Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Upr. "D", czy papiery mistrzowskie?

Charles Bronson 07 Feb 2010 17:06 7449 34
    Charles Bronson
    Level 14  
    Witam wszystkich kolegów! Spotkałem się z sytuacją gdzie doświadczony elektryk po szkole zawodowej z papierami mistrzowskimi został przełożonym, brygadzistą grupy pracowników, elektryków. W grupie tej jest nie mniej doświadczony, choć młodszy elektryk legitymujący się świadectwem kwalifikacji "D". Młodszy elektryk chciał zawalczyć o te 100 pLn do wypłaty, lecz wszyscy przekonali go, że jego papiery są za słabe wobec mistrzowskich. Pytanie brzmi: który z wymienionych pracowników powinien wg. aktualnego prawa pełnić obowiązki brygadzisty?
    goldi74
    Level 43  
    Ten co ma papiery mistrza. Normalna sprawa. Poza tym prawo tutaj nie określa kto może być brygadzistą a kto nie. Jest to sprawa przełożonych.
    GBW
    Level 29  
    Zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki z dnia 17 09 1999r w sprawie bhp przy urządzeniach energetycznych,kierujący zespołem pracowników musi posiadać ważne świadectwo kwalifikacji E.
    Charles Bronson
    Level 14  
    Upr. "E" to chyba całkiem odpadają w tej kwestii. Osobiście myślę, że osoba kierująca akurat grupa elektryków powinna mieć jakąś wiedzę na ten temat.
    User removed account
    User removed account  
    GBW
    Level 29  
    Dziennik ustaw ; Dz.U. 1999 Nr 80 poz.912
    Paragraf nr. 2 punkt 19.
    User removed account
    User removed account  
    Charles Bronson
    Level 14  
    Dodam jeszcze, że młodszy elektryk dostał "D" dopiero gdy został inżynierem elektrykiem. O cyrku nie ma mowy, ponieważ jest to Państwowy, publiczny zakład opieki zdrowotnej. Wszystko musi być jak należy. Ludzie patrzą
    User removed account
    User removed account  
    Charles Bronson
    Level 14  
    To po co ten tytuł mistrzowski? Czyż świadectwo SEP-owskie nie wyraża o pracowniku tego samego? Jaka to różnica dla kierownika zakładu, czym brygadzista się legitymuje?
    User removed account
    User removed account  
    GBW
    Level 29  
    Jeżeli mistrz nie posiada E to nie może nawet pracować w tym fachu.
    User removed account
    User removed account  
    GBW
    Level 29  
    Problem dotyczy brygadzisty czyli kierownika zespołu pracowników, a nie poleceniodawcy.
    User removed account
    User removed account  
    Charles Bronson
    Level 14  
    Ok. No to skoro mistrz to zawód, to kimże jest inżynier, że podlega mistrzowi?
    GBW
    Level 29  
    Według mnie brygadzista to osoba która kieruje zespołem jednocześnie pracując w tym zespole. Dopuki autor nie wyjaśni obowiązków "brygadzisty" dalsza dyskusja jest bezsensowna.
    User removed account
    User removed account  
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    W 80-tych latach pracowałem w brygadzie, gdzie było 2 inżynierów po AGH, 2 po Politechnice, 1 facet - po Policealnym Technikum Elektronicznym, i 1 technik elektryk. Brygadzistą i p.o. mistrza był jedyny facet w zespole po Zasadniczej Szkole Elektrycznej.
    Nikt inny nie chciał tego stołka. Fajnie było. :D
    Charles Bronson
    Level 14  
    Dyskutujemy o "mistrzu pracowników warsztatu technicznego", bo tak faktycznie brzmi nazwa stanowiska. W omawianym przypadku w/w osoba legitymuje się dyplomem mistrzowskim i świadectwem kwalifikacyjnym SEP "E" (bez "D"). Osoba ta kieruje pracami elektryków, wydaje polecenia co i jak konserwować, naprawiać, wymieniać. Podejmuje decyzje o wyłączeniach energii, wydaje opinie, że instalacja konserwowana przez jemu podległych pracowników jest bezpieczna. W jego ekipie pracuje inżynier elektryk ze świadectwami SEP-u "D" i "E" i nawet posiada uprawnienia pomiarowe. Wymieniony inżynier jest gotowy do pełnienia pracy tak jak go przygotowała szkoła i nasze Prawo Energetyczne, lecz na nic jego starania, ponieważ to mistrz decyduje.
    GBW
    Level 29  
    Charles Bronson wrote:
    wydaje opinie, że instalacja konserwowana przez jemu podległych pracowników jest bezpieczna.

Do tej części obowiązków wymagane jest D
    User removed account
    User removed account  
    Charles Bronson
    Level 14  
    Niechby jeszcze inżynier sam zrobił dyplom mistrzowski i by sie narobiło...Tyle, że drogi egzamin.
    User removed account
    User removed account  
    Wirnick
    Level 29  
    Mistrz zaliczył egzamin z praktyki , a inżynier z laboratorium .
    Czy inżynier będzie dobrym menadżerem ? . Czy posiada własności kierownicze ?.
    retrofood
    geguś wrote:
    Ja tu nie wiedzę problemu uprawnień. Widzę problem natury "ego". Bo nie dopomyślenia jest, by inżynierem rządził technik. Proponuję zmianę myslenia temu człowiekowi, bo daleko nie zajedzie.

Niekoniecznie.
    To może być naruszenie prawa. Ale tylko może. Za mało wiemy.
    User removed account
    User removed account  
    retrofood
    geguś wrote:
    Więc?

Taż napisałem: za mało wiemy.
    Charles Bronson
    Level 14  
    Dowiedziałem się (ze strony Izby Rzemiosła), że zwalniają z egzaminu teoretycznego o ile skończy się technikum. Pozostaje zdać tylko praktyczny. Wychodzi na to, że mistrz ma większe kwalifikacje ponieważ udowadnia to w praktyce na egzaminie. Inny pracownik wyuczy się, zda na "D" w SEP-ie, a o prasce do zagniatania końcówek niewiele powie podwładnym bo nie robił taką nigdy
    Wirnick
    Level 29  
    Charles Bronson wrote:
    To po co ten tytuł mistrzowski? Czyż świadectwo SEP-owskie nie wyraża o pracowniku tego samego? Jaka to różnica dla kierownika zakładu, czym brygadzista się legitymuje?

Świadectwo Kwalifikacyjne dotyczy prac uznanych w PL jako niebezpieczne , nie dotyczy rządzenia ludźmi .