Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AirLive G.Duo - konfiguracja

10 Lut 2010 18:02 171183 523
  • Poziom 2  
    Witam bardzo serdecznie.

Otóż zakupiłem AirLive G.Duo do przesłania dalej sygnału WiFi.

Jak wygląda sprawa:

otóż w biurze, które jest w odległości ok. 25 metrów ode mnie mam router WiFi Cerberus Pentagram - wysyła sygnał WiFi z Neostrady.

Proszę o podanie mi, co muszę zrobić, aby dobrze skonfigurować produkt firmy AirLive, gdyż posługując się manualem i instrukcją nie potrafię...

Sygnał ten będzie dalej łapany przez dwa laptopy w domu.

Pozdrawiam i dziękuję za porady.

Moderowany przez Susan:

Post poprawiłam, ale przed wysłaniem następnego użyj przycisku AirLive G.Duo - konfiguracja

Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 43  
    WISP + AP, pierwsza opcja z góry.
    Może nie masz zasięgu w tym miejscu?

Powiedz gdzie masz problem. Widzisz sieć? Łączysz sie do niej? Dostajesz IP?
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 1  
    witam
    mnie udało się skonfigurować g.duo ale odbiera sygnał jako Client z AP1, a dalej nadaje
    jako AP2, jednak jest coś nie tak - sygnał z AP2 przy podłączeniu notebooka jest i po chwili rozłącza się i tak na zmianę
  • Poziom 2  
    Witaj,

wiec tak robie to w biurze gdzie jest ten router - sieć się nazywa e-sportline - i widzi ją normalnie - jest ona chroniona WEP - hasło przy połączeniu z radio1 też podałem i napisał ze połączenie zakończono sukcesem...

Dodatkowo - mogę powiedzieć że po około 30 sekund radio 2 się rozłącza - a sygnał tego router e-sportline w tym miejscu mam 65% - wiec nie wiem czy to tak mało ;/

Proszę o dalsze informacje...

Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Witam,

Trochę późno, ale chyba lepiej niż wcale, może się jeszcze komuś przyda. Przeklejam swojego posta o "szybkiej konfiguracji" z innego forum:
    -------------------------
    Zakładam, że wykorzystywany będzie chyba najpopularniejszy Tryb 1, czyli WISP+AP. Skoro w konfiguracji jest możliwość wyboru naszego języka (jeszcze momentami nie całkiem dorobione, ale jest, FW b15c), będę się posługiwał polskim nazewnictwem. W końcu Polacy nie gęsi:

0. Domyślny adres IP do zarządzania/konfiguracji G.DUO od strony sieci wewnetrznej (LAN) to 192.168.1.254. Taki adres musisz wpisac w przeglądarce po podłaczeniu peceta kabelkiem do ktoregoś z portów LAN (ethernet). Wcześniej na karcie sieciowej peceta, w ustawieniach protokołu TCP/IP dać uzyskiwanie adresu IP oraz DNS automatycznie, lub co bedzie bardziej pewne, wpisać "sztywny" IP, np. 192.168.1.50.

1. Zakładka "Tryby pracy", zaznaczone WISP+AP, klikasz w przycisk "Konfiguracja"

2. U góry strony wybierasz "Interfejsu": Radio 1 (WISP) - czyli to, które będzie odbierało internet od Twojego dostawcy (lub od innego AP). Wchodzisz w "Skanowanie Sieci", wybierasz nazwę sieci (SSID) do której chcesz się podłączyć i dajesz "Połącz". Ewentualnie, jeżeli połączenie od dostawcy jest szyfrowane, musisz dodatkowo podać klucz dostępu (hasło).
    AirLive G.Duo - konfiguracja AirLive G.Duo - konfiguracja AirLive G.Duo - konfiguracja
    W tym momencie, po poprawnym połaczeniu Radia 1, pecet przez kabelek już powinien uzyskać dostęp do internetu! :-)
    Uwaga. Jeżeli przy połączeniu do dostawcy wymagane jest tzw. sklonowanie adesu MAC, wprowadzenie statycznego adresu IP , DNS-ów, PPPoE, itp. - możliwość stosownych ustawień znajdziemy pod przyciskiem "Port WAN":

3. Wybierasz "Interfejsu" Radio 2 (AP) - czyli to które będzie "rozprowadzało" WiFi w Twoim lokalu.
    a) Wprowadzasz SSID (czyli nazwę) Twojej sieci.
    b) Następnie wybierasz 'Kanał' na którym Radio2 będzie nadawało.
    Pamiętaj aby kanał na którym nadaje dostawca (odbierasz przez Radio 1) oraz na którym nadaje Radio 2 były jak najbardziej od siebie "oddalone", np. 13 i 1. Również wskazane, aby jak najmniej wchodziły w "kolizję" z innymi sieciami, tzn. nalepiej aby nikt na tych kanałach nie nadawał, ani na kanałach tuż obok. Pewne informacje o kanałach i sile innych sieci znajdujących się w pobliżu znajdziesz we wspomnianej opcji "Skanowanie Sieci". Zresztą dobór kanałów, eliminowanie zakłóceń to odrębny temat-rzeka - szczegółów szukaj internecie. Wspomnę tylko o pewnych programach na laptopa, np. InSSIDer, NetStumbler.
    c) pod przyciskiem "Bezpieczeństwo" ustawiasz szyfrowanie Twojego AP (czyli Radio2). Sugeruję ustawić najsilniejsze obecnie dostępne, czyli WPA2-AES z odpowiednio długim kluczem.
    Bezpieczeństwo można jeszcze dodatkowo podnieść, i pod przyciskiem "Kontrola dostępu" wprowadzić adresy MAC komputerów "uprawnionych" do łączenia się z G.DUO.

4. Bieżący stan urządzenia (z jaką siecią, na którym kanale jest połaczony, na którym nadaje, itp.) znajduje się w zakładce "Status urządzenia".
    Na powyższym obrazku widać m.in., że G.DUO posiada wersję oprogramowania
    V20.3.0.3.3_b17a.
    Radio1 jest połączone z siecią o nazwie linksys, która nadaje na kanale 13, bez szyfrowania. Zwracam uwagę na stan: Connected. Jeżeli w tym miejscu widnieje Scanning, oznacza to, że nie mamy połączenia z AP dostawcy!
    Radio2, czyli nasz lokalny punkt dostępowy (AP) nadaje na kanale 1, sieć została nazwana airlive2, szyfrowanie ustawione na WPA2. W tej chwili jest podłaczony jeden klient (zapewne laptop, z którego piszę te słowa ;-)),
    Na porcie WAN został od dostawcy przydzielony dynamicze (przez DHCP) adres IP 192.168.1.106, adres bramy wynosi 192.168.1.1.

Tyle w i tak wielkim skrócie - lecz powinno już wystarczyć do uruchomienia typowego połączenia z radiowym netem i w miarę bezpiecznej pracy.
    ----------------------------------------------

I jeszcze dwie uwagi:
    u1: jeżeli na Radio2 używamy szyfrowania WPA lub WPA2, należy ustawić kodowanie AES zamiast TKIP. W przeciwnym przypadku może występować zrywanie połączenia z klientami.
    u2: konfigurację routera jednak lepiej przeprowadzać w języku angielskim, gdyż w polskim pewnych opcji nie da się ustawić, np. filtrowania MAC. Przynajmniej w obecnym oficjalnym firmware b15c oraz beta b16d. Więcej info tutaj:
    http://www.trzepak.pl/viewtopic.php?p=207720#207720
    Uwaga. Wydaje się, że w najnowszych wersjach oprogramowania np. b17a problem został naprawiony.

Oraz uwaga trzecia:
    u3: Wiele popularnych "biurowo-domowych" routerów WiFi domyślnie pracuje i przydziela adresy IP w zakresie 192.168.1.x (x=0-255). Dlatego przy połączeniu G.DUO w trybie 1 z takim routerem może dojść do konfliktu adresów i niepoprawnej pracy. Dlatego w takim przypadku najlepiej zmienić w G.DUO domyślny adres LAN IP na np. 192.168.2.254 oraz adresy przydzielane przez DHCP na 192.168.2.100-192.168.2.200. Zakładka 'Konfiguracja Systemu' -> 'Konfiguracja interfejsu LAN' (System Configuration -> LAN interface Setup).
    Uwaga: jeżeli konfigurujemy z komputera, który ma nadany statyczny adres IP, np. 192.168.1.50, aby móc potem dostać się do zarządzania G.DUO, należy rownież zmienić adres IP na 192.168.2.50. Może być potrzebny restart urządzeń.
    Adres IP otrzymany z "nadrzędnego" routera (czyli do którego G.DUO jest połączony) można sprawdzić w zakładce "Status urządzenia" (Device Status), sekcji WAN Configuration. Przykład z życia wzięty:

WAN Configuration
    Attain IP Protocol: DHCP
    IP Address: 192.168.1.106
    Subnet Mask: 255.255.255.0
    Default Gateway: 192.168.1.1

Jak widać, zarówno adres interfejsu WAN jak i bramy (gateway) pochodzą z zakresu 192.168.1.x , dlatego w konfiguracji G.DUO wszystkie IP LAN-u obecnie mam przestawione po prostu na 192.168.2.x

Pozdrawiam

Stanley

[EDIT]
    Jakby co G.DUO jest już w Elektrodowym Rankingu Routerów:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7825026#7825026
  • Poziom 9  
    Witam , podepnę sie pod temat.
    Mam do podziału internet radiowy mój dostawca oprócz PPPoE używa filtrowania po MAC i dlatego mam dwa pytania:
    1 czy duo umożliwia zmianę MAC na interfejsach także z PPPoE ?
    2 czy urządzenie na antenie tej dołączonej do zestawu da rade przeslać sygnał , jakieś 13 m dalej ale urządzenie będzie na piętrze a drugi komputer na parterze (grube ściany)
    Bardzo dziękuje za odpowiedz i witam na forum :)
  • Poziom 27  
    bymalibu napisał:
    Witam , podepnę sie pod temat.
    Mam do podziału internet radiowy mój dostawca oprócz PPPoE używa filtrowania po MAC i dlatego mam dwa pytania:
    1 czy duo umożliwia zmianę MAC na interfejsach także z PPPoE ?

Witam

Co prawda w rzeczywistych warunkach tego nie ćwiczyłem, nie było potrzeby, oraz w tej chwili jestem daleko od swojego G.DUO, ale zobacz ten topic:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7500685#7500685

Na zrzutach konfiguracji wyraźnie widać, że po wybraniu PPPoE jest możliwość sklonowania MAC...

Cytat:

2 czy urządzenie na antenie tej dołączonej do zestawu da rade przeslać sygnał , jakieś 13 m dalej ale urządzenie będzie na piętrze a drugi komputer na parterze (grube ściany)
    Bardzo dziękuje za odpowiedz i witam na forum :)

Hm, a tu już trudno zgadnąć... Niemniej chciałem zauważyć, że G.DUO umożliwia, hm, podniesienie siły sygnału, na Radio2 do bodajże 23dB (standardowo 18 ). Jednak nie należy z tym przesadzać, ze względu na możliwość zakłócania Radia1, które przecież jest odległe o parę cm na tym samym PCB. Np. ja zmniejszyłem moc maksymalnie, do 13dB - w całym mieszkaniu mam ok, a po co niepotrzebnie siać w eterze, tudzież drażnić wardriverów ;-) . Być może najlepszym wyjściem będzie jednak kupienie "mocniejszego patyka", aczkolwiek może też się obejdzie.

Pozdrawiam -

Stanley
  • Poziom 9  
    dziękuje za szybką odpowiedz , kupię i spróbuje, dam znać na forum czy śmiga bo jednak mało jest informacji o tym urządzeniu
  • Poziom 27  
    bymalibu napisał:
    dziękuje za szybką odpowiedz , kupię i spróbuje,

Tylko żeby potem nie było na mnie... ;-)

Cytat:

dam znać na forum czy śmiga

daj, na pewno każda uwaga jest cenna.

Cytat:

bo jednak mało jest informacji o tym urządzeniu

Moim zdaniem nie podpartym żadnymi dowodami, ludziska przeważnie piszą na fora wtedy, kiedy im coś nie działa. Podobnie jak media: robią wielki raban jak jeden samolot nie wyląduje, a jakoś nie informują codziennie ile setek/tysięcy maszyn miało tyle samo udanych lądowań co startów. Skoro chóralnych jęków zawodu nie widać, można zatem wysnuć przypuszczenie, że G.DUO jest produktem całkiem niezłym ;-)
    A poważniej: uważam, że każdy dobiera sprzęt stosownie do swoich potrzeb, wymagań, a przynajmniej powinien. W każdym razie ja jestem wciąż tak samo zadowolony jak w chwili pisania tego postu, kilka dni po zakupie:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7508795#7508795

Pozdrawiam -

Stanley
  • Poziom 1  
    Witam,
    Mam mały problem. Źle coś ustawiłam w panelu sterowania g.duo i chciałam to poprawić ale nie mogę już ponownie się tam dostać-brak połączenia.
    Z góry dziękuję za każdą informację.
  • Poziom 27  
    sandra22 napisał:
    Witam,
    Mam mały problem. Źle coś ustawiłam w panelu sterowania g.duo i chciałam to poprawić ale nie mogę już ponownie się tam dostać-brak połączenia.
    Z góry dziękuję za każdą informację.

Domyślny adres IP LAN konfiguracji G.DUO to 192.168.1.254. Karta sieciowa komputera z którego konfigurujesz router powinna mieć wpisany (lub przydzielony automatycznie przez DHCP) adres również z tego zakresu 192.168.1.x, czyli np. 192.168.1.50 (maska 255.255.255.0).
    Jeżeli zmieniałaś zakresy adresów LAN według uwagi trzeciej powyższej instrukcji na 192.168.2.x, zatem adres konfiguracji G.DUO także zmienił się na 192.168.2.254 - i taki należy wpisać w przeglądarce. Należy również zmienić na ten zakres adres karty sieciowej komputera na np. 192.168.2.50. Ewentualnie ustawić uzyskiwanie adresów IP automatycznie - karta powina otrzymać właściwy adres z DHCP w G.DUO (tzn. z zakresu, na jaki serwer DHCP został skonfigurowany). W przypadku wykonania zmian ustawień karty sieciowej, aby "zaskoczyło" nie zaszkodzi wykonać restart komputera - chociaż według mojej praktyki często wystarczyło tylko wyłączyć i włączyć kartę sieciową w systemie.
    Adres IP w komputerze można sprawdzić w oknie wiersza poleceń komendą ipconfig lub ipconfig /all.

Gdyby nie poskutkowało - pozostaje włożyć drut od spinacza w dziurkę Reset i przytrzymać przez 5 sekund (zdaje się powinny mrugnąć wszystkie diody). G.DUO zostanie sprowadzony do pierwotnych ustawień fabrycznych i trzeba go będzie konfigurować od nowa (no chyba, że konfiguracja została wcześniej zapisana...). Adres IP pod którym powinien się zgłosić - oczywiście 192.168.1.254.

Pozdrawiam -

Stanley
  • Poziom 11  
    Witam
    Panowie ratujcie
    Kupiłem to cacko bo chcę podzielić internet radiowy na:
    laptopa i stacjonarny po wifi.
    Dostęp do internetu jest filtrowany tylko po MAC
    Ustawiłem wszystko zgodnie z zaleceniami tego postu, sklonowałem MAC na ten który mam w umowie z dostawcą i wynik jest taki:
    Łączę się z siecią dostawcy, DHCP ładnie przypisuje prawidłowe IP
    ale internetu nie ma?
    Sieć wewnętrzna działa ok pomiędzy laptopem i stacjonarnym
    Ping do bramy domyślnej i serwera DNS dostawcy idzie ale nic poza tym
    Pingi do stron internetowych nie idą?
    Co może być przyczyną że nie mam internetu?
    Jakieś dodatkowe zabezpieczenie?
  • Poziom 27  
    andlon napisał:

<...>Jakieś dodatkowe zabezpieczenie?

Tak, być może jest to sprawdzanie TTL. Zobacz ten topic:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1644292.html

Wątek niestety jest już zamknięty. A szkoda, bo Autorowi nie udało się rozwiązać problemu przy pomocy zmiany ustawień w G.DUO, lecz tylko poprzez zmianę w rejestrze Windows. No ale co w przypadku, gdy bedziemy chcieli podłączyć, np. komórkę, lub inny sprzęt, w którym nie mamy możliwości zmiany TTL? Ja niestety czy raczej stety nie mam od swojego dostawcy takich restrykcji, więc nie mogę pobawić się w warunkach rzeczywistych.

Druga możliwość, moim zdaniem: spojrzeć w umowę, skontaktować się ze swoim dostawcą i poprosić/dogadać się, aby zdjął to IMO anachroniczne w obecnych czasach ograniczenie (czyli w zamyśle ISP: uniemożliwienie podziału łącza).

Pozdrawiam -

Stanley
  • Poziom 9  
    bardzo proszę o pomoc, jestem kompletnym laikiem jeżeli chodzi o komputery i routery :/ jestem w posiadaniu tego urządzenia ale kompletnie nie wiem jak go skonfigurować aby podłączyć się do sieci, na podstawie tego tematu doszłam do takiego punktu:

Wireless Interface 1
    Mode: Infrastructure Client
    Band: 2.4 GHz (B+G)
    SSID: eircom4653 3134
    Channel Number: 7
    Encryption: WEP 128bits
    BSSID: 00:0f:cc:9a:b9:90
    State: Connected

Wireless Interface 2
    Mode: AP
    SSID: airlive2
    Channel Number: 11
    Encryption: Disabled
    BSSID: 00:4f:62:29:a3:11
    Associated Clients: 1

WAN Configuration
    IP Address: 192.168.1.5
    Default Gateway: 0.0.0.0
    MAC Address: 00:4f:62:29:a3:10

zgodnie z tym co tu piszecie powinnam mieć połączenie z netem, bo to połączenie jest między routerem a siecią, w takim razie czemu go nie mam?
  • Poziom 27  
    Witam

Pokrótce, ponieważ nie mam zbyt wiele czasu:

olimp-i-ja napisał:
    <...>

WAN Configuration
    <...>

Jak widać ze zrzutu Statusu, G.DUO otrzymał od dostawcy (routera z którym się połaczył) adres IP 192.168.1.5, ale nie został przydzielony adres bramy - Default Gateway: 0.0.0.0. Przypuszczam, że przyczyną jest tu właśnie konflikt zakresów adresów ustawionych fabrycznie w G.DUO (192.168.1.x), z zakresem od dostawcy, który w tym przypadku też wynosi 192.168.1.x.

Przeczytaj zatem jeszcze raz i zastosuj uwagę u3 mojego opisu konfiguracji, umieściłem nawet zrzut ekranu. Pamiętaj także, że ulegnie zmianie adres IP do zarządzania G.DUO (LAN IP), z domyślnego 192.168.1.254 na 192.168.2.254. Zobacz też co oodpisałem wyżej do @sandra22.
    W każdym razie do poprawnego działania na interfejsie WAN/Default Gateway musi się pojawić jakiś konkretny adres IP, przypuszczam w Twoim przypadku z zakresu 192.168.1.x, np. 192.168.1.1.

Docelowo zalecam również ustawić zabezpieczenia na radio2 (Wireless Interface 2 , jak widać w tej chwili Encryption: Disabled), szyfrowanie nalepiej WPA2-AES, oraz wgrać najnowsze firmware (o ile to nie zostało uczynione). Ale to może na końcu, po uzyskaniu prawidlowego połaczenia z dostawcą.

Pozdrawiam -

Stanley
  • Poziom 9  
    Hej Stanley,

Wielkie dzięki za odp :) Niestety nadal nie udało mi się skonfigurować G. Duo. Tak jak zalecałeś (u3) zmieniłam zakresy adresów LAN w urządzeniu a nastepnie je zresetowałam. Efekt jest taki że nie moge się teraz połączyć z routerem. Próbowałam zmienić adres IP w komputerze, ale nie potrafię tego sama zrobić. Proszę o instrukcję krok po kroku, jesli nie uda mi się skonfigurować G. duo okaże się że wyrzuciłam w błoto 200 pln :(
  • Poziom 27  
    Witam

Może zanim zaczniemy mieszać z konfiguracją kart sieciowych (może okaże się niepotrzebne?), pytania:

0. Opisz nieco sprzęt jaki posiadasz, tzn. ogólnie, np. komputer stacjonarny z kartą sieciową oraz kartą WiFi + laptop z WiFi, itp.
    0a. Czy już wcześniej (bez G.DUO) łaczyłaś się z siecią dostawcy, np. z laptopa?
    1. W jaki sposób konfigurujesz G.DUO? Czy przez ten niebieski kabelek znajdujący się w komplecie? Z jakiego komputera (stracjonarny/laptop?)
    2. Czy początkowo, aby móc konfigurować G.DUO (zanim jak napisałaś, utraciłaś z nim połączenie) zmieniałaś coś w ustawieniach karty sieciowej w komputerze? Jeśli tak, to co?
    3. Czy po utracie połączenia próbowałaś się połączyć z G.DUO wpisując w przeglądarce adres http://192.168.2.254 ?
    4. Skoro kupiłaś G.DUO, domniemywam, że w celu podłączenia urządzeń (również) bezprzewodowo, np. laptopa. Czy próbowałaś się łaczyć z G.DUO z laptopa przez WiFi? Według przedstawionego wcześniej zrzutu Statusu powinna być widoczna sieć o nazwie Airlive2, bez żadnego hasła. Spróbuj się z nią połaczyć oraz wejść w przeglądarce w konfigurację G.DUO (hm, co prawda w zrzucie Statu widzę 1 podłaczonego klienta...). Obecnie (jeżeli dokładnie skonfigurowałaś wg uwagi u3) powinien być to adres http://192.168.2.254. Otwiera się?

Na razie tyle. Pozdrawiam -

Stanley

P.S. A'propos wyrzucenia w błoto 200zł: ostatecznie G.DUO zawsze można sprowadzić do pierwotnych ustawień fabrycznych, poprzez wciśnięcie jakiegoś drucika (np. ze spinacza biurowego) w Reset z tyłu obudowy i przytrzymanie przez kilka sekund (powinny mignąć wszystkie diody), a potem konfigurować router od nowa. Wówczas domyślnym adresem znów stanie się http://192.168.1.254. Niemniej w Twoim przypadku zmiana zakresu adresów LAN jest konieczna, gydyż prawdopodobnie następuje konflikt z adresami otrzymywanymi od dostawcy (interfejs WAN).
  • Poziom 9  
    Cześć Stanley :)
    odpowiadając na Twoje pytania:
    0. mam laptopa toshiba satellite a200-1m4, z kartą sieciową wifi
    0a. tak, łaczę się z dostępną siecią bezpośrednio przez kartę wifi,
    1. pierwszy raz G. duo skonfigurował mi kolega, potem się przeprowadziłam i próbowałam go uruchomić (tzn. połączyć się przez niego z siecią) sama, początkowo przez kabelek, potem nie był potrzebny bo łączyłam się z g.duo juz bez niego,
    2. tak próbowałam coś zmienić według twoich wskazówek, w protokole internetowym, próbowałam zmienić adres ip, ale juz nie wiedziałam co wpisać w masce podsieci i bramie domyślnej więc wróciłam do opcji uzyskiwania tego adresu automatycznie
    3. tak próbowałam się z nim połączyć pod tym adresem, ale przeciez nie mogłam nie mając połączenia z samym urządzeniem,
    4. tak jak zasugerowałeś zresetowałam g. duo i juz się z nim łączę, połączyłam się również ze stroną konfiguracji (z 1 w adresie) aczkolwiek po wielokrotnych próbach, próbując skonfigurować go jeszcze raz w site survey pojawia mi się komunikat (Do you want to config your wireless encryption settings ?) zostawiam disable, i dalej mam komunikat (Connect to eircom4653 3134 : Connection failure.
    Please check your wireless encryption settings and try again.),
    device status teraz to:

Uptime: 0day:0h:2m:17s
    Firmware Version: V20.3.0.3.3eu_b14

Wireless Interface 1

Channel Number: 12
    BSSID: 00:00:00:00:00:00
    State: Scanning

Wireless Interface 2

Associated Clients: 2

WAN Configuration
    Attain IP Protocol: Getting IP from DHCP server...
    IP Address: 0.0.0.0
    Subnet Mask: 0.0.0.0
  • Poziom 27  
    Łoj niedobrze! Teraz w ogóle nie masz połączenia ze swoim dostawcą!
    Widać wyraźnie tutaj:

Wireless Interface 1
    <...>
    State: Scanning

State: MUSI być Connected! Bez tego nie ma mowy o połączeniu z internetem!
    Kolejna sprawa: Twój dostawca (punkt dostępowy, z którym się łączysz, tzw. AP) używa szyfrowania WEP, zatem wymaga podania klucza (hasła) dostępu. Widać w poprzednim zrzucie statusu G.DUO:

Wireless Interface 1
    <...>
    <...>

Poza tym widać to podczas użycia funkcji Site Survey. Zobacz drugi od lewej obrazek w p.2 mojej instrukcji. Dla danej sieci nie trzeba podawać hasła tylko wówczas, jeżeli w kolumnie "Szyfrowanie" znajduje się "no". W każdym innym przypadku, czyli jeśli jest np. WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK, itp. wpisanie klucza jest wymagane. Robi się to w konfiguracji Radia1 (rysunek pierwszy od lewej), pod przyciskiem Bezpieczeństwo. Z listy rozwijalnej trzeba wybrać odpowiedni rodzaj szyfrowania (zamiast Disabled) i wpisać odpowiedni klucz. W tym momencie na wszelki: w wielu sprawach można na forum pomóc, ale hasła na pewno nie odgadniemy.
    Inaczej pisząc : dopóki nie uzyskasz połączenia Radia1 (Wireless Interface 1) z dostawcą (State: Connected), dopóty ewentualne dalsza próba pomocy od strony forum będzie bezskuteczna ;-)

Pozdrawiam -

Stanley

P.S Napisałaś:
    Cytat:

pierwszy raz G. duo skonfigurował mi kolega, potem się przeprowadziłam i próbowałam go uruchomić (tzn. połączyć się przez niego z siecią) sama, początkowo przez kabelek, potem nie był potrzebny bo łączyłam się z g.duo juz bez niego,

Tu nie całkiem rozumiem... Czyli jak: napierw G.DUO działał (skonfigurowany przez kolegę), potem się przeprowadziłaś i... no właśnie, chyba przeprowadzilaś gdzieś niedaleko - łapiesz sygnał od tego samego dostawcy? (hmm? działało i przestało?)

P.S.#2 A co z kolegą? Albo: nie ma innego w calej Wa-wie? Porównaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1606963.html ;-)

P.S#3 W zrzucie statusu widzę dwóch klientów podłaczonych przez WiFi do Twojego G.DUO...

Wireless Interface 2
    <...>
    Associated Clients: 2

To są na pewno Twoje komputery? Nawet jeśli tak, sugeruję ustawić na radio2 szyfrowanie chociażby WPA oraz klucz. Punkt 3c powyższej instrukcji.
  • Poziom 9  
    hejka,

Powinnam to napisać wcześniej, klucz do sieci z którą się chcę połączyć posiadam, tak więc to nie problem. Problem jest taki, że jak zauważyłeś wcześniej, miałam już w statusie g.duo połączenie z tą siecią, a pomimo tego net nie działał :/
    Co do drugiej kwestii, nie mieszkam w Warszawie (aczkolwiek prawie zgadłeś bo stąd pochodzę :) ale w dziurze, w której fakt, nie mam kogo o pomoc poprosić. Przeprowadziłam się do innej miejscowości, więc tym razem będę się łączyć z inną siecią. Czy to, że widnieje informacja, iż dwa komputery są podłączone, może wynikać z faktu, iż wcześniej tak właśnie było (pod g. duo byłam podłączona ja i ten wspomniany kolega). Czy też jest to informacja o stanie aktualnym? No dobra to ja idę działać i zaraz prześlę zrzut z aktualnego statusu g.duo.

dzięki wielkie, pozdrawiam :)

Dodano po 1 [godziny] 31 [minuty]:

czyli wracamy do początku:

Wireless Interface 1

Channel Number: 7
    BSSID: 00:0f:cc:9a:b9:90

Wireless Interface 2

Encryption: WPA
    Associated Clients: 1

WAN Configuration

internetu nadal nie mam :/
  • Poziom 27  
    olimp-i-ja napisał:
    hejka,

Powinnam to napisać wcześniej, klucz do sieci z którą się chcę połączyć posiadam, tak więc to nie problem. Problem jest taki, że jak zauważyłeś wcześniej, miałam już w statusie g.duo połączenie z tą siecią, a pomimo tego net nie działał :/

To, że masz połączenie przez WiFi z dostawcą/punktem dostępowym (status connected, świecą odpowiednie diódki, itp.) nie oznacza jeszcze, że internet już na pewno działa poprawnie. Trzeba to wszystko właściwie skonfigurować.

Cytat:

Co do drugiej kwestii, nie mieszkam w Warszawie (aczkolwiek prawie zgadłeś bo stąd pochodzę :)

zgadłem o tyle, o ile wpisałaś to w avatarze (czy jak to się tam zwie) ;-)

Cytat:

<...>Przeprowadziłam się do innej miejscowości, więc tym razem będę się łączyć z inną siecią.

Aaaa... teraz bardziej jasne. Czyli używałaś G.Duo gdzieś-tam (działało), teraz chcesz podłączyć sie do innego dostawcy (właściwie już prawie się podlączyłaś).

Cytat:

Czy to, że widnieje informacja, iż dwa komputery są podłączone, może wynikać z faktu, iż wcześniej tak właśnie było (pod g. duo byłam podłączona ja i ten wspomniany kolega). Czy też jest to informacja o stanie aktualnym?

Jest to informacja o stanie aktualnym, tzn. w momencie, gdy wchodzisz na stronę Statusu urządzenia (Device status). Przykładowo na samym początku masz informację ile czasu pracuje router od ostatniego restartu (lub włączenia do prądu), np.:

Uptime: 0day:0h:2m:17s

Owszem, odłączenie klienta WiFi (komputera) może być pokazywane z pewnym opóźnieniem, lecz rzędu góra kilku-kilkunastu minut. Po tym czasie powinien "zniknąć". Zatem jeżeli kolega rozłaczył się np. kilka dni temu, a ponadto router był w międzyczasie restartowany (a na pewno był - przeprowadzka, eksperymenty z konfiguracją, wreszcie totalny reset do ustawień fabrycznych), jest wręcz niemożliwe aby jednym z tych dwóch klientów pokazywanych w Statusie był jego komputerem. Zatem niewykluczone, że oprócz Ciebie ktoś już próbował się podłączać do sieci pt. airlive2 (czyli do Wireless Interface 2 w G.DUO) w czasie, gdy była jeszcze niezabezpieczona. Teraz (w ostatnim zrzucie) widzę ustawiłaś szyfrowanie na WPA i domniemywam, że ten jeden podłączony klient to właśnie Twój laptop ;-)
    Notabene można jeszcze w inym miejscu podejrzeć bardziej szczegółowe informacje o podłączonych klientach, ale tymczasem mniejsza, bo na na razie nie o to chodzi.

Cytat:

internetu nadal nie mam :/

Ok, widzę ;-) Nadal jest:

WAN Configuration
    <...>
    Default Gateway: 0.0.0.0 <= źle

Ale zanim co, może jednak powolutku. Zadam pytania, niektóre ponownie dla upewnienia:
    1. Czyli o ile dobrze zrozumiałem w tej chwili posiadasz tylko jeden komputer, tego laptopa?
    2. O ile dobrze zrozumiałem, z obecnym dostawcą możesz się połączyć bezpośrednio z laptopa?
    3. W jaki sposób łaczysz się z G.DUO w celu konfiguracji? Przez kabelek, czy bezprzewodowo? Jeśli przez kabelek, spróbuj jednak bezprzewodowo (odłącz kabelek w ogóle), tzn. połacz się z siecią airlive2 i spróbuj wejść na stronę konfiguracji, czyli obecnie http://192.168.1.254

Pozdrawiam -

Stanley
  • Poziom 9  
    ugh, powinnam da sobie nick blondynka hehe, nawet nie zauważyłam że są takie informacje pod postem :)

odp na pytania:
    1. tak mam tylko laptopa,
    2. tak łączę się bezpośrednio przez tego laptopa, dzięki czemu zresztą mam net w domu (aczkolwiek tylko w kuchni)
    3. z g. duo łączę się bezprzewodowo, a konfiguruję wchodząc na tą stronę http://192.168.1.254

a teraz błagam o szczegóły jak go poprawnie ustawić :)
  • Poziom 27  
    olimp-i-ja napisał:
    <...>a teraz błagam o szczegóły jak go poprawnie ustawić :)

Wczoraj pobawiłem się trochę z G.DUO (akurat mam b. podobną konfigurację na interfejsie WAN, tzn. adresy są uzyskiwane z DHCP dostawcy, nawet z tej samej puli 192.168.1.x)
    Uzyskałem efekt dokładnie taki jak w Twoim, czyli po połączeniu z dostawcą na interfejsie WAN zrobiło się:

a reszta poprawnie. Przyczyna? Na interfejsie LAN nadałem taki sam adres IP, jaki miałem adres bramy na interfejsie WAN. Przypuszczam, a właściwie jestem pewien, że u Ciebie adresem bramy do dostawcy (Default Gateway) jest:
    192.168.1.254.
    Możesz to sprawdzić łacząc się z laptopa w kuchni bezpośrednio do dostawcy. W Windowsie kliknij menu Start -> Uruchom, wpisz cmd -> OK. Następnie w czarnym okienku wpisz polecenie ipconfig /all . Zobaczysz adresy IP przypisane do karty sieciowej WiFi, adres domyślnej bramy, itp.

Kółko się zatem zamyka. Jest to właśnie sytuacja, przed którą ostrzegałem w uwadze u3 - konflikt adresów IP. Adresy na interfejsie WAN i LAN muszą być różne, inaczej to wszystko nie zadziała. Trzeba zatem przekonfigurować domyślne adresy LAN w G.DUO, najlepiej na inny zakres niż 192.168.1.x, np. na 192.168.2.x . Nie ma innej rady. No chyba, że przekonasz dostawcę, aby to on zmienił adresację od swojej strony ;-)

Zatem jeszcze raz spróbuj uważnie i powolutku zmienić adresy wg. uwagi u3.
    Czyli:
    LAN IP: 192.168.2.254
    Zakres serwera DHCP: 192.168.2.100 - 192.168.2.200

Następnie, po poprawieniu adresów, wciśnij przycisk "Zatwierdź zmiany", a potem zrestartuj G.DUO. Laptopa też dla pewności uruchom od nowa. Połącz się ponownie z siecią airlive2, czyli z G.DUO. Powinnaś teraz dostać się do zarządzania przez adres http://192.168.2.254 . Jeżeli tym razem wszystko poszło dobrze, internet już powinien zadziałać , można będzie otwierać strony, itd. (no chyba, że dostawca trzyma w zanadrzu jakieś dodatkowe sztuczki, odpukać ...)
    Sprawdź Status urządzenia. Tym razem zamiast zer w Default Gateway powinien pojawić się jakiś konkretny adres IP. Obstawiam 192.168.1.254.

Powodzenia życzę. Pozdrawiam -

Stanley

P.S.

Oczywiście nie musi to być koniecznie zakres 192.168.2.x . Może być inny dowolny 192.168.y.x (gdzie y jest liczbą w zakresie 0-255 ), np. 192.168.157.x. Oprócz oczywiście 192.168.1.x. Zakresu 192.168.0.x też nie polecam, gdyż też często jest używany w urządzeniach jako domyślny.

Na interfejsie LAN można też nadawać IP z zakresu 10.y.y.x , np. 10.10.10.x. - może nawet lepiej, tzn. będą się bardziej wizualnie odróźniały się od 192.168... ;-) Notabene też wczoraj próbowałem empirycznie. G.DUO śmiga bez problemu - bo i dlaczego nie.
  • Poziom 9  
    DZIAŁA!!!!!!!
    STANLEY jesteś WIELKI :) :) :)
    dziękuję Ci serdecznie

Dodano po 31 [minuty]:

:(
    długo się nie nacieszyłam, pojawił się kolejny problem: komp łączy mi się z g. duo na parę min. rozłącza się po czym znów łączy i tak w kółko ..... ustawiłam airlive jako sieć preferowaną, to w czym problem?
  • Poziom 27  
    olimp-i-ja napisał:
    <...> :(
    długo się nie nacieszyłam, pojawił się kolejny problem: komp łączy mi się z g. duo na parę min. rozłącza się po czym znów łączy i tak w kółko ..... ustawiłam airlive jako sieć preferowaną, to w czym problem?

Na Radio2 ustaw szyfrowanie WPA-AES, zamiast WPA-TKIP. Uwaga u1.

W Statusie G.DUO widać, że masz najstarsze firmware (oprogramowanie wewnętrzne routera). Dobrze by było ściągnąć i zaktualizować, obecnie najnowsza jest wersja b17a.
    http://pl.airlive.com/support/support_3a.jsp?pdid=PD1256259285448
    Ale wgrywaj dopiero gdy będziesz miała stabilne połączenie z G.DUO.

Pozdrawiam -

Stanley
  • Poziom 11  
    Czy wie ktoś jak ustawić DDNS bo pomimo wprowadzanych poprawnie danych niestety nie działa i nie wiem czy ja coś robię źle czy coś jest nie tak z ruterem
  • Poziom 10  
    Mam pytanie do Was czy G.DUO ma QoS?
    Czy jest to "Zarządzanie pasmem" czy może jeszcze jakaś inna funkcja?
    Chciałbym po prostu uzyskać gwarancję otrzymywania pewnego pasma, powiedzmy 80kb/s dla swojego telefonu IP, niezależnie od liczby innych urządzeń podłączonych do G.DUO. Teraz, nie wiem czy "Zarządzanie pasmem" to nie jest trochę coś innego - mianowicie ustawienie limitów transferu? I czy wtedy, żeby uzyskać taką gwarancję musiałbym wprowadzić limity dla wszystkich podłączonych urządzeń (co byłoby bez sensu) czy jest to prawdziwe QoS, czyli zapewnienie minimalnego przesyłu, w moim przypadku 80kb/s dla konkretnego urządzenia - czyli np. zwolnienie 80kb/s dla telefonu IP kosztem innych podłączonych do G.DUO urządzeń, jeśli na telefonie prowadzona jest rozmowa telefoniczna?

Pomóżcie proszę, chciałbym tylko wiedzieć czy ktoś coś takiego już uzyskał i czy da się to w ogóle zrobić na G.DUO.
    "Zarządzanie pasmem", które mam na myśli przedstawia załączona poniżej miniaturka (trzecia pozycja od dołu):
  • Poziom 43  
    Cytat:
    czy jest to prawdziwe QoS, czyli zapewnienie minimalnego przesyłu
    I tu mylisz 2 różne rzeczy to o czym napisałeś to jest bandwitch menager, a QoS jest to priorytetyzacja pakietów w zależności od usługi z jaką są związane.

Skoro pytasz się o szczegółową funkcje to dlaczego nie dajesz szczegółowego screenu odnoszącego się do niej??