Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam lasera - jaka moc?

08 Gru 2014 10:32 4233 39
  • #1 08 Gru 2014 10:32
    2186233
    Użytkownik usunął konto  
  • #2 09 Gru 2014 07:52
    barondary
    Poziom 15  

Mam dwa lasery zielone. Laser 50 mW nie przepala nawet ciemnych kartek a wiązka nie jest widoczna w dzień, nawet pochmurny.
    Laser 100mW jest już mocniejszy. Przepala ciemny papier i balony (nawet z 3 metrów), jasnego papieru nie przepala. Wiązka jest dobrze widoczna w dzień pochmurny. W dzień słoneczny - nie. Na pewno ma te 100 mW. Kupiłem na Allegro kilka lat temu. Akurat trafiłem na uczciwych sprzedawców, bo zawsze jest ryzyko. Najlepiej wybrać opcję odbiór osobisty, umówić się i sprawdzić na miejscu moc. Moim zdaniem 5W na 60 zł to ściema.

0
  • #3 09 Gru 2014 07:58
    2186233
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 09 Gru 2014 08:14
    Artur k.
    Admin grupy audio

Należy użyć lasera niebieskiego - ten będzie najlepiej widoczny w dzień. Ja mam taki moduł 350mW, jak przepuszczę wiązkę przez dodatkową soczewkę (lupa od tzw "trzeciej ręki"), to w odpowiedniej odległości (ogniskowa soczewki) jestem w stanie odpalić papierosa.
    Bez soczewki nie da rady.
    Żeby przepalać białe kartki pewnie trzeba byłoby przynajmniej 2x więcej mocy. Tylko że nie kupisz takiego lasera w postaci wskaźnika, nie mówiąc już o tym że nie kupisz go za 70zł.

0
  • #5 09 Gru 2014 08:16
    2186233
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 09 Gru 2014 08:37
    2186233
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 09 Gru 2014 14:19
    mrowkarz
    Uczeń

Witam.
    Kolega BARONDARY napisał że przepala laserem 100mW, ale nie napisał za ile go kupił. Podobno takie lasery można podkręcać, lecz to bardzo skraca ich żywotność i możliwość ciągłej pracy (takie cacko nieźle się grzeje). Kiedyś kupiłem na alle(was wkręciliśmy)drogo laser niby 300mW za jakieś 100zł bodajże. Laser przyszedł, włączam, no świeci ładnie, w ciemnym pokoju widać trochę promień (dużo kurzu w powietrzu). Ale nic nie przepalał. Z niewiedzy rozwaliłem soczewkę acetonem (chciałem ją wyczyścić zmywaczem do paznokci bo sam paruje :D) ale jakoś ją wypolerowałem, cudem. ale i tak naokoło spotu była okropna poświata. W końcu zdjąłem całą obudowę (właściwie to rozciąłem) i wyciągnąłem moduł. Podłączyłem do koszyczka na 3 baterie AA i świecił mocniej niż na dwóch AAA. Przy okazji miałem dostęp do kolimatora (a właściwie to jednej soczewki w plastikowym pokrętełku :D) i ustawiłem tak że wiązka była najbardziej skupiona jakieś 3cm od soczewki (w tym miejscu wiązka była lekko widoczna) to dało się przecinać rozciągnięte popękane balony, i grawerować w czarnej myszce od pc :D. Potem kupiłem sobie na alle (nie będę drugi raz tego samego pisał bo tu był zakup w pewien sposób dobry) moduł laserowy czerwony 250mW za 80zł, i tu miałem problemy z zasilaniem, sterownik jest na LM317T (nadal go mam, czeka na jakąś diodę :D) ale jak podłączyłem te zasilanie co do zielonego to świeciła okropnie słabo :(, to jakoś skleiłem taśmą równolegle 5 baterii AA, podłączyłem, laser 3 sekundy poświecił z pełną mocą i zgasł :D po przyjrzeniu się diodzie przez soczewkę widać było że jest przepalona. I teraz pytanie, po co się tak zwierzam? :D
    Otóż nie kupuj zielonego badziewia jeśli chcesz przepalać bo tam jest pewnie blisko 25mW, tylko po trudnej modyfikacji ci się to uda, ale i tak jest większe prawdopodobieństwo że uwalisz diodę. Jeśli nie zależy ci na widoczności wiązki, zainwestuj w czerwony moduł 250mW i jakieś pewne, dobre zasilanie. Równie dobrze możesz sam zbudować, ale to już sobie poczytaj. Ale uważaj, z laserami nie ma żartów!
    Pozdrawiam.

PS. zastanawia mnie jedno.... Widzę pełno tematów na temat zielonych laserów, a co z niebieskimi? Na alle.... jest sporo ofert od 300zł z laserami niebieskimi niby te 1,2,3W oczywiście o ile moc jest pewne że oszukana o tyle niektóre mają te obudowy takie potężne że aż mi się nie chce wierzyć że tam siedzi dioda poniżej 100mW, Może mają one te 0,5W? Z tego co wiem to niebieskie diody osiągają największe moce pod względem światła widzialnego, więc chyba jest to możliwe...

0
  • #9 09 Gru 2014 15:06
    barondary
    Poziom 15  

Kupiłem swój za 170 zł. Facet pokazał filmik z przepalania - okazało się to prawdą. Strasznie żre baterie. Rozumiem rozterki, dlatego radzę najlepiej jechać, sprawdzić i dopiero kupić. Dodam jeszcze, że ten mój 100mW wypala punkty w boazerii z ciemnego drewna z odległości 2 metrów, ale trzeba laser unieruchomić w imadle.

0
  • #10 09 Gru 2014 15:42
    galica7
    Poziom 26  

mrowkarz napisał:
    moduł laserowy czerwony 250mW za 80zł, i tu miałem problemy z zasilaniem, sterownik jest na LM317T (nadal go mam, czeka na jakąś diodę :D) ale jak podłączyłem te zasilanie co do zielonego to świeciła okropnie słabo :(, to jakoś skleiłem taśmą równolegle 5 baterii AA, podłączyłem, laser 3 sekundy poświecił z pełną mocą i zgasł :D po przyjrzeniu się diodzie przez soczewkę widać było że jest przepalona.
    LM317 był po to aby wysterować diodę(Źródło prądowe)Wiec przez diodę popłynęło więcej prądu niż powinno i uszkodziłeś diodę. :D

0
  • #11 09 Gru 2014 16:08
    2186233
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 09 Gru 2014 17:56
    mrowkarz
    Uczeń

galica7 napisał:
    LM317 był po to aby wysterować diodę(Źródło prądowe)Wiec przez diodę popłynęło więcej prądu niż powinno i uszkodziłeś diodę.

Człowiek uczy się na własnych błędach. :) Choć nadal nie wiem jak zrobić mobilne zasilanie, :D bo koszyczek z trzema AA nie daje rady, :( ale i tak nie mam diody na razie. :D
    Cytat:
    Czyli kupienie mocnego lasera za tą cenę nie wchodzi w grę.

To zależy. Jak sam pisałem, czerwony moduł 250mW dostaniesz za 80zł na alle... ale do tego trzeba dobrego zasilania :)
    Cytat:
    A jeśliby zbudować go samemu przy użyciu części z internetu? Jakich części bym potrzebował ?

Dioda laserowa (Ciężko jest dostać mocną o świetle widzialnym, ale i tak jest to drożyzna i okropnie łatwo jest ją uwalić ładunkiem ESD z ciała, lecz można taką wyciągnąć z nagrywarki DVD, powtarzam NAGRYWARKI DVD (CD się nie nadaje), kolimator (Tu już starczy jakiś od modułu 5mW z alle...), sterownik do diody i zasilanie. Ale pamiętaj że taka dioda się grzeje, więc potrzebuje dobrego radiatora (Jeśli ten z kolimatorem jest za mały).
    Pozdrawiam : )

0
  • #13 09 Gru 2014 18:02
    2186233
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 09 Gru 2014 19:40
    Artur k.
    Admin grupy audio

Kolega mrowkarz nie bardzo wie co pisze i o czym pisze.- póki co uszkodził diodę zieloną i twierdzi że najlepsza jest czerwona. A uszkodził, bo... nie umiał poprawnie zasilić.

barondary napisał:
    Dodam jeszcze, że ten mój 100mW wypala punkty w boazerii z ciemnego drewna z odległości 2 metrów, ale trzeba laser unieruchomić w imadle.

To może jeszcze napisz ile czasu trzeba świecić w jeden punkt żeby powstał ślad na boazerii.

Laser z nagrywarki owszem wypala, ale w jakiej odległości? Kilka cm max i to z dobrym kolimatorem.

Wskaźnikiem laserowym za 80zł nie wypalisz nic, niezależnie od tego jaki kupisz. Po prostu moc za mała.

0
  • #15 09 Gru 2014 19:45
    mrowkarz
    Uczeń

Różna długość fali, czyli różne kolory światła inaczej przenikają przez materiały oraz są inaczej przez nas widziane (Czułość ludzkiego oka na daną długość fali). Np. światło IR (Infra Red) wnika głębiej niż inne barwy dzięki czemu efektywniej nagrzewa, ale za to ludzkie oko go nie widzi, dla tego światło podczerwone w formie lasera jest tak niebezpieczne (Nawet nie będziesz wiedział kiedy i od czego oślepłeś).
    Jeśli chodzi ci o uszkodzenie modułu to nie stanie się tak. Gotowe moduły zwykle mają zabezpieczenie przeciw ESD więc diody podłączonej do modułu nie zabijesz. Co innego sama, goła dioda laserowa.
    Co do wyglądu, zawsze można zrobić ładną obudowę, choć ładnie zlutowany układ wzbudzi większy podziw w klasie jeśli będzie na wierzchu. :D
    Laser z nagrywarki. Tu jest ciężej, bo trzeba tą diodę wylutować, i przez jakiś czas jest narażona na ładunek ESD. Co do mocy takiego lasera, potrafią osiągać te 250mW. Mi się jeszcze nigdy nie udało wylutować takiej diody nie uszkadzając jej, :D ale było to spowodowane tym ze te diody strasznie mocno siedzą w aluminiowych, malutkich radiatorkach, które uniemożliwiają umieścić je we właściwym radiatorze z kolimatorem.
    Pozdrawiam :)

PS.

Artur k. napisał:
    Kolega mrowkarz nie bardzo wie co pisze i o czym pisze.- póki co uszkodził diodę zieloną i twierdzi że najlepsza jest czerwona. A uszkodził, bo... nie umiał poprawnie zasilić.

No tu jest nie dokładnie tak. Może napisałem to niezrozumiale. Diodę zielona faktycznie uszkodziłem (choć o tym nic nie pisałem), zapominając wyłączyć moduł, po czym dioda się przegrzała. Ten moduł za 80zł, był to moduł z czerwoną diodą laserową o mocy 250mW. Tu fakt, nie potrafiłem jej dobrze zasilić. Wcale nie twierdzę ze czerwona jest lepsza. :D Tu kolega źle mnie zrozumiał. :) Napisałem że łatwiej jest o laser czerwony z faktyczną mocą 250mW, niż o zielony o takiej samej mocy w tej cenie. :) Jeśli naprawdę można poprzednie posty źle zrozumieć to przepraszam, wyżej wyjaśniłem. Wrócę do zasilania, nie wszyscy mają obok sklep z elementami elektronicznymi, nie wszyscy mają dostęp do odpowiedniego sprzętu. Tamten moduł miałem jakieś 3-4 lata temu. Lutownicę mam od gwiazdki roku poprzedniego :) Teraz, jak miałbym zrobić zasilanie to na pewno o wiele więcej bym poczytał, i ewentualnie poprosił o wyjaśnienie/pomoc na elektrodzie :)

0
  • #16 09 Gru 2014 20:17
    2186233
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 09 Gru 2014 20:51
    Artur k.
    Admin grupy audio

kura13 napisał:
    lasery o mniejszej długości fali czyli czerwone...

Czerwony ma większą długość fali niż niebieski.

Poza tym problem jest zupełnie inny - im mniejsza długość fali, tym mniejsza rozbieżność wiązki (czyli węższa wiązka), zaś to z kolei oznacza większą gęstość energii w danym punkcie.
    Zatem światło lasera o mniejszej długości fali (czyli niebieski) "doleci" dalej niż światło lasera o większej długości fali (czyli czerwonego).
    Ogólnie rzecz biorąc - lasery o mniejszej długości fali łatwiej skupić w jednym punkcie - zatem łatwiej przepalić nim cokolwiek przy tej samej mocy.
    Głębokość wnikania nie ma tu za wiele do rzeczy.

Prosty przykład mamy np. w Blue Ray - tam zastosowanie lasera niebieskiego umożliwiło zwiększenie gęstości upakowania danych, dlatego że wiązka lasera niebieskiego jest węższa niż czerwonego. Automatycznie pozwoliło to zmniejszyć szerokość ścieżki danych, a więc na tej samej powierzchni zmieścimy więcej ścieżek.

0
  • #18 09 Gru 2014 21:12
    2186233
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 09 Gru 2014 21:29
    Artur k.
    Admin grupy audio

Jakoś strasznie absurdalnie nie są. Mój moduł 350mW pochodzi z uszkodzonego efektu dyskotekowego, w Chinach można takie kupić za kilkadziesiąt dolarów.
    Na Allegro wskaźniki niebieskie można kupić za ok. 300zł. Jednakże nie ma co wierzyć w to co tam piszą odnośnie mocy, a podają moce rzędu 10 000mW, czyli 10W. Wszystko z akumulatorka litowego, całość za 300-400zł - absurd.
    Realnie jak będzie 5mW to wszystko. :)
    Nie mniej jednak podawane tam odległości widoczności wiązki rzędu 100km są jak najbardziej realne. Przyczyny wyjaśniłem w poprzednim poście.

0
  • #20 09 Gru 2014 22:18
    2186233
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 09 Gru 2014 22:27
    2186233
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 09 Gru 2014 22:41
    Artur k.
    Admin grupy audio

Nawet jak nie świecisz prosto w oczy, można uszkodzić wzrok, szczególnie przy świeceniu na jasne przedmioty.

Przy tak małej mocy, przedmiotów nie ruszysz. Jak pisałem - mój 350mW niebieski odpala papierosa ale dopiero po przepuszczeniu promienia przez soczewkę i umieszczeniu go w odległości równej ogniskowej. Poza tym też nie od razu odpala - kilka/kilkadziesiąt sekund trzeba poświecić.
    Ja to robiłem w okularach przeciwsłonecznych, ponieważ jasność światła odbitego od białej bibułki papierosa jest tak duża, że oczy bolą.

0
  • #24 10 Gru 2014 05:45
    2186233
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 10 Gru 2014 08:16
    2186233
    Użytkownik usunął konto  
  • #27 10 Gru 2014 13:30
    mrowkarz
    Uczeń

Na aukcji nie ma nawet napisane ze może przepalać (A moim skromnym zdaniem przy tej mocy powinno być t obowiązkowo napisane). Cena oczywiście też nierealna. Na naklejce znamionowej zapewne jest napis ,,output power <500mW'' czyli DO 500mW co oznacza że nie ma obowiązku tyle mieć, równie dobrze może mieć 1mW. Ale co ja tam wiem, ;) niech wypowie się Artur k. :)

Artur k. napisał:
    J
    Na Allegro wskaźniki niebieskie można kupić za ok. 300zł. Jednakże nie ma co wierzyć w to co tam piszą odnośnie mocy, a podają moce rzędu 10 000mW, czyli 10W. Wszystko z akumulatorka litowego, całość za 300-400zł - absurd.
    Realnie jak będzie 5mW to wszystko. :)

Zastanawia mnie tylko ta ogromna, potężna obudowa niektórych.... Korci mnie żeby kiedyś to sprawdzić, :D ale i tak nie prędko będę miał kasę na zbyciu. :D

Artur k. napisał:
    Nie mniej jednak podawane tam odległości widoczności wiązki rzędu 100km są jak najbardziej realne.

Sprawdzał Pan to? :) Jakieś dowody? :) W próżni może i jest to możliwe. Ale proszę sobie ustawić taki laser 100km od jakiejś ściany (kolor według uznania :D), po czym podjechać do tej ściany (pomińmy pewne kwestie typu długi czas jazdy itp.) i zobaczyć czy spot będzie widoczny. Otóż wszystko zależy od wielu czynników, mianowicie warunki atmosferyczne (należy pamiętać że powietrze nie jest stu procentowo przejrzyste), ustawienie i jakość soczewki oraz przeszkody naturalne. Jeszcze jedna kwestia, LASER jest wtedy gdy fotony poruszają się równolegle, czyli jest zerowa rozbieżność wiązki, wtedy jest niemożliwe zobaczenie spotu na ścianie oddalonej o 100km z miejsca świecenia (ograniczenie ludzkiego oka). To co jest na aukcjach to laser pointer, czyli stworzony po to by było widać głównie punkt. Tam jest rozbieżność wiązki, dzięki czemu na odległości np. 100m widzimy spot który tylko sprawia wrażenie małego, w rzeczywistości może mieć średnicę nawet kilku metrów. Nie wiem czy za pomocą jednej soczewki w dzisiejszych czasach da się uzyskać zerową rozbieżność (nie wiem, czyli nie twierdzę że jest to niemożliwe). Jeśli coś źle napisałem to proszę o poprawę :)
    Pozdrawiam :)

0
  • #28 10 Gru 2014 21:42
    Artur k.
    Admin grupy audio

kura13 napisał:
    Skoro czerwone i zielone lasery większość pobieranej mocy zmieniają na podczerwień która jest marnowana to jaką sprawność mają te niebieskie?

Żaden laser nie zamienia niczego na podczerwień...

Kolego:
    kura13 napisał:
    bo zaczynam zachowywać się jak gimbus

Całkowicie się zgadzam. Chcesz demonstrować coś na fizyce, ale nie masz o tym bladego pojęcia, a co więcej - nawet nie poczytałeś o tym czym jest laser i jak działa.

mrowkarz napisał:
    Ale proszę sobie ustawić taki laser 100km od jakiejś ściany (kolor według uznania :D), po czym podjechać do tej ściany (pomińmy pewne kwestie typu długi czas jazdy itp.) i zobaczyć czy spot będzie widoczny.

Eksperyment jest niemożliwy do zrealizowania.
    Laser jak i ściana musiałyby być ustawione na wysokości ponad 200m nad ziemią. I wcale nie ma to związku z właściwościami atmosfery ani też rozbieżnością wiązki.

Poza tym gwarantuję że niebieski doleci dalej niż czerwony - czerwony szybciej się rozproszy. Proszę wykonać eksperymenty, ja ten etap mam już dawno za sobą.

1
  • #29 10 Gru 2014 21:59
    2186233
    Użytkownik usunął konto  
  • #30 10 Gru 2014 22:29
    Artur k.
    Admin grupy audio

kura13 napisał:
    emituje fale podczerwone które szybko się rozpraszają więc nie dolatują do celu.

Kolego, laser emituje takie fale jakie ma emitować - na obudowie każdego podana jest długość emitowanej fali i dokładnie taka jest emitowana! To nie żarówka, która świeci wszystkim.

kura13 napisał:
    Chce demonstrować coś przy użyciu lasera a nie dzialanie lasera. To 2 różne rzeczy.

Ale wypadałoby mieć choć podstawowe pojęcie o tym czego się używa, a Ty nawet nie chcesz przeczytać hasła choćby na Wikipedii. Jakbyś przeczytał, to byś wiedział o co chodzi, a nie pisał o jakiejś emisji podczerwieni...

kura13 napisał:
    Nada się do tego każdy inny laser którego wiązka jest widoczna w oświetlonym pomieszczeniu.

Zatem już pisałem - taki warunek spełnia laser niebieski (choć i jego wiązka w silnym świetle zniknie). Tyle, że takiego lasera nie kupisz za 80 ani za 100zł - na najprostszy wskaźnik trzeba wydać przynajmniej 300zł.

0