Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie łożyska do wrzeciona mini wiertarki stołowej.

02 Lut 2010 13:40 4931 2
  • Poziom 18  
    Mam problem ponieważ nie wiem jakie dać łożyska do wrzeciona mini wiertarki którą buduje do PCB i nie tylko . Obroty wrzeciona to 3100 obr/min moc silnika 60W w przyszłości 100W .Na początku miły być zwykłe kulkowe i do nich dwa łożyska wzdłużne oraz nakrętka do kasacji luzu wzdłużnego , jednak teraz zastanawiam się czy nie dać tylko dwóch łożysk skośnych i do tego nakrętka.Która jest lepsza opcja?
  • Moderator Robotyka
    Najlepsza opcja to stojak z opuszczanym uchwytem i gotowa wiertarka. ;)
    Ludzie budują całe CNC oparte na wiertarkach (miniszlifierkach) typu "Dremel", jako głowicach wiercąco, frezujących.
    A takie narzędzie kupisz za stosunkowo małe pieniądze, razem z całym asortymentem przystawek, jesli zadowolisz się tańszą firmą niż "Dremel". Np. "Kinzo".

Zwykłe wiertarki ok 300W, bez problemu dostaniesz za 20-30zł.

Rodzaj zastosowanych łożysk w dużej mierze zależy od budowy wału i obudowy, oraz od założeń projektowych.
    Nie mamy pojęcia jak ma pracować ta konstrukcja, na jakich zasadach i w jakich warunkach.
    Warto też sprawdzić, które łożyska są powszechniej dostępne i tańsze. W końcu to część podlegająca okresowej wymianie.
    Większość tak małych wiertarek ma po prostu zwykłe łożyska kulkowe w zamkniętej obudowie.
  • Poziom 18  
    Planowałem z początku kupić małą wiertarkę stołową tzw. chinkę za 300 złotych w sklepie ,lecz na wszelki wypadek wziołem ze sobą czujnik aby sprawdzić jakie uchwyt ma bicie i aż oczom nie dowierzałem że to taki badziew. Nawet czujnika nie użyłem ,na gołe oko było widać tylko trochę pokręciłem wrzecionem .Zwykła wiertarka odpada. Natomiast zastanowiłem się nad mini szlifierkami lecz cena. A tak budując własną wiertarkę cenę stanowią tylko łożyska , uchwyt wiertarski i pasek ewentualnie kilka drobnych rzeczy . Tokarza mam za darmo ,no prawie :) Wiertarka będzie się przesuwać na zasadzie jak oś Z w CNC tylko posuw ręczny.