Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UNIDEN PRO 510 xl Brak Odbioru oraz modulacji

CBemek 25 Sty 2010 14:47 4439 8
  • #1 25 Sty 2010 14:47
    CBemek
    Poziom 8  

Witam mam pytanie wyżej wymienionego radia a wiec tak :

- Nie słychać nic a nic
    - Radio nadaje pełna mocą ( 4 W ) w prawidłowej czestotliwości ,na wyświetlaczu podczas nadawania wszystkie diody sie zapalają
    - nie moduluje

w układzie 7808A MH009B w jedna nogę wchodzi 13 V i w ostatniej wychodzi 8 V

- Mikrofon sprawdzony i próbowano na nowy ale nic to nie zmieniło

moje pytanie co mogło ulec awarii ? gdzie mierzyć ?

Zaznaczę że jestem samo-łukiem ;)

• #3 25 Sty 2010 16:49
    CBemek
    Poziom 8  

Myślałem o tym samym, stary LA4446 strasznie się grzał ten układ ( m.cz chyba ), zmieniłem ten układ i nic w sumie się nie zmieniło, dalej nie słychać nic w głośniku i brak modulacji podczas nadawania. Jedynie nie grzeje się już jak wcześniej.

• #4 04 Mar 2010 14:06
    rechmar
    Poziom 2  

Mam podobną sytuację , podejrzewam uszkodzenie układu syntezy .Polecam sprawdzić częstotliwość pracy.

• #5 04 Mar 2010 20:40
    michał 76
    Poziom 18  

Sprawdź TDA 1905 (IC4) jest to wzmacniacz mcz w odbiorniku i część modulatora w nadajniku. Nóźka 1 powinno być połowa napięcia zasilania ( ok 6V) jak jest inaczej scalak do wymiany. Przyjżyj się też kondensatorowi C51. Ten scalak 7808A jest stabilizatorem napięcia 8V i jest dobry

• #6 05 Mar 2010 06:03
    c2h5oh
    Moderator

CBemek napisał:
    ...przy starym LA4446 -strasznie się grzał ten układ ( m.cz chyba ) zmieniłem ten układ nic w sumie się nie zmieniło dalej nie słychać nic w głośniku ani radio nie moduluje podczas nadawania...

michał 76 napisał:
    Sprawdź TDA 1905 (IC4) jest to wzmacniacz mcz w odbiorniku i część modulatora w nadajniku...

Nie wpadłeś na to, że skoro autor tematu pisze o wymianie LA4446 to jego radio nie ma układu TDA 1905? To są dwa różne układy i nie mogą być stosowane zamiennie.

Nie wprowadzaj w błąd (regulamin punkt 12).

• #7 05 Mar 2010 08:20
    maylo
    Poziom 24  

Sprwadz napiecia zasilanie na LA oraz czy na wyjsciu masz 1/2 mapięcia zasilania. Moze trafiłeś na malowanke LA... skoro radio nadaje to nie ruszaj syntezy.Pozdrawiam

• #8 05 Mar 2010 08:57
    gregorio27
    Poziom 31  

Na początek podmień mikrofon, bo po wymianie LA chyba nie sprawdzałeś a możesz mieć zamieniony przewód MIC z PA. Sprawdź elki w aplikacji LA.

Cytat:
    LA nie grzeje się już tak jak wcześniej
    czyli grzeje się. Podejrzewam trafo modulacyjne, przy zwartym będzie nośna tyle że nie zmodulowana. Sprawdź diodę na zasilaniu trafa modulacyjnego.

• #9 05 Mar 2010 09:36
    sp9nsq
    Poziom 15  

Zastanawiające, że po wymianie LA4446 radio nie ruszyło? Albo coś nie tak z samym układem scalonym (może faktycznie "malowanka", choć puki co te układy są ciężko podrabialne...), albo coś ci się zwarło w czasie montażu układu. Sprawdź, czy gdzieś między nóżkami nie masz zwarcia, czasem tak się zdarzy, zwłaszcza jak lutuje się ten układ lutownicą transformatorową. Wtedy rzeczywiście jest taki efekt - układ wymieniony a radio nadal nie działa.
    VCO bym w ogóle nie ruszał, problem jest wyłącznie w torze m.cz., transformator raczej też wykluczam.
    powodzenia
    Jerzy

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME