Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka aku 6/12V 1-15A a aku żelowe

04 Sty 2010 14:24 6383 15
  • Poziom 10  
    Witam jak w temacie posiadam taką ładwarkę do aku 6/12V 1-15A z takimi parametrami:

DANE TECHNICZNE :BK 6V /12V 15A
    Napięcie wyjściowe: 12V
    Zakres regulacji prądu: 1-15A
    Poj. ładowanego akumulatora:6V od 20 do 140 Ah
    Poj. ładowanego akumulatora:12V od 12 do 180 Ah
    Pobór mocy: 30 - 450 W
    Maksymalny prąd ładowania: 20A
    Zasilanie: 230V / 50Hz
    Amperomierz: wskaźnik

Więc pytanie, ponieważ posiadam 2 aku żelowe 6V 12A i nie jestem pewien czy mogę taką ładowarką ładować takie aku, oczywiście podczas ładowania łączył bym je równolegle by uzyskać napięcie 6V 24A , dziękuję z góry za pomoc.

Poniżej zdjęcie tej ładowarki:

[img]Ładowarka aku 6/12V 1-15A a aku żelowe[/img]
  • Poziom 35  
    Witam.
    1) Zdania nie zaczynamy od "więc"
    2) Akumulatory nie mają 12A tylko 12Ah (amperogodzin) a to wszystko zmienia. Taki akumulator należy ładować prądem 1,2A przez około 10 godzin.
    3) Akumulatorów do ładowania nie łączy się równolegle.
    4) Spróbuj ładować przez żarówkę. Jaką ? To najlepiej dobrać żeby prąd ładowania nie przekroczył 1,2A. Ładujesz do napięcia 7,2 Volta.
  • Poziom 10  
    Ok rozumiem a czy taką ładowarkę- ładowarka mógłbym podłączyć np za prostownikiem podanym wyżej czy jednak musiałby być konkretny zasilacz?
  • Poziom 35  
    jurmin napisał:
    Ok rozumiem a czy taką ładowarkę- ładowarka mógłbym podłączyć np za prostownikiem podanym wyżej czy jednak musiałby być konkretny zasilacz?
    Sprawdź tylko czy na nie podłączonych przewodach jest napięcie. Chodzi o to że niektóre modele ładowarek startują dopiero po podłączeniu akumulatora. Jeżeli na przewodach masz napięcie to się nada.
  • Poziom 10  
    Tak jest napięcie i regulując na minimum jest 5,15V a dając na max jest 13,45V więc jakie napięcie powinienem ustawić by to wszystko działało tak jak trzeba :?:
    Jeszcze dodam że są tam podane przybliżone wartości prądu dla poszczególnych rezystorów czyli mam rozumieć że ma być tylko dobrany odpowiedni i wmontowany a nie wszystkie jak widnieją na płytce :?:

R8 - 1Ω - 0.7A
    R9 - 2.2Ω - 0.32A
    R10 - 3.9Ω - 0.18A
    R11 - 8.2Ω - 85mA
    R12 - 12Ω - 65mA
  • Poziom 8  
    Zadzwoń :606 836 406.Boże co za bzdury ludzie wypisują (czy po to by zaistnieć ?1)
  • Poziom 10  
    Tomasz.W napisał:

3) Akumulatorów do ładowania nie łączy się równolegle.

Miałem zrobić źródło zasilania z dwóch akumulatorów połączonych równolegle. W związku z tym pytanie dlaczego nie można łączyć równolegle do ładowania?
  • Poziom 35  
    marcinez07 napisał:
    ...Miałem zrobić źródło zasilania z dwóch akumulatorów połączonych równolegle....
    Źródło zasilania złożone z dwóch równolegle połączonych akumulatorów to coś całkiem innego niż ładowanie takiego zestawu akumulatorów.
    marcinez07 napisał:
    ...dlaczego nie można łączyć równolegle do ładowania?...
    Nie ma dwóch identycznych akumulatorów. To że obudowie jest napisane że ma pojemność np. 35Ah to tylko teoria. Może mieć 36Ah a równie dobrze 32Ah. Skutek tego jest taki że jeden ładuje się szybciej a drugi wolniej. Po pewnym czasie jeden będzie nie doładowany a ten drugi już będzie miał dość. A ładowarka będzie "widziała" napięcie średnie z dwóch akumulatorów i będzie "pchała" dalej, do uzyskania napięcia nominalnego. To w przypadku gdy będziesz miał ładowarkę automatyczną, z taką zwykłą bez automatyki będzie jeszcze gorzej. Efekt będzie taki że w krótkim czasie wymienisz obydwa akumulatory.
    AnrzejB napisał:
    ...Boże co za bzdury ludzie wypisują (czy po to by zaistnieć ?1)
    Możesz to sprecyzować, czy piszesz tylko po to by zaistnieć :?: A może nie masz z kim iść na kawę :D
  • Poziom 10  
    Tomasz.W napisał:
    Źródło zasilania złożone z dwóch równolegle połączonych akumulatorów to coś całkiem innego niż ładowanie takiego zestawu akumulatorów.

Wiem, to miał być tylko wstęp do pytania :)
    Tomasz.W napisał:
    Nie ma dwóch identycznych akumulatorów. To że obudowie jest napisane że ma pojemność np. 35Ah to tylko teoria. Może mieć 36Ah a równie dobrze 32Ah. Skutek tego jest taki że jeden ładuje się szybciej a drugi wolniej. Po pewnym czasie jeden będzie nie doładowany a ten drugi już będzie miał dość. A ładowarka będzie "widziała" napięcie średnie z dwóch akumulatorów i będzie "pchała" dalej, do uzyskania napięcia nominalnego. To w przypadku gdy będziesz miał ładowarkę automatyczną, z taką zwykłą bez automatyki będzie jeszcze gorzej. Efekt będzie taki że w krótkim czasie wymienisz obydwa akumulatory.

Dziękuję bardzo. Taka odpowiedź mi wystarczy. Teraz wiem, że jak zrobię sobie źródło zasilania z dwóch aku żelowych połączonych równolegle, to będę musiał ładować te aku oddzielnie.
  • Poziom 35  
    Witam.
    O ile się nie mylę to akumulatory żelowe ładuje się stałym napięciem ( z określonym prądem początkowym - jest podany na akumulatorze ) a nie prądem .
    Czy ta ładowarka pracuje w takim trybie ?
    Pozdrawiam .
  • Poziom 35  
    pukury napisał:
    ....O ile się nie mylę to akumulatory żelowe ładuje się stałym napięciem ( z określonym prądem początkowym - jest podany na akumulatorze ) a nie prądem...
    Nie, nie mylisz się. Większość akumulatorów żelowych firmy Alarmguart ma podany inicjujący prąd ładowania 2,8A. Akumulatory te jak zapewne wiesz to 90% UPS'ów, central alarmowych i p.poż. Jak na razie widziałem tylko jedną centralkę (p.poż firmy Aritech) która stosowała takie ładowanie, a i to pod warunkiem że akumulator został wyładowany prawie do zera. Centralka Satel CA-10 ma dwie możliwości, 700mA i 350mA i utrzymuje stałe napięcie 13,8V. Najważniejszą rzeczą jest by nie przekraczać maxymalnych napięć ładowania, podanych na każdym akumulatorze. Inne napięcie jest dla akumulatorów pracujących okresowo, a inne dla tych co pracują w zasilaczach buforowych.
    pukury napisał:
    ....Czy ta ładowarka pracuje w takim trybie ? ....
    Stałym napięciem tak, ale z prądem startowym to na pewno nie. Mam kilka takich akumulatorków, ładuję je ładowarką samochodową (z automatyką odłączania) przez żarówkę 12V/10W. Mają już po cztery lata i jakoś się nie buntują.

Pozdrowienia z Gdańska.
  • Poziom 35  
    Witam.
    Zasadniczo nie widzę sprzeczności .
    Dla mnie ładowarka do akumulatorów kwasowych ( żelowe to również kwasowe tylko kwas występuje w " innej postaci " ) to źródło prądu - a żelowych napięcia .
    Spotkałem się z ładowarkami do " zwykłych " akumulatorów które miały na wyjściu - na luzie - bez akumulatora - 17V .
    I teraz - jak podepniemy taką ładowarkę do aku . żelowego to prąd będzie zgodny z ustawionym - ale napięcie może nam wzrosnąć ponad miarę .
    Dlatego do ładowania " żelowców " zrobiłem sobie coś na kształt zasilacza warsztatowego .
    ustawiam napięcie i na żądany poziom - a ograniczenie prądowe mam ustalone na 2 A ( takie mam akumulatory ) .
    I jestem spokojny - nie przekraczam ani napięcia , ani prądu początkowego .
    Pozdrawiam .
  • Poziom 1  
    Witam
    Mam zamiar sprawić sobie prostownik i mój wybór padł na właśnie taki jak ten na zdjęciu.Z tego co wiem ten prostownik przełącza sobie sam napięcie 6v 12v w zależności od podłączonego akumulatora.Mam pytanie jak takie przełączanie działa w praktyce i czy nie szkodzi to akumulatorowi i czy np sam nie zacznie akumulatora 6v ładować napięciem 12v.Będę wdzięczny za odpowiedz.
    Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Witam.Kolego to nie jest ładowarka do akumulatorów żelowych.Akumulatory żelowe ładuje się ładowarką tego typu "Ładowarka LZ 6V 800mA Ładowarka do akumulatorów żelowych".Jest najlepsza do tego typu akumulatorów.Poszukaj takiej.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 33  
    Tomasz.W napisał:
    marcinez07 napisał:
    ...Miałem zrobić źródło zasilania z dwóch akumulatorów połączonych równolegle....
    marcinez07 napisał:
    ...dlaczego nie można łączyć równolegle do ładowania?...
    AnrzejB napisał:
    ...Boże co za bzdury ludzie wypisują (czy po to by zaistnieć ?1)
    Możesz to sprecyzować, czy piszesz tylko po to by zaistnieć :?: A może nie masz z kim iść na kawę :D

Sorry że podepnę się w temat, ale zaciekawiły mnie wasze wypowiedzi.
    Mówicie że nie można łączyć akumulatorów równolegle przy ładowaniu. Co jeśli jak kolega połączę dwa "identyczne" 6V akumulatory szeregowo i będę ładował napięciem jak akumulator 12V? Takie rozwiązanie jest często zastosowane w ciągnikach itp sprzętach.
  • Poziom 35  
    Wita.
    Co by się miało stać ?
    Przecież akumulator 12V to tak jakby dwa 6V szeregowo .
    Każdy akumulator składa się z poszczególnych cel - 12V ma ich dwa razy więcej niż 6V .
    Można policzyć korki .
    Pozdrawiam .