logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

C-330 Prądnica a zamiana biegunowośći akumulatorów

MARKSON43 30 Sty 2010 08:47 18155 28
  • #1 7614391
    MARKSON43
    Poziom 18  
    Posty: 882
    Pomógł: 22
    Ocena: 282
    Problem dotyczy ciągnika C-330 a nie samochodu,ale do rzeczy.Chcę zmienić w ciągniku akumulatory a przy okazji też chcę dać "-" na masę bo jest plus na masie(stary typ).
    Moje pytanie dotyczy prądnicy,czy ona będzie wspólpracować po zamianie biegunów?
    Pytanie może proste ale napewno większość z was nie zna odpowiedżi.:
  • #2 7614481
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #3 7614485
    viper555
    Poziom 39  
    Posty: 4322
    Pomógł: 582
    Ocena: 2157
    Będzie pracować normalnie , po zmianie biegunów powinna się sama przemagnesować a jeżeli nie to trzeba jej pomóc.P
  • #4 7614492
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • Pomocny post
    #5 7614540
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #6 7614602
    Elektron1234
    Poziom 20  
    Posty: 375
    Pomógł: 35
    Ocena: 100
    viper555 napisał:
    Będzie pracować normalnie , po zmianie biegunów powinna się sama przemagnesować a jeżeli nie to trzeba jej pomóc.P

    Popieram Nic nie musisz robić W C330 nie ma rzadnych urzadzeń Prądnica jak rowniez alternator(jeśli w przyszłości chcesz założyć to musi być zachowana biegunowość) bedzie pracował(a) Powodzenia
  • #7 7617536
    Ricardo290366
    Poziom 16  
    Posty: 169
    Pomógł: 9
    Ocena: 85
    Wywal prądnicę , zamontuj alternator .Niewielkim kosztem przedłużysz żywotność
    akumulatorów (relatywnie drogich ) ,w ciągu 10 minut na wolnych obrotach naładuje
    tyle co prądnica za godzinę na 3/4 obrotów ,mniej czasochłonna obsługa akumulatorów
    no i "-" na masie .
  • #8 7617751
    MARKSON43
    Poziom 18  
    Posty: 882
    Pomógł: 22
    Ocena: 282
    Temat dotyczy teorii,czyli dalej niewiem czy mogę odpalić ciągnik jak zmieniłem biegunowość na instalacji.Elektron1234-daje głowę że będzię ładować aku.lecz reszta forumowiczów daje dziwne zadania typu "POMOC PRĄDNICY",Ha,ha jak ma to robić stary dziadek po 15 operacjach.Pytanie jest proste:czy prądnica będzie ładowała aku.czy się uszkodzi lub uszkodzi aku.
    Jak to pytanie dłużej będzie wam sprawiało problem to ja wam odpowiem!
  • #10 7618062
    viper555
    Poziom 39  
    Posty: 4322
    Pomógł: 582
    Ocena: 2157
    MARKSON43 napisał:
    Temat dotyczy teorii,czyli dalej niewiem czy mogę odpalić ciągnik jak zmieniłem biegunowość na instalacji.Elektron1234-daje głowę że będzię ładować aku.lecz reszta forumowiczów daje dziwne zadania typu "POMOC PRĄDNICY",Ha,ha jak ma to robić stary dziadek po 15 operacjach.Pytanie jest proste:czy prądnica będzie ładowała aku.czy się uszkodzi lub uszkodzi aku.
    Jak to pytanie dłużej będzie wam sprawiało problem to ja wam odpowiem!


    Problem to może sprawiało to zadanie tobie więc mało kto się włączy do bzdurnej dyskusji. Co chcesz się pochwalić ,nie ma czym to wiedza z szkoły podstawowej. Skoro nie rozumiesz co to znaczy POMÓC PRĄDNICY się przemagnesować tzn że tego nigdy nie robiłeś i w ogóle nie wiesz na czym to polega. Na dodatek powiem że przy regulatorze elektronicznym nigdy nie przemagnesuje się sama. I odpowiedź krótka jeżeli regulator jest sprawny zacznie ładować sama koniec kropka...P
  • #11 7619358
    MARKSON43
    Poziom 18  
    Posty: 882
    Pomógł: 22
    Ocena: 282
    Bardzo wszystkich przepraszam za dziwne zachowanie które nie tak miało wyjść.Ja naprawdę chciałem się dowiedzieć czy prądnica będzie dalej współpracować z akumulatorami bo temat jest bardzo ciekawy i podchwytliwy.Jak chodzi czy ja kiedyś przemagnesowywałem prądnicę to odpowiadam "NIE",bo zawsze po zmianie biegunów zakładałem alternator i niedawno kolega mnie zaskoczył takim pytaniem:czy prądnica się nie spali.Przecież można było napisać jak to zrobić np:odpal ciągnik i pobadaj czy ładuje itp.A koledzy piszą aby zwierać przewody itp.
    Czyli aby nie przeciągać tematu odp.brzmi:PO ZAMIANIE BIEGUNÓW I PO URUCHOMIENIU ŚILNIKA PRĄDNICA SAMOCZYNNIE MA SIĘ PRZEMAGNESOWAĆ I DZIAŁAĆ JAK PRZEDTEM Z + na masie.Ale może zakończyć się to niepowodzeniem.
    Pisząc że sam dam odpowiedż jak nik nie odpowie to było kłamstwo mające na celu waszą mobilizację.Jeszcze raz wszystkich "Przepraszam".
  • #12 7619393
    niutat
    Poziom 36  
    Posty: 3247
    Pomógł: 288
    Ocena: 757
    Jeśli prądnica ma regulator mechaniczny to przed uruchomieniem silnika trzeba ją przemagnesować w przeciwnym przypadku prądnica wzbudzi się ze swoją "starą" biegunowością i przebiegunuje akumulatory.
  • #13 7619849
    gimak
    Poziom 41  
    Posty: 6222
    Pomógł: 614
    Ocena: 1675
    Ze wszystkich uczonych dyskutantów tylko niutat ma rację. Prądnicę żeby przemagnesować trzeba zewrzeć zacisk od wzbudzenia i zacisk główny prądnicy (do chwili obecnej "-") i na chwilę podłączyć do niego "+" akumulatora, a "-" do masy prądnicy i po zawodach, prądnica przemagnesowana. Operacje trzeba przeprowadzić przy prądnicy i akumulatorze odłączonych od instalacji elektrycznej oraz zdjętym pasku klinowym. Po przemagnesowaniu podłączyć ją do instalacji, a akumulator "-" na masę, "+" na instalację.
    Jednego nie jestem pewny czy przy elektronicznym regulatorze napięcia nie trzeba go będzie zmienić ze względu na odwrócona biegunowość czy nie nastąpi uszkodzenie elektroniki.
    Natomiast z alternatorem jak "+" jest na masie, zamiana żeby "-" był na masie, przemagnesowanie nic nie da, konieczne jest co najmniej przełączenie "+" z "-" na wyjściu mostka mocy oraz zmiana polaryzacji diod wzbudzenia to samo dotyczy elektronicznego regulatora napięcia.
  • #14 7620115
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #15 7620131
    viper555
    Poziom 39  
    Posty: 4322
    Pomógł: 582
    Ocena: 2157
    Dyskusja daremna, i niestety niutat nie ma racji po pierwsze nie przebiegunuje akumulatorów bo musiałby zostać siny dym z prądnicy jak i regulatora po drugie jak Motronic wspomniał najprostszy sposób to przytrzymać styk w regulatorze i wszystko ok.P
  • #16 7620438
    niutat
    Poziom 36  
    Posty: 3247
    Pomógł: 288
    Ocena: 757
    viper555 napisał:
    niestety niutat nie ma racji po pierwsze nie przebiegunuje akumulatorów bo musiałby zostać siny dym z prądnicy jak i regulatora .P

    Regulator mechaniczny ogranicza także prąd maksymalny prądnicy wiec żadnego dymu nie będzie co najwyżej spali się kontrolka ładowania.
    Gdybym nie spotkał się osobiście z takim przypadkiem też bym nie uwierzył.
  • #17 7620455
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #18 7620465
    kwok
    Poziom 40  
    Posty: 6232
    Pomógł: 493
    Ocena: 1336
    tak sobie poczytałem i przychodzi mi do głowy to samo co Motronicowi:!::?:
  • #19 7620545
    MARKSON43
    Poziom 18  
    Posty: 882
    Pomógł: 22
    Ocena: 282
    Tak się namotało że jeden poprawia drugiego a dokładnie i szczegółowo nikt nie napisał.Czyli co mam:ściągnąć pasek i rozebrać regulator(mechaniczny) i na chwile zewrzeć styki na przekażniku oczywiście przy właczonej stacyjce.Czy odłączyć przewody od prądnicy i akumulatorem wprowadzić ją w ruch(śilnik).Rozbierałem już dużo razy prądnice i regulator i mam schemat.
  • #20 7620679
    niutat
    Poziom 36  
    Posty: 3247
    Pomógł: 288
    Ocena: 757
    Motronic napisał:
    A co Ty piszesz!

    Spotkałem się z przypadkiem gdzie prądnica została przebiegunowana w czasie remontu instalacji gdy akumulatory były wymontowane a instalacja zasilona tymczasowo z prostownika. Po zamontowaniu akumulatorów ciągnik odpalił i pojechał w pole. Po jakimś czasie jednak ciągnik już nie odpalił i okazało się że akumulatory są już przebiegunowane ale nie naładowały się na tyle aby odpalić silnik. Nic się jednak nie spaliło oprócz kontrolki i po zmianie biegunów wszystko wróciło do normy.
    A co do tematu to trzeba podać na chwilę (+) na wzbudzenie prądnicy.
  • #21 7620696
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #22 7620732
    niutat
    Poziom 36  
    Posty: 3247
    Pomógł: 288
    Ocena: 757
    Kontrolka pewnie spaliła się zanim styki się zwarły a później prądnica podawała do obwodu prąd na jaki pozwalał jej regulator tyle że odwrotnej biegunowości, tak mi się wydaje bo jak to inaczej wytłumaczyć.
  • #23 7620749
    Adasku
    Poziom 15  
    Posty: 166
    Pomógł: 7
    Ocena: 83
    Witam nic się nie stanie odpal silnik i pomalutku zwiększaj obroty prądnica sama sama zmieni bieguny potwiwrdzam co inni pisali w tej kwesti
  • Pomocny post
    #24 7620758
    viper555
    Poziom 39  
    Posty: 4322
    Pomógł: 582
    Ocena: 2157
    Akumulatory-minus masa sprawa akumulatorów załatwiona. Prądnica nic nie zmieniasz ,regulator- ściągasz pokrywę regulatora i zapalasz ciągnik powtarzam zapalasz i na regulatorze przytrzymujesz /czyli zwierasz/ styk automatu -/jest jeden styk / lekko gazujesz styk przytrzymuje się sam -kontrolka nie świeci prądnica ładuje ,zmniejszasz obroty kontrolka się zapala. Jeżeli to jest nie zrozumiałe prościej napisać się nie da. Zaznaczam że nie zawsze trzeba tak robić.P
  • #25 7621056
    AAnnddrrzzeejj
    Poziom 18  
    Posty: 406
    Pomógł: 16
    Ocena: 71
    Witam
    Proponuję zamiast palcem docisnąć styk,przy pomocy kawałka drutu zrobić mostek
    na zewnątrz i oszczędzić styki.Jest to jednak chwilowe zwarcie i styki lubią się
    zgrzać.
    Pozdrawiam.Andrzej.
  • #26 7621460
    viper555
    Poziom 39  
    Posty: 4322
    Pomógł: 582
    Ocena: 2157
    AAnnddrrzzeejj napisał:
    Witam
    Proponuję zamiast palcem docisnąć styk,przy pomocy kawałka drutu zrobić mostek
    na zewnątrz i oszczędzić styki.Jest to jednak chwilowe zwarcie i styki lubią się
    zgrzać.
    Pozdrawiam.Andrzej.


    Nie twórz nic nie wypali.P
  • #27 7622032
    MARKSON43
    Poziom 18  
    Posty: 882
    Pomógł: 22
    Ocena: 282
    Dzekuję bardzo wszystkim za wypowiedzi a zwłaszcza Viper555 i Motronik.Wasze pierwsze wypowiedżi było bardzo ogólne i zawodowe no i nie każdy kto czyta mógł to zrozumieć bo jak ktoś wie jak coś zrobić to pomija bardzo ważne rzeczy bo tak to opisuje jakby sam robił a tak myślę że niepowinno być.Dopiero po paru starciach opisali to jak należy,czyli po "chłopsku".Jeżeli ktoś ma coś z swoich doświadczeń w tym temacie to proszę o dokładny opis przebiegu pracy(bez przesady),a napewno każdy zakuma!
    W TYM TEMACIE JUŻ DUŻO WIADOMO ALE ZAWSZE MOŻNA COŚ DOPISAĆ.:idea:
  • #28 12369134
    Nikita_Bennet
    Poziom 13  
    Posty: 65
    Ocena: 44
    Przepraszam za odgrzebywanie starego postu ale chodzi mi po głowie w moim C-330M z prądnicą P20C i plusem na masie zrobić tak aby minus był na masie.
    Nie chce jednak bawić się z wymianą na alternator bo prądnica w zupełności wystarcza.
    viper555 napisał:
    Akumulatory-minus masa sprawa akumulatorów załatwiona. Prądnica nic nie zmieniasz ,regulator- ściągasz pokrywę regulatora i zapalasz ciągnik powtarzam zapalasz i na regulatorze przytrzymujesz /czyli zwierasz/ styk automatu -/jest jeden styk / lekko gazujesz styk przytrzymuje się sam -kontrolka nie świeci prądnica ładuje ,zmniejszasz obroty kontrolka się zapala. Jeżeli to jest nie zrozumiałe prościej napisać się nie da. Zaznaczam że nie zawsze trzeba tak robić.P

    Zamiana kabli o akku, po uruchomieniu ciągnika zwieram styk automatu w regulatorze, przegazowuję. Czy to wystarczy? Czy trzeba potem coś jeszcze robić? Regulator zostaje ten co był czy wymiana na RG15M?

    Pytam bo czytałem też drugą stronę tego tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1856648-30.html



    MARKSON43 napisał:
    ....Jeżeli ktoś ma coś z swoich doświadczeń w tym temacie to proszę o dokładny opis przebiegu pracy(bez przesady),a napewno każdy zakuma!
    W TYM TEMACIE JUŻ DUŻO WIADOMO ALE ZAWSZE MOŻNA COŚ DOPISAĆ.:idea:
    A jak działa to u Ciebie? Przerobiłeś czy dałeś sobie na luz?
  • #29 12371177
    MARKSON43
    Poziom 18  
    Posty: 882
    Pomógł: 22
    Ocena: 282
    Dobrze poczytaj i wyciąg wnioski praktyczne.Nie trzeba innego regulatora.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy zmiany biegunowości akumulatorów w ciągniku C-330, gdzie użytkownik planuje przestawić "-" na masę, co rodzi pytania o współpracę prądnicy po tej zmianie. Uczestnicy forum przedstawiają różne opinie: niektórzy twierdzą, że prądnica będzie działać normalnie po przemagnesowaniu, inni sugerują, że konieczne jest odizolowanie prądnicy od masy silnika. Wskazówki dotyczące przemagnesowania prądnicy obejmują zwarcie styków w regulatorze oraz uruchomienie silnika. W przypadku regulatora mechanicznego, przed uruchomieniem silnika zaleca się przemagnesowanie prądnicy, aby uniknąć uszkodzenia akumulatorów. Użytkownicy podkreślają, że zmiana na alternator może być korzystna, ale nie jest konieczna, jeśli prądnica działa prawidłowo.
REKLAMA