Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniden PRO 510XL - niezrozumiały odbiór i trzeszczenie, trzeszcząca modulacja

Novile 24 Sty 2015 19:31 2796 26
 • #1 24 Sty 2015 19:31
  Novile
  Poziom 33  

  Witam.
  Właśnie próbuję naprawić Unidena Pro 510xl.
  Jest to wersja na płycie Unidena 1999, czyli jak na tym foto:

  Uniden PRO 510XL - niezrozumiały odbiór i trzeszczenie, trzeszcząca modulacja

  Kupiłem go jako sprawnego 100% i jak zwykle do tych 100-tu brakuje kilka..
  Radio odbiera sygnał , widać jak diody się zapalają ma S-metrze, jednak odbiór jest całkowicie niezrozumiały, jest to trzeszczące i ma się wrażenie, że to skrośna ze 2 kanały obok. To samo z nadawaniem, jest moc, na mierniku mi pokazuje ponad 5W, jednak modulacja jest tylko trzeszczeniem i nic nie można zrozumieć.
  Radio ładnie trzyma częstotliwość, syntezer pracuje prawidłowo. Jest reakcja na ANL, na SQ także.Jak dam na fulla Volume, to trzeszczenie na odbiorze się nasila, mało głośnik nie wyskoczy z obudowy.

  Teraz coś o technicznej stronie tego radia:
  Radio miało jakiś problem, bo wymieniona jest dioda D204 (okopcone jest miejsce wkoło niej, po stronie druku w tym miejscu są uszkodzenia ścieżek - ktoś to naprawił mostkami).
  Wymienione są dwa kondensatory elektrolityczne przy transformatorze modulacyjnym, obydwa po 1000uF/35V (nie wiem jakie tam były, bo to nie ja robiłem).
  Stabilizator 7808 ładnie daje 8V.
  Napięcia na układzie scalonym pracującym jako wzmacniacz m.cz. LA4446 są raczej ok, na wyjściach symetrycznie po 7.2V (zasilam 14.3V).
  Tranzystory SMD wszystkie sprawne, to samo driver Q202 i Q203.
  Kwarc przeciągnięty "klasycznie" dławikiem osiowym 4.7uH.
  Mikrofon sprawny na 200% (podstawiłem drugi sprawny).
  Wszystkie diody sprawne w radiu.
  Brak nadpaleń itp.
  Filtr VCO nieruszany i zalane woskiem.
  Dławik wejściowy (ten podobny do transformatora) sprawdzony OK.
  Lutowania w gnieździe mikrofonowym dobre.
  Filtr II.p.cz wymieniony na pewny (z dobrego radia).


  Nie ma się praktycznie czego czepić!!
  Jedynie jeszcze mi pozostał transformator modulacyjny.
  Ale liczę, że coś przeoczyłem może. Chciałbym uniknąć wymiany trafo, bo to koszt 40zł. Ale jak go już wydrę, to będę musiał go przewijać.
  Może coś jeszcze przeoczyłem?

  1 26
 • TermoPasty.pl
 • Pomocny post
  #2 25 Sty 2015 10:19
  szpara
  Poziom 27  

  Pomiń trafo i sprawdź efekt. Kilka dni temu miałem podobny przypadek i winny był właśnie transformator modulacyjny.

  0
 • TermoPasty.pl
 • #3 25 Sty 2015 14:10
  Novile
  Poziom 33  

  szpara napisał:
  Pomiń trafo i sprawdź efekt. Kilka dni temu miałem podobny przypadek i winny był właśnie transformator modulacyjny.
  Poproszę o instrukcję jak to zrobić? Bez wylutu trafo oczywiście? Tu jest trafo z 5-oma wyprowadzeniami.Nie mam do tego schematu ani praktyki w tym.

  0
 • #4 25 Sty 2015 14:56
  kriss51
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Wyciągnij kondensator wyjściowy wzmacniacz mcz. i do końcówki podłącz jakiś głośnik, oczywiście poprzez elektrolit. Wtedy ominiesz transformator i zobaczysz czy dalej zniekształca sama końcówka LA lub coś przed nią, ale będzie wiadomo co z transformatorem.

  0
 • #5 25 Sty 2015 16:29
  Novile
  Poziom 33  

  kriss51 napisał:
  i do końcówki podłącz jakiś głośnik, oczywiście poprzez elektrolit.
  Przede wszystkim Witam "kris" Ciebie i powiem to co zwykle "nareszcie jesteś!".
  A więc sprawa wygląda tak, obszedłem trafo( oczywiście musiałem wylutować i zrobić trafo, próbowałem to inaczej zrobić ale przez nieuwagę ( sonda się śliznęła po lucie) poleciała jedna dioda impulsowa. No ale to "załatałem". Bez transformatora radio nadaje ładnie, co prawda tylko 0.8W, ale modulacja jest super.Odbiera trochę gorzej, bo jak by z FM-u. Może to kwestia dostrojenia filtrami, trochę to już wyprowadziłem. Jednak nie wiem, czy to nie kwestia braku transformatora i tej prowizorki.
  Po wyjęciu trafo napięcie 1/2 zasilania podałem z nogi nr.8 LA4446 przed diodę modulacyjną natomiast z "+" kondensatora włączonego w szeregowo między tę nogę a trafo modulacyjne podałem sygnał na głośnik.
  Posiłkowałem się tym rozwiązaniem z tego wątku:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2421374.html

  Transformator do przewinięcia zatem. Nie wiem jak po robocie będzie odbierać.
  Ciekaw jestem "co trzeba zrobić" aby tak "załatwić radio i to praktycznie
  niezniszczalnego Unidena 510!
  Po obserwacji to oprócz diody modulacyjnej ( która się zwęgliła, bo jest węgiel na PCB) to widzę dwa "elektrolity" wybuchły pewno, bo to te przy trafo, największe.
  Sam transformator zgrzany na śmierć.
  Ale pewno znowu "ciężarowiec" bez mózgu. Sam znam kilku co pchają radia bez przetwornicy na 24V.
  Jeden ma już 3 ubite radia i tak składa je.
  Po prostu za dobrze zarabiają!
  Jak mu mówię, że są radia na 12V i na 24V np.TTi TCB-771 to on tylko wzrusza ramionami.
  A jeszcze mam jedno pytanie - jaki ma być głośnik w Unidenie PRO 510xl?
  Pytam, bo to już drugi taki w moim ręku co ma głośnik 5W 16? !
  A nie wiem czy nie powinno być do 10? obciążenia w tym radiu!
  Ale te głośniki wyglądają na "fabryczne", różnią się tym od tych z pozostałych Unidenów, że mają magnes na zewnątrz a nie w środku obudowy.

  0
 • #6 25 Sty 2015 19:22
  kriss51
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Głośnik jak głośnik. W zasadzie bez różnicy oby miał w granicach 5W i może być 8ohm. Oczywiście odpowiednią wielkość by się zmieścił. Oporność głośnika nie gra roli, a przynajmniej nic nie zauważysz jeśli dasz 8 czy 16ohm. Co do transformatora to możesz nawinąć lub przełożyć z jakiegoś trupa jeśli masz taki na warsztacie. Jeśli nawiniesz tyle samo zwojów co oryginał i odczep na tylu zwojach co fabrycznie to będzie modulował ok.

  0
 • #7 25 Sty 2015 19:51
  Novile
  Poziom 33  

  No i już zrobiłem trafo.Wszystko nawinięte. Zamontowane i d... to samo co było "pierdzenie niemiłosierne". Nadawanie także jak przed demontażem transformatora czyli tylko "pierdzenie" na nośnej!No co tu jest grane?
  Bez trafa chociaż nadawanie było dobre. A teraz "kaplica".
  Jestem znowu w punkcie wyjścia. Co jeszcze może być?Chyba, że ten LA4446 jest padnięty, ale jakim cudem jak napięcia są OK. Ale jest dziwny efekt, jak podepnę multimetr (jako voltomierz)do wejścia 13 to radio głuchnie i słychać z głośnika rytmiczny stukot, jak podepnę do wejścia na nogę 1 to nie ma tego efektu. Czy to coś znaczy?
  Poza tym czy gdyby ten układ LA4446 był uszkodzony, czy to ma wpływ na modulację podczas nadawania?No normalnie się pogubiłem.Niby radio proste aż głupio pytać ,ale przegrywam z nim. :|

  kriss51 napisał:
  Wyciągnij kondensator wyjściowy wzmacniacz mcz. i do końcówki podłącz jakiś głośnik, oczywiście poprzez elektrolit
  O jaki kondensator chodzi i czy mam wylutować LA4446 z radia?? Rozwiń to bardziej kriss.

  0
 • Pomocny post
  #8 25 Sty 2015 21:47
  kriss51
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Odbiór też pierdzi? Wyciągnij kondensator wyjściowy które jest podłączony z wyjścia LA do transformatora i bezpośrednio poprzez kondensator podepnij do wyjścia LA poprzez elektrolit jakiś głośnik albo słuchawki i podczas nadawania mocy oczywiście nie będzie, ale usłyszysz sam siebie. Będziesz wiedział jaka jakość dźwięku jest. Odbiór też powinien być czysty i wyraźny. Jeśli LA pracuje poprawnie.

  0
 • #9 25 Sty 2015 22:07
  Novile
  Poziom 33  

  Odbiór jest nie do zrozumienia, tylko" pierdzenie", jak by to był przesiew z kanałów z boku.Nic nie zrozumiesz, poza tym im głośniej daję "Volume", to wzrasta szumi i pierdzenie nawet jak nikt nie nadaje, jak ktoś nadaje blisko to mam na s-metrze full i nic nie mogę zrozumieć.To samo na nadawaniu, jest nośna ładnie ,ale "pierdzę" tylko. No nie wiem dlaczego.Ja dałem bez trafo to przy małej mocy, bo 0.8W ale ładnie nadawałem.
  A powiedz mi jak w Unidenie jest zbudowany potencjometr zespolony?Może tu coś nie gra?Bo widzę to nie jest taki zwyczajny z wyłącznikiem. Nawala jakiś wspólny blok nadajnika i odbiornika, te same objawy są przy odbiorze i nadawaniu owo "pierdzenie" tylko.
  Jutro postaram się sprawdzić ten układ jak radzisz.

  0
 • #10 25 Sty 2015 22:12
  kriss51
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Miałem tak z układami TDA1905. Połowa napięcia na wyjściu było ok, a kostka nie chciała dać "gazu" zniekształcała i to bardzo. Jeśli masz kondensatory obok LA ok. to proponuję podmienić na inny tylko uważać na malowanki, bo to dziś nie wiadomo co się dokładnie kupi, a potem trzeba kombinować jak koń pod górkę co jest grane. Wiesz co kiedyś nawet zrobiłem. Podłączyłem wzmacniacz z wieży do transformatora modulacyjnego i wejście tam gdzie wejście oryginalnego wzmacniacza. Oczywiście tak dla sprawdzenia, bo też miałem jakieś dziwne jaja związane z modulacją i odbiorem.

  0
 • #11 25 Sty 2015 22:50
  Novile
  Poziom 33  

  kriss51 napisał:
  Wiesz co kiedyś nawet zrobiłem. Podłączyłem wzmacniacz z wierzy do transformatora modulacyjnego i wejście tam gdzie wejście oryginalnego wzmacniacza. Oczywiście tak dla sprawdzenia, bo też miałem jakieś dziwne jaja związane z modulacją i odbiorem.
  No ja tak szalał nie będę... Ale gdybym miał pod ręką tego LA4446 ,to bym zaraz podmienił.Ale powiedz jaki to ma związek z nadawaniem? No tego nie "kumam"chyba, że ma przebicie i miesza podczas nadawania.
  A i ten LA4446 jest jeszcze tu oryginalny, bo widzę śruba jest zalakowana.Ktoś radio zakatował , wymienił kondensatory, diodę D204 a resztę zostawił bo nie była okopcona ani nie wybuchła :).
  No radio proste, wszystko jeszcze raz obleciałem , wszystkie tranzystory,diody, wszystko dobre.Trafo przewinąłem porządnym drutem nawojowym ( tu przynajmniej mam zysk bo się pozbyłem tego chińskiego badziewia bez izolacji!), zrobiłem to fachowo, bo mam takie same objawy jak na oryginalnym trafo :) . No tylko ten układ jeszcze został niepewny. Zasilania są ok. stabilizator daje te 8V.No nie ma się czego czepić.Już podejrzewam, że może potencjometr padł od Volume , nie wiem czy to możliwe aby się sekcje wewnątrz wysypały i przebicie było( sam nie wierzę w to co piszę :)).

  Krisu a do czego służą filtry L1 i L2? Bo te L3 i L4 to wiem, nimi można dostroić radio na odbiorze.

  0
 • Pomocny post
  #12 25 Sty 2015 23:29
  kriss51
  VIP Zasłużony dla elektroda

  A robiłeś próbę jak jest z odbiorem bez transformatora podłączając LA na krótko do głośnika. Ja bym najpierw odbiornik uruchomił, a potem nadajnik. L3, L4 też należą do obwodów odbiornika. To filtry pcz. i też oczywiście muszą być odpowiednio dostrojone, by był poprawny odbiór. Podłącz jakiś inny wzmacniacz do wejścia czyli do potencjometru volume i zobacz czy sygnał jest zniekształcony przy RX.

  0
 • #13 25 Sty 2015 23:45
  Novile
  Poziom 33  

  kriss51 napisał:
  A robiłeś próbę jak jest z odbiorem bez transformatora podłączając LA na krótko do głośnika.
  Tak(opisałem wcześniej to).Po wymontowaniu trafo podałem sygnał na głośnik i na nadajnik.Nadawanie było dobre, odbiór nie był za dobry , jednak można było zrozumieć co mówią i w miarę skorygować L3 i L4. Jednak jak dałem na full Volume, to bez ANL lekko pierdziało jak nikt nie nadawał.Nie był odbiór czysty krystalicznie.
  kriss51 napisał:
  Podłącz jakiś inny wzmacniacz do wejścia czyli do potencjometru volume i zobacz czy sygnał jest zniekształcony przy RX.
  Jaki sygnał i gdzie mam podłączyć jak nie wiem jak ( ten potencjometr) jest podłączony :( .Z niego wychodzi 5 kabli na PCB. Nie mogę ot tak w ciemno sobie podłączyć tam nic , bo coś uwalę.

  0
 • #14 25 Sty 2015 23:50
  kriss51
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Chodziło mi o wyciągnięcie sygnału mcz. odbiornika i podłączyć go do jakiegoś innego wzmacniacza. Zobaczył byś czy nadal zniekształca. Jeśli nie to LA do wymiany. Tak najprościej i najszybciej można to sprawdzić. Można nawet wpiąć się z mcz. do innego sprawnego radia na chwilę i wszystko się rozjaśni. Parę minut roboty ale jak pomoże.

  0
 • #15 26 Sty 2015 00:02
  Novile
  Poziom 33  

  No wiesz aktualnie nie mam żadnego innego radia CB "rozprutego dobre pruć po to tylko to barbarzyństwo.A może masz jakiegoś Unidena koło siebie?Bo mi nie pasują te dwa "elektrolity" przy trafo te duże.Ktoś tam wsadził dwa identyczne JAMICON-a po 1000uF/35V. Na PCB są oznaczenia gabarytowe( takie kółka z rozkładem biegunów) i widać że jeden kondensator pasuje, ale drugi jest za mały ( kółko ma sporo większą średnicę)jakie one mają być tam? A ja jutro postaram się załatwić ten układ m.cz. Zrobię też ten test co pisałeś. Włączyłem też radio pomijając Volume i nadawanie nadal złe więc to nie wina potencjometru.
  Dobrze że nie kupiłem tego trafo nowego za 40zł bo bym ładnie "w plecy" był.:)

  0
 • #16 26 Sty 2015 00:13
  kriss51
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Spokojnie mogą tam być 1000 mikro na 35V. Ważne by były dobrze wstawione, a wzmacniacz możesz podłączyć z jakiegoś zwykłego radia samochodowego np. albo innego sprzętu który posiada wzmacniacz mcz. Wystarczy tylko podłączyć poprzez kondensator mcz. i już. Bo po co na ślepo kupować scalak.

  0
 • #17 26 Sty 2015 00:29
  Novile
  Poziom 33  

  Nie do końca na ślepo. Zobacz na to :
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13259811#13259811

  Nie mam akurat żadnego sprzętu ze wzmacniaczem na stole, ale zaraz,zaraz...
  Mam gdzieś na strychu stare głośniki komputerowe ze wzmacniaczem.Jutro poszukam.Teraz nie robię nic już z tym, bo dzieci śpią i nie mogę się "tłuc"ale te głośniki się chyba nadadzą?
  Nawet wyjście jest z "jackiem".
  A ja nie kupię scalak, raczej pożyczę od kumpla elektronika, no chyba że nie ma( w co nie wierzę). :D

  0
 • #18 26 Sty 2015 08:58
  2529604
  Użytkownik usunął konto  
 • #19 26 Sty 2015 09:58
  Novile
  Poziom 33  

  Skasujębłędyza50zł napisał:
  Kto widział żeby trafo modulacyjne puściło dyma a potem radio wysyła nośną - ręka w górę.
  Jakiego dyma?Marcin co ty piszesz?Moje trafo było zgrzane, drut jak rozwijałem to jak byś w lakierze zamoczył tak zgrzało ( może lakierowane było?).
  Skasujębłędyza50zł napisał:
  Novile jak nie masz układu na wymianę po prostu przekręć go "do góry nogami" bo czasem chińczyk pierdyknie się na Twoją korzyść. Przymusu latać po nowe nie ma a tutaj połowa tego stereo wzmaka pozostaje
  Tak a ty tak "z dobrego serca" mi radzisz?A czy Nie Zapominasz że nie jestem kompletnym idiotą? Nie zapomniałeś czasem o różnicy między nogą 2-GĄ i 12-TĄ tego układu?Jak go tak przekręcę to co będzie?
  http://malzev.tripod.com/comp/la4446.htm

  Oj kolego....

  0
 • #20 26 Sty 2015 13:24
  .Labrador
  Poziom 25  

  Novile napisał:
  Tak a ty tak "z dobrego serca" mi radzisz?A czy NIE ZAPOMINASZ że ja nie jestem kompletnym idiotą? Nie zapomniałeś czasem o różnicy między NOGĄ 2-GĄ i 12-TĄ

  Nikt nie robi z ciebie idioty, Układ LA 4446 , można obrócić o 180 stopni. Ponieważ jego wyprowadzenia są symetryczne. Od stworzenia tego układu tak jest.

  Novile napisał:
  jak go tak przekręcę to co będzie?

  Będzie obrócony i będzie działał :D .

  0
 • #21 26 Sty 2015 13:55
  Novile
  Poziom 33  

  Nie wiem tego, poczytaj link wyżej. Zobacz jedna noga to GDN a druga to ... Poczytaj.

  Symetryczne są, ale nie wszystkie.Gdybyś miał rację Moderator by nie interweniował.Ja nie raportowałem tamtego posta.

  Poza tym nie w tym jest przyczyna złej pracy radia.

  0
 • #22 26 Sty 2015 14:01
  .Labrador
  Poziom 25  

  Novile napisał:
  Moderator by nie interweniował.Ja nie raportowałem tamtego posta.

  Moderator interweniował za całość wpisu, mam nadzieję że wie o tym że LA4446 pracuje o 180stopni poprawnie.

  0
 • #23 26 Sty 2015 14:03
  Olek II
  Moderator

  Panowie fachowcy, czy tak trudno "luknąć" na PDF-a układu? Wszystko będzie jasne.
  @.Labrador :|

  0
 • #25 26 Sty 2015 22:12
  kriss51
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Olek II napisał:
  Panowie fachowcy, czy tak trudno "luknąć" na PDF-a układu? Wszystko będzie jasne.


  Tylko wyszedłem z założenia że autor bez spornie ma pod ręką PDF-a tego LA, bo inaczej się nie da, a zwłaszcza że często jakieś CB naprawia więc nie możliwe aby nie sprawdzić aplikacji układów z którymi ma się w danym momencie do czynienia. Wtedy można nawet naprawiać sprzęt bez jego schematu.

  0
 • #26 27 Sty 2015 21:47
  2529604
  Użytkownik usunął konto  
 • #27 27 Sty 2015 23:22
  Novile
  Poziom 33  

  Marcin, nie szalej tak. :|
  Po pierwsze co do LA4446.Podałeś dobry pomysł( sam wcześniej nad tym myślałem),jednak te nogi nie "grają", bo jedna to GDN a druga to wejście na blok wewnętrznego filtra PI, jak układ odwrócisz to się "narobi bajzlu", bo ścieżki z PCB prowadzą do konkretnych nóżek układu. A ten schemat co dał wyżej .Labrador nie powie nam tego, trzeba skorzystać z linku co podałem aby zobaczyć wewnętrzną budowę blokową tego układu .
  Ja nie mam blisko sklepu i nawet by mi pasowała taka "operacja", ale nie takim kosztem.
  Bo potem na 100% bym musiał do sklepu jechać i to nie tylko po LA4446.

  Sprawa druga- trafo.
  Po stanie radia jaki widziałem( opalone miejsce pod diodzie D204, wymienione elektrolity przy trafo i to te duże i do tego objawy jakie miało radio ewidentnie klasyfikowały trafo do demontażu i przeglądu.
  Ponieważ znam jakość chińskiego drutu nawojowego to z miłą chęcią rozp.....em ten transformator i nawinąłem od nowa PORZĄDNYM POLSKIM DRUTEM ZZA KOMUNY w kilku warstwach emalii, taki do przezwajania silników i transformatorów.
  Teraz mam na 100% porządny trafo, a nie "szajs", co może w każdej chwili się przegrzać.
  Korzyść jest jeszcze większa, mam rozpiskę uzwojeń oryginalnego trafo do Unidena Pro 510xl a o to wiele osób pyta.Postaram się to opracować i wrzucić do sieci.

  A teraz finał.

  Od wczoraj radio działa pięknie.
  Problem był w zimnym lucie na wejściu LA4446.
  Luty poprawiłem, zrobiłem próby, przestój i radio nadal pracuje.
  Jeszcze muszę raz trafo wyjąć i zalać lakierem, bo mnie słuchać w nim jak głośniej gwizdnę w mikrofon.Poza tym robiłem wcześniej próby na słabszym mikrofonie( z Alana 109) i tego nie wyłapałem.Po podpięciu mikrofonu z Unidena mocniej to słychać.Zatem kolejna rada -trafo trzeba zalakierować po przezwojeniu.No a jak zrobię trafo, to jeszcze zmienię znany CQ 450HT na bardziej znany muRata.Wtedy radio odzyska swoją "godność".
  Dziękuję wszystkim za pomoc, zwłaszcza "kriss51". :D

  Temat zamykam.

  0