Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena odbiorcza OTV

mateo19851 03 Lip 2004 21:23 4956 20
  • #1 03 Lip 2004 21:23
    mateo19851
    Poziom 16  

Mam pytanie : Jak kupować antenę , na co patrzeć , ile ok. powinna kosztować i ogólne zasady montowania . Czy należy robić symetryzator , zwrotnicę oraz wzmacniacz ??

0 20
  • #2 03 Lip 2004 21:33
    wojtek12345
    Poziom 23  

Zadajesz zbyt ogólne pytania. Na ten temat można by napisać obszerną publikację kiedy stosować zwrotnicę, kiedy wzmacniacz itd. Sprecyzuj o co Ci chodzi.

0
  • #3 03 Lip 2004 22:04
    mateo19851
    Poziom 16  

Mam na dachu 1 antenę i rozdzielkę na 2 OTV , jednak antena przerdzewiała i chcę sobie sprawić nową. Stara też coś gorzej łapała obraz. I teraz chcę antenę żebym co chcwile nie musiał wyłazić na dach i nią kierować na dobry sygnał . I aby mieć porządny obraz w telewizorze , co muszę zrobić , na co patrzeć przy zakupie anteny i kiedy zaleca się stosowanie wzmacniacza , kiedy przedwzmacniacza , symetryzatora - EP czytałem o tym artykuł , ale to dla mnie za trudne , bo ja jestem zwykłym śmiertelnikiem :P

0
  • #4 04 Lip 2004 09:18
    wojtek12345
    Poziom 23  

Należałoby zacząć od tego jaki jest w Twojej okolicy poziom sygnału (jaka odległość od nadajnika, jakie warunki terenowe). Ważne też jest na jakich kanałach nadawane są programy i z jakimi mocami. W najlepszym przypadku może wystarczyć zwykła antena szerokopasmowa (siatka) z symetryzatorem lub prostym wzmacniaczem montowanym w puszce symeryzatora. Jeśli jednak poziom sygnału nie jest wystarczający dla siatki trzeba stosować kilka anten kierunkowych ze zwrotnicą i ewentualnie wzmacniaczem.

0
  • #5 04 Lip 2004 09:37
    mateo19851
    Poziom 16  

Tzn. to jest środek krakowa , śródmieście , i nie wiem nic z tego co chciałeś mnie zapytać. Chciałbym aby sprawa była załatwiona za pomocą jednej anteny. I nie chodzi mi tu o jakis projekt czy coś zbiorczego - chodzi o to na co patrzeć gdy kupuję antenę i kiedy jestem zmuszony stosować wzmacniacz bo przedwzmacniacz to chyba standart.

0
  • #6 04 Lip 2004 12:25
    Preskaler
    Poziom 37  

W centrum Krakowa nie powinno być kłopotu z "siłą" sygnału. Chodzi tylko o możliwie małe odbicia. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie selektywnych anten na każdą grupę programów. Jest jednak jeden warunek - należy znać ilość, rozmieszczenie i kierunki programów. Podaję przykład - TVP 1 - 10 kanał azymut 195, TVP 2 - 32 kanał azymut 195, Polsat - 46 kanał azymut 60 itd. z wzsystkimi dostępnymi programami. Wtedy stosuje się trzy anteny na różne kanały i ustawione w różnych kierunkach, zwrotnicę i jednym kabelkien sprowadza się sygnał do mieszkania gdzie rozdzielaczem łączy się do niego dwa TV. Takie wyjście jest najlepsze, natomiast najprostsze to zastosowanie anteny siatkowej ustawionej w kierunku uniwersalnym (takim, żeby wszystkie programy były odbierane jako-tako) jeśli będzie coś kiepsko chodziło to może zastosować wzmacniacz - do rozdzielacza i TV. Może ktoś z Krakowa poradzi dokładniej bo ja nie wiem co i na jakim kanale i kierunku pracuje a ten mój przykład jest wyssany z palca tylko, żeby mniej więcej wiedzieć o co chodzi?

0
  • #7 04 Lip 2004 12:42
    qmc
    Poziom 21  

Nie ma na to konkretnej regóły, sąsiadowi obok może działać poprawnie np. antena szerokopasmowa, a Tobie już nie. Przede wszystkim powinieneś wiedzieć z ilu kierunków (nadajników) odbierasz sygnał TV. W Krakowie jest on nadawany głównie z Chorągwicy (wszystkie kanały), oraz dodatkowo jako nadajnik uzupełniający tvp2 z ulicy Krzemionki. Ważne jest w jakim rejonie krakowa mieszkasz. Antena szerokopasmowa sprawdza się b.dobrze jeżeli sygnał jest w miarę mocny i bez dużych zakłóceń ponieważ, taka antena ma kąt odbioru 60 stopni i zbiera wszystko co się mieści jej wiązce. Na początek kup szerokopasmową antenę, najlepiej z możliwością zwrotu z płytką wzmacniacza o nie za dużym wzmocnieniu. To już trzeba indywidualnie dobierać, ale jest dobra alternatywa na to. Są w sprzedaży zasilacze z regulowanym zasilaniem czyli możesz sobie rególować dzięki temu wzmocnienie wzmacniacza w antenie z domu nie "skacząc" po dachu i wymieniając płytki wzmacniacza na odpowiednie wzmocnienie. To jest poprostu kwestia experymentów. Oczywiście najlepiej jest zastosować antent kierunkowe, tylko że wtedy wyjdzie drożej. Będą to anteny o niewielkiej ilości elementów. Jedna antena na pasmo VHF potrzebna do odbioru TVP1, a druga na pasmo UHF do reszty kanałów. Wydaje mi się, że wzmacniacze nie będą do nich potrzebne więc w takim przypadku trzeba dać symetry odpowiednio do kazdej z aneten. Do anteny VHF symetryzator 6-12K, a do UHF 21-60K. Będzie także niezbędna zwrotnica antenowa z wejściami 6-12/21-60K do których podłączysz te anteny. Powinieneś się tak dogadać ze sprzedawcą w sklepie w którym to wszystko zakupisz, że byś miał możliwość sprawdzenia i wymiany sprzętu. Mam na myśli okres tak do 2 dni, że by całość jak najlepiej dobrać. Pozdrawiam i życzę miłego odbioru.

0
  • #8 04 Lip 2004 16:38
    tomarex
    Poziom 24  

Witam
    Na początek proponuje dla laika.
    Wyjdź na najwyższe miejsce dachu i popatrz w kierunku Wieliczki. Jeśli zobaczysz w oddali maszt Chorągwicy to sprawa jest prosta. Polecam zestaw anten Yagi: ATZ-5 na kanał 10-12 na 1 program TV + ATZ16 k 21-60 na pozostałe programy do tego symetryzatory i zwrotnica AZ 1-12/21-60 oraz rozgałęźnik na dwa TV. Jeśli zastosujesz kabel antenowy CTF113 i zmontujesz wszystko wg dołączonych instrukcji w warunkach wymienionej widoczności Chorągwicy, to bez żadnych przedwzmacniaczy czy wzmacniaczy będziesz miał bardzo dobry odbiór i anteny z głowy na co najmniej 10 lat. Z praktyki w Krakowie Ci napisze że w takich przypadkach rezerwa w poziomie sygnału wystarcza często do podłączenia nawet 8 TV.
    Natomiast jeśli Chorągwicę zasłania Ci np Wawel to będziesz miał duży problem, jeśli jakiś kościół lub wyższy budynek to mniejszy, ale i tak stosowanie przedwzmacniaczy jest ostatecznością. Jakość odbioru najpierw ocenia się na antenach bez wzmocnienia i dopiero jak stwierdzisz śnieżenie na obrazie to należy dobrać odpowiedni przedwzmacniacz.
    Wszystkie wymienione materiały kupisz w Antelluxie przy Wadowickiej 12 lub w Satlandzie przy Olszańskiej 7a. Tam sprzedają fachowcy więc też Ci doradzą.
    Na szczegółowe pytania mogę odpowiedzieć Ci na GG.
    Pozdrawiam.

0
  • #9 04 Lip 2004 19:01
    mateo19851
    Poziom 16  

Ok , wpadnę do tamtych sklepów , ale całkiem zielony nie chcę iść , więc mam jeszcze pewne wątpliwości. Z dachu nie widzę horągwicy , ale tez nie powinna być zasłaniana przez wyższe budynki , bo bloki po drodze są 4-ro piętrowe raczej. Czyli wzmacniacza nie powinienem używać , ale chyba o ile dobrze kojarze to do anten dodawane sa przedwzmacniacze - obraz na statrej antenie znacznie się poprawiał gdy włanczałem zasilacz , więc myślę że muszę go użyć . Czy muszę użuywać 2 anten , nie mogę jednej ?? Dodam jeszcze że kabel jest dość długi ok 18 m. Czy symetryzatory dodawane są do każdej anteny - czy będę musiał robić sam ?? I ostatnie pytanie - mam rozdzielke sygnału , przy starej antenie , na dachu - ma jedno wejście i dwa wyjścia ( co jest oczywiste :) ) , na jednym wyjściu jest narysowany kondensator a na drugim nie , do którego powinienem podłączyć kabel antenowy z zasilaczem ??

0
  • #10 04 Lip 2004 23:54
    tomarex
    Poziom 24  

mateo19851 napisał:
    ale chyba o ile dobrze kojarze to do anten dodawane sa przedwzmacniacze

Przedwzmacniacze dodawane są do tzw "siatek" szerokopasmowych z powodu ich kiepskiej jakości. Są też wersje bez przedwzmacniacza tylko z symetryzatorem. A jedyną ich zaletą jest trochę szybszy montaż. Już ogromne ilości wyrzuciłem ich na śmietniki nawet nowych. One po prostu odbierają "jak się uda" w przeciwieństwie do anten typu "Yagi Uda" które Ci poleciłem.
    mateo19851 napisał:
    - obraz na statrej antenie znacznie się poprawiał gdy włanczałem zasilacz

dlatego że wzmacniacz bez zasilania wprowadzał bardzo duże tłumienie. Porównać to można jedynie wymontowując płytkę wzmacniacza z puszki a na miejsce wstawiając symetryzator szerokopasmowy.
    mateo19851 napisał:
    Czy muszę użuywać 2 anten

Podałem Ci najlepsze rozwiązanie.
    mateo19851 napisał:
    Dodam jeszcze że kabel jest dość długi ok 18 m.

Niezmiernie rzadko zakładam tak krótkie odcinki do TV. Ważna jest jego jakość (dlatego napisałem wyżej kabel CTF113). Lepiej jest zamontować anteny nawet na końcu budynku ale w dobrym miejscu przy długim kablu, niż odwrotnie. Bardzo ważne jest bowiem zachowanie odpowiednich odległości od anten sąsiadów i innych elementów otoczenia.
    mateo19851 napisał:

Czy symetryzatory dodawane są do każdej anteny - czy będę musiał robić sam ??

Przy"siatkach" dodają symetryzator albo przedwzmacniacz. Do wymienionych "Yagi" kupujesz osobno.
    mateo19851 napisał:
    na jednym wyjściu jest narysowany kondensator a na drugim nie , do którego powinienem podłączyć kabel antenowy z zasilaczem ??
    do wyjścia bez kondensatora.

0
  • #11 05 Lip 2004 09:40
    mateo19851
    Poziom 16  

To jeszcze chciałbym wiedzieć ile mnie to drożej wyniesie niż zwykła siatka.

I jeszcze przyszło mi do głowy - czy muszę kupowac dwie anteny , czy możę kupię jedną ATZ16 na UHF , natomiast starą siatkową skieruje na pasmo VHF i dam zwrotnicę - czy to byłoby dobre rozwiązanie ??

0
  • #12 06 Lip 2004 23:51
    tomarex
    Poziom 24  

mateo19851 napisał:
    starą siatkową skieruje na pasmo VHF

anteny siatkowe są przeznaczone tylko na pasmo UHF. Ale odbierają wszystko. Tylko efekt może być kiepski np jak zacznie wiać wiatr i będzie się ruszał kabel antenowy. Bo w takim przypadku przy siatce bez wzmacniacza (który porawia jej dopasowanie do kabla) anteną jest wszystko - masz, kabel itd.
    Ceny łatwo sprawdzisz tu: http://www.dipol.com.pl/katwyr.htm

0
  • #13 07 Lip 2004 15:57
    wojtek12345
    Poziom 23  

tomarex napisał:

anteny siatkowe są przeznaczone tylko na pasmo UHF

I tu się nie zgodzę. Są anteny siatkowe z dołożonym dodatkowym dipolem dla pasma VHF, a czasami nawet z kilkoma direktorami.

0
  • #14 07 Lip 2004 20:21
    mateo19851
    Poziom 16  

Założyłem 2 anteny . DL 7/6-12 , DL 19/21-60, Zwrotnicę ZA4 , i zastanawiam się jaką rozdzielkę sygnału dać aby się znacznie sygnał nie pogorszył - bo na razie jest spoko nawet bez wzmacniacza , tylko na TVP1 i na krakowie jakieś odbicia

0
  • #15 07 Lip 2004 22:24
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

witam

wstaw sobie rozgałęźnik telmora 1/2 lub Multiline, skoro obraz nie jest zaśnieżony to nie powinieneś odczuć straty 3,5 dB.

druga sprawa - padają tutaj sformuowania: przedwzmacniacz wzmacniacz, osobiście płytke znajdujacą się w antenie nazywam wzmacniaczem - http://www.dipol.com.pl/sklep/a0029.htm podobnie się określają sprzedawcy czy producenci i jestem skłonny się z nimi zgodzić. Żeby nie było jakis niejasności, kiedy mówimy o wzmacniaczu antenowym (rozchodzi się o wzm w antenie) inaczej nazywamy wzmacniacz budynkowy - oczywiście tutaj juz chodzi o główny wzmacniacz zasilający gniazdka. Przedwzmacniacze - służa np.: do wzmocnienia sygnału przed głównym wzmacniaczem w celu wyrównania poziomów sygnałów wchodzących na sumator, zwrotnice czy ten wzmacniacz.
    Czy koledzy się ze mną zgodzą???

0
  • #16 09 Lip 2004 19:01
    tomarex
    Poziom 24  

kasprzyk (menka) napisał:

Czy koledzy się ze mną zgodzą???

Witam
    Ja nie w pełni. I podeprę się tutaj nazewnictwem profesjonalistów.
    http://www.telmor.pl/WK/Karta?gr=120&deal=Telmor
    Czyli przedwzmacniacz stosujemy wtedy gdy mamy za słaby sygnał już na zaciskach anteny, aby dotarł na prawidłowym poziomie do TV. Montujemy go do zacisków anteny lub bezpośrednio pod nią.
    Natomiast wzmacniacze służą do wzmocnienia sygnałów o prawidłowym poziomie w celu ich dystrybucji na większą liczbę odbiorców lub większe odległości.
    Z tego powodu przedwzmacniacze muszą posiadać jak najniższy współczynnik szumów własnych, a nie muszą mieć stosunkowo wysokiego poziomu sygnału wyjściowego, natomiast wzmacniacze odwrotnie.
    Oczywiście istnieją wzmacniacze załatwiające obie sprawy na raz. Można też stosować przedwzmacniacze do podziału sygnału na większą liczbę odbiorników, ale w tym przypadku z ostrożnością bo łatwo przekroczyć maksymalny poziom sygnału wyjściowego.

0
  • #17 13 Sie 2004 19:39
    wasyl87
    Poziom 11  

Witam.
    Mam pytanko, i bardzo będę wdzięczny jeśli ktoś mi odpowie na nie.
    (...)
    Mieszkam na ulicy takiej, gdzie ciężko odbiera tv i prawie wszyscy dają antene na dach na kilkumetrowym maszcie.
    I gdybym podlaczyl do swojego telewizora antene sasiada ktora u niego dobrze odbiera (ma wzmacniacz i przedwzmacniacz), a połączyć ciciałbym wbudowując w kablu trójnik, ale oczywiscie u siebie przy wtyczce do telewizora bym tez wzmacniacz podlaczyl, no i czy jakos obrazu by się rozznila jak tylko u sasiada?
    Warto tak zrobic jesli mam taką mozliwosc? Czy wtedy ja i on bdziemy mieli gorsza jakosc obrazu przez to ze dwa telewizory bed podlaczone do jednej anteny? Dzieki wszystkim....

0
  • #18 13 Sie 2004 20:23
    mateo19851
    Poziom 16  

Oczywiście było by to dobre rozwiązanie. Ja sam mam podobnie. Jakość obrazu nie pogorszyłaby się (a nawet to było by to niezauważalne) , jeśli jednak by jakość obrazu spadła to należało by dać pożądniejszy wzmacniacz po zwrotnicy (czy jeśli jej brak to po przedwzmacniaczu) i wtedy napewno byłoby wszystko ok (należy tez oczywiśnie nie przesadzić ze wzmocnieniem tego wzmacniacza bo mogłoby to spowodować skutki niepożądane ) .

0
  • #19 13 Sie 2004 20:32
    wasyl87
    Poziom 11  

aha, dzieki ci bardzo.

ale niektorzy mowia ze musi byc porzadny rozdzielacz, ale jak sie ma tyle kasy dawac za te rozdzielacze to chyba lepie 2 antene postawic nonie

pozdrawiam.wasyl

0
  • #20 13 Sie 2004 22:37
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

wasyl87 napisał:
    Witam.
    Mam pytanko, i bardzo będę wdzięczny jeśli ktoś mi odpowie na nie.
    (...)
    Mieszkam na ulicy takiej, gdzie ciężko odbiera tv i prawie wszyscy dają antene na dach na kilkumetrowym maszcie.
    I gdybym podlaczyl do swojego telewizora antene sasiada ktora u niego dobrze odbiera (ma wzmacniacz i przedwzmacniacz), a połączyć ciciałbym wbudowując w kablu trójnik, ale oczywiscie u siebie przy wtyczce do telewizora bym tez wzmacniacz podlaczyl, no i czy jakos obrazu by się rozznila jak tylko u sasiada?
    Warto tak zrobic jesli mam taką mozliwosc? Czy wtedy ja i on bdziemy mieli gorsza jakosc obrazu przez to ze dwa telewizory bed podlaczone do jednej anteny? Dzieki wszystkim....

Witaj

Pomysł dobry tylko wykonanie nie takie - powinieneś wzmacniacz zastosować w miejscu w którym u sąsiada jest dobry obraz - nie przed swoim telewizorem. Koszty wzmacniacza mogą być skromne w porównaniu z wystawianem wysokiego masztu + antena i "szukania" na nim dobrego odbioru.
    "Złapanie" dobrego odbioru na antenie jest najtrudniejszą rzeczą - później podział na dwa czy kilka lub naście telewizorów to "pestka"
    piszesz, ze sąsiad ma przedwzmacniacz i wzmacniacz - ile metrów jest od wzm do twojego mieszkania???
    napisz i poradzimy dalej

0
  • #21 13 Sie 2004 23:49
    wasyl87
    Poziom 11  

Witaj.
    Do sasiada mam okolo 5metrow, a antena jes na dachu no to troche dalej jest.to jest domek kilkurodzinny.sam juz nie wiem co robic bo nie chce nowej wystawiac.
    dzieki za wszystko

0