Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Który rodzaj lasera , czerwony czy IR , poproszę o radę

KcPr 23 Sty 2010 00:36 2285 10
  • #1 23 Sty 2010 00:36
    KcPr
    Poziom 9  

Mam pytanie do doświadczonych już w tej materii kolegów.

Potrzebuję moduł laserowy do cięcia, znakowania papieru i ew cienkiego tworzywa. moduł będzie zamocowany na ploterze cnc który już zbudowałem .

Znalazłem moduły o mocy 260mw 780nm IR i taki sam moduł ale o czerwonej barwie wiązki.

Który będzie lepszy do moich zastosowań ? jak jest różnica poza widocznościa wiązki ?

Poproszę o radę

0 10
  • #2 23 Sty 2010 11:25
    unitral
    Użytkownik obserwowany

dla IR pewne materiały są "przeźroczyste", a dla czerwieni istnieje wiele materiałów odbijających wiązkę.
    Wszystko zależy od materiału który będziesz obrabiał.
    Ogólnie IR jest mocniejszy, ale czerwony lepiej jest ustawić i kontrolować w trakcie pracy.
    Dodatkowo jeszcze IR jest bardziej niebezpieczny dla zdrowi - wzroku.

0
  • #3 23 Sty 2010 14:32
    KcPr
    Poziom 9  

moduł o którym mowa :

mam taką tabelę danych do czerwonego 260mw:

Peak Wavelength(nm)- 780
    CW output powermW)- 260
    Operation Mode-CW
    Power Stability-±10%rms,2 minutes
    Spectral Line width-<8nm
    Wavelength temperature
    coefficient-(nm/℃) - 0.3
    Emitting area (µ m)-8 x 3
    Beam divergence θ ⊥ ×θ-deg.) 45/50
    Slope efficiency (W/A)-1
    Operating voltage (V)-1.8-2.8
    Threshold current (mA)-100
    Operating current (mA)-250
    Serial resistance (--)- ---
    Power Supply Needed-9-18 volts DC
    Cooling Mode-Aluminum Heat Sink
    Expected Lifetime-over 5000hours

Moduł jest wyposarzony w tldr-02 (laser driver circut)

Sprzedawca informuje że laser może być sterowany od 100mA do 250mA.
    (dla lasera IR 260mw prąd może być od 20mA do 310mA )

Chciałbym sobie zrobić układ regulacji zasilania tego modułu lasera ale nie wiem jak to zrobić kopałem na forum ale układy dotyczą w większości diód L od dvd ... .Dodatkowo nie wiem jak zabezpieczyć tego typu diodę laserową przed prypadkowym uszkodzeniem szokiem elektrostatycznym.
    Nie wiem także ile minut bez przerwy może taki laser pracować, i czy częste włączanie i wyłączanie ma jakieś znaczenie ?

0
  • #4 23 Sty 2010 15:24
    c4r0
    Poziom 36  

KcPr napisał:
    kopałem na forum ale układy dotyczą w większości diód L od dvd ... .
    Po pierwsze, istnieje duże prawdopodobieństwo że lasery których parametry podałeś też mają diody z napędów. To co jest na zdjęciu wygląda na samoróbkę, widać po obudowie, a na podane moce wyjściowe radzę patrzeć z przymrużeniem oka. Po drugie, dioda to dioda a driver to driver, jakie ma znaczenie z czego dioda jest wyciągnięta? Układ zasilania oceniasz po jego parametrach, a nie po tym do jakiej diody ktoś go stosuje.

Wracając do tematu. Problem będzie z papierem (zakładam że chodzi o biały papier). Zarówno światło widzialne jak i bliska podczerwień dobrze się odbijają od takiego papieru czyli pochłaniają bardzo mało mocy. To oznacza, że musiałbyś użyć albo lasera o dużej mocy, albo pracującego w takim paśmie, w którym promieniowanie jest dobrze absorbowane przez dany materiał. Przy laserach z pracą ciągłą może pojawić się jeszcze taki problem, że papier się zapali i spłonie. Ogólnie zagadnienie nie jest proste i długość fali lasera powinna być dobrana do materiału, z którym ma on pracować, ale z tym niestety nie pomogę bo za mało się na tym znam.

Laser półprzewodnikowy, o ile pracuje z prądem do jakiego jest przeznaczony i ma zapewnione dobre chłodzenie, może pracować non stop. Nie ma tutaj też znaczenia włączanie i wyłączanie. Tutaj warto wiedzieć, że żywotność lasera, jak również moc wyjściowa przy stałym prądzie maleją ze wzrostem temperatury pracy. Dodatkowo, przekroczenie pewnego prądu pracy lasera drastycznie skraca jego żywotność (mimo, że laser zachowuje się przy takim prądzie normalnie i nie ulega natychmiastowemu uszkodzeniu).

0
  • #5 24 Sty 2010 22:01
    KcPr
    Poziom 9  

Trudno wyczuć czy jest to dioda od nagrywarki czy nie, gość sprzedaje lasery w podobnym radiatorach, różniących się gabarytami, w mocach od 260 mW do 1.8W.
    Laser czerwony lub Ir 260 mW to koszt rzędu 140 zł więc chciałbym spróbować prostych prac tym modułem, z czystej ciekawości.

Na razie jestem na etapie respektu dla tej technologii i szukam schematu jakiegoś układu zasilającego z możliwością regulacji prądu w zakresie 100-250mA lub do dostosowania do takiej regulacji jakiegoś projektu. Rozumiem że driver pozwala na podłączenie zalilania o wymaganych parametrach nawet beż ich regulacji ?

Układ już znalazłem :)
    http://c4r0.skrzynka.org/_hv/index.php?page=lasers/dvd#s1

0
  • Pomocny post
    #6 24 Sty 2010 23:25
    c4r0
    Poziom 36  

Na drivery patrz raczej tu: http://c4r0.skrzynka.org/_hv/index.php?page=lasers/ld_drv
    Pierwszego nie polecam w ogóle, drugi, czyli ten z LM317 lub LM7805 jest OK ale nie ma regulacji. Najlepszy jest przedostatni (ze wzmacniaczem operacyjnym) i ostatni też jest OK ale uwaga - kondensator C3 nie powinien być montowany albo jeśli już to można go dać ale od plusa zasilania a nie od masy. Prawdopodobnie właśnie przez to niedopatrzenie straciłem diodę na 405nm... Prawdopodobnie przez ten kondensator podczas włączania zasilania na wyjściu pojawia się impuls podwyższonego prądu. Nie zdążyłem jeszcze tego poprawić na stronie.

0
  • #7 27 Sty 2010 15:53
    KcPr
    Poziom 9  

c4r0 jaki laser użyłeś w projekcie "Laserowy ploter CNC - druga wersja" ?

0
  • #8 27 Sty 2010 18:41
    c4r0
    Poziom 36  

Z nagrywarki DVD chyba 20x. Była to LG, bodajże GSA H55 albo H58. Symbol modułu laserowego to LPC-815 ale też nie jestem pewien co do tego. Dioda typu open can z długim emiterem, pracowała przy prądzie 600mA. Zmierzona moc wyjściowa całego modułu (za optyką ogniskującą) była około 250mA.

0
  • #9 28 Sty 2010 15:27
    KcPr
    Poziom 9  

zobaczę co znajdę ale podobny efekt byłby zdecydowanie wystarczający.

Jeszcze mam pytanie w temacie bhp z laserami.
    Okularów ochronnych nie mam tymczasem zamiaru nabywać, podgląd pracy będzie realizowany poprzez kamerę z regulowaną przysłoną. Pytanie jakie negatywne skutki ma obserwacja pracy lasera czerwonego ok 700nm i mocy ok 200 mW gołym okiem (nie patrzenia w wiązkę) patrzenia na wiązkę skupioną na nie odbijającym jej materiale typu czarna kartka ?

0
  • #10 28 Sty 2010 15:53
    c4r0
    Poziom 36  

Zależy ile mocy dociera do Twojego oka (jakie właściwości odbijające i rozpraszające ma powierzchnia na którą świeci laser oraz jak daleko od tej powierzchni masz oczy) i jak bardzo plamka na którą patrzysz jest zogniskowana (im bardziej jest skupiona na powierzchni na którą pada tym bardziej światło odbite będzie skupione na siatkówce przy obserwacji). Znaczenie ma też oświetlenie zewnętrzne, bo od niego zależy stopień otwarcia źrenicy (dlatego o ile można należy zawsze pracować z laserami przy dobrym oświetleniu). Podejrzewam, że w ogólności żadna krzywda nie może Ci się stać, ale na pewno po chwili wpatrywania się w plamkę przy spojrzeniu gdzieś indziej możesz "widzieć plamy", a przy dłuższej obserwacji mogą Cię rozboleć oczy albo również głowa. Dodam jeszcze, że 700nm tak właściwie jest jeszcze całkiem dobrze widoczne dla ludzkiego oka.

0
  • #11 28 Sty 2010 19:31
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Prawda jest taka... że taką diodką to można sobie najwyżej zostawić ślad na czarnym plastiku. Takie sobie załatw (jak by co mogę pchnąć za odpowiednią cene :P ), ponoć ma z kilkadziesiąt W, deska w każdym razie zapala sie w mgnieniu oka.

0