Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Yamaha Pianocraft E600 - nie czyta plyt (dziwne zachowanie)

BoB77 24 Dec 2009 14:28 5442 8
    BoB77
    Level 9  
    Po 4 latach od zakupu moj Pianocraft najpierw zaczal miec problemy z odczytem nagrywanych plyt DVD9 (double layer), az w koncu przestal tez czytac wszystkie inne CD i DVD.

Po wlozeniu plyta sie kreci, glowica sie przesuwa, laser swieci i glowica wydaje dziwne dzwieki (takie same jak wczesniej przy DVD-R DL) i po pewnym czasie wyswietla NO DISC. Czasami zdarza sie zalapie plyte, ale zwykle po pewnym czasie plyta sie zacina (licznik staje).

Wydlubalem laser i wyglada, ze jest to SF-HD60. Znalazlem taki w Poltroniku (http://www.poltronic.com.pl/go/_info/?id=20647), jednak ze scalakiem w wersji 8 pinowej a u mnie jest 6-pinowy. Czy to ma znaczenie?

Poniewaz nigdy wczesniej nie probowalem naprawiac zadnego napedu CD/DVD bede wdzieczny za wszelkie sugestie.
    ajpier
    Level 36  
    Przeczyściłeś go chociaż czy od razu zacząłeś "wydłubywać" podzespoły?
    BoB77
    Level 9  
    ajpier wrote:
    Przeczyściłeś go chociaż czy od razu zacząłeś "wydłubywać" podzespoły?

Przeczyscilem szmatka do obiektywow, nic nie pomoglo.
    BoB77
    Level 9  
    Pobawilem sie jeszcze troche tym napedem i zauwazylem, ze plyty kreca sie albo bardzo niemrawo albo w ogole. Laser wowczas przesuwa sie i swieci, ale po pewnym czasie pojawia sie NO DISC.

Podlaczylem silniczek do baterii i okazalo sie ze sie kreci. Zlozylem calosc do kupy jeszcze raz i DVD dziala, wszystkie plyty czyta. Nie wiem o co chodzi.

Co zrobic jak znowu przestanie? Sprobowac wymienic laser czy rozejrzec sie za nowym silnikiem? A moze jeszcze cos innego powienienem sprawdzic?

Sorry za byc moze glupie pytania, ale mam zerowe doswiadczenie w napedach optycznych.
    ajpier
    Level 36  
    Być może sprzęt ma przypadłość "Manty" w których to często uszkadzają się silniki. Przy rozbieraniu może coś naruszyłeś i przy następnej awarii wymień ten silnik.
    BoB77
    Level 9  
    ajpier wrote:
    Być może sprzęt ma przypadłość "Manty" w których to często uszkadzają się silniki. Przy rozbieraniu może coś naruszyłeś i przy następnej awarii wymień ten silnik.

Wlasnie znowu troche pochodzilo i przy ogladaniu filmu stanal obraz a silnik sie zatrzymal. I znowu nie widzi plyt, ani nimi nie kreci. Co to bedzie w takim razie, silnik czy laser?

Czy naped nie kreci plyta, bo laser jej nie widzi czy moze laser nie widzi plyty, bo silnik nia nie kreci? ;)

Najgorsze jest to ze mechanizm A97SL, ktory jest w sklepach jest zupelnie inny (w sklepach jest matalowy a u mnie jest plastikowy i zupelnie inaczej wyglada). Moze sie orientujecie czy chociaz silnik z niego da sie przeszczepic. Oryginalnie jest jakis SANKO FC08C20T16-A, do ktorego nie moge nawet danych technicznych znalezc, a co dopiero dopasowac zamiennik.

Powoli wymiekam, a szkoda mi spisac ten sprzet na straty.
    mk20
    Level 26  
    Na początek wymień ten silnik.
    qubaz
    Level 11  
    Witam,
    mam ten sam problem, i ten sam model Pianocraft E600 MK2, kupiony w 2006r,
    W czasie oglądania filmu około 45-50 minuty film się zacina a w końcu staje,
    licznik raz leci normalnie a raz przeskakuje. Jeśli uda Ci się rozwiązać ten problem
    to będę wdzięczny za info. Ja otwarłem DVD i płyta się kręci nie miałem odwagi jednak niczego rozbierać póki co.

Pojawił się też ostatnio problem z odczytem nowszych filmów w Divix-ie, czy może być to problem codeków? Jakie są możliwości aktualizacji tego sprzętu?
    BoB77
    Level 9  
    Dobrze byloby zebys zajrzal do urzadzenia w momencie, gdy sie zatnie. U mnie walniety byl spinmotor. Kupilem kompletny mechanizm, bo nieumiejetnie wymontowalem silnik ze starego. Gdyby nie to to bym mial problem rozwiazany za kilka zlotych.

Mozesz tez miec uwalony laser. Wymiana jest bardzo prosta.