Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prawo jazdy kat B+E.Proszę o informację

wezuwiusz3 29 Sty 2010 17:28 2111 3
  • #1 29 Sty 2010 17:28
    wezuwiusz3
    Poziom 12  

Witam serdecznie.mam pytanie dotyczące prawa jazdy B+E mianowicie czy na takie prawo jazdy mogę ciągnąć za busem lawetę z samochodem (do 3,5 tony)czy muszę mieć 2 kę?? na ciężarowe.

Cytat:

0 3
  • #2 29 Sty 2010 19:40
    martinobmw
    Poziom 12  

jeśli masa całkowita całego zestawu nie przekroczy 3,5 tony możesz.

0
  • #3 29 Sty 2010 21:58
    wezuwiusz3
    Poziom 12  

No raczej masa całego zestawu przekroczyła by 3,5 tony,ponieważ sam bus z DMC to prawie 3,5 tony,a zapinając przyczepkę za busem która ma DMC też 3,5 tony ,to cały zestaw będzie miał DMC 7 ton i tu własnie nie wiem czy muszę mieć 2 kę żeby ciągnąć za busem lawetę samochodową ,czy wystarczy mi samo prawojazdy B + E na przyczepy(lawety)

0
  • #4 31 Sty 2010 15:23
    szakkkalll
    Poziom 15  

Kat, "B" uprawnia do prowadzenia pojazdu o DMC 3,5t. Bądź zespołu pojazdów (przyczepa) gdy DMC pojazdu i przyczepy z ładunkiem nie przekracza 3,5t i masa przyczepy z ładunkiem nie przekracza masy pojazdu holującego (ciągnącego).

Kat. "B+E" uprawnia do prowadzenia pojazdu o DMC.3,5t z przyczepą nie przekraczającą swoją wagą masy pojazdu holującego (ciągnącego)

Czyli wynika z tego, że na kategorię B+E możesz jechać busikiem o DMC 3.5 tony i mieć zapiętą lawetę o DMC też 3.5t czyli łącznie zestaw pojazdów o DMC 7t.

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę jaki max DMC przyczepy masz wbity w dowód rejestracyjny auta ciągnącego.

Dodano po 24 [minuty]:

Znalazłem jeszcze takie coś, jest to wypowiedź naczelnika ruchu drogowego.

"Należy stwierdzić, że zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym osoba posiadająca uprawnienia kategorii B+E może kierować zespołem pojazdów, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3.5 tony jednakże w takim przypadku rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3.5 tony lub autobus – nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego."

Czyli reasumując, mając busika którego rzeczywista masa całkowita wynosi np 2t i oczywiście prawko BE, możemy ciągnąć lawetę która waży np. 450 kilo i samochód na niej który waży 1550kg.

I jeszcze co to rzeczywista masa całkowita- według kodeksu drogowego jest to masa pojazdu łącznie z masą znajdujących się na nim rzeczy i osób.

0