 16  
    Posty: 237
    Pomógł: 16
    Ocena: 2
    J. Kleban napisał:
    Wszelkie patrzenie w zrodlo swiatla jest szkodliwe i nienaturalne.

    Przecież ekran kineskopowy ma szybę, więc światło jest poniekąd odbijane (-:

    Dodano po 2 [minuty]:

    J. Kleban napisał:
    Jesli macie watpliwosci to jest tylko jeden sposob aby to udowodnic - wroccie do tego tematu za 30 lat i sami sobie odpowiedzcie. :-)

    Za 3 lata koniec świata, więc odpowiedzi nie będzie )-:
  • #11 7282642
    rogalik220
    Poziom 15  
    Posty: 188
    Pomógł: 5
    Ocena: 47
    Tak jak kolega napisał, że każde źródło odbiegające parametrami od rzeczywistego (przykładem tak jak maszyna nie ma prądu to nie działa, czyli w naszym przepadku nic nie widzimy ale jeśli podasz za duże zasilanie spali się, z tą różnicą że maszynę można naprawić nas niestety nie!) jest szkodliwe to tylko kwestia odporności organizmu czy sobie poradzi z uszkodzeniami. Być może są osoby, które są całkowicie odporne na dwudziesto pięcio procentowe przekroczenie wartości promieniowania świetlnego, ale jest ich może około 2% całej populacji. Kolega zapytał o problemy z tzw. wyostrzaniem obrazu, moim zdaniem pamiętaj że wzrok to bardzo czuły nazwę to instrument i jak każdy instrument potrzebuje warunków pracy więc te problemy co masz, mogą być spowodowane osłabieniem organizmu (np.brak witaminy B1 albo inny czynnik-przemęczenie) w obu przypadkach należałoby zareagować szybko i zgłosić się do specjalisty zanim będzie za późno.
  • REKLAMA
  • #12 7282781
    michcio
    Specjalista elektryk
    Posty: 2597
    Pomógł: 145
    Ocena: 481
    Proszę jeszcze zauważyć, że patrząc się w ekran mruga się bardzo wolno. Nikt nie zwraca na to uwagi, ale występuje to i prowadzi do wysuszania oka.
  • #13 7283054
    burli
    Poziom 16  
    Posty: 237
    Pomógł: 16
    Ocena: 2
    Idąc tym tokiem rozumowania powinno się zabronić korzystania z wycieraczek do szyb w samochodach. Powodują "miganie" obrazu.
  • #14 7283364
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #15 7286026
    J. Kleban
    Poziom 25  
    Posty: 935
    Pomógł: 12
    Ocena: 190
    burli napisał:
    J. Kleban napisał:
    Wszelkie patrzenie w zrodlo swiatla jest szkodliwe i nienaturalne.

    Przecież ekran kineskopowy ma szybę, więc światło jest poniekąd odbijane (-:

    Dodano po 2 [minuty]:

    J. Kleban napisał:
    Jesli macie watpliwosci to jest tylko jeden sposob aby to udowodnic - wroccie do tego tematu za 30 lat i sami sobie odpowiedzcie. :-)

    Za 3 lata koniec świata, więc odpowiedzi nie będzie )-:


    wyglada na to ze chcesz te ostatnie trzy lata spedzic naklepujac zapas postow.
  • #16 7292565
    me_super
    Poziom 29  
    Posty: 1692
    Pomógł: 1
    Ocena: 44
    burli napisał:
    Temat zapewne wielokrotnie poruszany był w wielu miejscach, ale mam nadzieję na rzeczową dyskusję.
    Otóż krążą plotki o tym,że ekrany i monitory są szkodliwe dla wzroku. Ile jest w tym prawdy? Moim zdaniem zero. Karmię od lat oczy monitorem i telewizorem przez ponad 12 godzin dziennie od urodzenia (25 lat) i nic mi się nie dzieje.
    Proszę o opinie.


    Główny problem to brak akomodacji oka, mięśnie deformujące soczewkę w oku są stale w tej samej pozycji. Ale jeśli chcesz znać tzw. prawdę, to pamiętaj że to że nic Ci się nie dzieje to żaden dowód naukowy ;-) Widać to Twoich postach, że szukasz tylko potwierdzenie swojej tezy i uspokojenia sumienia ;-)
  • #17 7293141
    elektro155
    Poziom 26  
    Posty: 1049
    Pomógł: 20
    Ocena: 187
    Podsumowując:
    W przypadku ekranów kineskopowych migotanie obrazu męczy wzrok i kineskop emituje też promienie rentgena.
    Może lcd nie męczy wzroku ale podświetla go świetlówka/ccfl(zimna katoda) a to migocze. (zależy od przetwornicy)
  • #18 7293904
    J. Kleban
    Poziom 25  
    Posty: 935
    Pomógł: 12
    Ocena: 190
    Dla autora tematu mam proste doswiadczenie :
    polacz kilka malych zaroweczek np. 1.5 V podlacz je do bateryjki i patrz na nie przez godzine, a pozniej wstan szybko i idz do innego pokoju.
  • #19 7295846
    burli
    Poziom 16  
    Posty: 237
    Pomógł: 16
    Ocena: 2
    me_super napisał:
    potwierdzenie swojej tezy

    Po części może i jest to prawda. Ale bardziej zależy mi na wyprowadzeni mnie z potencjalnego błędu.

    elektro155 napisał:
    kineskop emituje też promienie rentgena.

    Tego nie wiedziałem. Czyli można powiedzieć, że jest urządzeniem niebezpiecznym.

    J. Kleban napisał:
    polacz kilka malych zaroweczek np. 1.5 V podlacz je do bateryjki i patrz na nie przez godzine, a pozniej wstan szybko i idz do innego pokoju.

    Przetestuję. Proszę o informację, jaki ma być efekt. Wtedy będę mógł orzec o odporności lub jej braku.
  • #20 7638107
    pawel.tomkowski
    Poziom 1  
    Posty: 1
    michcio napisał:
    PS: Patrzenie na monitor CRT powoduje u mnie łzawienie oczu, nie występuje to przy LCD.

    Monitor CRT podobnie jak inne urządzenia elektryczne wytwarza wokół siebie pole elektromagnetyczne. Łzawienie wynika z tego, że w polu elektromagnetycznym wokół monitora unoszą się cząsteczki kurzu, które drażnią oczy. Dlatego ważny jest "klimat" w pomieszczeniu, w którym pracujemy przy takim monitorze.

    burli napisał:
    elektro155 napisał:
    kineskop emituje też promienie rentgena.

    Tego nie wiedziałem. Czyli można powiedzieć, że jest urządzeniem niebezpiecznym.


    Promieniowanie jest zatrzymywane przez ekran, a jeżeli coś się przedostaje to na niewielką odległość rzędu kilku centymetrów.

    Jeżeli się mylę, poprawcie.:|
  • #21 7638256
    michcio
    Specjalista elektryk
    Posty: 2597
    Pomógł: 145
    Ocena: 481
    pawel.tomkowski napisał:
    michcio napisał:
    PS: Patrzenie na monitor CRT powoduje u mnie łzawienie oczu, nie występuje to przy LCD.

    Monitor CRT podobnie jak inne urządzenia elektryczne wytwarza wokół siebie pole elektromagnetyczne. Łzawienie wynika z tego, że w polu elektromagnetycznym wokół monitora unoszą się cząsteczki kurzu, które drażnią oczy. Dlatego ważny jest "klimat" w pomieszczeniu, w którym pracujemy przy takim monitorze.


    Nie słyszałem jeszcze, żeby kurz unosił się w polu elektromagnetycznym. Chyba, że przyciągany byłby przez pole elektrostatyczne. Przypuszczam, że nie jest to bardzo intensywne zjawisko. Jakoś w silnie zapylonym środowisku to u mnie nie występuje.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy wpływu monitorów i telewizorów na wzrok, z różnymi opiniami na temat ich szkodliwości. Uczestnicy podkreślają, że długotrwałe patrzenie na ekrany może prowadzić do zmęczenia oczu, a także do problemów z akomodacją, co jest spowodowane brakiem ruchu mięśni oka. Wskazują na różnice między monitorami CRT a LCD, zauważając, że migotanie obrazu w monitorach CRT jest bardziej męczące dla wzroku. Uczestnicy sugerują regulację jasności obrazu oraz robienie przerw w patrzeniu na ekran. Wspomniano również o wpływie pola elektromagnetycznego i kurzu w pomieszczeniach, w których używane są monitory.
REKLAMA