Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RC minimum 5 kanałów - na odległość ok 3km (lub więcej).

24 Sty 2010 18:32 3079 14
  • Użytkownik obserwowany
    Witam,

Chcę spróbować swoich sił w modelach latających (dla blondynek - chodzi o samoloty :) ). Nadajnik + odbiornik video zdaje mi się ze znalazłem (piszą że z małymi antenkami na odległość 2-3km, pewnie po zastosowaniu olbrzymiej anteny np siatkowej będzie więcej).

W modelu nie będę szczędził anteny, także może być większa niż powinna np. bat o długości 20cm.

Przejdźmy do sedna tematu - wiem że pewnie jest to niedozwolone, liczę się z tym, ale pomijam to narazie.

Model który będę budował musi mieć zasięg radiowy minimum 3km w terenie otwartym, Antena odbiorcza może być duża, pewnie będzie duża, pewnie siatkowa. w samolocie także nie będzie malutka.

Pisze tu, dlatego że nie mogę nigdzie znaleźć projektu sterowania RC na takie odległosci, a wiem ze są realizowane bo widziałem filmy na odległości prawie 6km. Gotowców nie ma, schematów także, avr oczywiście wchodzą w grę (najlepiej w BASCOM bo go w miarę znam, ale programów skomplikowanych nie napisze ;) ). Chodzi mi tutaj o nadajnik i odbiornik - aby nie na 2,4GHz. Zestaw musi być koniecznie 5 kanałowy lub więcej. Silnik napędowy, lewo, prawo, góra, dół.

Proszę was serdecznie abyście mi doradzili podesłali jakiś schemat lub gotowy projekt do 100zł.

Pozdrawiam, za efektywny projekt oddam 2/3 moich punktów, a jeżeli zadziała po zmontowaniu będę zobowiązany zapłacić lub postawić zgrzewkę piwa.
  • Computer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    fiskusmati napisał:

Proszę was serdecznie abyście mi doradzili podesłali jakiś schemat lub gotowy projekt do 100zł.

Pffff, tym zdaniem wywołałeś u mnie salwę śmiechu :) Porządny regulator kosztuje sporo więcej.

Czysto teoretycznie- bo zupełnie nielegalnie- 5km osiągniesz najtaniej przez użycie sprzętu krótkofalarskiego+ jakąś przystawka kodująca na procesorze. Musiałbyś wymyślić jakiś efektywny sposób przesyłania danych, ale jest to wykonalne i możliwe, a anteny wcale długie by byc nie musiały. Tylko, że jak zagłuszysz jakiegoś HAM'a, to spodziewaj się UKE i Policji.
    Alternatywą dla tego systemu byłoby wykorzystanie GSM-u, tylko wtedy uwaga na wysokość lotu...

Wracając do tematu- jeżeli do kwoty nie dopiszesz chociaż jednego zera, to nawet nie zaczynaj myśleć.

fiskusmati napisał:
    Nadajnik + odbiornik video zdaje mi się ze znalazłem (piszą że z małymi antenkami na odległość 2-3km, pewnie po zastosowaniu olbrzymiej anteny np siatkowej będzie więcej).

Masz rację- wydaje Ci się. Popularne systemy video działają na 2,4GHz i ich zasięg to ok. 100m. Większa antena nic tu nie da, bo antena musi mieć odpowiednią długość dla danego pasma i tego nie przeskoczysz. Zapomnij tez o wzmacniaczach i popularnych "dopałkach" na to pasmo.
  • Computer Controls
  • Użytkownik obserwowany
    100zł to był żart :) Myślę nad czymś max 500zł
  • Poziom 33  
    Minimum połowę za mało.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Cytat:

W modelu nie będę szczędził anteny, także może być większa niż powinna np. bat o długości 20cm.

Pierwsze- zmieniając długość anteny na byle jaką mocno pogorszysz zasięg i jakość transmisji.
    Cytat:
    3km

Typowy modelarski nadajnik 35MHz +tani odbiornik (corona z anteną przedłużoną do 1/4fali) bez problemu da Ci taki zasięg, ale pod warunkiem poprawnie położonej instalacji i w miarę czystego eteru. W 500zł napewno się zmieścisz.

poczytaj forum rc-cam.info, tam dowiesz się wszystkiego na ten temat
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    nanab napisał:
    W 500zł napewno się zmieścisz.

Może Kolega dorzuci jakąś przykładową konfigurację do tej kwoty? Dobry (czyli mocny) video sender bywa droższy... Poza tym, standardowa (100mW erp) aparatura na 35MHz w mieście nie uzyska planowanego zasięgu. Wymaga to naprawdę dobrej aparatury (o jak najmniejszych stratach sygnału) i kilku metrowej wleczonej za modelem anteny. Licząc koszty nie zapominajmy o regulatorach, materiałach konstrukcyjnych, kamerze, silniku itp...
  • Użytkownik obserwowany
    Koledzy dzięki, ale juz znalazłem cały zestaw za miej niż 500zł spokojnie mniej :-) nanab dziękin bo tylko ty z tych wszystkich odpowiadających coś tu wiesz...
  • Poziom 33  
    Pochwal się tym zestawem.
  • Użytkownik obserwowany
    Szukałem wcześniej na sklepach modelarskich ale tak na oko to coś w stylu: 896331160 aukcja allegro
    897314148 lub takie coś

Nie mart sie jak dobrze poszukam to znajde lepsze :-)
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Cytat:

Szukałem wcześniej na sklepach modelarskich ale tak na oko to coś w stylu: 896331160 aukcja allegro
    897314148 lub takie coś

Na 2.4GHz nie osiągniesz dużego zasięgu, poza tym jakiego pasma chciałbyś użyć do transmisji AV? 900MHz i 1.2GHz odpada.
    Cytat:

Może Kolega dorzuci jakąś przykładową konfigurację do tej kwoty? Dobry (czyli mocny) video sender bywa droższy...

Nie, miałem na myśli osprzęt RC, bo o niego kolega fiskusmati się pyta. Tematu toru AV ani wyposażenia jeszcze nie poruszył.

Cytat:
    Poza tym, standardowa (100mW erp) aparatura na 35MHz w mieście nie uzyska planowanego zasięgu.

Nie chcę się niekulturalnie wyrażać, więc ujmę to tak- prowadzenie po pijaku przekraczając 3x dozwoloną prędkość w mieście jest bardziej odpowiedzialne, niż latanie fpv nad terenami zaludnionymi. 2kg ciężarek z wirującymi 300razy/s nożami(dobre śmigła potrafią być ostrzejsze od noży) osiągający w nurkowaniu grubo ponad 100km/h. To może uszkodzić samochód, budynek albo zabić człowieka.
  • Użytkownik obserwowany
    Czy ja wspomniałem że chcę latać po mieście? Przecież to głupota!

Znalazłem odbiornik i nadajnik aukcja 897314148 ale nie wiem gdzie znajdę jakiegoś pilota z 8'ma kanałami i pozatym czy to potem ruszy. Jeżeli kolega może proszę pomóc mi znaleźć nadajnik który będzie pracował z coroną 6 lub 8 kanałową.

Dodano po 8 [minuty]:

No niestety na 35mhz szukam ale nie mogę znaleźć odpowiedniego pilota, jak tego szukać?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    nanab napisał:

Cytat:
    Poza tym, standardowa (100mW erp) aparatura na 35MHz w mieście nie uzyska planowanego zasięgu.

Nie chcę się niekulturalnie wyrażać, więc ujmę to tak- prowadzenie po pijaku przekraczając 3x dozwoloną prędkość w mieście jest bardziej odpowiedzialne, niż latanie fpv nad terenami zaludnionymi. .

Bardziej chodziło mi o warunki panujące w miejskim o okołomiejskim eterze, jak o sam pomysł latania między domami :)

Co do nadajnika- szukaj np. Graupnera MX12.
  • Pomocny post
    Moderator Robotyka
    fiskusmati napisał:
    Czy ja wspomniałem że chcę latać po mieście? Przecież to głupota!

Znalazłem odbiornik i nadajnik aukcja 897314148 ale nie wiem gdzie znajdę jakiegoś pilota z 8'ma kanałami i pozatym czy to potem ruszy. Jeżeli kolega może proszę pomóc mi znaleźć nadajnik który będzie pracował z coroną 6 lub 8 kanałową.

Dodano po 8 [minuty]:

No niestety na 35mhz szukam ale nie mogę znaleźć odpowiedniego pilota, jak tego szukać?

Kolego, przeczytałem cały temat i omal z krzesła nie spadłem. Ponieważ jest to temat z kategorii:
    "Znalazłem bojler za stodołą, jak zrobić z niego rakietę kosmiczną. Jestem doświadczony w młóceniu siana".

Bez obrazy, ale ty kompletnie nie masz pojęcia o modelach latających. Jesteś na najlepszej drodze, żeby komuś zrzucić na łeb kilogramowy pocisk, pędzący 100km/h.
    Policz sobie, jaką energię ma taki model i co ta energia może zrobić np. z czaszką człowieka. Ek-0,5*m*V^2 m - masa w kg, v^2 - prędkość w m/s do kwadratu.

Po pierwsze - jakie masz doświadczenie w modelarstwie lotniczym i pilotowaniu modeli latających? Z tego co tu piszesz, wynika, że żadne.
    Normalny na umyśle modelarz, z minimalną ilością doświadczenia nie pomyślałby nawet o locie modelem na 1km od siebie, o paru nie mówiąc.

Wiem, że filmiki FPV z Yuotube są fajne, ale zapominasz, że za "sterami" siedzi zwykle bardzo doświadczony pilot, który wcześniej zjadł zęby na innych rodzajach modeli.

Przeciętny, dobrej klasy nadajnik modelarski, może mieć nawet 2km zasięgu z dobrym odbiornikiem. Bez żadnych siatkowych anten itd. Nadajniki z odbiornikami satelitarnymi nawet kilka kilometrów, ale koszty są lekko mówiąc - wysokie.
    Za 500zł, to może kupisz sobie sam odbiornik. Na Nadajnik, szykuj 3 razy tyle - minimum.

Przeciętnej klasy zestaw do lotów FPV kosztuje ok 500$ i nie może być 2,4GHz, jeśli używamy takiego nadajnika. Zestaw za 150zł, to sobie możesz o kant. d. potłuc, bo daje tyle co magnetyzer powietrza w Subaru.

Nie mówiąc o wyposażeniu modelu. Tu konieczne są lokalizatory, różne zabezpieczenia na wypadek kłopotów z zasilaniem, sposób działani na wypadek utraty zasięgu i mile widziany jest zestaw ratunkowy, żeby model nie zleciał komuś na łeb.
    To kolejne "tysiączki". A przy tym przydałbgy się GPS i OSD z wyświetlaniem kierunku, żeby móc do bazy wrócić. Ziemia z wysokości kilkuset metrów wygląda zupełnie inaczej i można bardzo łatwo pola pomylić.

To co pokazałeś, to tani, marnej jakości nadajnik do modeli parkfly'erów o zasięgu kilkuset metrów. W sam raz do prostych, lekkich, małych modeli. Niestety dość kontrowersyjny, bo wymaga wożenia ze sobą komputera, z programem do kodowania tej apratury. Inaczej nie jesteś w stanie zmienić ustawień "na lotnisku", co się dość często zdarza. A przy okazji, w UE aparatury modelarskie mają ustawowo moc nadawczą 10mW... 100mW to mają nadajniki sprowadzone ze Stanów, gdzie są inne przepisy. W razie kłopotów, możesz stracić sprzęt jako nielegalny, bez homologacji i jako taki winien wypadku.

Na początek radzę kup sobie jakiegoś "trenerka" RTF, np. Piper Cup-a z pianki EPP.
    Do tego kamerę FCO2 lub tańszą FCO ECO (wymaga jednak wolnego kanału w odbiorniku, więc trzeba by zmienić odbiornik, na taki o większej liczbie kanałów.
    Poćwicz sobie spokojnie latanie. Zobacz jak się steruje modelem gdy jest kilkaset metrów od ciebie. Jak się ogólnie nim lata, jak się ląduje itd.
    Możesz od razu przyczepić do niego kamerę i po powrocie do domu zgrać nagrane filmy i obejrzeć.
    O taki film, jak np. ten:
    http://www.youtube.com/watch?v=YprduFanFqs

Ale bez doświadczenia w modelarstwie, bez odpowiednich umiejętności i zasobnej kieszeni, możesz zapomnieć o lotach FPV na kilka kilometrów od bazy.
  • Poziom 27  
    Cytat:

Czy ja wspomniałem że chcę latać po mieście?

A czy ja cytowałem twoją wypowiedź?
    Cytat:

897314148 lub takie coś

Cytat:

Poczytaj jeszcze raz swój temat, a przynajmniej te części:
    Cytat:

Typowy modelarski nadajnik 35MHz +tani odbiornik (corona z anteną przedłużoną do 1/4fali) bez problemu da Ci taki zasięg, ale pod warunkiem poprawnie położonej instalacji i w miarę czystego eteru. W 500zł napewno się zmieścisz.

Cytat:
    poczytaj forum rc-cam.info, tam dowiesz się wszystkiego na ten temat

A potem poczytaj fora modelarskie(POCZYTAJ, a nie pisz nowych bezsensownych tematów w stylu "JAKI MODEL NA POCZĄTEK POMOCY!!!!!!!!!!") i naucz się podstaw

Cytat:
    Za 500zł, to może kupisz sobie sam odbiornik. Na Nadajnik, szykuj 3 razy tyle - minimum.

To "lekka" przesada. W nadajniku do fpv liczy się głównie moduł w.cz., a nie koder, kolorowy dotykowy wyświetlacz ani system operacyjny. Przy dobrze położonej instalacji 3-5km można uzyskać na przeciętnym zestawie typu mx-12+corona RP8D1
    Cytat:

Nie mówiąc o wyposażeniu modelu. Tu konieczne są lokalizatory,

Zwykle wystarcza odczyt współrzędnych z GPS przez OSD(jeśli ktoś wybiera się dalej niż kilometr bez OSD to za dobrze o jego odpowiedzialności nie świadczy)
    Cytat:
    różne zabezpieczenia na wypadek kłopotów z zasilaniem,

To kwestia konstrukcji modelu, bo przy kłopotach z zasilaniem żadna elektronika nie pomoże.

Cytat:

Ale bez doświadczenia w modelarstwie, bez odpowiednich umiejętności i zasobnej kieszeni, możesz zapomnieć o lotach FPV na kilka kilometrów od bazy.

Święta prawda.
  • Użytkownik obserwowany
    OSD posiadam z GPSem temperatura, i napieciem.

Kończe temat, nie pisałem tu po to aby dowiedzieć się że tego nie zrobie, nie chciałem krytyki tylko konkretne modele - naprawde nie znacie allegro sa gotowe zestawy używane za kilkaset zlotych.

Nie Twierdzę ze wszyscy sie mylicie, wręcz przeciwnie - ale ten temat robi sie już bezsensowny - przeczytajcie jaki jest temat tego wątku i na czym się skończyło (wypowiedź powyżej).

Nie mam pojęcia czy zrobie latający samolot za łączni 800zł - moze tak, a może nie - to okaże sie pewnie za 2 miesiące jak juz wszystko skończe.

A dyskusje czy mam umiejętności w lataniu? Co to ma być? Co to kogo obchodzi, może naucze sie na tym modelu, albo kupie gotowca na 300metrów?

Sensownie wybrałem nadajnik i odbiornik na 40Mhz lub 35Mhz (kwarce do ustalenia)